Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

este cumva o moda ca firmele din Romania sa mearga pe pierdere?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Asta e un bugetar speriat ca zboara. O firma plateste urmatoarele:
1% pe venit (daca are angajati) 3% daca nu are. ATENTIE: PE VENIT nu profit. Ai produs ceva ce te-a costat 95 de lei si l-ai vandut cu 100. Profitul tau este 4 lei (daca ai angajati) nu 4,99 lei.
Apoi ai TVA daca treci de 60000 euro sau te inscrii tu sa fii platitor de TVA. Uneori vrei sa platesti.
De primul impozit nu ai cum sa scapi. De TVA daca vrei sa scapi, poti scapa legal. In loc sa cumperi Dacie pe firma la 6500 euro cumperi X3 nou la 50000 euro. Si astfel firma ta nu are 60000 euro profit.
Apoi este impozitul pe profit de 5% sau 16% daca treci de 1 milion euro.
Cumperi marfa, caldiri, terenuri vehicule (pot fi si luxoase) nu e nimic ilegal, dai salarii mari, bonusur etc numa sa nu treci de praguri.
Ai sa zicem 100 mii euro profit. Statul pe langa ce ti-a luat urmeaza sa iti mai ia 5000 de euro. Ai nevoie de masina. Daca scoti banii te alegi cu 95000. Daca cumperi masina (sa zicem 50000) si scoti doar 50000 platesti 2500 euro impozit.

#56
Disstrack

Disstrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 29.04.2018

 Adm, on 04 decembrie 2019 - 23:03, said:

Un leasing/rata la o masina premium cat este? 500-1000 EUR/luna?
Ti se pare o avere pentru multe firme? Iei cu banii jos doar daca ii ai sau daca esti prost.
E fudulie mare printre patronachii romani,au masini scumpe, diesel!Posted Image

Edited by Disstrack, 05 December 2019 - 17:08.


#57
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Lasa, cumpara-ti tu benzina, fii sfidator, ca tu nu mergi cu tractorul, iti permiti!
Prostul moare de grija altora.

 Augustus1978, on 05 decembrie 2019 - 14:09, said:

Apoi este impozitul pe profit de 5% sau 16% daca treci de 1 milion euro.

De unde ai scos asta?

Quote

Cota generala de impozit pe profit care se aplica asupra profitului impozabil este de 16%.
Exceptie: Contribuabilii care desfasoara activitati de natura barurilor de noapte, cluburilor de noapte, discotecilor sau cazinourilor, inclusiv persoanele juridice care realizeaza aceste venituri in baza unui contract de asociere, si in cazul carora impozitul pe profit datorat pentru aceste activitati este mai mic decat 5% din veniturile respective, sunt obligati la plata impozitului in cota de 5% aplicat acestor venituri inregistrate.

Asadar, in cazul acestor contribuabili impozitul pe profit datorat este suma maxima dintre:
• 5 % x venituri din activitatile mai sus mentionate, si
• 16% x profitul impozabil

 Quantum, on 05 decembrie 2019 - 09:04, said:

Daca Statul vroia sa aiba bani garantat, baga impozit pe venit la toti de 1-5 % (pe cifra de afaceri, cu ajustari in minus pt. domeniile cu adaosuri mici: tigarete, bursa, materii prime, schimb valutar, etc de exemplu: 0,1-0,5 %, dar tot pe cifra de afaceri) si asa nu mai avea probleme cu plimbari de hartii prin paradisuri fiscale.  

Iar gandire de buticar, ne intoarcem la zeciuiala.
3% din CA e urias, mai ales daca se lucreaza cu adaosuri mici si amortizari mari.

Nici dracu nu mai vine sa faca afaceri in Romania, mai ales pe partea de vanzari, unde concurenta adesea e foarte mare.

3% pe venit implica automat minim 20% profit (si adaos f mare), ca sa mearga afacerea, altfel iesi pe pierdere cand tragi linie.

#58
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

 Augustus1978, on 05 decembrie 2019 - 14:09, said:

Apoi ai TVA daca treci de 60000 euro sau te inscrii tu sa fii platitor de TVA. Uneori vrei sa platesti.
TVA-ul este platit de clientul final. Firmele colecteaza TVA-ul si-l dau mai departe statului.

#59
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 Adm, on 05 decembrie 2019 - 17:21, said:

Iar gandire de buticar, ne intoarcem la zeciuiala.
Citeste domne tot, inclusiv zona de adaousuri mici, ca altfel esti superficiala cu gandire de chiosc satesc.

#60
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
daca firma mea lucreaza pe pierdere de 7 ani de zile, eu de ce nu sunt dat afara?

#61
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 on64, on 05 decembrie 2019 - 18:53, said:

daca firma mea lucreaza pe pierdere de 7 ani de zile, eu de ce nu sunt dat afara?
tu esti patronul cine sa te dea afara doar este firma ta.sau visezi?

Nu vedeti ca sunt mai multi bugetari - plimba hartii -cu masini bengoase?

#62
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
firma la care lucrez eu

#63
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
salariile taxele etc din profit se platesc

profitul acela din acte este in principiu diferenta dintre venituri si cheltuieli

 on64, on 05 decembrie 2019 - 18:53, said:

daca firma mea lucreaza pe pierdere de 7 ani de zile, eu de ce nu sunt dat afara?
fiindca se BAZEAZA pe tine

#64
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

 on64, on 05 decembrie 2019 - 18:53, said:

daca firma mea lucreaza pe pierdere de 7 ani de zile, eu de ce nu sunt dat afara?

e simplu... firma TA e pe pierdere, dar ca să funcționeze în continuare se-mprumută
se-mprumută de la cine?
de la o altă firmă de-a TA! care e pe profit, dar e-nregistrată-n british virginia

știi ce e mișto? prima firmă are și contracte comerciale cu a 2-a..., dar defavorabile primei, astfel nr.1 devine pierzătoare și datornică
deci nu mai plătește 16% impozit statului PROST român...
în schimb a 2-a e meseriașă și dă impozit insulei aceleia numa' 1%

te-ai prins?
(dacă nu, ai grijă că dedesubt e-un bazin cu kkt!)

Edited by gushpi, 06 December 2019 - 08:31.


#65
sergr

sergr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 16.09.2019

 on64, on 05 decembrie 2019 - 18:53, said:

daca firma mea lucreaza pe pierdere de 7 ani de zile, eu de ce nu sunt dat afara?
E patron semi-filantrop, vine cu bani de acasa sa nu ajungi asistat social, i-ai atins inima si face sacrificii pentru tine, totusi nu suficient de mari incat sa te scuteasca si de stresul de a veni si munci jumatate de viata pe plantatia lui. :D
Un patron filantrop adevarat da salariul la angajati fara sa le ceara sa se prezinte si sa munceasca.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate