Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ce sa fac?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Joker0123

Joker0123

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 62
  • Înscris: 23.06.2018
Salut.Nu stiu unde sa incep,nu prea imi place jobul meu dar nici nu pot renunta la el sunt paznic lucrez de vreo 2 luni.Am 22 de ani toti ma compatimesc si imi spun ca este un job nasol.Eu n-am terminat decat liceul dar n-am luat bacul din varii motive nu intru in detalii.Ce mi-ati sugera mai sunt sanse sa fac altceva la anii mei sau stau cu slujba asta chiar nu stiu ce sa fac.Mai am o sora dar ea imi sugereaza sa pun mana sa invat sa-mi iau bacul dar eu nu prea sunt motivat de situatie,plus de asta ca nu stiu ce plus mi-ar aduce acea diploma de bac Acasa cand vin de la job,nu prea am parte de intelegere mentionez ca stau de mic la bunica din partea mamei fiind divortati ai mei.Imi spun tot timpul ca eu nu sunt in stare de mai mult,eu necrezand asta.Trebuia sa dau bacul in 2016,dar cum am spus mai sus,din varii motive,n-am putut sa-l iau am avut o depresie groaznica la 18 ani,am luat tratament dar cu timpul parca n-am reusit sa trec de starea asta veneam la liceu tot timpul sedat de pastile fiindu-mi jena sa zic cuiva.Nu prea am facut prea multe pana la 22 de ani,am terminat liceul pe la 20 de ani si dupa aia pe la 21 am incercat primul job intr-o fabrica vreo 4 luni am stat si acolo dar nu din cauza ca m-au afara ci din cauza ca n-am avut contract permanent ci din 2 in 2 luni pana s-a bagat un sef de echipa care nu ma suporta si m-a dat fara ce sa-i faci.Am facut dupa aceea un curs de paza,si am mai labarito timp de un an nestiind ce sa fac dar din lipsa de prieteni am intrat mai rau intr-o stare mai rea de depresie.Sunt intr-o sintuatie jalnica,chiar nu vreau sa ies la pensie din slujba asta,plus de asta ca am niste colegi de tot rahatul scuzati expresia care nu stiu decat sa-si bata joc vazandu-ma mai mic.Pe partea cu iubitele,iar nasol pana la varsta asta n-am cunoscut nicio fata eu fiind si o persoana mai introvertita de felul meu probabil de asta.Pot spune ca am trecut doar printr-un fel de situatie numita in engleza de barosanii astia mai mari love unrequested adica dragoste neimpartasita.Ma rog,stiu ca forumul nu tine locul unui psiholog dar chiar si asa e bine sa mai ceri parerea si altora.Hai mersi daca ai citit.

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Asculta de sor'ta!

#3
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Cauta motivatia si fa cumva sa iti iei bacul. Daca nu.... Germania, Angla, Spania, Norvegia... vezi tu.

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Pentru toti astia fara scoala le recomand sa devina electricieni sau sa stie sa puna faianta. Un meserias din asta nu mai ajunge sa aiba timp liber.

#5
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008
Eu am dat BAC-ul la vremea lui si nu regret nicio secunda. Da BAC-ul, fara vreo ezitare, daca ai capacitatea intelectuala sa faci asta, adica daca te duce cap-ul. Do it while you can!

View PostBursul, on 04 decembrie 2019 - 16:47, said:

Pentru toti astia fara scoala le recomand sa devina electricieni sau sa stie sa puna faianta. Un meserias din asta nu mai ajunge sa aiba timp liber.

Si sa se gandeasca ca e depresiv. Am avut si eu un episod din asta nasol si m-am dus la duhovnic (nu sunt eu foarte credincios, dar asa am simtit atunci). Stiti ce a zis? Ca nu muncesc destul, daca am timp sa ma gandesc la toate prostiile de pe lume. Sincer, avea dreptate. Multe ganduri rele ni le facem si din cauza ca avem prea mult timp liber sa ne gandim la toate prostiile pamantului, in loc sa face ceva cu viata noastra. Imi vine in minte povestea lui Creanga cu drobul de sare. In loc sa mute copilul, se vaitau ca o sa ii cada in cap dropul de sare.

#6
stefstefstef

stefstefstef

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 28.10.2019
tu ai zis o cu gura ta ca nu vrei sa te pensionezi aici, pune te si invata, ca altfel numai joburi d astea penibile o sa ai.. asa am patit si eu cu fizica la bac si am fost ba casier ba intr o fabrica, ma duceam la meditatii o data pe saptamana sa iau amaratu ala de bac.. nu o sa regreti :) apuca te cat inca poti, stiu ca e nasol cu depresia samd, dar gandeste te ca o sa fie si mai nasol sa o tot tii langa asa in joburi d astea nasoale. e abia decembrie, pana in iunie poti sa inveti pt bac!!!!

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

View PostBursul, on 04 decembrie 2019 - 16:44, said:

Asculta de sor'ta!

Mai bine ascultă de soartă" :D
Nemulțumirea ta este bună, sufletul îți spune că nu ești pe drumul bun.
Mai caută.

#8
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
Scrii destul de coerent si cu putine greseli. Mergi inainte si da BAC-ul, iti deschide alte perspective, limitate ce-i drept, dar nu de neglijat. Succes! Posted Image

#9
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Nu se zice / traduce asa aia din engleza.
Ce alta slujba ti-ar placea tie ?

#10
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014
Nu-s sigur ca BAC-ul va schimba ceva, in cazul tau.Sa fii paznic cu BAC-ul luat?
Incearca ceva practic, vorba colegului: electrician. instalator,...... soferii de truck castiga pe la 2000 de euro/luna. Si asuma-ti riscuri, vb legat de situatia ta profesioanala/materiala cat si in relatia cu fetele.Daca-ti asumi riscuri poti sa si castigi, daca nu-ti asumi sigur nu evoluezi/ castigi.

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

View PostJoker0123, on 04 decembrie 2019 - 16:35, said:

Ce mi-ati sugera mai sunt sanse sa fac altceva la anii mei
Invata o meserie banoasa: sudor, instalator, electrician, mecanic auto, chestii din astea.
Un sudor de pipeline care lucreaza in tarile producatoare de petrol/ gaze castiga mai bine decat Iohannis.

#12
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 23.11.2005
Inca esti tanar ( FOARTE TANAR, eu am aproape 32 ). Inca e Decembrie, adica ai timp lejer pana in Iulie sa inveti pentru BAC daca te mobilizezi.
O diploma de BAC poate ajuta, nu se stie niciodata, plus ca oferta ocazia sa te inscrii la o facultate, care iarasi poate ajuta.

#13
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Important este să știi să faci ceva, eu am lucrat în telecomunicații cu oameni care nu aveau bacalaureat, nu mai pun botul firmele la sistemul de învățământ din România.
Pe de altă parte ceea ce zic eu nu este valabil peste tot.

#14
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006
pai pana la pensie mai ai vreo 45 de ani, adica o viata, nu te tine nici dracu acolo 45 de ani, ia bacul ala macar si invata sa faci ceva, nu pandar care doarme in cur

#15
amenajari_buc

amenajari_buc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.12.2007
Trebuie sa ai o pasiune, incearca sa urmezi o cariera ghidata dupa ea.
Poate iti place sa desenezi, sa canti, sa gatesti, sa repari motociclete, sa faci sport etc....

#16
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 29.12.2016
Daca vrei si iti place poti sa intri in armata, sunt acceptati si cei care nu au bacul.

#17
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
BAC-ul poti sa-l dai sau nu, daca nu ai de gand sa faci o facultate mai bine nu iti bati capul. Renunta la meseria de paznic, nu poti evolua decat sa ajungi paznic sef. Parerea mea e sa faci niste cursuri de calificare, macaragiu, stivuitorist, electrician, frigotehnist, etc. Te angajezi pe meserie si apoi te califici la locul de munca sau te apuci de o afacere pe cont propriu.

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Post1000FPS, on 04 decembrie 2019 - 17:49, said:

Daca vrei si iti place poti sa intri in armata, sunt acceptati si cei care nu au bacul.
Dar tot paza va face numai ca se numeste garda.

View PostJoker0123, on 04 decembrie 2019 - 16:35, said:

ai mei.Imi spun tot timpul ca eu nu sunt in stare de mai mult,eu necrezand asta.
E bine ca nu crezi dar demonstreaza. Cat timp n-ai o boala care se te impiedice (depresia aia e un moft cat timp o constientizezi), poti sa devii orice.

Edited by neagu_laurentiu, 04 December 2019 - 18:06.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate