Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

seriale care sa nu fie pentru femei

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 12.09.2011
glumeam, evident ca rambo nu e serial. Nu stiam ca exista si desene, foaarte tare.

#38
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

 clarabella, on 02 decembrie 2019 - 09:48, said:


sunt superseriale toate. dar nu vad de ce n-ar fi pentru femei, mie mi-au placut la nebunie. Posted Image Posted Image
unii nu inteleg ca diverstimesntul este facut pentru consumaotri, indiferent de sex

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ce-ar fi sa te abtii de la a mai vorbi spre mine atunci cand ai sangerari in creier sau sa n-o mai faci deloc daca asta e starea ta naturala.

 MarianG, on 02 decembrie 2019 - 12:16, said:

Familia decor a disparut din filme de ceva vreme si n-are legatura cu PC / feminismul.
Ce legatura are asta cu ce am spus eu?
Unde am zis ca as vrea sa vad "familie decor" in filme si unde am spus ca faptul ca a disparut ar avea legatura cu feminimsul si pc culture?

 MarianG, on 02 decembrie 2019 - 12:16, said:

Iar intr-un serial sa nu te atingi de lucrurile speciale pe care le fac membri familiei e sinucidere curata.
Ce legatura are cu ce am spus eu?

#40
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
in primul post

 MembruAnonim, on 02 decembrie 2019 - 08:21, said:

as vrea si eu un serial care sa nu fie cu copii, sa nu fie despre femei si aventurile lor, si in care relatiile/dragostea sa nu existe sau macar sa nu fie atat de importante in crearea dramei
ce spui tu inseamna ca familia este decor

 MembruAnonim, on 02 decembrie 2019 - 12:23, said:

Ce legatura are cu ce am spus eu?
are legatura cu industria nu cu tine, dar tu cauta unicorni, sunt sigur ca o sa ii gasesti

Edited by MarianG, 02 December 2019 - 12:40.


#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 MarianG, on 02 decembrie 2019 - 12:22, said:

unii nu inteleg ca diverstimesntul este facut pentru consumaotri, indiferent de sex
da, ma, sigur asa au aparut serii ca: Grace and Frankie, Fleabag, New Girl, Good Girls, Derry Girls, Queen Sugar

cei care le-au creat s-au ridicat de la masa si au urlat: vreau sa fac un serial pe care ar putea sa-l aprecieze atat femeile cat si barbatii

ia vezi despre ce sunt serialele pe care ti le-am enumerat.
nu-i asa ca poti sa imaginezi un lumberjack cu o barba de un metru, topaind prin padure cu un topor in spinare si murind de nerabdare sa vada urmatorul episod din The Golden Girls?

#42
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

 MembruAnonim, on 02 decembrie 2019 - 12:42, said:

nu-i asa ca poti sa imaginezi un lumberjack cu o barba de un metru, topaind prin padure cu un topor in spinare si murind de nerabdare sa vada urmatorul episod din The Golden Girls?
ai si tu niste fantezii de-mi face barba lemn

#43
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Toate sunt pentru femei, de la filme, la topoare. Probabil ca nu ai vazut, in media, portretul femeii moderne, in epoca feminismului. Aceasta tine o tigara groaza in coltul gurii, se scprpina cu spectatori la partile intime, ragaie, se bate, urla, tipa...gingasa...

Nu exista film centrat pe un anume sex. Sunt si femei si barbati, care prefera un anumit gen de film. Nu poti trage o linie. Am un coleg care urmarea telenovele. Imia mintesc ca a suferit multe batai pentru asta (cand eram eu in liceu, eram salbatici, jucam fotbal, nu ne epilam..bleah!), dar a tinut-o pe a lui.

#44
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 12.09.2011
Normal ca exista filme/seriale facute pentru femei sau barbati. Ba chiar exista canale intregi, gen Hallmark. Si evident exista si cele pentru ambele sexe. O sa fiti socati sa aflati ca exista productii si pentru populatii chiar SI MAI restranse ca numar, gen SF :).

E statistic irelevant ala unu singur care se uita la telenovele, si aia singura care se uita la canalul de reparat masini sau la fotbal divizia C din islanda.

#45
lu_chus

lu_chus

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 02.07.2019

 MembruAnonim, on 02 decembrie 2019 - 08:21, said:

nu mai reusesc sa gasesc nimic care sa imi placa. am inceput peaky blinders acu cateva zile si parea interesant, dar...

Spoiler

as vrea si eu un serial care sa nu fie cu copii, sa nu fie despre femei si aventurile lor, si in care relatiile/dragostea sa nu existe sau macar sa nu fie atat de importante in crearea dramei

edit: sau mai multe, nu neaparat doar unul
E destul de greu sa mai gasesti ce ai vrea tu. Acum e o tendinta de a scoate femeile mai in fata ( nu sariti, nu am nimic cu ele), de a arata ca sunt puternice, la fel de sau chiar mai mult decat barbatii si de a denigra barbatii pe principiul women good, men bad. Problema e ca executia e deficitara si rezultatul e cringey.
Mai e si tendinta de a promova excesiv personaje bi, gay, lesbian. Nu am nimic cu miscarea LGBTQ+ dar nu trebuie sa vad asta in aproape orice chestie la care ma uit.
Eu zic sa ii mai dai o sansa lui Peaky Blinders ca merita

#46
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 12.09.2011

 lu_chus, on 02 decembrie 2019 - 13:06, said:

dar nu trebuie sa vad asta in aproape orice chestie la care ma uit.

n-ai inteles ca tu nu esti competent sa stii la ce trebuie sau nu sa te uiti ? Asta decide numai Holiud ! Poftim inapoi la colt ! Inca 10 filme cu lgbtqlmnop pt tine !

#47
lu_chus

lu_chus

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 02.07.2019

 asiodf, on 02 decembrie 2019 - 13:21, said:

n-ai inteles ca tu nu esti competent sa stii la ce trebuie sau nu sa te uiti ? Asta decide numai Holiud ! Poftim inapoi la colt ! Inca 10 filme cu lgbtqlmnop pt tine !
Da, am inteles acum, shame on me!

#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 MarianG, on 02 decembrie 2019 - 12:42, said:

ce spui tu inseamna ca familia este decor

ce am spus eu:

 MembruAnonim, on 02 decembrie 2019 - 08:21, said:

as vrea si eu un serial care sa nu fie cu copii, sa nu fie despre femei si aventurile lor, si in care relatiile/dragostea sa nu existe sau macar sa nu fie atat de importante in crearea dramei

inseamna ca nu vreau un serial in care actiunea sa se concentreze pe femei sau copii, in care sa nu existe relatii de dragoste sau daca exista, acel serial sa nu fie o soap opera mizera.
atat. nu rezulta ca daca exista un asemenea serial, familia personajului principal masculin ar fi de decor (decor. adica sa dea bine, sa infrumuseteze peisajul)

 MarianG, on 02 decembrie 2019 - 12:42, said:

are legatura cu industria nu cu tine, dar tu cauta unicorni, sunt sigur ca o sa ii gasesti
cu industria mai are legatura si faptul ca atunci cand se face un film sau serial, luminile trebuie asezate intr-un anumit fel.

#49
lu_chus

lu_chus

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 02.07.2019
Ai vazut The Punisher? E cam dur dar cred ca ti-ar placea

#50
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 lu_chus, on 02 decembrie 2019 - 13:37, said:

Ai vazut The Punisher? E cam dur dar cred ca ti-ar placea
"omorarea unei familii, un fost puscas marin, mai multe omoruri"
suna bine, ce nu-mi place e "Frank Castle becomes the vigilante known as "The Punisher" si faptul ca in trailerul de pe imdb sunt 3 tipi cu masti
poate o sa trec peste prejudecati si-o sa-l vad

#51
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.01.2014
A zis cineva anterior dar era la grămadă într-o listă: Oz.

Nu-i pe Netflix dar îl recomand oricum.
N-aș zice că e neapărat pentru "bărbați", dar am o bănuială că-i exact ce vrei tu.

#52
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,050
  • Înscris: 29.01.2016

 MembruAnonim, on 02 decembrie 2019 - 09:26, said:

crime, drama, mystery, thriller
exemple de seriale care mi-au placut:
the sopranos, house of cards pana la un anumit moment, true detective si cam tot ce e in sectiunea "more like this" de pe paginile imdb ale serialelor astora.
Black Mirror
Boardwalk Empire

#53
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Rome, Narcos, Chernobyl, The Wire, Fargo.

In general tot ce e in top pe IMDb e bine regizat si are actori bun. Mai sortezi tu in functie de gusturi.

Edited by luci_flash, 02 December 2019 - 17:15.


#54
andipanda

andipanda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 01.11.2010
Ma uit ca pe subiectul asta s-a ajuns la pagina 3. Pai, daca tot ne-am tampit cu totii, pun si eu o intrebare ca nu ma pot hotari singur:
ce imi recomandati maine, la micul dejun.Sper ca nu sunt off-topic, ca raman nemancat maine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate