Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare router portabil wifi

Plata internaționala

Problema cheie/inchidere centrali...

Casa pe structura de lemn (timber...
 In ce an ati facut scoala de sofe...

Problema masina de spalat

Achiziție lentile ochelari o...

Alegere rucsac 20 litri
 Pareri legate de tunel solar - su...

Recomandare birou copii de 6 si d...

Ieșire din indiviziune teren...

Imprimanta A4 si A3 cu scanner
 Morți stupide (Italia)

Vom ajunge la deflatie?

Partaj succesoral

IFN-urile mi-au distrus scorul FI...

Panasonic OLED

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
370 replies to this topic

Calin_fdx

Calin_fdx

Senior Member

• Grup: Senior Members
Nu cred ca se mai gasesc 55GZ950/960 sigilate. O ultima bucata de pe raft MG cu 295 ore functionare. Impecabila ca aspect si functionalitate. Va urma calibrarea cu aparatura, deocamdata doar un preset sumar.

Attached Files

logo_xxl

logo_xxl

Member

• Grup: Members
Threadul asta oricum e facut la misto @Cristian_A.
Numai raspunsuri in doi peri, sau deloc.

Iti recomand sa mergi pe avforums si sa scotocesti pe acolo.
Decat sa raspundeti ca sa faceti +1 la posturi mai bine va abtineti.

Cristian, la fel ca si tine am fost si eu. Setari a la rtings nu o sa gasesti pe aici, tv urile difera de la unitate la unitate. De obicei aici se recomanda calibrare profesionala.
Panasonic ul tau nu cred ca ar avea nevoie, doar in cazul in care ai niste pitici care nu te lasa in pace.
Uite un thread cu setari pentru modelul tau:
https://www.avforums...-gz950.2270614/

Dar iti recomand sa citesti thread urile astea, ca punct de plecare.
https://www.avforums...mments.2256838/
https://www.avforums...thread.2236654/

omega2009

omega2009

New Member

• Grup: Members

View PostCalin_fdx, on 19 mai 2020 - 22:59, said:

Nu cred ca se mai gasesc 55GZ950/960 sigilate. O ultima bucata de pe raft MG cu 295 ore functionare. Impecabila ca aspect si functionalitate. Va urma calibrarea cu aparatura, deocamdata doar un preset sumar.

Salut Calin,

Chiar acum cateva ore am luat eu 55GZ950 de la emag nou nout sigilat.Din showroom Crangasi.Acum vad ca este in stoc limitat

Calin_fdx

Calin_fdx

Senior Member

GZ2000 in asteptare sa isi faca orele pentru calibrarePosted Image

Attached Files

bir75

bir75

Senior Member

Si chiar n-ai aruncat un "ochi" pe el,in starea actuala?

Calin_fdx

Calin_fdx

Senior Member

Am schimbat cateva impresii cu posesorul. Trecand de la plasma panasonic direct la GZ, e putin contrariat de doua aspecte:
- nu afiseaza ca si in magazin (vibranta culorilor in demo magazin, scene satice cu flori si peisaje)
- fluenta miscarii nu e ca si la plasma panasonic dezafectata
Vedem dupa calibrare duminica, ce si cumPosted Image

Edited by Calin_fdx, 25 June 2020 - 09:50.

AndreiNR

AndreiNR

Senior Member

E altfel miscarea nu neaparat mai putin fluenta. E suficient la plasma sa pui niste fetze in miscare sa vezi acel dynamic false contouring ca sa te ia capul.
Dar da, naturaletea plasmei e ceva aparte.
Pe de alta parte sare de la tv ala "de bucatarie"la 55". E clar ca ochiul trebuie sa se ajusteze la interentele defieciente de miscare ale tehnologiei si transmisiei.

Mr. Incredible

Mr. Incredible

It's showtime!

View PostCalin_fdx, on 25 iunie 2020 - 09:49, said:

Am schimbat cateva impresii cu posesorul. Trecand de la plasma panasonic direct la GZ, e putin contrariat de doua aspecte:
- nu afiseaza ca si in magazin (vibranta culorilor in demo magazin, scene satice cu flori si peisaje)

Poate folosi si acasa modul magazin daca asa vrea. Posted Image

Calin_fdx

Calin_fdx

Senior Member

View PostMr. Incredible, on 25 iunie 2020 - 16:05, said:

Poate folosi si acasa modul magazin daca asa vrea. Posted Image
Nu cred ca este vorba de asa ceva. E perceptia de material demo magazin, cu filmare in slowmotion, cadre ultraluminoase si viu colorate, ultra detalii, sharp, fara blur, filmate la 60fps cu spatiu de culoare extins, masterizate direct in modul "demo magazin" Cand ii da drumul pe ProTV, mirajul dispare. Aici cred ca e ceva legat si de naturaletea plasmei si de o diagonala mai mica cum preciza Andrei mai sus, de modul de imagine default al GZ-ului, vedem...

Edited by Calin_fdx, 25 June 2020 - 16:25.

Calin_fdx

Calin_fdx

Senior Member

GZ2000 este considerat de catre puristi si recenzori de specialitate, oled-ul cel mai cinematic si apropiat de referinta la ora actuala (exceptie face modelul 2020, HZ2000) Pe buna dreptate televizorul este intr-adevar dedicat cinefililor si celor pentru care acest aspect este primordial.
Design simplist, robust, bine finisat, rama contur negru, conectica bine pozitionata, telecomanda premium de metal (aluminiu eloxat) suport stabil, oled-ul fiind integrabil in orice ambient. Meniul identic cu cel al fratilor mai mici ca si serie, intuitiv, se misca foarte bine. Aplicatiile firefox, sumare respectiv strictul necesar.
Moduri de imagine variate, atentia fiind indreptata spre Professional 1 (mod vizualizare zi) Professional 2 (mod vizualizare noapte) THX – mod mixt. Butod dedicat pentru vizualizarea profilelor imagine selectate (recomandat doar profilele calibrate – in cazul acestui GZ) Din primele masuratori de precalibrare rezulta variatii mici in aceste moduri, televizorul fiind precalibrat de producator. Totusi dupa efectuarea unor corectii minore, imaginea se apropie foarte mult de referinta de studio, oled-ul putand fi folosit pe post de preview in studiouri de post procesare, in televiziuni si chiar in broadcast. Gradientul este atat de fin incat greu poate fi concurat de vre-un competitor. Tranzitiile in zonele near black sunt comparabile cu ale monitoarelor profesionale, GZ2000 avand corectii a intervalului de luminanta pe 2.5 5 7.5 IRE Surprinzator este varful de luminanta atinsin HDR & Dolby Vision, respectiv 1036cd/mp confirmand astfel veridicitatea afirmatiei producatorului  respectiv panelul atinge 1000nit. Procesarea foarte buna pe acest oled, miscarea la fel (are un mod custom de setare a interpolarii, sau folosit cu IFC pe minim) Culorile foarte foarte naturale, acea naturalete regasita aici, aminteste de vechile plame de referinta cu care panansonic au facut cariera pana in 2013. Albul dupa calibrare este imaculat, aceat atribut fiind determinant pentru necontaminarea tonurilor si nuantelor deschise, uniformitate foarte buna pe intreaga arie a display-ului. Fara urme de banding, curat pe fundal negru de 5% , oledul dispune de un panel custom, cu filtre custom, diferit fata de oricare alt oled, chiar de alte oled-uri panasonic.  Cei 1000nits reali, isi spun cuvantul in Dolby Vision unde materialele de pe NETFLIX efectiv nu au termen de comparatie cu alte televizoare. Imaginea pare atat de imersiva incat pare reala in scenele luminoase, negru ramanand negru, rezultatul unui dynamic range impresionant. La fel HDR10 afisat foarte corect colorimetric, graficele pentru modurile HDR calibrate fiind relevante.
Testat dupa calibrare cu materiale video diferite, netflixul  in dolby vision fiind impresionant. In cele doua poze se vad cladirea si cerul, de o naturalete deosebita. Urmeaza test catv LooK 4K (canal tv HDR cu HLG) testat un meci de fotbal unde culoarea terenului, detaliile si miscarea sunt ceea ce trebuie. Programele tv hd 1080i par bine upscalate, dar inferior afisate raportat cu netflix-ul si programele 4K. materialele blu-ray 1080p sunt afisate foarte bine, avand impresia ca sunt nativ 4K, aici procesarea avand un cuvant greu de spus.
Concluzia 55GZ2000 este cel mai bun televizor testat pana acum d.p.d.v al imaginii. Il recomand cinefililor si mai ales celor care lucreza in domeniu video, este device-ul perfect pentru prezentarea materialului finit, in forma in care a fost gandit sa fie vizualizat de catre directorul de imagine sau colorist. Adresabilitatea este in randul celor care apreciaza cinematica, pretul fiind insa unul pe masura. Poate fi integrat atat in camere cu lumina controlata cat si in sufragerii luminoase cu conditia ca lumina sa nu fie contre-jour.
Un exemplar de 65” calibrat profesional, poate fi vazut si testat de cinefili in showroomul CinemaLaTineAcasa https://cinemalatineacasa.ro/43-oled

Attached Files

bir75

bir75

Senior Member

Banuiesc un -3 Red in partea de sus si cam atat cu balansul de alb in 2 puncte 😁😁😁

Calin_fdx

Calin_fdx

Senior Member

View Postbir75, on 02 iulie 2020 - 12:18, said:

Banuiesc un -3 Red in partea de sus si cam atat cu balansul de alb in 2 puncte ������
ExactPosted Image ...un -3 cu un -4 mai precis (la rosu si verde)

Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

Senior Member

E variație mare la modelul ăsta, am avut și exemplar la care trebuia redus doar roșul, am avut și exemplar la care a trebuit dat jos drastic (mai ales) verdele. Știm că nu există o regulă, dar ne facem că nu știm.

MMike

MMike

Guru Member

View PostCalin_fdx, on 25 iunie 2020 - 08:30, said:

GZ2000 in asteptare sa isi faca orele pentru calibrarePosted Image
Asa arata in magazin (Feeria) :) , imagine stock, pus pe postu eurosport 4k :

Attached Files

iZet

iZet

Senior Member

Poate pe Eurosport HD :D Ai gresit poza/postul tv.

MMike

MMike

Guru Member

Da,corect,postul tv l-am scris gresit. E ce se vede in imagine.
Dar nu se vede rau deloc.

iZet

iZet

Senior Member

De ce ar vedea rau? Eurosport HD e ok si pe televizoare mai ieftine, daramite pe unul de ~10000 lei (sau cat o mai costa acum).

L-am vazut si eu acum ceva vreme cand am fost prin Baneasa. E un televizor de luat acasa, pentru cei care au buget pentru el.

Edited by iZet, 11 July 2020 - 20:09.

Calin_fdx

Calin_fdx

Senior Member

Un alt 55GZ950 calibrat. Foarte uniform panelul, imagine impecabila.

Attached Files

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate