Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Panasonic OLED

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
366 replies to this topic

#307
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Dacă Panasonic nu știe sunet DTS, dar stick-ul cu Android știe, va fi sunet în boxele televizorului  ? Cum se conectează la internet stick-ul cu Android, doar WIFI, sau și prin cablu ?

Edited by eddy_teer, 17 January 2023 - 16:57.


#308
londonwalk

londonwalk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 03.10.2016

View PostMMike, on 17 ianuarie 2023 - 16:51, said:

Vrei o imagine foarte buna sau smart tv ? Doar Sony (si tp vision ("philips") au android tv. Ori una ori alta.... Insa nu-i mare problema sa atasezi un mic stick cu android tv in spate la tv. E chiar mai bine sa nu fie tv os cu android care nu e stabil.

LG are webOS ca sistem de operare si poti face streaming prin chromecast, deci nu cred ca tine de sistemul de operare. precedentul TV a avut Android si mie mi s-a parut cat se poate de stabil. am fost fan Sony, am spus, dar dupa patania cu "moartea subita" a ecranului la cateva luni de la iesirea din garantie mi-e teama sa mai cumpar brandul asta, am citit ca Panasonic ar fi mai fiabil. doar ca imi trebuie niste chestii, iar streaming-ul direct, fara alte device-uri, este unul dintre ele.

#309
Adrian P.

Adrian P.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,663
  • Înscris: 05.04.2006

View Postlondonwalk, on 17 ianuarie 2023 - 17:45, said:


LG are webOS ca sistem de operare si poti face streaming prin chromecast, deci nu cred ca tine de sistemul de operare. ...
...streaming-ul direct, fara alte device-uri, este unul dintre ele.
Chromecast este produs Google, trebuie Android (Android Tv sau dispozitiv Chromecast/Chromecast cu Google Tv sau box Android). LG si Panasonic nu au Chromecast incorporat.

#310
londonwalk

londonwalk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 03.10.2016

View PostAdrian P., on 17 ianuarie 2023 - 18:39, said:

Chromecast este produs Google, trebuie Android (Android Tv sau dispozitiv Chromecast/Chromecast cu Google Tv sau box Android). LG si Panasonic nu au Chromecast incorporat.
OK, am recitit review-urile, se refereau la compatibilitatea cu un dispozitiv chromecast, am inteles acum, mersi de lamurire. Pai... asta imi restrange foarte mult aria de cautare. De fapt ma intoarce de unde am plecat :(

#311
5had3

5had3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 07.10.2006
Pe LG (și alte branduri) poți face cast prin Wi-Fi direct/Miracast/Wireless display nu Chromecast. Asta fără alt device înfipt.

#312
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Repostez si aici tinand cont ca e topicul de oled-uri Panasonic.

A aparut posibilitatea sa trec la un nou tv in living, LG B8 de 65 inch si-a facut si isi face inca datoria foarte bine, sunt foarte multumit de el, nu a facut vreo problema desi are undeva la 4 ani si vreo 4 luni.

Modelul de care discut este Panasonic LZ1500, un model foarte apreciat, il am de cateva zile, inca ma acomodez cu el, am de setat  si reglat diverse lucruri pentru a-l face sa fie cat mai bun posibil in ce priveste partea de tv si aplicatii.

Are ca aplicatii incluse Netflix, Amazon Prime, Disney Plus si Youtube, i-ar fi prins foarte bine sa aiba si celelalte aplicatii importante: HBO Max si SkyShowtime.

Din punctul asta de vedere voi avea nevoie de un streamer video dedicat pentru a compensa acest neajuns, aici probabil ca as putea lua in calcul un Chromecast Google TV 4k, Amazon Firestick Max 4k, Apple TV 4k sau Nvidia Shield 4k Pro.
La capitolul asta ar trebui sa fie un aparat cu imagine cat mai buna si care sa stie aplicatiii cat mai multe si sa ofere sunet Atmos din aplicatiile de streaming precum si HDR/DV si daca e posibil si HDR Plus (avand in vedere ca tv-ul stie acest format).

Ce era de asteptat sa fie impresionant, este, imaginea este foarte frumoasa, culori foarte  placute, luminozitate foarte buna, upscaling foarte bun, procesor de imagine super.

Sunetul este si el destul de bun, necesita niste setari ca sa sune mai bine, l-as pune la egalitate cu LG B8.

Meniul este destul de interesant, necesita acomodare dupa ani de utilizare de tv-uri LG.

Am introdus in el cardul de la RDS si l-a recunoscut din prima fara probleme, am dat cautare si dupa ce mi-a gasit posturile digitale le-am asezat intr-o ordine preferata de mine dupa ce am sapat destul de mult prin meniu dupa aceasta setare.

Televizorul arata foarte bine, este bine finisat, ecranul este drept si nu are pixeli morti. Din ce am verificat pana acum nu vad sa fie probleme vizibile cu tint pe vreo culoare, atat cat am avut timp sa verific. Pare si un exemplar uniform, tot atat cat am verificat, inca nu am facut teste specifice in acest sens.

Telecomanda arata bine, sta bine in mana, are tot felul de butoane utile si ar fi fost si mai buna daca ar fi fost o idee mai scurta si daca ar fi fost iluminata (aici am rezolvare, voi folosi in unele situatii telecomanda Logitech Harmony care are si taste iluminate, urmeaza sa o setez).

Suportul de tv arata bine si e foarte solid, tv-ul are baleiere in laterale, e de ajutor in anumite situatii.

Nu a avut folie pe ecran, doar a fost protejat intr-o folie de plastic tot tv-ul.

Ca mediaplayer nu e impresionant, LG-ul sta mult mai bine la acest capitol, am redat niste materiale de pe un hdd extern folosit si la LG fara probleme si nu a stiut sa redea corect subtitrarile.

Un alt minus pe care il cunosteam si care e oricum prezent la LG-urile noi este lipsa DTS, am destul de multe materiale cu norma asta de sunet si imi arata ca nu recunoaste pista audio.

Avand in vedere plusurile lui dar si minusurile, reprezinta pentru mine un upgrade real de la un model de care am fost multumit.

#313
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Scuze dar din descriere nu pare un mare plus si in nici un caz impresionant sau uimitor, exact ce am am observat si eu, diferente marginale, plusuri si minusuri.
Eu nu as schimba 65B7 din dormitor nici cu generatiile viitoare, nu s-ar justifica in nici un mod schimbarea.

#314
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
Eu nu cred sa nu fie o diferenta clara intre B8 si LZ1500. Poate colegu s-a exprimat pe scurt. Asteptam sa ne zica mai multe detalii despre imagine.
Oricum vad ca zice de foarte bine despre imagine. Asta conteaza cel mai mult la un tv.

Edited by MMike, 25 April 2023 - 10:45.


#315
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Eh. Dacă nu vrei să vezi, nu vezi nici ce este evident, dacă vrei neapărat să vezi, vezi și ce nu este. E valabil și pentru alte simțuri.

#316
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
Strict dpdv imagine, e diferenta si intre un C si B aceeasi generatie si intre LZ1500 si LZ1000, dar intre LZ1500 (2022) si B8 (2018) ?.... Si aici se include si procesarea, generatia de procesoare....

#317
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Diferentele sunt deja de la primul OLED Panasonic care poate reda corect tonurile de piele chiar si fata de un B7 calibrat. Diferentele sunt minime in rest dar la tonurile de piele nu ai ce sa I faci LG ului. Nu mai zic de detaliile in zona near black. Dar na.. unii sunt cârcotași din totdeauna si ce au ei e cel mai bun :)

#318
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
Oricum, prima diferenta vizibila e la luminozitate, peste 950 nits la LZ1500 fata de cel mult 600 nits la B8.... Dar e si pe celelalte ferestre. Iar otb, LZ1500 vine mult mai bine ca B8. Si sa nu mai zic de black crush.

Edited by MMike, 25 April 2023 - 12:02.


#319
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
Apropo de partea de smart de la Panasonic. Singurele lipsuri dpdv platforme de streaming cu abonament sunt HBO Max si noul Sky (care deocamdata are continut doar full hd parca). Posturile HBO Max se pot vedea de pe tv, dar nu se compara cu imaginea de pe aplicatie, 4k DV, dar nici cea SDR. Pentru cine doreste asta, trebuie un dispozitiv smart atasat. Insa o chestie referitor la HDR+, in toate reviewurile nu am vazut niciun test si referire decat la DV. Posibil ca HDR+ de pe Panasonic sa nu fie prea bine dezvoltat (bagat in seama) de Panasonic.

#320
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Probabil ca au testat DV pentru ca e mai raspandit.

#321
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 06.12.2006

View PostMMike, on 25 aprilie 2023 - 15:29, said:

Apropo de partea de smart de la Panasonic.
Singurele lipsuri dpdv platforme de streaming cu abonament sunt HBO Max si noul Sky
Posibil ca HDR+ de pe Panasonic sa nu fie prea bine dezvoltat (bagat in seama) de Panasonic.

(-) Lipsesc aplicatiile de streaming locale: voyo si antena 3 play. Nu ca m-ar interesa, dar le ceilalti le gasesti.
(+) Daca se lanseaza Apple TV + in RO, putem descarca aplicatia din magazinul Panasonic.
(-) Fara suport pentru Apple AirPlay 2 si HomeKit.
(+/-) Poti face cast din Netflix si YT, dar nu poti face cast din alte aplicatii.

La televizoarele care au ambele formate DV este implicit.
HDR10+ este dezvoltat de Samsung, Panasonic, si 20th Century Fox. Nu este mai putin dezvoltat, are un rol secundar fata de formatul implicit.

Edited by dba, 25 April 2023 - 16:02.


#322
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Ha, „Înapoi în viitor”, radioul cu ceas (sau ceasul cu radio, depinde cum priviți) de pe noptiera lui Marty (Michael J. Fox) este Panasonic.

#323
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
Pai....nimic schimbat, cum a fost in trecut, asa e si in prezent, lider oled tv.
Si viitoru suna interesant, MZ2000, MLA.

#324
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
O sa rog posesorii de oled Panasonic sa-mi dea cateva recomandari, ce moduri de imagine sunt recomandate pentru vizionare programe tv? Ce moduri pentru celelalte aplicatii gen Netflix/Youtube? In acest moment pentru Netflix am vazut  ca apare un mod Netflix Calibrated si in rest am ales Filmmaker.
Am vazut ca uneori in functie de materiale intra DV IQ.

Ceva setari recomandate a fi facute si ce nu ar trebui activat?

Multmesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate