Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Schimbare card in telefon

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Am intr-un telefon cu Android un card de 32 GB și vreau să îl înlocuiesc cu altul de 64 GB.
Am incercat in trecut asta insa nu s-au păstrat corect în galeria foto toate imaginile. Data s-a modificat la toate prin simpla copiere.
Ce ar trebui sa fac? Se poate o clonare de card din 32 in 64 și să rămână și liberi cei 32 GB până la 64?

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005
nu bag mana in foc dar cred ca ar merge o arhivare (zip)

#3
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013
Android-ul nu pastreaza data fisierelor atunci cand le copiezi. Fa trecerea pe un PC cu Windows sau Linux, folosind un cititor de carduri (unul pe USB de exemplu).

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Pai in PC cu copy paste am făcut data trecuta și nu a păstrat data.
Au apărut toate foto cu data respectivă

Edited by dorin_2k, 30 November 2019 - 23:03.


#5
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,937
  • Înscris: 26.05.2007
Clonare !

#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013
Copy/paste dar de pe/ pe telefon conectat prin MTP sau cu cardul microSD scos din telefon si pun intr-un card reader la PC? Ca nu e deloc acelasi lucru.

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Import nu copy, prin MTP.





#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Cardul 1 scos din telefon, pus intr-un card reader si cum fac sa transfer prin MTP către cardul 2 (și el pus într-un card reader)?

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Tot conținutul cardului trebuie transferat prin MTP? Sau numai directorul DCIM? Mai e acolo directorul ANDROID, MUSIC, etc.
Eu tot nu găsesc cum sa transfer prin MTP având cele 2 carduri disponibile pe masa.
Prin F5 din Total commander cu ambele carduri puse în 2 cititoare nu e bine. Nu se păstrează data inițială la fișiere.

#10
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

View Postdorin_2k, on 30 noiembrie 2019 - 23:03, said:

Pai in PC cu copy paste am făcut data trecuta și nu a păstrat data.
Au apărut toate foto cu data respectivă
Nu are cum...
Am in actualul Galaxy S10(+card de 256 gb) poze facute acum 8 ani cu Nokia N82 cat si poze facute cu Galaxy S4 in urma cu 5 ani.
La toate imi apare data cand au fost facute.
Uite:

Attached Files



#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
La tine e același card folosit pe rand în teke diferite?
Eu vreau sa folosesc același telefon, doar sa pun un card mai mare. +e tel soției).
La mine nu a mers când am trecut de la 32 la 64 GB. De aceea când am trecut la alt card de 128 GB, l-am pus formatat in noul telefon și am luat-o de la zero.
Însă în tel ei (Xiaomi 4x) vreau să păstrez totul cum era pe cardul de 32 pe noul card de 64, să rămână și toate foto cum le avea puse în Favorite, totul la fel. Doar sa fie cardul de 64 acum.

Văd că tu ai acolo un director SD backup și apoi subdirectoare pt fiecare telefon. La detalii foto +le citește din EXIF) cred că și la mine apar bine. Dar sortarea pe SD card nu e in ordinea datei a foto originale.

#12
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Nu,nu e același card..Am zis că pe noul telefon(mai precis pe cardul de 256 gb al acestuia) am băgat poze făcute cu Nokia N82 care le aveam stocate în calculator.
Iar pozele de pe vechiul S4 si toate datele de pe acesta le-am transferat cu o aplicație Smart Switch,de aceea imi apare director de Backup
Dar ideea este că indiferent de modalitatea de transfer,imi apare la "Detalii" data cand au fost făcute pozele.
**am facut acum un test si am transferat din calculator (cu win7) pe telefon cateva poze mai vechi atat prin cablu USB cat si prin wireless si imi apare data la absolut toate.


View Postdorin_2k, on 01 decembrie 2019 - 08:37, said:

Dar sortarea pe SD card nu e in ordinea datei a foto originale.
La mine e in ordinea datei a foto originale,am transferat aprox 2.000 de poze de pe vechiul telefon si mi le-a băgat în aceiași ordine atât în directoare cat si in Galerie.

In director imi apare in dreptul fiecărei poze data cand s-a facut transferul de pe vechiul pe noul tel.
Dar daca deschid o poza de acolo si intru la "Detalii", atunci imi apare data la care a fost făcută.

Attached Files



#13
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Dar de ce ai vrea sa pastrezi pozele in telefon ?
Tocmai asta e o ocazie buna sa ti le copiezi in alta parte / backup.
Daca vrei neaparat, pastrezi citeva mai importante si aia e, le pui intr-un alt folder, il gasesti mereu rapid, chiar daca s-a dus data originala...

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Back-up se face non stop in cloud. (asta nu e o problema). Dar mai ajung in zone pe la munte unde nu am acces la cloud.
Are nevoie de foto local sa fie (pe card)  macar din ultimul an. Și să fie afișate cronologic in Galerie și Favorite.
La mine la fel: am nevoie de foto din ultimul an în telefon (pe card). De asta am trecut de la 64 GB la 128 GB. La telefonul nevestei am făcut upgrade la card de la 32 la 64.
Copy/paste direct cu Total commander nu păstrează Favoritele și sortarea pe zile, săptămâni, luni.
Apar toate in folder cu ziua copierii.
La detalii foto, pt fiecare fotografie se afișează corect din EXIF. Însă afișarea in galerie nu e ok.



#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Cred că și asta de 128 GB se va umple rapid. 12-15 MB o foto...

Attached File  IMG_20191201_123619.jpg   119.21K   9 downloads

#16
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013
MTP este un protocol ce permite accesul PC-ului la fisierele de pa card, cu cardul in telefon si telefonul conectat prin USB la PC. PC-ul doar trimite datele catre Android si acesta le scrie pe card, cu problema ca Android-ul face ce crede el de cuviinta cu data/ora fisierului - adica le pune pe cele curente.

En ce spun este sa scoti cardul din telefon, il pui intr-un cititor de carduri conectat la PC, copiezi fisierele pe PC, apoi conectezi la fel celalat card si scrii fisierele pe el. In acest scenariu toate citirile/scrierile sunt facute de Windows sau Linux ca si cum ar citi/scrie pe un discul local si acestea pastreaza data/ora fisierelor.

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Pai așa am făcut data trecuta când am trecut de la cardul de 32 la 64 la al meu.
Au apărut toate foto in galerie grămadă într-o zi. In ziua când le-am copiat.
Cred că voi clona acum cardul mic in cel mare, apoi măresc la capacitatea maximă.

#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Azi am avut timp sa clonez cardul de 32 GB (din tel nevestei) pe altul de 64 GB (am marit de la 32 la 64 in program cumouse-ul)
Erau folositi 30 GB si am utilizat EaseUS Partition Master 12.9
A durat 58 minute toata operatia. Am pus cele 2 carduri in 2 cititioare micro SD introduse in USB-urile PC-ului.
Totul perfect.
Am acum liber inca 32 GB pe card. ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate