Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

frica de Dumnezeu

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
32 replies to this topic

#1
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
Moise a zis poporului: "Nu va inspaimantati; caci Dumnezeu a venit tocmai ca sa va puna la incercare si ca sa aveti frica Lui inaintea ochilor vostri, pentru ca sa nu pacatuiti." (Exod.20:20)
De azi incolo voi baga groaza si frica de tine in toate popoarele de sub cer; si, la auzul faimei tale, vor tremura si se vor ingrozi de tine." (Deut.2:25)
Samuel a strigat catre Domnul, si Domnul a trimis chiar in ziua aceea tunete si ploaie. Tot poporul a avut o mare frica de Domnul si de Samuel. (1Sam.12:18)
Dumnezeul lui Israel a vorbit. Stanca lui Israel mi-a zis: "Cel ce imparateste intre oameni cu dreptate, cel ce imparateste in frica de Dumnezeu (2Sam.23:3)
Acum, frica Domnului sa fie peste voi; vegheati asupra faptelor voastre, caci la Domnul Dumnezeul nostru nu este nicio nelegiuire, nici nu se are in vedere fata oamenilor, nici nu se primesc daruri." (2Cron.19:7)
Si iata poruncile pe care li le-a dat: "Voi sa lucrati in frica Domnului, cu credinta si curatie de inima. (2Cron.19:9)
Apoi am zis: "Ce faceti voi nu este bine. N-ar trebui sa umblati in frica Dumnezeului nostru, ca sa nu fiti de ocara neamurilor vrajmase noua? (Neem.5:9)
Inainte de mine, cei dintai dregatori impovarau poporul si luau de la el paine si vin, afara de cei patruzeci de sicli de argint; chiar si slujitorii lor apasau poporul. Eu n-am facut asa, din frica de Dumnezeu. (Neem.5:15)
Am poruncit fratelui meu Hanani si lui Hanania, capetenia cetatuii Ierusalimului, om care intrecea pe multi prin credinciosia si prin frica lui de Dumnezeu, (Neem.7:2)
Si acum, cand este vorba de tine, esti slab! Acum, cand esti atins tu, te tulburi! Nu este frica ta de Dumnezeu sprijinul tau? (Iov.4:5)
Cel ce sufera are drept la mila prietenului, chiar daca paraseste frica de Cel Atotputernic. (Iov.6:14)
Apoi a zis omului: "Iata, frica de Domnul, aceasta este intelepciunea; departarea de rau, este pricepere." (Iov.28:28)
Slujiti Domnului cu frica si bucurati-va, tremurand. (Ps.2:11)
Dar eu, prin indurarea Ta cea mare, pot sa intru in Casa Ta si sa ma inchin cu frica in Templul Tau cel sfant. (Ps.5:7)
Frica de Domnul este curata si tine pe vecie; judecatile Domnului sunt adevarate, toate sunt drepte. (Ps.19:9)
Veniti, fiilor, si ascultati-ma, caci va voi invata frica Domnului. (Ps.34:11)
Frica Domnului este inceputul stiintei; dar nebunii nesocotesc intelepciunea si invatatura. (Prov.1:7)
Pentru ca au urat stiinta si n-au ales frica Domnului, (Prov.1:29)
Toti au ramas uimiti si slaveau pe Dumnezeu; plini de frica, ziceau: "Azi am vazut lucruri nemaipomenite." (Luc.5:26)


astea sunt citate in care esti indemnat sa ai frica de Dumnezeu, nu pot sa le pun pe toate, sunt doar cateva, biblia e plina de astfel de citate

sunt oameni care spun ca nu trebuie sa te temi de Dumnezeu, cum sa nu te temi cand te poate face praf si pulbere? nu va bazati ca Dumnezeu e numai dragoste, Dumnezeu e lege si mai presus de orice, Dumnezeu e Dumnezeu

24. Si, cand vor iesi, vor vedea trupurile moarte ale oamenilor care s-au razvratit impotriva Mea; caci viermele lor nu va muri, si focul lor nu se va stinge; si vor fi o pricina de groaza pentru orice faptura."

Dumnezeu pedepseste, teme-te de El, altfel esti inconstient

#2
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
Bine. Am luat act si vom actiona in consecintă.

#3
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Legit,
ai omis sa adaugi in carnatz si cel mai important vers:'Daca se inchina cineva fiarei si icoanei ei si primeste semnul ei pe frunte sau pe mana,va bea si el din vinul maniei lui Dumnezeu, turnat neamestecat in paharul maniei Lui; si va fi chinuit in foc si in pucioasa, inaintea sfintilor ingeri si inaintea Mielului. Si fumul chinului lor se suie in sus in vecii vecilor. Si nici ziua, nici noaptea n-au odihna cei ce se inchina fiarei si icoanei ei si oricine primeste semnul numelui ei! (Apoc.14:9-11)'

Cu alte cuvinte, geaba zici ca te inchini lu Dumnezeu (si ti-e frica de El. :hypocrite: ) daca esti sluga fiarei.(vb ingeneral, n-o lua personal)  :)

Neatza SILIKA. :)  si azi ai treaba? :)

Edited by Dude_2nd, 29 November 2019 - 07:55.


#4
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011
mda....si daca ne temem de dumnezu trebuie sa ne temem si de oamenii lui (popii) si sa le facem toate poftele: sa le dam spaga, sa-i pupam in dos, sa le umplem traistele, sa votam cu cine spun ei ... nu?

#5
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
de ce nu citesti biblia sa vezi?

#6
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010
Eu citesc biblia si imi dau intrebari, imteractionez cu textul.

#7
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Da textu cu tine, interactioneaza?

#8
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

 Dude_2nd, on 29 noiembrie 2019 - 09:13, said:

Da textu cu tine, interactioneaza?
Ce intrebare mai este si asta? Te consideri spiritual ?

#9
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Pai textu biblic e viu. Daca nu interactioneaza cu tine, delirezi aiurea. Fara ciuperci, cum iti atragea atentia Logic. :)

Edited by Dude_2nd, 29 November 2019 - 09:25.


#10
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

 Dude_2nd, on 29 noiembrie 2019 - 09:24, said:

Pai textu biblic e viu. Daca nu interactioneaza cu tine, delirezi aiurea. Fara ciuperci, cum iti atragea atentia Logic. Posted Image
Cu asta te faci de ras.
Textul biblic este la fel de "viu" ca si oricare alt text. Un lucru cert pot spune despre textul biblic: este STUPID. Mai stupid poate fi doar coranul beduinilor.
Text viu … Te-au educat cu filmulete gen Superbook, da?

#11
Sirius Ticalo

Sirius Ticalo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 03.11.2005

 Dude_2nd, on 29 noiembrie 2019 - 09:24, said:

Pai textu biblic e viu.

Ce face?....Aveti prea mult timp liber, fratilor!

S-a mai scos vreun volum nou din cartea aia? Ori incercati in continuare o adaptare a unor texte invechite si traduse dupa bunul plac?

#12
adrian_efa

adrian_efa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 01.12.2007
@legit10
tu de sub ce piatra ai mai iesit sectarule? esti ruda cu Dorel? Dorel stie ca i-ai preluat meseria? Posted Image

Edited by adrian_efa, 29 November 2019 - 11:14.


#13
Sirius Ticalo

Sirius Ticalo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 03.11.2005
Nu te lua de Dorel! N-are treaba nu cei josnici ca legit10.

#14
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Dorel este mai echilibrat si cu bun simt. Astalaltul este un nemernic care a descoperit vrajeala cu Bau-Bau !

#15
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 07.03.2012
Frica de personaje fantastice/de basm/plasmuite/inexistente se cheama boala psihica.

#16
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Danubian, on 29 noiembrie 2019 - 08:42, said:

mda....si daca ne temem de dumnezu trebuie sa ne temem si de oamenii lui (popii) si sa le facem toate poftele: sa le dam spaga, sa-i pupam in dos, sa le umplem traistele, sa votam cu cine spun ei ... nu?
Nu va luati dupa acesti inselatori. Ei sunt in slujba Satanei findca vor sa traiti in frica si intuneric. Adevaratii credinciosi au cunoscut Lumina si se apropie de ea fara frica, ci cu bucurie . "Bucurati-va" spune isus,  "caci imparatia cerurilor este aproape ".

#17
adrian_efa

adrian_efa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 01.12.2007
@pac pac   tu incerci ceva, dar nu-ti prea iese...ai grija ca Iisus se scrie cu 2 x i

#18
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 adrian_efa, on 29 noiembrie 2019 - 19:55, said:

@pac pac   tu incerci ceva, dar nu-ti prea iese...ai grija ca Iisus se scrie cu 2 x i
inselatorii in sutana neagra au inventat chestia asta cu doi de i .
Numele Lui e iehsoua , nu isus, nici Jesus, si nici issa .iar aiureala cu doi de ii e de prost gust.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate