Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Alternative plăci poliuretanice

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
cmedia

cmedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.09.2009
Salutare.

Am in plan sa fac anumite piese din fibra de sticla de dimensiuni mai mari, maxim 270cm x 130cm x 15cm.

Am cerut oferta unui furnizor de placi poliuretanice și am primit oferta pentru 12 placi 150cm x 50cm x 15cm care pot fi frezate la CNC pentru a crea un mulaj de 14000 lei. Fiind un proiect de care nici nu sunt sigur ca o sa îmi iasă mi se pare o investiție mult prea mare pentru a folosi un mulaj pentru o singura piesa, mai apoi fiind aruncat.

Știți cumva de ceva alternative de materiale care pot fi frezate pentru a crea o piesa din fibra de sticla după ele?

Multumesc.

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Inteleg ca e vorba de o matrita. Nimeni nu face matrite ieftine, si mai ales la dimensiuni asa de mari. Ar trebui sa studiezi posibilitatea de a face matrita din module mai mici, asamblabile. Ca materiale, lemn, MDF, placaje curbate, depinde de complexitatea matritei.

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
Un polistiren foarte dens nu merge?din cei 14000  cat costa materialul cat frezatul etc?

De ce ceri 12 placi cand spui alte dimensiuni?

Ce grosime-adancime are ceea ce vrei sa frezezi?

Edited by EMPP, 29 November 2019 - 07:08.


#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Din cei 14000 de lei, cel mai mult costa nu materialul ci partea de proiectare/executie. Iar costurile totale, difera la un produs unicat fata de un produs de serie.
On ce vrei sa realizezi masina, barca?

Edited by myshyk, 29 November 2019 - 08:55.


#5
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Ca alternativa merge polistirenul extrudat,ala verde albastru sau mai stiu io cum il coloreaza.Dezavantajul e ca trebuie sa folosesti rasina epoxidica in comparatie cu poliuretanica care merge si cu poliesterica care e mai ieftina.Polistirenul extrudat se poate prelucra atat cu firul cald cat si mecanic,pe cand poliuretanica numai mecanic,ca la ardere degaja substante nocive.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rK8IXEU-8pA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
cmedia

cmedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.09.2009
14000 inseamna doar placile poliuretanice. Ma interesa doar alternativa la aceste placi, cu restul am rezolvat deja.

#7
Sirius Ticalo

Sirius Ticalo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 03.11.2005
Alternativa e sa modelezi in spuma, torni straturi peste straturi de rasina cu fibra foarte groasa. Apoi ranforsezi si folosesti pe post de matrita.
Poti modela si-n clei. Depinde ce vrei sa faci.
Costurile oricum sunt mari...

#8
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Nu prea ma pricep dar am vazut odata un documentar in care explica cum se toarna in matrite diverse chestii pentru yachturi.. si foloseau acolo un fel de fibra de sticla armata.. adica preparau un amestec de rasina in care adaugau niste fulgi din fibra de sticla dintr-un sac.. in final rezulta un chit plin cu fasii de fibra de sticla  si pe ala il aplicau intr-o forma ca sa iasa ce trebuie..  Bine, ei aveau acolo echipamente, il aplicau prin suflare.. etc.

Ideea e ca trebuie studiata tehlologia de turnare in matrite piese mari.. pentru ambarcatiuni, avioane... etc.  Altfel, orice mulaj de mari dimensiuni costa.. ca nu e la indemana oricui sa-l faca.

Edited by Kres, 29 November 2019 - 14:05.


#9
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010
Parerea mea este ca ar trebui,inainte de a cumpara materialele pentru proiectul pricipal, sa incerci sa il faci la o scara mai mica, sau sa faci altceva, ca sa vezi daca esti in stare sa faci. Nu de alta dar, sa faci asa investitie fara o proba prima data, mi se pare un pic riscant.

#10
sclaus

sclaus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.04.2016
Dacă o să ceri unui aplicator de spumă poliuretanică să îți umple niste forme paralelipipedice cu spumă, te va costa de circa 10 ori mai puțin.

#11
cmedia

cmedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.09.2009
Eu pot sa fac fibra de sticla, si o sa incep cu o piesa mai mica, dar inainte de toate am nevoie de matrita principala pentru piesa de dimensiuni mari. Aceasta matrita ca sa o fac e nevoie de un material in care pot sa o fac, am mai vazut ca se poate in MDF si probabil ca asta o sa incerc. MDF -> CNC 3D = LOVE (sper).

#12
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
De ce nu zici ce vrei sa faci,eu am lucrat cu materiale compozite si poate ti-as putea sugera o metoda mai ieftina.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate