Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Sesizare *anonimă* la Ministerul Educației?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

antoniu200

antoniu200

Junior Member

• Grup: Junior Members
De vorbit se poate vorbi cu directorul. Nu e genul care să agreeze comportament de genul la clasă, dar nici genul care să facă scandal nu e. Inspectorul e din PSD, deci ar avea ceva interes să-l rezolve pe profesor. Chestii concrete nu e greu să dau, dar dacă nu pot filma, nu pot dovedi. Singura dovadă sunt notele de 2 lângă note de 9 și 10 în catalog la câțiva dintre colegi.

Notsure

Notsure

Senior Member

• Grup: Senior Members
Pai trimite-l pe tata la director, el ar fi primul in masura sa rezolve situatia.
Dar pe tine ce te deranjeaza cel mai mult, notele de 2? Ca nu preda si sta pe telefon? Glumele "de betivi"?

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

De unde știi că profu e de la PNL, că inspectorul de la PSD, că directorul de la alt partid?
Ce treabă au partidele?
Ti-am mai sus: verifica daca nu la tine e problema.

antoniu200

antoniu200

Junior Member

Notsure, on 28 noiembrie 2019 - 21:49, said:

Pai trimite-l pe tata la director, el ar fi primul in masura sa rezolve situatia.
Dar pe tine ce te deranjeaza cel mai mult, notele de 2? Ca nu preda si sta pe telefon? Glumele "de betivi"?

Evident că faptul că nu predă, dat fiind faptul că am zis că vreau să dau la facultate din materia lui.

De unde știu că unii, alții sunt de unde sunt? Că sunt destul de deschiși în preferințele lor electorale și am mai avut de a face cu majoritatea care nu sunt așa deschiși. Am participat la concursuri, am mai avut de a face cu Inspectoratul Școlar.

Notsure

Notsure

Senior Member

Daca ai fost la concursuri si esti pasionat de acea materie (apropo, sunt cazuri rare), cel mai indicat ar fi sa faci tot posibilul sa te muti la alta clasa din acelasi liceu, cu alt profesor, sau alt liceu. Sa gasesti un motiv cat mai plauzibil cand o faci, nu cel real. Poate se va opri din glume de betivi, din note de 2, dar de predat probabil ca va preda tot in sila si dupa ce e tras la raspundere.

antoniu200

antoniu200

Junior Member

Notsure, on 28 noiembrie 2019 - 22:21, said:

Daca ai fost la concursuri si esti pasionat de acea materie (apropo, sunt cazuri rare), cel mai indicat ar fi sa faci tot posibilul sa te muti la alta clasa din acelasi liceu, cu alt profesor, sau alt liceu. Sa gasesti un motiv cat mai plauzibil cand o faci, nu cel real. Poate se va opri din glume de betivi, din note de 2, dar de predat probabil ca va preda tot in sila si dupa ce e tras la raspundere.

Nu mai am unde să mă mut, nu mai sunt alte clase care acceptă limba germană ca a doua limbă. Și în clasa a zecea nu mă apuc să învăț franceză de la zero, mai ales că am de recuperat fizica. Am făcut singura mutare posibilă la început de an: de la liceul de top, la al doilea liceu din clasament (cu o singură clasă care satisface 90% din nevoi; 10% stau în profesorul în discuție).

Voi merge și eu la ședința cu părinții împreună cu tata și vom vorbi cu diriginta să se rezolve situația asta cumva. Sper să fie ok. Dacă nu, recurg la Inspectorat, cu sesizare pe alt nume și adresă de mail.

Iar dacă te îndoiești de cât de pasionat sunt, poți observa că vara asta am petrecut-o studiind informatică (profesorul în discuție nu e de informatică). Sunt foarte hotărât să merg pe o anumită cale și trec prin orice trebuie ca să ajung acolo.

De ce m-am mutat? Că la liceul de top erau mai mulți profesori care abuzau de elevi, doar că erau suficient de șmecheri încât să nu ai ce sesiza.

Edited by antoniu200, 28 November 2019 - 22:38.

Notsure

Notsure

Senior Member

antoniu200, on 28 noiembrie 2019 - 22:37, said:

De ce m-am mutat? Că la liceul de top erau mai mulți profesori care abuzau de elevi, doar că erau suficient de șmecheri încât să nu ai ce sesiza.

Asta ori e limbaj codat pentru "nu am facut fata acolo"? Dupa diriginta, e bine si cu directorul inainte de isj, pentru ca il va deranja si pe director mersul direct la isj. Bine, cum spuneam, asta daca esti convins ca poti lua minimum 5 la materia aia (cu o buna marja de eroare), caz in care nu ai ce pati.

Edited by Notsure, 28 November 2019 - 23:09.

antoniu200

antoniu200

Junior Member

Notsure, on 28 noiembrie 2019 - 23:08, said:

Asta ori e limbaj codat pentru "nu am facut fata acolo"? Dupa diriginta, e bine si cu directorul inainte de isj, pentru ca il va deranja si pe director mersul direct la isj. Bine, cum spuneam, asta daca esti convins ca poti lua minimum 5 la materia aia (cu o buna marja de eroare), caz in care nu ai ce pati.

Nu se pune problema să nu iau 5. Mă descurc ușor la materia lui și voi lua și meditații.

Cât despre afirmația ta despre "nu am făcut față acolo", crezi că e ok la profil de mate-info să înveți mai multă biologie, muzică și logică decât matematică și informatică? Cam așa era situația acolo. Nu crezi, mai treci pe la niște licee de "top". Topul e ales pe cât de bine își aleg profesorii partidul. Nu pe altceva.

Edited by antoniu200, 28 November 2019 - 23:18.

unbrutus

unbrutus

Guru Member

antoniu200, on 28 noiembrie 2019 - 20:27, said:

Știi de unde știu din ce partid e? Că asta ne spune la ore, în loc să predea. Ne spune cât de bine se înțelege el cu "Ludovic", că-l cunoaște personal, așa i se adresează el primului-ministru. Și tata îl cunoaște pe respectivul profesor de 20 de ani, și confirmă PNL-ismul dânsului, cu toate că nu știa de relațiile personale ale lui cu "Ludovic".

Săptămâna trecută ne tot lua că să ne trimitem părinții la vot, să nu voteze cu Dăncilă. De parcă-i treaba lui cine merge la vot și ce votează.

Cât despre colegi, nu le pasă. Ei sunt mulțumiți că la lucrări pot copia. Eu vreau să am materia explicată, predată, că eu vreau să fac facultate pe materia asta.
trebuia inregistrat totusi

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Și la primul liceu erau profesori ce va auzau, aici iar?
A treia oara îți zic: nu cumva la tine e problema? Toți rezista, tu nu?

antoniu200

antoniu200

Junior Member

dorin_2k, on 29 noiembrie 2019 - 07:23, said:

Și la primul liceu erau profesori ce va auzau, aici iar?
A treia oara Ă®ți zic: nu cumva la tine e problema? Toți rezista, tu nu?

E mai simplu. Toți permit asemenea comportament, eu nu. Nu te-ai lămurit încă de ce nu permit așa ceva?

Eu am nevoie de profesori la materiile specifice profilului pe care mi-l aleg, nu marionete care nu fac nimic la materiile ălea, și super-dictatoro-profesori la restul care nu au nimic de a face cu profilul.

Da, din punct de vedere al spiritului de turmă, problema e la mine. Dar ia ghici ce: spiritul de turmă e specific comunismului. Fiecare dintre noi este diferit. Și asta trebuie respectat.

Dar eu am încheiat cu dezbaterea în gol. M-am decis asupra acțiunilor ce le voi lua. Dacă nu ești de acord cu mine, ok. E opinia ta, dar eu spun o chestie simplă: dacă vrem schimbare majoră, la nivel de țară, dar în lumea noastră mai mică nu schimbăm nimic să fie mai corectă, nu se va schimba niciodată nimic.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Sunt de acord. Dar nu cu anonime.
Iar de comunism de unde știi? Din manualul de istorie? De ce nu îl compari cu sclavagismul. Tot din manualul de istorie înveți. Sau crezi ca dacă te "dai lovit" și zici ceva de partide ai mai mare crezare?
M-am lămurit. Problema e la tine.
Mai era unul pe aici ce a început 3 facultăți, nu a terminat niciuna și zicea ca se uita profesoarele la el și au inflexiuni în voce.
Dacă vrei sa inveti: o poți face și singur. Nu tre sa îți explice separat doar ți-e profu lecția. Cauți, studiezi, întrebi, cercetezi, mergi la biblioteca.
Nu contează profu. Nu exista profi rai sau buni. Elevi ce nu se adaptează.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate