Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Sesizare *anonimă* la Ministerul Educației?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

antoniu200

antoniu200

Junior Member

• Grup: Junior Members

View Postdorin_2k, on 28 noiembrie 2019 - 20:11, said:

Abia te-i mutat si stii ca e in nus ce partid, ca are relatii, ca... ca... ca....
Colegii. Ce zic colegii? Poate problema e la tine?

Știi de unde știu din ce partid e? Că asta ne spune la ore, în loc să predea. Ne spune cât de bine se înțelege el cu "Ludovic", că-l cunoaște personal, așa i se adresează el primului-ministru. Și tata îl cunoaște pe respectivul profesor de 20 de ani, și confirmă PNL-ismul dânsului, cu toate că nu știa de relațiile personale ale lui cu "Ludovic".

Săptămâna trecută ne tot lua că să ne trimitem părinții la vot, să nu voteze cu Dăncilă. De parcă-i treaba lui cine merge la vot și ce votează.

Cât despre colegi, nu le pasă. Ei sunt mulțumiți că la lucrări pot copia. Eu vreau să am materia explicată, predată, că eu vreau să fac facultate pe materia asta.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

• Grup: Senior Members

View Postantoniu200, on 28 noiembrie 2019 - 20:27, said:

Cât despre colegi, nu le pasă. Ei sunt mulțumiți că la lucrări pot copia. Eu vreau să am materia explicată, predată, că eu vreau să fac facultate pe materia asta.
La facultate incepi de la zero. Nu-ti trebuie nika dinliceu. Doar operatiile elementare:adunare, scadere,....scris, citit.
Restul bagi in facultate (in sesiune).
Urmeza-ti colegii. Stiu ei bine ce fac. si fac bine.

antoniu200

antoniu200

Junior Member

View Postdorin_2k, on 28 noiembrie 2019 - 20:31, said:

La facultate incepi de la zero. Nu-ti trebuie nika dinliceu. Doar operatiile elementare:adunare, scadere,....scris, citit.
Restul bagi in facultate (in sesiune).
Urmeza-ti colegii. Stiu ei bine ce fac. si fac bine.

Sper să fie așa. M-ai mai liniștit cu afirmația asta. Dar tot o să încerc să schimb ceva. Dacă pot, bine. Dacă nu, asta e.

cipri2bau

cipri2bau

Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

Face si politica, ia auzi bugetache penelist.

Se poate spune aici pe forum materia sau si judetu?

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Nu e clar: informatica, Brasov (judet) (cred)
Ca de acolo a venit "Ludovic" ;)

cipri2bau

cipri2bau

Oh, pai in fief galben sa reclami un galben e criminal si te vei alege cu oase rupte.

Trebuia facuta treaba cand era domana Andronescu, cred ca ii spanzura pe toti.

antoniu200

antoniu200

Junior Member

View Postdorin_2k, on 28 noiembrie 2019 - 20:47, said:

Nu e clar: informatica, Brasov (judet) (cred)
Ca de acolo a venit "Ludovic" ;)

Nu, nu. Atât spun public. Dacă vrei, în privat îți spun mai mult, că mă descoperă și am la el o teză și o lucrare. E gata semestrul și nu vreau chiar acuma să mă ia la 11 metri.

Edited by antoniu200, 28 November 2019 - 20:52.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Vezi ca tezele se dau cu minim 3 saptamani inainte de finalul semestrului. Deci maine e ultima zi in care se pot da. ;)
Asta n-o stiai. Asa-i?

antoniu200

antoniu200

Junior Member

Ba, știu. Am teza la el, în sensul de "nu e corectată".

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Desfășurarea programului „Şcoala altfel” nu coincide cu perioada alocată susţinerii tezelor semestriale. Acestea vor avea loc, de regulă, la finalul semestrelor, după parcurgerea programei şcolare, cu cel puţin trei săptămâni înainte de finalul semestrului.
De aici

Cel mic al meu are teza luni. Deci merg si eu cu scandal la scoala. Ce zici? Am dreptate sa cer socoteala profei ca da teza luni si nu respecta ordinul de ministru? ;)

(nu merg, stai linistit).
Sa-si faca profa treaba ei in clasa si-s multumit.
Insa se mai fac si greseli. A venit cu o problema cu enuntul gresit la mate. M-am chinuit 2 zile. La final am intrebat eu profesoara. Raspunsul: a tras la "xerox" si din numarul 22a iesit doar 2. Si m-am chinui 2 zile.

Iar azi la izica, ii da la copil de clasa 6 problema cu sistem de ecuatii cu 2 necunoscute.
Si anunta acum seara pe grupul clasei ca.... nu e obligatorie aceasta problema.

Edited by dorin_2k, 28 November 2019 - 21:01.

Notsure

Notsure

Senior Member

Si ce, teza are punctaj clar si o poti disputa dupa. De ce iti e teama, totusi?

De obicei, aia care au dreptate confrunta direct. Eu am avut in facultate o profa care lua spaga. Am luat decanul de maneca pana in sala de examen, unde doar 2 persoane nu am bagat bani in plicul comun. De obicei, aia care umbla cu anonime si alte caterinci de-astea se simt cu musca pe caciula.

Stiu cazul fetitei unor vecini si a unei profesoare pe care o cunosc. La fel, s-au dus cu plansul ca sta profa pe telefon in ore si nu preda nimic, tot asa, pe la colturi, cu mailuri anonime etc, si apoi s-a luat lumea la intrebari si a reiesit ca saraca femeie se uita la ceas pe telefon uneori, ca sa-si configureze ora, iar copchila era si putoare, nu o ducea nici mult capul, iar frustrarile au rabufnit in felul asta in loc sa incerce sa-si rezolve problemele altfel.

Edited by Notsure, 28 November 2019 - 21:06.

antoniu200

antoniu200

Junior Member

View PostNotsure, on 28 noiembrie 2019 - 20:58, said:

Si ce, teza are punctaj clar si o poti disputa dupa. De ce iti e teama, totusi?

De obicei, aia care au dreptate confrunta direct. Eu am avut in facultate o profa care lua spaga. Am luat decanul de maneca pana in sala de examen, unde doar 2 persoane nu am bagat bani in plicul comun. De obicei, aia care umbla cu anonime si alte caterinci de-astea se simt cu musca pe caciula.

Mi-e teamă că sistemul, în loc să desfășoare o investigație în urma declarației mele, o va ignora și mă va lăsa doar cu un scandal public pentru care profesorul mă va taxa 3 ani de acum încolo.

Nu e cazul de a potrivi ceasul sau altele de acest gen. Fac diferența. Literalmente toată ora stă pe telefon. În clasă e o harababură de parcă n-ar fi profesor la oră. Mai pune și muzică, uneori. Până se satură de telefon și se ia de noi dup-aia: dă 2 la cine apucă, strigă, face glume de bețivi.

cipri2bau

cipri2bau

Bugetake mai face si politica anti psd dupa ce psd i-a marit salariul ca ajungea sa rada copchiii de el cu ce salarii aveau inainte ei.

Cred ca omul nici nu stie materia bine sau are ata calificare. In mod normal ar fi trebuit sa faca ora din pasiune.

Notsure

Notsure

Senior Member

Nope, it doesn't happen. Daca stii materia de trecere, poti solicita re-evaluare, poti face ce vrei tu, asta in cazul putin probabil ca te va persecuta pentru asta. Daca esti sigur ca poti lua note de trecere, esti mare barosan din punctul asta de vedere, nu are ce-ti face.

Scuza-ma ca sunt circumspect, dar cred ca din 100 de situatii de genul, doar 2-3 sunt justificate, restul sunt doar frustrari care rabufnesc. Nu exclud, totusi, nici posibilitatea ca situatia chiar sa fie cum zici, caz in care, daca esti sigur ca poti lua peste 5 la acea materie, mergi inainte fara teama, plange-te cui vrei, dar daca nu esti capabil de 5 si nici profesorul nu face chiar exact cum ai zis, las-o balta, nu iti face rau singur.

cipri2bau

cipri2bau

View Postantoniu200, on 28 noiembrie 2019 - 21:10, said:

Nu e cazul de a potrivi ceasul sau altele de acest gen. Fac diferența. Literalmente toată ora stă pe telefon. În clasă e o harababură de parcă n-ar fi profesor la oră. Mai pune și muzică, uneori. Până se satură de telefon și se ia de noi dup-aia: dă 2 la cine apucă, strigă, face glume de bețivi.
Ia auzi unde a dat PSD banii? la căcănarii ăştia. Nici nu face ora si apoi face mistouri si porcarii.
Ce cauta ala la catedra? E intradevar criză de cadre ca au plecat la căpşuni

Băi, copchiulul ăsta chiar are dreptate.

Notsure

Notsure

Senior Member

View Postcipri2bau, on 28 noiembrie 2019 - 21:10, said:

Bugetake mai face si politica anti psd dupa ce psd i-a marit salariul ca ajungea sa rada copchiii de el cu ce salarii aveau inainte ei.

Cred ca omul nici nu stie materia bine sau are ata calificare. In mod normal ar fi trebuit sa faca ora din pasiune.

Tu cari lazi prin Carrefour din pasiune, cu ce te ocupi? Posted Image)) Tu crezi ca toti sunt Elon Musk? Oamenii muncesc sa isi castige existenta, fie ca stau la catedra, cara lazi sau atarna pe un birou 10 ore la impletit cod.

Pentru initiator: Diriginte voi nu aveti? De obicei daca exista chestii de-astea deviante, dirigintii mai intervin, am vazut pentru situatii mult mai soft decat zici tu acolo. Nu stiu ce colectiv l-ar tolera pe respectivul, ca daca face cum spui, sigur se afla si stiu toti din scoala.

Edited by Notsure, 28 November 2019 - 21:22.

antoniu200

antoniu200

Junior Member

View PostNotsure, on 28 noiembrie 2019 - 21:21, said:

Pentru initiator: Diriginte voi nu aveti? De obicei daca exista chestii de-astea deviante, dirigintii mai intervin, am vazut pentru situatii mult mai soft decat zici tu acolo. Nu stiu ce colectiv l-ar tolera pe respectivul, ca daca face cum spui, sigur se afla si stiu toti din scoala.

Avem, dar profesorul ăsta e o persoană în sala profesorală, și cu totul alta în sala de clasă. Iar diriginta nu prea are încredere în colegii mei, de-asta am zis să vorbească tatăl meu cu diriginta, dar la ședința cu părinții, nu să meargă la școală să facă scandal.

Notsure

Notsure

Senior Member

E complicat, trebuie sa stii situatia de acolo ca sa stii cum actionezi, cum e directorul, daca se poate duce la el, daca e prieten cu profesorul tau. Cine e inspector, la fel, daca se cunoaste bine cu profesorul. Si trebuie sa aduci chestii concrete din ce face profesorul.

Edited by Notsure, 28 November 2019 - 21:38.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate