Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Deezer și Tidal

- - - - -
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#73
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014
Cica aplicatia ar fi disponibila pentru televizoarele Samsung incepand cu seria M, adica 2017.

https://support.tida...0538-Samsung-TV

Edited by iZet, 29 December 2021 - 19:22.


#74
ccovidiu

ccovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 06.11.2005

View PostiZet, on 29 decembrie 2021 - 19:21, said:

Cica aplicatia ar fi disponibila pentru televizoarele Samsung incepand cu seria M, adica 2017.

https://support.tida...0538-Samsung-TV
Gasisem si eu o informatie similara pe net, iar TV-ul meu este seria KU6472. Dupa mai multe cautari am gasit ca ar fi din 2016, ceea ce inseamna ca asta este ecauza. Sunt curios daca la cei care au un model mai nou le merge fara probleme, pentru ca am vazut mai multe comentarii in acest sens.  Pe actualul TV Spotify mi-a mers fara nici o problema. Mersi oricum de raspuns.

Edited by ccovidiu, 29 December 2021 - 21:37.


#75
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014
Pe un 55MU8002 (deci 2017), imi functioneaza fara probleme. Nici cu Spotify n-am probleme cu el.

#76
Cosmin_Andrei

Cosmin_Andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,556
  • Înscris: 26.12.2015

View Postccovidiu, on 29 decembrie 2021 - 19:15, said:


Eu am prins aceasta oferta, pentru HiFi Plus (am avut inainte abonament la Spotify), insa am o intrebare. As vrea sa instalez inclusiv pe Smart TV-ul meu Samsung KU6472 aplicatia Tidal, dar nu o gaseste. A mai intampinat cineva aceasta problema?
La început nici eu nu găseam aplicația pe niciunul dintre tv-urile smart + Xiaomi Mi Stick.
Încearcă asta: deschide tv-ul în meniul Android (fii sigur că atât mobilul cât și tv-ul sunt conectate la aceiași rețea), accesează Google Play pe mobil și vezi dacă-ți arată o săgeată care îți permite să instalezi Tidal și pe alte dispozitive.

Edited by Cosmin_Andrei, 30 December 2021 - 07:23.


#77
ccovidiu

ccovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 06.11.2005

View PostCosmin_Andrei, on 30 decembrie 2021 - 07:14, said:

La început nici eu nu găseam aplicația pe niciunul dintre tv-urile smart + Xiaomi Mi Stick.
Încearcă asta: deschide tv-ul în meniul Android (fii sigur că atât mobilul cât și tv-ul sunt conectate la aceiași rețea), accesează Google Play pe mobil și vezi dacă-ți arată o săgeată care îți permite să instalezi Tidal și pe alte dispozitive.

Nu are asa ceva, nu imi apare aceasta optiune. Oricum specifica clar pe paginile oficiale (Samsung, Tidal) ca poate fi instalat doar pe modelele de televizoare smart de la Samsung din 2017 pana in prezent. Oricum asta e chestie de marketing, te face sa iti iei produse noi. La televizorul smart anterior de la Samsung pur si simplu au scos odata cu un update de software aplicatia Youtube. Acum nu poti instala diverse aplicatii pe televizoare mai vechi de 2017. Oricum urmatorul meu Smart TV  va fi cu siguranta unul pe Android (Sony, Panasonic...).

#78
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014
Rezolvi ieftin partea de smart la un tv, nu trebuie neaparat sa cumperi un tv nou pentru cateva aplicatii: Chromecast sau androidbox.

#79
Cosmin_Andrei

Cosmin_Andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,556
  • Înscris: 26.12.2015

View PostCosmin_Andrei, on 26 noiembrie 2021 - 09:24, said:

Pt. cine vrea să încerce Tidal.
Subscripție de 3 luni pt.:
HiFi - 1 leu(19,99 lei/lună după expirarea ofertei);
HiFi Plus - 2 lei(39,99 lei/lună după expirarea ofertei).
Oferta este valabilă între 26.11-06.12.2021 și doar pt. abonații noi.
Aceiași ofertă este acum disponibilă până pe 1 februarie.

Edited by Cosmin_Andrei, 11 January 2022 - 15:04.


#80
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
1 leu pe 3 luni:

https://tidal.com/of...estofoffer-2021

#81
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
De când s-a scumpit deezer atât de mult?
[ https://i.postimg.cc/xCQS0cBj/Screenshot-20220218-223311.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#82
creativestar

creativestar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.10.2009
De cand au introdus Hi-Fi la abonamentul premium. Daca te intereseaza Hi-Fi e o ieftinire, daca nu e o mega scumpire.

#83
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,846
  • Înscris: 14.08.2007
Prin Orange pare sa fie la acelasi pret, 4.78 euro pe luna pentru Deezer Premium+ https://www.orange.ro/deezer/

In schimb am primit saptamana asta un SMS de la Orange ca nu va mai fi traficul de muzica gratuit de-acum incolo, cum era pana acum. Si da, acum vad si eu optiunea de Lossless quality, inainte 320 kpbs era maxim. E o prostie sa scoti abonamentul mai ieftin ca sa oferi Lossless quality la toata lumea ... majoritatea nu vor simti nici o diferenta intre 320 kbps si lossless, dar diferenta de pret se simte serios la buzunar, asa ca vor pierde multi clienti, mai ales ca Spotify si Tidal au preturi mai mici.

Asta e din seria acelorasi politici cretine ca si in cazul Bluray-urilor 4K care costa dublu fata de Bluray-urile normale, desi diferenta de calitate e greu de observat la majoritatea filmelor pe un TV 4K "tipic" de 140 cm (cand de fapt pretul bluray-ului ar trebui sa reflecte drepturile pentru a vedea filmul, diferenta de format neaducand un cost extra notabil de fabricatie, apoi se mira cei din industrie de ce se vand prost bluray-urile, in special 4K). Chiar am luat mai multe bluray-uri 4K la oferta recent, care includ si filmul pe bluray normal, si am comparat, iar concluzia e ca doar diferenta de rezolutie nu justifica in nici un caz diferenta de pret (poate alte diferente, de HDR/Dolby Vision/etc). Poate pe un TV de vreo 200 cm sa se vada diferente mai notabile ... dar nu am asa ceva momentan.

Eu ascult mult de acasa, iar in masina foloseste mult si cache-ul aplicatiei (acum vad ca are smart cache spre 23 GB, adica daca ascult o piesa de mai multe ori o va incarca din cache), deci nu consum asa de mult trafic cu Deezer incat sa ma afecteze in vreun fel ca nu mai e traficul gratuit pe Orange, oricum nu imi consumam traficul de net niciodata. Vad ca intr-o luna Deezer-ul mi-a consumat un pic peste 1 GB din traficul de date mobile (a fost setat pe 320 kbps).

In concluzie, pentru cine are Orange si vrea abonament mai ieftin, inca pare sa fie la acelasi pret optiunea la Orange (eu acolo o am de cativa ani).

#84
Cosmin_Andrei

Cosmin_Andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,556
  • Înscris: 26.12.2015

 heinz, on 18 februarie 2022 - 22:34, said:

De când s-a scumpit deezer atât de mult?
[ https://i.postimg.cc/xCQS0cBj/Screenshot-20220218-223311.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
La banii ăștia, mai degrabă bagi un Tidal Hi-Fi+ la 40 de lei. Mi se pare o alegere mai bună.

#85
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 30.01.2014
Ieri am verificat si eu abonamentele si am ramas uimit.
Sper sa nu se scumpeasca si Spotify in halul asta.

#86
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014
Deezer are Atmos? Merge si din Kodi (ca de acolo pot face passthrough)?

#87
creativestar

creativestar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.10.2009
Primit azi email de la Deezer:

Deezer Free is coming to an end
We appreciate that you're part of the Deezer Free listening community; however, sometimes good things come to an end. Deezer Free will no longer be available in your country as of 19.4.2022.
Not ready to say goodbye to your music yet? This doesn't have to be the end! Upgrade to our Deezer Family or Deezer Premium plan to enjoy unlimited, ad-free music, offline listening and more.


#88
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Operația a reușit, pacientul este mort.

#89
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 05.03.2005
am primit azi SMS de la Orange ca din 25 nov anul asta nu mai pot asculta Deezer by Orange. La Orange plateam undeva la la 6  euro pentru Deezer Premium.

Avand in vedere ca Deezer are preturi destul de mari la liber, o sa ma orientez spre Tidal . Acolo pentru HiFi pretul este de 20 lei pe luna sau HiFi Plus la 40 lei pe luna...in comparatie cu Deezer unde pretul este de 12 eur .

NU stiu daca la Tidal este posibilitatea sa fac import la playlist-urile  din Deezer. Stiu ca in si din Spotify mergea lucrul asta

Edited by mccrya, 26 October 2022 - 16:18.


#90
Cosmin_Andrei

Cosmin_Andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,556
  • Înscris: 26.12.2015
Se poate. Incearca prin Tune My Music sau Soundiiz. Uite si link-ul: https://tidal.com/import-playlist. Am mutat de mai multe ori prin Tune My Music si a fost foarte ok.

Edited by Cosmin_Andrei, 26 October 2022 - 18:03.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate