Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Omul a apărut in Europa (Germania) iar nu in Africa

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006

View PostInfinitty, on 27 noiembrie 2019 - 13:45, said:

Este topicul meu duplucat, dar cel initial nu stiu unde l-ai vazut, deoarece nu s-a instalat corect ...
Topicul initial nu s-a instalat corect? Tu intelegi sensul cuvintelor pe care le folosesti?

#20
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostInfinitty, on 27 noiembrie 2019 - 13:45, said:

Mersul biped este primul pas spre umanizare, apoi a urmat debilizarea fizico-genetica si ultimul pas a fost encefalizarea.
Gresit. Primul pas a fost folosirea uneltelor. Asta a dus a necesitatea folosirii labelor din fata la altceva decat la mers. Iar mersul biped a fost rezultanta.Si ca o conditie a necesitatii de a vedea prada cat mai de departe, pentru care patrupedul s-a vazut nevoit sa se ridice in doua labe.
Cat despre "encefalizare" se pare ca nu i-a atins pe toti, decat ca marime a cutiei craniene. In care e la fel ca-ntr-un balon gonflabil de tip "Zeppelin".

Edited by myshyk, 27 November 2019 - 14:06.


#21
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

View Posttavitu, on 27 noiembrie 2019 - 13:48, said:

De ce ar fi acesta primul pas spre "umanizare" și nu altceva?
nu poti merge fara sa faci pasi

#22
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,437
  • Înscris: 30.08.2017
Poti sa te tarasti.

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,539
  • Înscris: 15.06.2004
Hmmm.. Si gainile au mersul biped, dar nu toate sunt oameni...

#24
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

View PostInfinitty, on 27 noiembrie 2019 - 13:31, said:

Conform ultimelor trei fosile antropoide descoperite in Germania, respectiv Grecia si Bulgaria, plus altele mai recente in Georgia si Siberia, se pare ca primele maimute bipede traiau in zona Alpilor bavarezi acum mai bine de 11 milioane de ani in urma, iar hominizi de asemenea foarte vechi existau in zona balcanica inainte de cei din Africa.
Georgia treacă-meargă, da' ce treabă are Siberia cu Europa?

Și din link-ul nr. 2:
Imaginea de ansamblu, luând în considerare fosilele descoperite în Africa, Asia şi Europa, indică faptul că primele primate au venit din Asia, acum mai bine de 40 de milioane de ani. Unele au mers în Africa. După mulţi ani de evoluţie, anumite specii – cunoscute drept hominizi – au călătorit înapoi în Europa şi Asia, în urmă cu aproximativ 14 milioane de ani, a explicat Böhme
Pe scurt - niște maimuțe au plecat din Asia și au ajuns în Africa unde au evoluat în hominizi care s-au întors în Europa. Ceea ce înseamnă că tot Africa e leagănul hominizilor și în consecință al oamenilor...

#25
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006

Quote

Omul a apărut in Europa (Germania) iar nu in Africa

În articol nu se precizează, dar dați-mi voie să încerc eu să ghicesc: Era cumva blond cu ochi albaștri?

On: Lăsând gluma la o parte, preocuparea asta pentru cine a fost „primul/prima” ar trebui lăsată mai degrabă sportului, mai puțin științelor. Nu cred că e foarte relevant UNDE s-a petrecut prima oară transformarea antropoidelor în om, ci mai degrabă CÂND și ÎN CE ÎMPREJURĂRI (care au fost motivele).

Până la urmă specia umană și-a început evoluția cu câteva „meleoane” de ani în urmă – e foarte posibil ca rămășițele celor care au fost cu adevărat primii – hai să le zicem „oameni” să nici nu se fi păstrat. Prin urmare tot ce descoperim sunt fosile – în fragmente atât de mici încât se pot face numeroase extrapolări greșite chiar și de către cei mai avizați cercetători. Până de curând toți ziceau Africa – leagănul omenirii, pentru că acolo fuseseră descoperite cele mai vechi fragmente de antropoid. Acum e Europa, pentru că – vezi Doamne, Nemția, poimâine poate fi Asia sau America (de Sud, de Nord, you name it).

Mai vine pe lângă asta problema localizării exacte a apariției „primilor oameni” chiar dacă am face un exercițiu de fantezie și am zice că știm 100% că acelea sunt cele mai vechi fosile umane ever, fără nici ea mai mică posibilitate ca ele să fi fost precedate de cele ale unei alte populații de hominizi. Bun, dar trebuie să luăm în calcul că oamenii au fost nomazi milioane de ani până să devină agricultori sedentari – tocmai de aceea „am cucerit planeta”, pentru că migram pe distanțe de mii de kilometri în decursul vieții unui trib. Deci chiar și dacă descoperim fosilele respective în Europa, nu poate fi exclusă ipoteza că ele aparțin unui hominid născut în Asia sau Africa.

Repet, nu atât locul în care ne-am născut ca specie mi se pare relevant din punct de vedere științific, ci mai degrabă momentul aproximativ pe scara timpului și circumstanțele care au dus la apariția noastră pe planeta pe care o stăpânim (și pe care aș zice că încercăm ingrat să o ucidem) acum.

Edited by KoShiMin, 27 November 2019 - 15:23.


#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,539
  • Înscris: 15.06.2004
Defapt un articol aparut cu cateva zile inaintea astuia - tot acu o luna si ceva spunea destul de clar ca a fost gasit locul de unde au plecat oamenii moderni - undeva in sudul Africii, zona desertului Kalahari.

In rest cica n-au fost decat maimute bipede.

#27
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Asta e de genul urmatorului lucru adevarat.
Cu cativa ani in urma o echipa de arheologi francezi a gasit pe la 10 m adancime ceva fire de cupru si concluzia logica a fost stramosii lor galii si celtii aveau un fel de sistem de telefonie subterana.
Nevrand sa fie mai prejos germanii au sapat si ei la 10 m si nu au gasit nimic. Sau incapatanat si au sapat la 20 m adancime si au gasit ceva ce pare a fi sticla vulcanica in bucati subtiri si lungi. Concluzia logica a fost ca stramosii lor vizigotii si ostrogotii aveau comunicatii prin fibra optica.
Romanii sa nu fie nici ei mai prejos o sapat la 10 m, nimic, la 20 m nimic, la 30 m nimic. Concluzia logica a fost ca geto-dacii aveau deja comunicatii wireless dea-a nu s-a gasit nimic.

#28
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,219
  • Înscris: 05.06.2002
ceva de genul voiam sa sugerez si eu: dacii levitau, de asta n-au ramas urme.

View Postech, on 27 noiembrie 2019 - 14:03, said:

Topicul initial nu s-a instalat corect? Tu intelegi sensul cuvintelor pe care le folosesti?
si mie-mi pare ca fura curent...

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,539
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Este topicul meu duplucat, dar cel initial nu stiu unde l-ai vazut, deoarece nu s-a instalat corect ...
Din cate tin minte i-a fost schimbat titlul. Dupa care s-a pierdut in ceata...
Probabil si asta o sa sufere de aceeasi "problema".

#30
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 15.04.2007

View Postradunic, on 27 noiembrie 2019 - 15:14, said:

Georgia treacă-meargă, da' ce treabă are Siberia cu Europa?

Și din link-ul nr. 2:
Imaginea de ansamblu, luând în considerare fosilele descoperite în Africa, Asia şi Europa, indică faptul că primele primate au venit din Asia, acum mai bine de 40 de milioane de ani. Unele au mers în Africa. După mulţi ani de evoluţie, anumite specii – cunoscute drept hominizi – au călătorit înapoi în Europa şi Asia, în urmă cu aproximativ 14 milioane de ani, a explicat Böhme
Pe scurt - niște maimuțe au plecat din Asia și au ajuns în Africa unde au evoluat în hominizi care s-au întors în Europa. Ceea ce înseamnă că tot Africa e leagănul hominizilor și în consecință al oamenilor...
Date dracu' primatele astea.Acu 40 mil.ani au plecat in Africa,eu daca vreau sa plec maine in Africa de Sud imi trebuie viza.

#31
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,495
  • Înscris: 13.11.2011

View Postarab, on 27 noiembrie 2019 - 13:37, said:

...in Europa si nu in Africa!Posted Image
O fi african românizat .

#32
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Posttavitu, on 27 noiembrie 2019 - 13:48, said:

De ce ar fi acesta primul pas spre "umanizare" și nu altceva?

Mersul biped a eliberat mainile in sens antropologic, mai exact mainile nu au mai fost folosite la locomotie, iar miscarile au capatat precizie in sens uman, samd.

In general umanizarea inseamna debilizare fizico-genetico-anatomica.


#33
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postandreic, on 27 noiembrie 2019 - 13:48, said:


Deocamdata sunt cercetari preliminarii la genul se pare ca una si alta, maimutele nu sunt bipede, doar antropoizii... iar mersul bibed nu e sepcific unei singure specii... Africa este leaganul omenirii dovedit prin AND in proiectul genomului uman.
Deci titlul e gresit, nu se pune problema unde a aparut omul ci mersul biped care nu este specific doar omului modern, sunt si alte specii intermediare bipede.

Cum definesti omul?!

Paradigma este inca destul de complexa si dificil de clarificat.

Uite unele populatii din Africa, poarta o diversitate genetica mare, pe de alta parte aceste populatii sunt bantoide, adica aparuti odata cu Regatul Ungar si deci au aglutinat de la un alt trib acest fond.

Dintre negrii, pigmeii sunt cei mai apropiati somatic de europeni.

De asemenea negrii nu au parul drept si prin urmare albii si asiaticii trebuie sa fi fost anteriori tuturor negrilor in Africa...

Africa poate insemna inclusiv campia Mediteranei in perioada glaciara, ori chiar Marea Rosie ori Arabia.

#34
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Stirea are o singura problema, nu este corecta politic si ii supara pe adeptii acestei religii.

#35
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postvictord36, on 27 noiembrie 2019 - 17:50, said:

Date dracu' primatele astea.Acu 40 mil.ani au plecat in Africa,eu daca vreau sa plec maine in Africa de Sud imi trebuie viza.

Este o lupta a intaietatii fosilelor, adica acolo unde au aparut moca datorita peisajului geologico-geografic ..., in timp ce in regiuni greu accesibile paleontologic s-a lasat convingerea ca nu exista, iar azi apar surprizele una după una.

Cadrul propice simienilor si evolutiei hominizilor, este foarte larg, din Campia Mediteranei, pana in Africa, Campia Marii Arabiei, Campia Golfului Persic, India si continentul Australasia-Sunda si Zealandia, practic un continum in mai multe epoci paleontologice.

Peisajele erau altele, inclusiv Africa, in timp ce actualele deserturi erau stepe si savane intinse, iar marile putin adanci legau regiuni continentale si intretineau jone vaste de jungle mlastinoase.

Cat despre reprezentarile in imagini ale stramosilor europenilor si asiaticilor, ele sunt complet gresite, aici ma refer la bantoizi botosi adica cu prognatism accentuat si par cret, cand aceste trasaturi nu se schimba in timp ele fiind dominante, dupa cum vedem in Africa unde nu avem negrii cu par lins ori mai putin cret si nici fete ortognate adica fara bot pronuntat.

De obicei expansiunea umana s-a produs după extinctii periodice (pandemii gen Zika) care au eliberat arii continentale, iar noii veniti erau ramasitele unor triburi marginale.

Rasele au aparut din familii de indivizi, de aceea indivizii fiecarei rase seamana leit intre ei in cadrul aceleiasi rase si de aceea variatia somatica intre rase este atat de mare.

Omul modern pare o varianta juvenila a neandertalianilor, iar evolutia lor poate ca a inceput chiar in zona României, după cum arata fosilele Oase 1 si Oase 2.

Practic copiii neandertalienilor semanau leit cu oamenii recenti, in timp ce femeile lor semanau mult cu barbatii recenti (aborigenii australieni sunt un alt indiciu in acest sens).

#36
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006
Antichitatea nu are nicio mentiune despre fosile de dinozauri.
Nu ca nu s-ar fi sapat prin diverse locuri intru construirea templelor lor !
Dupa care, aproape dupa doua milenii, a aparut teoria ....hop-topa (mai corect hocus-pocus) a existentei dinozaurilor, goana dupa fosile si marele fals chinezesc admirat astazi in oricare muzeu, respectiv reproduceri "cica" ale fosilelor originale !

Aidoma si cu oamenii !

Dupa ce teoria darwin-ista s-a impotmolit in smoala negroida a presupusilor primii humanoizi , ulterior epilati/depilati/spalati si albiti de razele soarelui in functie de latitudine, acelasi hocus-pocus a generat o cautare ulterioara furibunda a fosilelor care sa-i dovedeasca veridicitatea.

"Europa (Germania) iar nu in Africa" ...a cata oara se dovedeste incorectitudinea unei teorii menite sa indoctrineze ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate