Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Ansamblul Rezidential Tomis Park Constanta

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
392 replies to this topic

#55
wizeron

wizeron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.02.2007
Salut, am discutat astăzi cu un auditor termic autorizat, persoana care se ocupă cu evaluarea energetică a cladirilor si implicit cu eliberarea certificatelor energetice.
Astfel, pentru cultura generala a unora, la aceeași grosime a zidului respectiv 30 cm, cărămidă Porotherm are conductivitate termică 0,19 W/mk iar BCA Ytong are 0,29 W/mk. Valoarea cea mai buna este cea mai mică. Cu cat este mai mică conductivitatea termică cu atât se face mai greu transferul de căldură intre interior si exterior.
In  consecinta, pentru clădiri cu eficiența energetică mai buna, pereții exteriori se fac din cărămidă eficienta energetic iar cei interiori se pot face din BCA avand in vedere ca este un material mai usor si mai  usor, punând mai putina presiune pe structura de rezistență.
Atenție a nu se confunda cărămida Porotherm cu cea normală! Sunt diferente majore de conductivitate termică.
Precizez ca respectivul auditor energetic nu are nicio legătură cu Tomis Park.
Pentru a demonstra asta mi-a zis ca respectiva clădire nu este cea mai eficienta din punct de vedere energetic avand in vedere ca o structura de rezistență este pe lamele care sunt din beton si sunt pe post de ziduri in destule apartamente. Butonul este un izolator termic prost.
In acest context revin cu rugămintea ca sa nu mai postati lucruri nedocumentate doar pentru a ca impune un punct de vedere.

#56
Victor2612

Victor2612

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 02.05.2020
https://m.digisport....augurate-834638
Se da drumul .. e bine

#57
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013

View Postwizeron, on 07 mai 2020 - 14:18, said:

Salut, am discutat astăzi cu un auditor termic autorizat, persoana care se ocupă cu evaluarea energetică a cladirilor si implicit cu eliberarea certificatelor energetice.
Astfel, pentru cultura generala a unora, la aceeași grosime a zidului respectiv 30 cm, cărămidă Porotherm are conductivitate termică 0,19 W/mk iar BCA Ytong are 0,29 W/mk. Valoarea cea mai buna este cea mai mică. Cu cat este mai mică conductivitatea termică cu atât se face mai greu transferul de căldură intre interior si exterior.
In  consecinta, pentru clădiri cu eficiența energetică mai buna, pereții exteriori se fac din cărămidă eficienta energetic iar cei interiori se pot face din BCA avand in vedere ca este un material mai usor si mai  usor, punând mai putina presiune pe structura de rezistență.
Atenție a nu se confunda cărămida Porotherm cu cea normală! Sunt diferente majore de conductivitate termică.
Precizez ca respectivul auditor energetic nu are nicio legătură cu Tomis Park.
Pentru a demonstra asta mi-a zis ca respectiva clădire nu este cea mai eficienta din punct de vedere energetic avand in vedere ca o structura de rezistență este pe lamele care sunt din beton si sunt pe post de ziduri in destule apartamente. Butonul este un izolator termic prost.
In acest context revin cu rugămintea ca sa nu mai postati lucruri nedocumentate doar pentru a ca impune un punct de vedere.
Sunt tare curios cu ce auditor ai stat tu de vorba!In orice fisa tehnica a Ytong-ului ai sa vezi ca lambda e 0,11w/MK, deci mai mic decat al Porothermului.Ce dracului mai?Ce ti-o fi spus ala si ce ai inteles tu?
Deci nu mai da lectii de constructii! Vezi-ti de meseria ta si....incearca sa nu mai apleci urechile la toate sfaturile proaste.

#58
ovidiu_costa

ovidiu_costa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.05.2009
E de la sine inteles ca problema locului de parcare trebuie rezolvata prin achizitionarea unui loc de parcare. La Tomis Park locurile de parcare in parcarea subterana sunt mai mari decat nr de apartamente, iar cele de afara vor fi pt vizitatori cu durata de timp limitata.
Am vazut si parcarea subterana de la Faza 1, e f ok, latimea minima e 2.7 m. Se poate pre-echipa si cu statie de incarcare pt masini electrice (f ok din punctul meu de vedere).
Termenul de finalizare al intregului ansamblu e 2025-2026. Granvia are termen 2025, sala polivalenta 2022.
Asa este, se lucreaza cu caramida pe zona exterioara si compartimentarea interioara bca  ( ca e Celco sau  Ytong e cam acelasi lucru).
La partea de instalatii ppr Vespro ( cel mai bun ppr alb de provenienta turceasca, dar ok ca si calitate, sub cel verde insa).
Eu am subliniat, sunt cumparator, si sunt multumit de raportul pret/calitate. Suplimentar imi fac anumite lucrari pe propia cheltuiala ( incalzire pardoseala, sistem recirculare apa calda, aer conditionat centralizat, centrala termica cu boiler incorporat etc), ferestrele sunt ample, inaltimea 2.5 m si nu vreau calorifere care sa strice aspectul vizual ( dar e o chestie de preferinta individuala).
Dar vreau sa subliniez amabilitatea constructorului, care ma ajuta cu personalizarea anumitor lucruri, fara a cunoaste pe cineva acolo, prin prisma unor experiente neplacute cu constructori din bucuresti si constanta apreciez foarte mult acest lucru.
Zona Badea Cartan , spatiul dintre blocurile vechi, asa e, nu arata grozav si probabil nici nu se va schimba vreodata acest lucru, eu ma refeream strict la partea Tomis Park, Granvia noua, Sala Polivalenta.
Referitor la partea de transport in comun, se poate opta pt ruta 44 spre cap linie pana in Soveja  (2 statii) apoi luat 42, 43 sau 102 dupa preferinte. MI-ar fi placut o legatura spre zona Campus, poate pe viitor (gen prelungire linie 5-40 spre Vivo).
Din cate ma inteles se va mai amenaja un parculet vis a vis de Metro ( Aurel Vlaicu - Baba Novac).

Edited by ovidiu_costa, 10 May 2020 - 11:05.


#59
maryo81_cta

maryo81_cta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 18.03.2011
https://www.ctbus.ro...raseeConstanta/

Aici puteti gasi noile trasee, trimite propuneri de noi statii.
A se vede traseele 14,16,17 si 18 care vor trece pe langa Tomis Park!

#60
ovidiu_costa

ovidiu_costa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.05.2009
am trimis si eu propunearea pt traseul 14, 17 intrucat e importanta legatura cu scolile 29 , 38 , liceul Calinescu si liceul Ovidius/ gara

Edited by ovidiu_costa, 11 May 2020 - 11:18.


#61
maryo81_cta

maryo81_cta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 18.03.2011
Da, si eu am trimis

#62
Victor2612

Victor2612

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 02.05.2020
Salut Ovidiu
Eram curios ce termeni ai stabilit cu ei pentru incalzirea in pardoseala, ma bate si pe mine gandul, dar ei stiu ca asigura incalzire pe calorifere

#63
ovidiu_costa

ovidiu_costa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.05.2009
Eu am conditionat achizitia de a imi permite sa fac incalzire in pardoseala. Lucrarea tb sincronizata cu santierul si mersul lucrarilor in apartament ( sa faci lucrarea dupa ce instalatia de apa de facuta) fara a incurca santierul. Abia dupa ce am primit aprobarile am semnat contractul. Fii pregatit pentru cost suplimentar, 4-5k eur ( incalzire pardoseala plus alta centrala).


Am aflat ca ar vrea sa "infrumuseteze" aspectul exterior cu banda LED. Mie unul nu imi place, dar e o chestie in trend si de gust personal, cred. Am transmis parerea mea.  Mi se parea f decent designul initial. Poate dati un feed back la biroul vanzari cu preferintele dvs.

#64
maryo81_cta

maryo81_cta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 18.03.2011
Mai multe detalii, te rog! Cum ai aflat ca vrea sa puna banda led la exterior? Cum era inainte de zici ca era mai bine si cum doresc sa faca?
Asemenea aspecte ar trebui puse pe facebook ca sa stie toata lumea!

Edited by maryo81_cta, 13 May 2020 - 14:45.


#65
ovidiu_costa

ovidiu_costa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.05.2009
Inainte era fara banda LED, simplu, cel putin asa cred, ( dar cu vegetatia prezentata in poze si pe macheta). Bine se gandesc si ei la difere lucruri,  vad ca e ceva trend cu banda LED, prin mamaia sunt cateva blocuri cu banda LED, altii isi stanteaza lucrarile gen Stefan Building cu numele (plus banda led).

Am vazut ceva apartamente semifinisate la etajul 1, sapa turnata, zidurile gletuite, la cat ma pricep aratau f bine, peretii f drepti, sapa arata ok, eu zic ca se lucreaza responsabil.
Se tencuieste mecanizat si sapa se toarna elicopterizat.

#66
Victor2612

Victor2612

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 02.05.2020
Ovidiu cum ai reusit sa intri sa vezi apartmentele de la etajul 1, ai vb cu cei de la biroul de vanzari sa intri cu ei sau ?

#67
ovidiu_costa

ovidiu_costa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.05.2009
lucrez la incalzirea in pardoseala la etajul 2, am cobora sa intreb baietii care tencuiau un detaliu ( voiam sa stiu dc pot tencui peste tuburile de cabluri - nu se poate asa gros) ca sa schimbam niste trasee. Am tras cu ochiul.
am spus si mai sus, la contract am rugat sa ma lasa sa fac incalzire in pardoseala, ei au acceptat cu anumite conditii, sa nu incurc mersul lucrarilor ( e o fereastra cand se poare face instalatia).

#68
Victor2612

Victor2612

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 02.05.2020
Am inteles
Doar ce am vorbit si eu cu cei de la vanzari si o sa trec sapt viitoare sa vad si eu macar la etajul 1, eu am la 7 deci mai am de asteptat :)
Am 2 intrebari: centrala pusa de ei nu e buna pt incalzirea in pardoseala ?
Pui parchetul asigurat de ei sau iti iei parchet special pt asta?
Mersi si spor la treaba!

#69
ovidiu_costa

ovidiu_costa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.05.2009
incalzirea in pardoseala lucreaza la temperaturi joase, tb o centrala sa stie sa faca apa la 20 grade dc  nu vrei sa montezi grup de amestec (ajuta si una cu modulare cat mai mare), parchetul tb sa fie compatibil cu incalzirea in pardoseala de asemenea, nu am luat pachetul de finisaje, din perspectiva altor motive, lucrez cu o echipa de design, ar fi limitat optiunile.

#70
maryo81_cta

maryo81_cta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 18.03.2011
Pai si nu te ajunge cam mult apartamentul, in conditiile in care nu ai luat nimic de la ei( centrala, calorifere, parchet, gresie, faianta, etc )?
1600 e mi se pare putin cat ti-au scazut ( cca 7800 lei)!


View PostVictor2612, on 15 mai 2020 - 13:51, said:

Am inteles
Doar ce am vorbit si eu cu cei de la vanzari si o sa trec sapt viitoare sa vad si eu macar la etajul 1, eu am la 7 deci mai am de asteptat :)
Am 2 intrebari: centrala pusa de ei nu e buna pt incalzirea in pardoseala ?
Pui parchetul asigurat de ei sau iti iei parchet special pt asta?
Mersi si spor la treaba!

Ai fost, ai vazut lucrările? Cum ti s-au parut?

#71
ovidiu_costa

ovidiu_costa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.05.2009
asa e, dar si ei ma ajuta pe mine, in sensul ca au fost de acord cu anumite doleante.

#72
Victor2612

Victor2612

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 02.05.2020
Eu am fost astazi si am vazut pe interior. Mi a placut ce am vazut, se lucreaza bine si responsabil. Ce nu mi a placut e ca pe finisaje nu mai poti alege decat din 2 3 optiuni date de ei, motiv pt care voi renunta si imi voi achizitiona eu. Voi primi inapoi 40 de euro pe mp. Deci in jur de 3200e.
De unde ai scos tu suma aia de 1600e?
Legat de incalzire cred ca voi ramane pe calorifere, iar locul de parcare nu stiu ce sa zic momentan, inca nu s au pus in vanzare dar 8000e plus tva e ceva..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate