Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Ansamblul Rezidential Tomis Park Constanta

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
392 replies to this topic

#37
kROhini

kROhini

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.05.2018
Cine stie cum va arata zona peste cativa ani.... Sunt destul de convins ca acum cativa ani nu a preconizat cineva ca va arata ca acum. Stim toti ca planurile si machetele din prezentari nu sunt realitatea. In zona s-au construit mai multe blocuri inalte, nu in perimetrul unde se construieste acum ci la 100 metri, in spate la euromaterna. Si, ca in multe locuri, s-a construit aiurea, blocuri la 10 metri de case, locuri de parcare insuficiente, distanta de 10 metri intre blocuri, fara spatii verzi. Cred ca lucrurile astea nu le-au mentionat nici dezvoltatorii respectivi. Eu unul nu cred vorbele lor ca o sa faca marea cu sarea acolo.

In zona circula doar 44, dezavantajul lui e ca circula rar (20-30 min) si sunt destule persoane bronzate care il utilizeaza de la cartierul de containere de pe Soveja. Nu e chiar ideal ca mijloc de transport.

Eu nu as zice ca Naijax ca e cocina zona, dar daca faceti o plimbare prin cartier, spre Badea Cartan - Brotacei lucrurile arata destul de rau, mai ales prin spatele blocurilor. Zona arata mai rau decat alte zone din oras, mai multa mizerie, mai multa dezordine, zone neingrijite, aspect de maidan pe alocuri.

#38
wizeron

wizeron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.02.2007
Vad ca fiecare deține adevărul absolut si nu conteaza ce zic ceilalți, fiecare isi accentuează adevărul pe care vrea sa si-l valideze fara a incerca sa fie realis. Cu toate astea imi voi zice si eu parerea cat mai realist posibil.
In primul rand pe timpul zilei linia 44 circula la 8-10 minute verificat. Conform site ctbus circula la 5 minute dar nu este adevărat. Informatia asta se poate verifica intrând pe site asa ca nu mai bateti câmpii.
Seara si dimineata vine rar intr-adevar.
Linia 44 are dezavantajul insa ca face destul de mult pana in oras dar ai legatura totusi. Intr-adevar exista si 43 de la Maritimo dar aia circula rar.
Zona este intr-adevar foarte aglomerată si este infernal sa găsești loc de parcare. Cu toate acestea vreau sa imi spuneti si mie o zi a din oras cu blocuri unde găsești usor locuri de parcare. Poate doar in poarta 6 restul este infernal. Realist vorbind! Singurul unde găsești loc este Maurer dar acolo nu poti sa ai musafiri ca nu au locuri pentru ei.
Zona va fi destul de urata cam 10 ani de acum in colo. Probabil in 6 ani Tomis Park se va termina de construit dar Granvia este mai mai mare ca proiect. Aia mai trebuie sa construiască 7 blocuri imense. In actualul context cred ca 10 ani va fi santier in zona cu toate inconvenientele, praf zgomot etc.
Nu cred ca vor modifica proiectul foarte mult si avantajul este ca intr-adevar va fi o zona moderna cu blocuri noi, moderne placute ochiului cu ceva spatii verzi intre ele. Si Tomis Park si Gran via sunt proiecte frumoase.
La Granvia nu poti customiza in niciun fel apartamentul, iti baga pe gât gresie ai faianță de la ei. Ai de ales insa din număr limitat, am incercat sa discut asta cu ei dar degeaba.
Referitor la preturi, clar va veni o criza economica si acestea or sa scada.
Nu cred ca se va aplica totusi la complexurile prezidențiale din oraș. Majoritatea apartamentelor sunt deja arvunite. Cred ca vor prefera sa stopeze o perioadă construcția etapelor decât sa scada preturile. Preturile apartamentelor cred ca vor scadea la cele vechi sau in zone unde oferta este foarte mare si nu exista cerere gen Navodari sau Baba Novac.

#39
maryo81_cta

maryo81_cta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 18.03.2011
https://m.ziuaconsta...nte-717932.html

Un nou parc, in zona, inca un atuu!
De Sala Polivalenta nu stiam ca se va face in zona!

Edited by maryo81_cta, 26 April 2020 - 23:15.


#40
maryo81_cta

maryo81_cta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 18.03.2011
Se pare ca nu va fi din caramida, cum spuneau unii ci combinat, mai multa BCA!

https://www.facebook...51820061636463/

Attached Files


Edited by maryo81_cta, 30 April 2020 - 12:12.


#41
wizeron

wizeron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.02.2007
Pereții exteriori sunt din cărămidă pentru izolare termică. Cei de interior sunt din BCA ca e mai ieftin.

#42
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,188
  • Înscris: 12.09.2013
BCA-ul izoleaza termic mai bine dacat caramida, asta pentru cultura ta generala.

#43
maryo81_cta

maryo81_cta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 18.03.2011
No comment!!!

 raducut123, on 30 aprilie 2020 - 22:43, said:

BCA-ul izoleaza termic mai bine dacat caramida, asta pentru cultura ta generala.
Pentru cultura ta generala

 wizeron, on 30 aprilie 2020 - 15:19, said:

Pereții exteriori sunt din cărămidă pentru izolare termică. Cei de interior sunt din BCA ca e mai ieftin.
O fi mai ieftin dar proiectul zice altfel!

Attached Files



#44
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,188
  • Înscris: 12.09.2013
Da...daca vrei, in privat, iti pot da mai multe detalii....referitor la capcanele din acte!Si, DA! BCA-ul izoleaza termic mai bine decat caramida...Nu e vorba de costuri...

#45
wizeron

wizeron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.02.2007
In primul rand Tomis Park sunt jegosi ca nu au respectat antecontractul. Probabil poti sa folosesti asta pentru a negocia o reducere de pret.
Dacă vorbim despre eficiența termică cărămidă poroterm/Ytong este similară cu BCA. Diferențele între cele două sunt foarte mici. Părerile sunt împărțite pe net.
Cărămidă însă este mult mai buna pentru rezistența structurala la cutremur. Probabil de aceea au păstrat cărămizi la exterior pentru a pastra rezistența structurală. Oricum Tomis Park a fost jegos la faza asta.


#46
Victor2612

Victor2612

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 02.05.2020
Maryo scrie clar acolo, caramida Ytong sau porotherm. Ceea ce vezi tu in poze si spui ca e BCA e caramida Ytong. Am avut si eu aceeasi nelamurire cu ei inainte de a semna contractul si m au lamurit. Nu au ascuns nimic . Sper ca ti am fost de folos.

Salut
Maryo am tinut sa iti raspund pentru ca m am aflat in aceeasi situatie inainte de a semna contractul, unde am intrebat daca va fi totul caramida. Mi s a  spus ca exteriourul va fi caramida porotherm iar interior caramida ythong. La fel cum scrie la tine in contract. Da un search pe google sa vezi ca ceea ce crezi tu ca e BCA e de fapt caramida ythong. Poti sa mergi si pe santier sa te uiti la ce scrie pe paleti. Deci nu va mai aruncati sa spuneti ca au mintit sau ca sunt jegosi inainte de a va informa

https://m.facebook.c...id=13&__tn__= =

Un zoom aici pe paletul galben... YTHOG

Edited by Dany_Darke, 02 May 2020 - 10:48.


#47
maryo81_cta

maryo81_cta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 18.03.2011
Greseala mea atunci, am crezut ca teremul de caramida nu este asimilat de BCA si nu este unul si acelasi lucru.
Am crezut ca cele 2 denumiri de caramida si Bca sunt diferite.
Daca pe tine te-au lamurit ma bucur ca au facut-o eu unul, recunosc, nu am intrebat din considerentele mai sus expuse.

Sa inteleg ca pe exterior este caramida caramida si in interior indiferent daca e perete despartitor intre apartamente sau perete din apartament este din caramida BCA?!
Si asta este un lucru bun sau rau?!

Ps. Eu unul nu am gasit unde scrie zidarie din caramizi Ytong...
https://www.ytong.ro..._de_zidarie.php
Citez:
Ytong  este primul brand de materiale de zidărie din lume si are peste 85 de ani de experienta ca si solutie pentru pereti de zidarie termoizolanta din beton celular autoclavizat (BCA).

Edited by maryo81_cta, 02 May 2020 - 16:22.


#48
Victor2612

Victor2612

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 02.05.2020
Cum adica nu ai gasit unde scrie ?
Scrie clar pe contractul postat de tine, caramida Ytong/porotherm.
Care e mai buna sunt diferite pareri, dar din ce am citit e mai buna caramida porotherm pentru exterior iar ythong pentru interior

#49
maryo81_cta

maryo81_cta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 18.03.2011

 Victor2612, on 02 mai 2020 - 16:29, said:

Cum adica nu ai gasit unde scrie ?
Scrie clar pe contractul postat de tine, caramida Ytong/porotherm.
Care e mai buna sunt diferite pareri, dar din ce am citit e mai buna caramida porotherm pentru exterior iar ythong pentru interior

Ps. Eu unul nu am gasit unde scrie zidarie din caramizi Ytong...
https://www.ytong.ro..._de_zidarie.php
Citez:
Ytong  este primul brand de materiale de zidărie din lume si are peste 85 de ani de experienta ca si solutie pentru pereti de zidarie termoizolanta din beton celular autoclavizat (BCA).

Pe net nu am gasit unde scrie ca bca e asimilat caramizii! Am postat mai sus site-ul Ytong care detaliaza si scrie ca vand BCA!

#50
wizeron

wizeron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.02.2007
https://www.bricodep...-7-pack-m3.html
Denumirea completa este cărămidă BCA Ytong. Are dreptate Victor.

#51
Victor2612

Victor2612

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 02.05.2020
Exact, iar eu am zis ca scrie clar pe contractul tau caramida ytong/porotherm, la asta m am referit.

#52
maryo81_cta

maryo81_cta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 18.03.2011
https://constanteanu...c-in-constanta/

#53
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 07.04.2017
Posted Image Adica un parc unde se poate ajunge  doar cu masina? Super! Nu mai bine  amenajeaza ei ei spatii verzi  generoase intre blocurile noi , nu cladiri una in alta?!  Ma rog, dupa ce au facut biserici si malluri in  parcuri ...

Edited by SharonCollins, 03 May 2020 - 16:11.


#54
maryo81_cta

maryo81_cta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 18.03.2011
http://m.cugetliber....avrancea-391187

Strada noua prin spatele ansamblului!

Edited by maryo81_cta, 05 May 2020 - 15:38.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate