Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Pixma IP1000 waste ink tank reset

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
copiatoare_imprimante

copiatoare_imprimante

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 05.03.2007

 kml, on Mar 14 2006, 14:08, said:

Dupa o zi pierduta pe google n-am gasit nimic satisfacator.
Problema mea e ca imprimanta si-a facut cele 13000 pagini si nu gasesc o posibilitate de a-i reseta definitiv counterul.
Variantele cu scoate cablul, apasa 5 butoane, etc. functioneaza, dar numai pana cand imprimanta e scoasa din priza. De asemenea, n-am reusit nimic nici cu "General Tool T5061" rulat sub winxp sp2. Softul pentru i250 si i350 stiu ca se ruleaza doar sub win98, insa asta pare a fi pentru '98, 2000 si XP.
Cred ca gresesc undeva, fie in procedura de reset (nu ma intrebati care, ca am incercat cel putin 10 distincte), fie softul trebuie rulat sub win98.
A reusit cineva sa reseteze o astfel de imprimanta? Si, daca da, cer prea mult sa-mi spuneti si mie CUM?
Definitiv se reseteaza cu soft care il gasesti si pe net.

Edited by Crash, 07 May 2008 - 20:56.
link


#38
Edward444

Edward444

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.07.2008

 dexo, on Nov 16 2006, 10:58, said:

am softul de resetare dar nu stiu cum sa-l vi-l postez.
e modificat fiindca ce e pe net e eronat.
dati-mi o adresa de mail dau cum doriti sa va trimit softul.
are 12.8 Mb
[email protected]

#39
al1na

al1na

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 11.12.2007
inttrebare: pt canon mp 370 trebuie sa resetez definitiv counterul?  :mellow: eu l`am resetat din butoane, dar am observat ca ledul ala portocaliu clipeste intermitent.... si ma streseaza, ca ceva nu e in regula ...  :unsure: ce sa`i mai fac?

#40
aqgvila

aqgvila

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.08.2008

 Edward444, on Jul 28 2008, 20:21, said:



pls vreau si yo softul pt ip 1000 k am unul de pe net si nu face nimik se blocheza

[email protected]

ms anticipat

#41
vidum27

vidum27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.06.2007
Mi-a aparut si mie eroarea aceea cu WasteInk, dar multumita voua am reusit sa o fac sa mearga. Din pacate foile ies albe, nu se tipareste nimic, desi i-am cumparat cartus nou. Nu stiu ce sa-i mai fac. Va rog mult ajutati-ma.

#42
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006

 kml, on Mar 14 2006, 15:08, said:

Dupa o zi pierduta pe google n-am gasit nimic satisfacator.
Problema mea e ca imprimanta si-a facut cele 13000 pagini si nu gasesc o posibilitate de a-i reseta definitiv counterul.
Variantele cu scoate cablul, apasa 5 butoane, etc. functioneaza, dar numai pana cand imprimanta e scoasa din priza. De asemenea, n-am reusit nimic nici cu "General Tool T5061" rulat sub winxp sp2. Softul pentru i250 si i350 stiu ca se ruleaza doar sub win98, insa asta pare a fi pentru '98, 2000 si XP.
Cred ca gresesc undeva, fie in procedura de reset (nu ma intrebati care, ca am incercat cel putin 10 distincte), fie softul trebuie rulat sub win98.
A reusit cineva sa reseteze o astfel de imprimanta? Si, daca da, cer prea mult sa-mi spuneti si mie CUM?

Poate ca uni au rezolvat problema din soft.

Practic - "waste ink tank" - este de fapt o bucata de pasla (material absorbant) care se afla pe capacul de jos al imprimantelor.
In acest "cos de gunoi" se absoarbe cerneala care vine din cartuse in urma curatarilor repetate ale cartuselor facute de imprimanta...de ex.

In momentul in care pasla din cosul de gunoi este plina de cerneala, un senzor trimite mesajul "waste inktank reset..."
In mod normal imprimanta trebuie dusa la service ca sa-i inlocuiasca pasla inbibata de cerneala cu una noua.

Daca se anuleaza mesajul de avertizare prin soft..."waste ink tank" o sa continue sa asoarba cerneala pana o sa dea pe din afara din imprimanta - caz ipotetic.

Eu am rezolvat problema scotand pasla inbibata cu cerneala din imprimanta. Am spalat pasla bine, am uscat-o si am pus-o la loc in imprimanta. Mesajul de "waste ink reset" a disparut.

Succes,

Gabriel,

www.consumabile.org

#43
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001

 gabicen, on Oct 18 2008, 20:04, said:

Eu am rezolvat problema scotand pasla inbibata cu cerneala din imprimanta. Am spalat pasla bine, am uscat-o si am pus-o la loc in imprimanta. Mesajul de "waste ink reset" a disparut.

Imi trebuie cartea service pt o astfel de operatiune?
Ceva scule deosebite?
Sau ma descurc cu o surubelnita si o penseta?

Intreb deoarece la un HP 610 pur si simplu NU am reusit sa o desfac cu scule "domestice"

#44
Just-Diana

Just-Diana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.01.2009
Buna ziua!Ma confrunt si eu cu aceeasi problema: "Waste ink tank... " si am cautat pe net dar nu am gasit tocmai solutia potrivita.Am un canon MPC 190 si as dori, daca stie cineva, un soft de resetare.
Multumesc anticipat!

Edited by Just-Diana, 05 January 2009 - 15:43.


#45
bittersweet_blood11

bittersweet_blood11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.01.2009
Salutare! Am si eu o problema si sper sa obtin ajutorul vostru.Am o imprimanta Canon IP1000 si nu mai functioneaza cum trebuie,nu mai printeaza.Desi am inlocuit cartusurile ,atunci cand incerc sa scot ceva imi da urmatorul mesaj:

Operator error.
Press printer's RESUME button.
If this doesn't clear the error, cancel printing and turn the printer off and then back on.

The following ink tanks are running low.
Black [24]
One or more ink tanks might have been replaced when the printer's front cover was opened.
If you have replaced them with new ones, reset the ink counter on the Maintenance tab of the printer driver.

Am incercat sa respect cerintele dar nu merge.
Va rog,daca ma puteti ajuta v-as fi recunoscatoare.

Edited by bittersweet_blood11, 13 January 2009 - 15:17.


#46
Smylee

Smylee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.09.2008
am rezolvat problema cu pasla ... trece de eroarea aia dar cand dau sa traga imi scoate foaie alba .... nu printeaza nimic , am cumparat cartuse noi dar tot nimic? posibil sa fie capul de scriere infundat? daca da cum pot sa il desfund?:(

#47
coolerro

coolerro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.10.2006
Just-Diana, nu ai nevoie de nici un soft...trebuie sa o resetezi in Service Mode:
1. Menu (butonul cu sageata in jos) - Copy (cel mai din dreapta) - Scan (cel de langa ON/OFF) - Copy -Copy
in ordinea asta, trebuie apasat ferm si nu foarte repede. trebuie sa apara Sevice Mode  #1 SSSW
2. o singura data pe  -   (Test Mode)
3. Ok
4. apesi pe + pana apare   8: Printer Test
5. ok (tb sa astepti putin dupa asta)
6. o singura data pe +    tb sa apara   - 8-3 +
7. Ok
8. 0 [Ink Count]
9. Ok
10. Reset (cel rosu)
11. OFF
12. OFF
ca sa anulezi o comanda gresita apesi pe butonul rosu.

#48
coolerro

coolerro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.10.2006

 gabicen, on Oct 18 2008, 20:04, said:

Poate ca uni au rezolvat problema din soft.

Practic - "waste ink tank" - este de fapt o bucata de pasla (material absorbant) care se afla pe capacul de jos al imprimantelor.
In acest "cos de gunoi" se absoarbe cerneala care vine din cartuse in urma curatarilor repetate ale cartuselor facute de imprimanta...de ex.

In momentul in care pasla din cosul de gunoi este plina de cerneala, un senzor trimite mesajul "waste inktank reset..."
In mod normal imprimanta trebuie dusa la service ca sa-i inlocuiasca pasla inbibata de cerneala cu una noua.

Daca se anuleaza mesajul de avertizare prin soft..."waste ink tank" o sa continue sa asoarba cerneala pana o sa dea pe din afara din imprimanta - caz ipotetic.

Eu am rezolvat problema scotand pasla inbibata cu cerneala din imprimanta. Am spalat pasla bine, am uscat-o si am pus-o la loc in imprimanta. Mesajul de "waste ink reset" a disparut.

Succes,

Gabriel,

www.consumabile.org
  Gabriel, nu cred ca exista senzori care sa masoare nivelul de lichid (cerneala) intr-o pasla sau burete (poate sa fie trei sferturi imbibata cu cerneala. si sa apara mesajul..). In fabrica, fiecare model, dupa ce a fost testat, este setat sa afiseze mesajul asta sau unul similar la un anumit numar de pagini printate sau cicluri de curatare (de fapt, atunci cand se curata capul de printare ajunge cerneala in buretele/pasla respectiv /a).

Edited by coolerro, 03 March 2009 - 18:13.


#49
negry69

negry69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.06.2008

 Smylee, on Jan 23 2009, 18:19, said:

am rezolvat problema cu pasla ... trece de eroarea aia dar cand dau sa traga imi scoate foaie alba .... nu printeaza nimic , am cumparat cartuse noi dar tot nimic? posibil sa fie capul de scriere infundat? daca da cum pot sa il desfund?:(


Am aceeasi problema. Am desfacut imprimanta , am curatat unde se aduna tush , am reincarcat cartusul dar nu mai printeaza. Scoate foaia alba. Am cumparat un cartush nou , mergand pe ideea ca s-a deteriorat cel pe care l-am tot reincarcat dar tot nu merge , foile tot albe le scoate.


Care ar fi problema?

P.S. O folosesc regulat , in fiecare luna scot aprox. 200 pagini.

#50
mcip85

mcip85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.03.2011
salut. am incercat link-ul da nu mege. imi trimiti si mie te rog softul descarcat de tine pt canon ip 1000.

#51
radunstefan

radunstefan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.08.2009
Buna seara,
Daca are cineva softul de resetare imprimanta canon ip1000  win xp sunt recunoscator

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate