Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Codecool

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#37
Codecool

Codecool

    New Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.12.2019

View PostWishShadow, on 04 septembrie 2020 - 15:29, said:

Un an , cateva module , practica , asigurari de job ... Parca-i prea frumos ca sa fie adevarat . "Fraierii" astia de au studiat 3-4 ani (1120-1680 ore aproximativ de informatica doar pe cursurile facultatii , nu mai mentionam si lucrul individual ) in universitati cred ca sunt tare gelosi ca nu au descoperit si ei reteta minune (CodeCool,WellCode si alte asemenea ).

@WishShadow cursul de Full Stack Developer pe care il propunem in cadrul Codecool este acreditat pentru 1500 de ore pe metoda de studiu Mastery Based Learning. E o abordare diferita fata de cum se studiaza in facultate, dar e o abordare in baza careia putem face promisiunea unui job dupa absolvire. In Romania, urmeaza sa avem primii absolventi in cateva saptamani, dar poti vedea cifrele din Ungaria si Polonia, 98% grad de angajare.

#38
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016

View PostCodecool, on 07 septembrie 2020 - 14:58, said:

@WishShadow cursul de Full Stack Developer pe care il propunem in cadrul Codecool este acreditat pentru 1500 de ore pe metoda de studiu Mastery Based Learning. E o abordare diferita fata de cum se studiaza in facultate, dar e o abordare in baza careia putem face promisiunea unui job dupa absolvire. In Romania, urmeaza sa avem primii absolventi in cateva saptamani, dar poti vedea cifrele din Ungaria si Polonia, 98% grad de angajare.

Eha full stack developer .. asta presupune mult mai mult decat un an de cursuri,sa fim seriosi , la fel de bine se poate zice ca inveti medicina generala in 2 ani nu in 6 cat are facultatea , doar ca sa prinda pentru cei care nu au intrat la medicina . Nu mai zic ca majoritatea vin cu cunostinte 0 la aceste cursuri , cum poate fi transformat in meserias asa devreme (Si chiar daca se intampla , ar fi pe spatele individului care ar munci pe rupte acasa sa invete) ? Povesti..

#39
wwwwonderer

wwwwonderer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.04.2008

View PostCodecool, on 07 septembrie 2020 - 13:50, said:

@wwwwonderer, contractele se emit automat din sistem dupa ce un student este acceptat. Semnarea se face electronic. Lista companiilor partenere o gasesti pe site, aici, la sectiunea parteneri.

Si nu puteti posta un draft aici ca sa nu pierdem timpul? Partenerii aceia par a fi aceeasi ca cei din Ungaria/Polonia...

#40
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016

View Postwwwwonderer, on 07 septembrie 2020 - 19:04, said:



Si nu puteti posta un draft aici ca sa nu pierdem timpul? Partenerii aceia par a fi aceeasi ca cei din Ungaria/Polonia...

Eh, și tu de colo, detalii.. :)

#41
colorat22

colorat22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.06.2012

View Postteddy26, on 26 noiembrie 2019 - 22:51, said:

spuneam mai sus ca ei zic ca baza e practica pe diferite proiecte reale deci nu te imbuiba cu teorie si atat. Chiar asta ma incanta la ei + ca ai foarte multe ore in clasa unde poti cere informatii si nu se desfasoara totul on line ca la Link Academy si mai platesti si 2000 euro.

Daca tu consideri proiecte de tipul Tic Tac Toe , Snake , proiecte reale... atunci ok....

Plus nu inteleg in general de ce li se intaresc unora sfarcurile cand vine vorba de locatia in care se realizeaza un lucru (clasa in exemplul acesta).
Sunt multi care trag de fiare acasa si obtin rezultate mult mai bune ca altii care merg doar la sala dar bineinteles ca aceea care merg doar la sala spun ca e imposibil sa ai rezultate acasa.De parca acel loc (sala) are un fel de aura.
In majoritatea cazurilor daca ai un control de sine bun (nu stai in jocuri/internet etc) e cu mult peste in a face ceva online insa trebuie sa ai acel ajutor din partea celui priceput (profesor).
Un fel de stackoverflow pentru incepatori.
Iar asta se poate face si fara sa se mangaie cu corpul de corpul tau cineva. Sau poate iti place mirosul lui? Cine stie...

Multumita tehnologiei poti face 1 la 1 cu profesorul la webcam asa economisesti si tu si el timp si poate exemplifica chiar mai bine.

View Postneagu_laurentiu, on 27 noiembrie 2019 - 01:17, said:

Facultatea nu-ti pune meseria in brate, doar iti arata calea spre a deveni meserias. Cei care profeseaza, au ajuns sa cunoasca prin implicare si studiu individual (indiferent cum au startat) si nu din cursuri minune.

Din cate am citit pareri ale oamenilor care au participat la codecool in diferite tari inclusiv Romania, acele cursuri sunt practic niste linkuri pe wikipedia,youtube etc la care te mai indruma profesorul.
+ temele/proiectele care ti se dau.
Deci cam indrumarea care o primesti si la facultate , mai mult sau mai putin.
In ideea ca nu conteaza de unde aflii ca 1+1 = 2 , e important sa stii.

View PostCodecool, on 04 septembrie 2020 - 14:04, said:

Pentru ca si prin filtrul nostru de selectie a studentilor au trecut multe persoane, putem afirma ca nu tuturor li se potriveste aceasta metoda, asa cum nu oricine poate invata individual, online sau apeland doar la teorie.

O fi si greu sa treaca cineva peste filtrul vostru de selectie cand poti repeta de 50 de ori acelasi test.
Pana si cel mai "inteligent" om poate afla rezultatele corecte fie de pe net fie bifand una cate una si vazand cu timpul care este varianta adevarata.

View PostCodecool, on 04 septembrie 2020 - 14:04, said:

Intr-adevar, in cadrul Codecool, garantam contractual jobul studentilor care finalizeaza cursurile

Va cam contraziceti

View PostCodecool, on 04 septembrie 2020 - 14:04, said:

In prealabil aceste companii au fost invitate la intalniri de tip DemoDays, asadar cunosc nivelul absolventilor Codecool si si-au manifestat deja interesul de a recruta dintre acestia. In cazul in care Codecool, prin angajamentul pe care si l-a luat contractual, nu reuseste sa asigure absolventului un job, atunci acesta este scutit de plata taxei de scolarizare.

View PostCodecool, on 04 septembrie 2020 - 14:04, said:

Ai dreptate, teddy26, asiguram fiecarui student cu statusGO pana la 6 interviuri. Companiile cu care absolventii sustin discutiile despre angajare nu vor fi la prima experienta cu Codecool.

Aici este o buba care am citit-o in mai multe cazuri de la persoane care au urmat cursurile voastre.
In primul rand in contract este stipulat ca "incercati" nu ca garantati.
De asemenea in contract este stipulat ca in anumite conditii trebuie sa platiti taxa chiar daca nu va angajati la acele interviuri.

Pentru cei care vor sa urmeze asa ceva sau orice lucru care va "garanteaza" ceva si ca platiti dupa.
Cititi totul , la virgula , la spatiu la tot ce vreti pentru ca sunt trecuti prin viata cand vine vorba de a fenta pe cineva.

#42
elis678

elis678

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 26.09.2020
Nu ofera nimic
Garantia jobului este defapt garantia unei oferte de munca
Daca nu obtii jobul din motive care tin de tine esti obligat sa mai platesti inca 5000 de euro adica un total de 10000, deci ramai si dator si neangajat
Nu tii se preda nimic trebuie doar sa inveti tu acasa, poti face asta si fara sa platesti 10 mii
Cand am cerut sa mi se spuna cateva dintre cele 200 de firme partenere a durat cam doua minute pana sa mi se spuna doua, deci cred ca este inca o minciuna


#43
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016
Vreau si eu reteta minune daca s-a descoperit :)

#44
colorat22

colorat22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.06.2012

View PostWishShadow, on 27 septembrie 2020 - 10:35, said:

Vreau si eu reteta minune daca s-a descoperit Posted Image

Am gasit si reteta minune.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MAlSjtxy5ak?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#45
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016

View Postcolorat22, on 28 septembrie 2020 - 08:20, said:



Am gasit si reteta minune.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MAlSjtxy5ak?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Good one :)

#46
Codecool

Codecool

    New Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.12.2019

View Postwwwwonderer, on 07 septembrie 2020 - 19:04, said:


Si nu puteti posta un draft aici ca sa nu pierdem timpul? Partenerii aceia par a fi aceeasi ca cei din Ungaria/Polonia...

Anterior etapei semnării contractului, fiecare potențial student trebuie să treacă prin faza de recrutare. După ce acesta primește un rezultat pozitiv în urma procesului parcurs i se va emite de către sistem contractul pe care-l poate revizui integral, după care va decide dacă îl va semna sau nu. De mentionat ca nu exista nicio obligatie de plata anterioara semnarii contractului.
Din motive ce țin de confidențialitatea informației, nu putem face public acest contract. Orice potential student care trece de etapa de recrutare si va fi admis va primi contractul. Din pacate, cum am mentionat mai sus, nu putem sa-l publicam, dar ai toti pasii pentru a ajunge la el :)

#47
Codecool

Codecool

    New Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.12.2019

View Postcolorat22, on 16 septembrie 2020 - 20:41, said:

Daca tu consideri proiecte de tipul Tic Tac Toe , Snake , proiecte reale... atunci ok....

Plus nu inteleg in general de ce li se intaresc unora sfarcurile cand vine vorba de locatia in care se realizeaza un lucru (clasa in exemplul acesta).
Sunt multi care trag de fiare acasa si obtin rezultate mult mai bune ca altii care merg doar la sala dar bineinteles ca aceea care merg doar la sala spun ca e imposibil sa ai rezultate acasa.De parca acel loc (sala) are un fel de aura.
In majoritatea cazurilor daca ai un control de sine bun (nu stai in jocuri/internet etc) e cu mult peste in a face ceva online insa trebuie sa ai acel ajutor din partea celui priceput (profesor).
Un fel de stackoverflow pentru incepatori.
Iar asta se poate face si fara sa se mangaie cu corpul de corpul tau cineva. Sau poate iti place mirosul lui? Cine stie...

Multumita tehnologiei poti face 1 la 1 cu profesorul la webcam asa economisesti si tu si el timp si poate exemplifica chiar mai bine.



Din cate am citit pareri ale oamenilor care au participat la codecool in diferite tari inclusiv Romania, acele cursuri sunt practic niste linkuri pe wikipedia,youtube etc la care te mai indruma profesorul.
+ temele/proiectele care ti se dau.
Deci cam indrumarea care o primesti si la facultate , mai mult sau mai putin.
In ideea ca nu conteaza de unde aflii ca 1+1 = 2 , e important sa stii.



O fi si greu sa treaca cineva peste filtrul vostru de selectie cand poti repeta de 50 de ori acelasi test.
Pana si cel mai "inteligent" om poate afla rezultatele corecte fie de pe net fie bifand una cate una si vazand cu timpul care este varianta adevarata.



Va cam contraziceti





Aici este o buba care am citit-o in mai multe cazuri de la persoane care au urmat cursurile voastre.
In primul rand in contract este stipulat ca "incercati" nu ca garantati.
De asemenea in contract este stipulat ca in anumite conditii trebuie sa platiti taxa chiar daca nu va angajati la acele interviuri.

Pentru cei care vor sa urmeze asa ceva sau orice lucru care va "garanteaza" ceva si ca platiti dupa.
Cititi totul , la virgula , la spatiu la tot ce vreti pentru ca sunt trecuti prin viata cand vine vorba de a fenta pe cineva.


@colorat22, tic-tac-toe si snake sunt doar 2 dintre cele 40-60 de proiecte pe care un student le realizeaza in cadrul Codecool si au la baza niste principii pe care ulterior le poate reaplica.
In ceea ce priveste metoda de invatare, exista foarte multe persoane care pot invata acasa individual, online, dar exista si persoane care au nevoie de sprijin. Noi ne adresam celor din urma.
Metoda Mastery Based Learning pe care o aplicam presupune ca studentul sa demonstreze ca a acumulat acele cunostinte inainte de a trece mai departe. Mentorii sunt acolo sa ii ajute si sa ii ghideze, iar ei au acces la o curricula. Pentru cei care se pot adapta la aceasta metoda, ea functioneaza pe termen lung si ajuta studentii sa-si insuseasca corect informatiile si la un nivel de intelegere logica, nu mecanica.
Noi chiar incurajam aplicantii sa repete testul. Pe langa aceasta testare logica, exista si alte criterii de selectie pentru un candidat, in urma carora. va primi decizia finala.
Interesul nostru ca business este sa ne respectam contractul prin care garantam un job. Daca ai avut acces la el atunci probabil stii ca in cazul in care nu obtii un job din cauze ce tin de Codecool, atunci esti scutit de taxa.

View Postelis678, on 26 septembrie 2020 - 19:32, said:

Nu ofera nimic
Garantia jobului este defapt garantia unei oferte de munca
Daca nu obtii jobul din motive care tin de tine esti obligat sa mai platesti inca 5000 de euro adica un total de 10000, deci ramai si dator si neangajat
Nu tii se preda nimic trebuie doar sa inveti tu acasa, poti face asta si fara sa platesti 10 mii
Cand am cerut sa mi se spuna cateva dintre cele 200 de firme partenere a durat cam doua minute pana sa mi se spuna doua, deci cred ca este inca o minciuna

Bună, @elis678
Pe site promitem un job garantat la finalizarea cursului, așa cum promitem și în contractul pe care fiecare student îl încheie cu noi. Tot în contract, menționăm că dacă din motive ce țin de Codecool studentul nu obține un job la final, atunci el este scutit de plata taxei. Desigur, situațiile de rea voință din partea studentului intră sub un alt punct din contract, iar în această situație studentul este obligat să plătească taxa de școlarizare integral, așa cum ai specificat și tu. La nivel global, există un istoric din ultimii 6 ani, care arată că 98% dintre studenții Codecool au obținut un job la finalul studiilor la unul dintre cei peste 200 de parteneri, ceea ce demonstrează interesul nostru ridicat de a forma programatori de calitate, pentru a-i putea plasa pe piața muncii, în noua lor carieră. Vom lansa un curand un comunicat de presa prin care vom anunta oficial partenerii.
În ceea ce privește raportul dintre costuri, promisiuni și realitate, noi prezentăm situația 100% transparent fiecărei persoane interesate. Răspundem deschis la orice întrebări și credem cu tărie în afirmațiile pe care le facem. La final, cântărirea beneficiilor și perspectivelor, în raport cu investiția, rămâne la decizia studentului.

#48
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

tic-tac-toe si snake sunt doar 2 dintre cele 40-60 de proiecte pe care un student le realizeaza in cadrul Codecool
Se poate da un exemplu ceva mai substantial?
As fi curios care e cel mai sofisticat proiect pe care il realizeaza un student pe acolo.

Nu de alta, dar prin facultati se implementeaza chiar si de-astea: https://github.com/a...ro/VQMCMolecule

#49
colorat22

colorat22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.06.2012

View PostCodecool, on 29 septembrie 2020 - 08:40, said:



@colorat22, tic-tac-toe si snake sunt doar 2 dintre cele 40-60 de proiecte pe care un student le realizeaza in cadrul Codecool si au la baza niste principii pe care ulterior le poate reaplica.
In ceea ce priveste metoda de invatare, exista foarte multe persoane care pot invata acasa individual, online, dar exista si persoane care au nevoie de sprijin. Noi ne adresam celor din urma.
Metoda Mastery Based Learning pe care o aplicam presupune ca studentul sa demonstreze ca a acumulat acele cunostinte inainte de a trece mai departe. Mentorii sunt acolo sa ii ajute si sa ii ghideze, iar ei au acces la o curricula.

Am inteles , deci in 2020 aproape 2021 este imposibil de facut asta fara prezenta fizica la clasa.
Stiam eu ca e ceva suspect cu aplicatii precum Zoom , Skype , Discord , Jitsi , Zoho meeting.
Eu cand le-am spus ca aceste aplicatii dezvolta cancer nimeni nu ma credea insa ma bucur ca sunt si oameni inteligenti ca cei din codecool care se feresc de astfel de demoni.

Ca sa nu mai zic ca in ziua de astazi cu tehnologia asta noua de deepfake iti poti lasa cainele in fata webcamului si se va da drept tine.

View PostCodecool, on 29 septembrie 2020 - 08:40, said:


Bună, @elis678
Pe site promitem un job garantat la finalizarea cursului, așa cum promitem și în contractul pe care fiecare student îl încheie cu noi. Tot în contract, menționăm că dacă din motive ce țin de Codecool studentul nu obține un job la final, atunci el este scutit de plata taxei. Desigur, situațiile de rea voință din partea studentului intră sub un alt punct din contract, iar în această situație studentul este obligat să plătească taxa de școlarizare integral, așa cum ai specificat și tu.

Deci o persoana si-ar risca 12 + 6 luni din viata mancand practic paine cu apa ca nu ai putea fi angajat din moment ce trebuie sa te duci la fiecare 2 saptamani zilnic la cursuri , pentru a rata la misto "oportunitatea de angajare" la un salariu de 6000 ron net.
Sunteti sigur ca nu se poate interpreta altceva ca rea vointa?

#50
NoobieZ

NoobieZ

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.10.2020
S-a mai inscris cineva la cursurile Codecool? La cele care incep acum in octombrie?

#51
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 31.07.2011
I-a plesnit puternic si p-astia pandemia.

#52
elis678

elis678

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 26.09.2020
Cunoaste cineva macar o persoana care sa fi terminat la codecool?

#53
alex_sho

alex_sho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.10.2008

View Postelis678, on 24 noiembrie 2020 - 13:42, said:

Cunoaste cineva macar o persoana care sa fi terminat la codecool?

Cunosc eu și pot confirma ca sunt super ok. Și as îndrăzni sa spun ca la nivel practic un absolvent codecool e mai pregătit decât unul care a terminat facultatea

Nu știu de ce atâta hate pe aici, nu va obliga nimeni sa va înscrieți la ei.

#54
alex_sho

alex_sho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.10.2008
https://www.business...portant-2020-10

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate