Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Codecool

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#19
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.06.2006
Voi cei din domeniu ziceti ca asemenea cursuri( unele de durata si bazate pe multa practica, zic ei) nu sunt bune nici macar pentru start. Atunci ce recomandati? Exclus facultate pentru ca am mai facut doua si am capul plin de teorie iar meserie am invatat tot din practica pe unde am lucrat. La fel, in acest moment, exclus internet pentru ca nu stiu de unde sa o apuc si mi-ar lua foarte mult timp sa pun totul cap la cap.


@MartinAdelberg- spuneam mai sus ca ei zic ca baza e practica pe diferite proiecte reale deci nu te imbuiba cu teorie si atat. Chiar asta ma incanta la ei + ca ai foarte multe ore in clasa unde poti cere informatii si nu se desfasoara totul on line ca la Link Academy si mai platesti si 2000 euro.

Edited by teddy26, 26 November 2019 - 22:52.


#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Facultatea nu-ti pune meseria in brate, doar iti arata calea spre a deveni meserias. Si e bine asa, pentru asta-i conceputa, sa te invete sa inveti. Numai ca multi nu inteleg asta, asteapta sa le toarne altii cunoasterea pe tabla iar la urma dau vina pe sistem ca n-a fost asa!

Daca singur cu documentia nu merge, plateste un meditator pana-ti iei un pic zborul apoi tot la documentatie ajungi. Nici nu costa o avere,  ai forum unde poti intreba orice, punctual, totul tine de vointa ta. Cei care profeseaza, au ajuns sa cunoasca prin implicare si studiu individual (indiferent cum au startat) si nu din cursuri minune.

Edited by neagu_laurentiu, 27 November 2019 - 01:19.


#21
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.06.2006
Va las un link iar daca aveti rabdare sa cititi as vrea sa aflu o parere de la voi in legatura cu acest articol: realitate sau fantezie? :)

https://godigital.md...urs-de-12-luni/

#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Fantezie pentru cei mai multi si realitate pentru cativa de-i numeri pe degetele de la o mana, exceptia isi cere si ia dreptul.

Ia-o si altfel: fac oamenii facultate 3~4 ani (ma refer la cei pasionati ce nu stau doar in cursurile scolii) si la final abia devin angajabili iar altii inventeaza traseul minune! Ceva nu pusca!

Edited by neagu_laurentiu, 29 November 2019 - 00:57.


#23
MartinAdelberg

MartinAdelberg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 23.08.2019

View Postteddy26, on 26 noiembrie 2019 - 22:51, said:

@MartinAdelberg- spuneam mai sus ca ei zic ca baza e practica pe diferite proiecte reale deci nu te imbuiba cu teorie si atat.
Tu nu intelegi niste chestii elementare.
Baza sunt aptitudinile tale pentru acest domeniu.Iar practica dezvolta aceste aptitudini. Iar schema aia a lor este complet gresita(de aici se observa si mari lacune
la asa zisi vostrii  "profesori")
De cand un algoritm devine "teorie software" conform acelei scheme ?
Ce poti sa inveti in Java de la zero in timp de doua luni  ? cand iti trebuie minim un an de lucru continuu ca s-o stapanesti ?

Ce poti sa inveti tu din java Enterprise timp de doua luni ? cand iti trebuie doar pt acest stack un an jumate de lucru continuu ca sa-l stapanesti (insa fara partea de ORM) ?
Doar pt partea de ORM iti trebuie pt aceasta 6 luni ca s-o stapanesti doar daca stii bine bazele de date relationale si OOP-ul.Altfel adaugi doar pt ORM inca 8 luni in  plus.

Si aceste termene date mai sus sunt pt cei care au absolvit anterior o facultate de profil cu note mari(adica la aceea facultate au studiat algoritmi de li s-a albit parul in
cap si au dat examene grele pt a trece si mai ales cu nota mare.Iar toata asta le-au facut fie in C sau C++ )

O alta tampanie din schema aia este ca sustine ca te invata si Waterfall si Scrum. In primul rand astea sunt chestii de project management si nu de programare.
Fie o sa faci Waterfall fie Scrum, dar asta depinde exclusiv de echipa. Si nu este treaba ta sa le stii pe nici una din ele. Pur si simplu atunci cand esti intr-o echipa
vine PM-ul sau Scrum Master-ul care o sa va ghideze.

Problema este ca virgula conform acelei scheme tu nu o sa poti sa tii pas cu echipa. Ce ai tu acolo este salata  de ceapa si cartofi din care nu reiese nici cum sta treaba cu cartofii dar nici cu ceapa.

Singurul care stie bine toate acele domenii la un nivel care sa-si castige painea ar fi Solution Architect dar pt asta dupa 10 ani experienta in programare din toate domeniile din acea schema.

Deocamdata ce ai putea iesi din acea schema, normata pt cateva luni este Jack of all trades, master of none, pozitie care nu intereseaza pe nimeni, mai ales pe firmele serioase.

Esti mult mai castigat daca faci internship la o multinationala decat aceste cursuri.

Edited by MartinAdelberg, 29 November 2019 - 05:57.


#24
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.06.2006
De asta va si intreb pentru a sti spre ce tip de scoala/curs sa ma orientez pentru a fi util pe viitor. Mersi de info.

#25
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005
problema este ca intrebi public partial avizat, daca vrei public avizat 100% intrebi dintre cei care au terminat acele cursuri, cei care au ceea ce half-life numeste "success" se numesc pareri viciate, iar restul sunt tot pareri viciate doar ca de cealalta parte.

Edited by MarianG, 29 November 2019 - 09:08.


#26
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.06.2006
I-as intreba doar ca firma a inceput cursurile in Romania abia in septembrie anul acesta deci nu exista momentan absolventi.
O sa incerc pe forumurile din Ungaria si Polonia unde au activitate de vreo 3 ani.
Am incercat intai sa aflu parerea celor din Romania pentru ca tind sa cred ca exista o diferenta intre ce se preda afara comparat cu Ro dar si ca piata muncii noastre are alte particularitati fata de cea de la ei.

Edited by teddy26, 29 November 2019 - 11:45.


#27
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
De cinci zile de cand ai postat subiectul, ce pasi ai mai facut spre a te apropia de profesia asta?

#28
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.06.2006
Ce treaba are profesia mea aici? O fac de prea mult timp, o cunosc foarte bine si o voi practica si daca voi face programare, chiar si in timpul cursurilor.

Edited by teddy26, 30 November 2019 - 00:04.


#29
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu ai inteles, intrebam ce ai facut spre a te apropia de profesia noua, despre care discutam aici.

#30
Codecool

Codecool

    New Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.12.2019

View Postteddy26, on 29 noiembrie 2019 - 11:44, said:

I-as intreba doar ca firma a inceput cursurile in Romania abia in septembrie anul acesta deci nu exista momentan absolventi.
O sa incerc pe forumurile din Ungaria si Polonia unde au activitate de vreo 3 ani.
Am incercat intai sa aflu parerea celor din Romania pentru ca tind sa cred ca exista o diferenta intre ce se preda afara comparat cu Ro dar si ca piata muncii noastre are alte particularitati fata de cea de la ei.
Salutare!
Asa este, momentm nu avem absolventi, doar cursanti in modulele 1 si 2. Daca vrei sa vorbesti cu cineva care a absolvit deja, pe langa forumuri iti recomandam LinkedIn sau ma poti ruga pe mine sa iti fac rost de niste contacte.

Cat despre programa, va fi aceeasi, cu mentiunea ca in ultimele 3 luni te vei specializa pe ce vrei tu.

Joi pe 5 decembrie vom gazdui un eveniment de tip "ziua portilor deschise" unde asteptam oricine sa ne vada sediul si sa discutam despre toate conditiile scolii. Esti / sunteti bineveniti :)

#31
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.06.2006

View Postneagu_laurentiu, on 30 noiembrie 2019 - 00:39, said:

Nu ai inteles, intrebam ce ai facut spre a te apropia de profesia noua, despre care discutam aici.

Scuze, am citit gresit, eram in masina.
Momentan ma informez, mai vad tutoriale si chiar imi place domeniul :)

@Codecool, sper sa pot ajunge pe 5; in ce interval orar va gasesc?

#32
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005
@codecool va rog sa cereti statut de helper.

Edited by MarianG, 02 December 2019 - 21:39.


#33
Codecool

Codecool

    New Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.12.2019

View Postteddy26, on 25 noiembrie 2019 - 18:41, said:

Salutare.
Ce stiti de Codecool? E școală de programare timp de 1 an dupa care zic ei ca iti asigura job de 6000 lei brut. Urmeaza cineva aceste cursuri, sunt de încredere? Poti deveni full stack dupa 1 an ?
Buna, Teddy! Afirmatia ta a ramas la fel de valabila Posted Image Intr-adevar, in cadrul Codecool, garantam contractual jobul studentilor care finalizeaza cursurile, iar salariul minim este de 6000RON burt (3510RON net fara scutire de impozit sau 3900RON net cu scutire de impozit). Prima grupa a inceput in septembrie 2019, iar in perioada asta mediem interviurile de angajare dintre primii studenti si parteneri

View PostMarianG, on 25 noiembrie 2019 - 20:51, said:

O scoala din asta se numeste gimnaziala/liceu/facutltate. Astea nu promit nimic, si iti cer prezenta.


eu ca  sa asigur memorie pentru o variabila "intreb" daca exista destul spatiu apoi cer o locatie.


astia cum asigura job-uri ?

Buna, Marian G! Avem o scoala, avem un sediu, desi momentan lucram online din cauza pandemiei, si avem si primii absolventi cu status GO care urmeaza sa se angajeze. Sunt foarte multe solutii prin care poti invata programare, iar la noi gasesti doar una dintre ele. Spre deosebire de invatamantul traditional, noi adoptam metoda Mastery Based Learning, unde accentul se pune pe practica. Pentru ca si prin filtrul nostru de selectie a studentilor au trecut multe persoane, putem afirma ca nu tuturor li se potriveste aceasta metoda, asa cum nu oricine poate invata individual, online sau apeland doar la teorie.

View PostOriginalCopy, on 26 noiembrie 2019 - 06:31, said:

E clauză contractuală sau e minciună de marketing.
OriginalCopy, este o clauza stipulata in contract. Nu poti primi mai putin de suma specificata, anume 6000RON brut.

View Postteddy26, on 26 noiembrie 2019 - 07:27, said:

Ei iti aranjeaza 6 interviuri din câte am înțeles iar angajaforul daca vrea sa te ia e obligat sa iti dea cel putin acest salariu. Daca nici unul nu te vrea, atunci am inteles, ar trebui sa plătești si cealalta parte a cursului, adica incaa vreo 4500e.  Sincer, traind in România nu mai cred in nimic si esti obligat iti asumi un risc.
Lăsând la o parte partea cu banii, important e sa inveti suficient, daca vrei si poti, in acest an incat sa reusesti sa te angajezi undeva la final dupa curs si intership.
Ai dreptate, teddy26, asiguram fiecarui student cu statusGO pana la 6 interviuri. Companiile cu care absolventii sustin discutiile despre angajare nu vor fi la prima experienta cu Codecool. In prealabil aceste companii au fost invitate la intalniri de tip DemoDays, asadar cunosc nivelul absolventilor Codecool si si-au manifestat deja interesul de a recruta dintre acestia.
In cazul in care Codecool, prin angajamentul pe care si l-a luat contractual, nu reuseste sa asigure absolventului un job, atunci acesta este scutit de plata taxei de scolarizare.

#34
wwwwonderer

wwwwonderer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.04.2008
@Codecool puteți posta contractul semnat de studenți și lista cu companiile partenere? Nu am putut găsi aceste informații pe site-ul dvs. web.

#35
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016
Un an , cateva module , practica , asigurari de job ... Parca-i prea frumos ca sa fie adevarat . "Fraierii" astia de au studiat 3-4 ani (1120-1680 ore aproximativ de informatica doar pe cursurile facultatii , nu mai mentionam si lucrul individual ) in universitati cred ca sunt tare gelosi ca nu au descoperit si ei reteta minune (CodeCool,WellCode si alte asemenea ).

#36
Codecool

Codecool

    New Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.12.2019

View Postwwwwonderer, on 04 septembrie 2020 - 14:50, said:

@Codecool puteți posta contractul semnat de studenți și lista cu companiile partenere? Nu am putut găsi aceste informații pe site-ul dvs. web.

@wwwwonderer, contractele se emit automat din sistem dupa ce un student este acceptat. Semnarea se face electronic. Lista companiilor partenere o gasesti pe site, aici, la sectiunea parteneri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate