Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Codecool

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 26.06.2006
Salutare.
Ce stiti de Codecool? E școală de programare timp de 1 an dupa care zic ei ca iti asigura job de 6000 lei brut. Urmeaza cineva aceste cursuri, sunt de încredere? Poti deveni full stack dupa 1 an ?

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Cred ca adevaratul invatat are loc in creierul fiecaruia, nu intr-o incapere, nu pe un site.

#3
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 26.06.2006
Decat sa cauti ca nebunu' pe net informatii e mai bine sa te ghideze cineva o perioada iar o asemenea scoala te poate ajuta sa ajungi la informatie mai repede si sa iti ofere un drum de urmat. Suut in cautarea unei asemenea scoli care sa imi ofere baza mai ales ca sunt 0 la programare iar dupa, dezvoltarea tine doar de mine.
Voiam sa stiu daca e cineva care urmeaza cursurile lor si daca sunt ok. Programa si stilul de predare par cel mai ok dar acum vreau sa vedem si in practica cum stau lucrurile ;)

#4
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
Au aparut multe astfel de "academii", cu preturi destul de ridicate.

Parerea mea - sunt suficiente:
- vointa ta
- tutoriale de pe net

Si atat!

#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

 teddy26, on 25 noiembrie 2019 - 19:21, said:

Decat sa cauti ca nebunu' pe net informatii e mai bine sa te ghideze cineva o perioada iar o asemenea scoala te poate ajuta sa ajungi la informatie mai repede si sa iti ofere un drum de urmat. Suut in cautarea unei asemenea scoli care sa imi ofere baza mai ales ca sunt 0 la programare iar dupa, dezvoltarea tine doar de mine.
Voiam sa stiu daca e cineva care urmeaza cursurile lor si daca sunt ok. Programa si stilul de predare par cel mai ok dar acum vreau sa vedem si in practica cum stau lucrurile ;)
O scoala din asta se numeste gimnaziala/liceu/facutltate. Astea nu promit nimic, si iti cer prezenta.

Quote

asigura job de 6000
eu ca  sa asigur memorie pentru o variabila "intreb" daca exista destul spatiu apoi cer o locatie.


astia cum asigura job-uri ?

Edited by MarianG, 25 November 2019 - 20:51.


#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 teddy26, on 25 noiembrie 2019 - 18:41, said:

Poti deveni full stack dupa 1 an ?
Nu cred, mai degraba 2 spre 3.

#7
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
P.S. mai bine ajungi la o informatie corecta mai tarziu decat la o informatie falsa mult prea devreme

#8
MartinAdelberg

MartinAdelberg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 23.08.2019

 teddy26, on 25 noiembrie 2019 - 18:41, said:

Poti deveni full stack dupa 1 an ?
Nu, ci abia dupa 5 , daca muncesti 12 din 24 , 6/7 pe saptamana

 pinguinul666, on 25 noiembrie 2019 - 20:00, said:

Parerea mea - sunt suficiente:
- vointa ta
- tutoriale de pe net

Si atat!
Nu, ci iti trebuie talent din nastere, vointa de a cultiva acest talent, creativitate  si practica(nu tutoriale) foarte multa practica.

Si trebuie sa inveti toata viata.Iar cand crezi ca ai invatat destul atunci invata si mai mult.Practica practica cat de mult poti doarece concurenta este acerba in acest domeniu.
Ca full stack ma astept sa jonglezi cu 5 limbaje de programare si doua stackuri de tehnologii fie concurentiale fie diferite.

Precum si experienta in a rezolva rapid si bine probleme legate de programare(debugging) sau probleme legate de configurari de infrastructura, tooluri de automatizare a flow-urile de date.

#9
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 26.06.2006
Cursul e destul de greu, multa practica, prezenta zilnica la curs in sala. Practica se face pe proiecte reale +ca primesti tu sa faci proiecte personale. Ei iti asigura intership platit + iti aranjeaza interviuri unde salariul minim brut nu poate fi sub 6000lei, toate lucrurile sunt trecute in contract. Au contracte cu firme carora le pregatesc oameni. In Ungaria si Polonia au feedback uri bune dar la noi sunt la inceput si eram curios daca e cineva pe aici care le frecventeaza cursurile ca sa spuna o parere obiectiva.


Edited by teddy26, 26 November 2019 - 01:20.


#10
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 teddy26, on 25 noiembrie 2019 - 18:41, said:

iti asigura job de 6000 lei brut.

E clauză contractuală sau e minciună de marketing.

#11
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 26.06.2006
Ei iti aranjeaza 6 interviuri din câte am înțeles iar angajaforul daca vrea sa te ia e obligat sa iti dea cel putin acest salariu. Daca nici unul nu te vrea, atunci am inteles, ar trebui sa plătești si cealalta parte a cursului, adica incaa vreo 4500e.  Sincer, traind in România nu mai cred in nimic si esti obligat iti asumi un risc.
Lăsând la o parte partea cu banii, important e sa inveti suficient, daca vrei si poti, in acest an incat sa reusesti sa te angajezi undeva la final dupa curs si intership.

#12
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
Si daca nu vrea angajatorul tu trebuie sa platesti mai mult la profesor.
Perfect, sunt banii vostri, din partea mea sper sa va ceara cat mai mult.

Firmele astea ce spui ca devin angajatori ce perspective de viitor au ?


 OriginalCopy, on 26 noiembrie 2019 - 06:31, said:

E clauză contractuală sau e minciună de marketing.
poate fi clauza, dar daca te tine doar o luna ce ai rezolvat ?


hai ca astia mi-s simpatici rau

Quote

Toate cursurile de programare pe care le oferim au fost concepute pentru a pregăti developeri full-stack în toate privințele.

Quote

Studenții învață cele mai folosite limbaje de programare precum Python, .NET, Java și Javascript, alături de GIT, diferite baze de date și modul de lucru agile pentru dezvoltarea de software, precum SCRUM

Quote

12 luni de pregătire fără calificare anterioară pentru a deveni un developer full stack echipat cu soft skills

Quote

Dupa ce vei termina cursul nu vei înțelege specific un anumit limbaj de programare, ci vei vedea imaginea de ansamblu a ceea ce înseamnă programare, cu toate detaliile de care ai nevoie.

si tot n-am vazut un pret, dar cica iti rambunseaza taxa daca nu te angajeaza nimeni

Edited by MarianG, 26 November 2019 - 13:03.


#13
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 26.06.2006
Pretul e de 18000 lei+tva daca achiti integral dar potj achita si in rate sau dupa ce te angajezi dar e mai mare pt ca se pune dobanda parca de 10%. Au zis clar ca nu iesi de acolo super calificat dar aici tine si de tine cat te duce capu' si cat studiezi. Intr-o facultate cat studiezi in 4 ani practic iar materialul predat sa fie adaptat cererii pietei? Intreb de curios pentru ca nu stiu. Aici ai 1 sapt curs in clasa 6h/zi 5 zile pe sapt si 1 sapt acasa unde primesti teorie si teme, deci pe luna cam 70h in clasa iar intr-un an peste 750h bazate mult pe practica la proiecte adaptate cererii pietei. Ideea e ca primele 3 luni nu platesi(banii ii vei plati daca decizi sa continui)si te poti retrage oricand deci cred ca iti poti face o idee daca e ok sau nu.
Din ce am cercetat pe piata pare cel mai complet curs dar as fi vrut sa aud si pareri de la cei care s-au apucat de el.

#14
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Daca nu iesi super calificat ce angajator iti da 3 salarii minime? Intre timp unii termina facultatea in domeniu si teoretic ies cu o arie mai larga de cunostinte si experiente.

Dar e ok asa daca poti achita dupa ce/daca te angajezi, 1 an investit in asa ceva, daca iti pastrezi motivatia, nu e irosit.

#15
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

 teddy26, on 26 noiembrie 2019 - 17:54, said:

Pretul e de 18000 lei+tva daca achiti integral dar potj achita si in rate sau dupa ce te angajezi dar e mai mare pt ca se pune dobanda parca de 10%. Au zis clar ca nu iesi de acolo super calificat dar aici tine si de tine cat te duce capu' si cat studiezi. Intr-o facultate cat studiezi in 4 ani practic iar materialul predat sa fie adaptat cererii pietei? Intreb de curios pentru ca nu stiu. Aici ai 1 sapt curs in clasa 6h/zi 5 zile pe sapt si 1 sapt acasa unde primesti teorie si teme, deci pe luna cam 70h in clasa iar intr-un an peste 750h bazate mult pe practica la proiecte adaptate cererii pietei. Ideea e ca primele 3 luni nu platesi(banii ii vei plati daca decizi sa continui)si te poti retrage oricand deci cred ca iti poti face o idee daca e ok sau nu.
tu ai inteles jumatate din chestiile de le-am ingrosat eu ?

Quote

Din ce am cercetat pe piata pare cel mai complet curs dar as fi vrut sa aud si pareri de la cei care s-au apucat de el.
Vezi ca au rubrica de "testimoniale", aici nu stiu daca gasesti om competent, sanatos la cap care sa ofere 18000 + TVA pentru promisiunea de potential "full-stack"

 teddy26, on 26 noiembrie 2019 - 17:54, said:

Ideea e ca primele 3 luni nu platesi(banii ii vei plati daca decizi sa continui)si te poti retrage oricand deci cred ca iti poti face o idee daca e ok sau nu.
da sigur, nu platesti, ca ala vine sa-si raceasca gura de pomana cu tine

#16
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 26.06.2006

 Mizu, on 26 noiembrie 2019 - 18:11, said:

Daca nu iesi super calificat ce angajator iti da 3 salarii minime? Intre timp unii termina facultatea in domeniu si teoretic ies cu o arie mai larga de cunostinte si experiente.

Dar e ok asa daca poti achita dupa ce/daca te angajezi, 1 an investit in asa ceva, daca iti pastrezi motivatia, nu e irosit.

Nu stiu la ce te referi cu 3 salarii minime.

#17
MartinAdelberg

MartinAdelberg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 23.08.2019

 teddy26, on 26 noiembrie 2019 - 07:27, said:

Lăsând la o parte partea cu banii, important e sa inveti suficient, daca vrei si poti, in acest an incat sa reusesti sa te angajezi undeva la final dupa curs si intership.
Ai o idee foarte gresit despre piata IT din Romania si te imbeti cu apa rece.Acel undeva poate sa fie si maturator la McDonalds.
Apoi se vede ca n-ai fost la interviuri niciodata.Tu stii cum te dai repede de gol daca sustii altceva in afara de adevar ?Imediat.
Si apoi majoritatea cauta absolventi de facultate de profil si dupa ce ai asta de abia atunci esti bagat in seama de recrutorii reali

 teddy26, on 26 noiembrie 2019 - 17:54, said:

Din ce am cercetat pe piata pare cel mai complet curs dar as fi vrut sa aud si pareri de la cei care s-au apucat de el.
Tu nu intelegi ca un curs este doar material didactic si chiar daca il iei cu brio tot nu inseamna nimic, pt ca este in esenta un nimic ?
Sunt chestii pur didactice care  ignora situatii reale din lumea programarii.

Acel curs este ca si cum te-ai uita la filme cu karate si apoi ai pretentia ca tu stii karate.
Este ca si cum ai juca NFS cu volan si ai avea pretentia ca stii sa conduci o masinaPosted Image

Asa cum aia i-au momit pe capsunari sa se duca la capsuni pe banii multi asa si asta va momesc cu aberatii

Edited by MartinAdelberg, 26 November 2019 - 20:46.


#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Nu prea ai cum sa-ti dai seama cand nu esti in domeniu. Dar macar ar putea sa judece altfel: nu ma uit in gura lupului. Atunci dau crezare celor de meserie si extra interesului firmei in cauza.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate