Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

De ce preturi în euro când moneda naționala este leul

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#73
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 03.03.2016
Au depus PSD un proiect de lege în sensul ca toate plățile în România sa se fa a în lei, la cat detest eu PSDul cu faza asta mau surprins placut
https://m.adevarul.r...c63f/index.html

Edited by Anonymous1986, 29 February 2020 - 21:30.


#74
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Faptul ca in 2020 nu avem inca euro e una dintre cele mai mari mizerii facute de clasa politica, de la aderare si pana acum.

#75
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 03.03.2016
Am fost sa vizitez un oraș din România, la o parcare plătită, pe afișul de pe stalp era prețul doar în euro, nu exista leu,chiar asa am ajuns?

#76
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Dacă te referi la București, cred ca ai dreptate. Pe plăcuțele cu tarife am văzut cod QR și tarife de sms in euro. Știind tarifele in lei, nu mi-am bătut capul cu conversia in lei.

#77
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 03.03.2016
[ https://i.ibb.co/z4XGRqv/20200910-231001.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sa se înțeleagă ca nu am nimica dacă de mâine moneda națională e euro dat pana atunci teoretic e leul, ce ar fi zis un tataita? Ar fi crezut ca e 1leu

Edited by Anonymous1986, 10 September 2020 - 22:15.


#78
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

View PostAnonymous1986, on 10 septembrie 2020 - 21:46, said:

Am fost sa vizitez un oraș din România, la o parcare plătită, pe afișul de pe stalp era prețul doar în euro, nu exista leu,chiar asa am ajuns?
Care-i baiu? Oricum în românia nu poți plăti decât în lei. Probabil au sistem de plată cu telefonul mobil și cum operatorii de telefonie mobilă au tarifele în euro, e logic ca valoarea să fie în euro.

Dar, pentru parcare există aplicație în play sau store și acoperă românia si ungaria, în mare parte.

În timișoara dacă plătești de pe telefonul mobil, în planul tarifar, ai valoarea parcării în euro, dar din aplicație e în lei (și bine mai ieftin pentru că nu mai ai comisionul operatorului).

#79
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Asta denota o chestie impamantenita cum ca (,) cumparatorul suporta diferenta de curs valutar. A devenit atat de obisnuita la noi incat nici nu ne mai mira. In restul tarilor din regiune care isi exprima TOATE preturile in moneda nationala diferenta de curs valutar este suportata implicit de vanzator.

Edited by godaro, 11 September 2020 - 16:15.


#80
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Cred ca e mai grav decit faimoasa lipsa de identitate mioritica.Au prins comerciantii ideea ca euro se cam duce doar in sus si stau si ei agatati de el.Si beneficiarii serviciilor suporta fluctuatia cursului euro-ron.

#81
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

View Postgodaro, on 11 septembrie 2020 - 16:14, said:

Asta denota o chestie impamantenita cum ca (,) cumparatorul suporta diferenta de curs valutar. A devenit atat de obisnuita la noi incat nici nu ne mai mira. In restul tarilor din regiune care isi exprima TOATE preturile in moneda nationala diferenta de curs valutar este suportata implicit de vanzator.
Se poate și la noi să ai prețuri doar in lei. Când calculezi costurile consideri euro la 5 lei și ești acoperit. Că o să plătească mai mult românul naționalist nu contează prea mult, atâta vreme cât îi e satisfăcut orgoliul de a avea preturile in lei. :)

#82
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postgodaro, on 11 septembrie 2020 - 16:14, said:

Asta denota o chestie impamantenita cum ca (,) cumparatorul suporta diferenta de curs valutar. A devenit atat de obisnuita la noi incat nici nu ne mai mira. In restul tarilor din regiune care isi exprima TOATE preturile in moneda nationala diferenta de curs valutar este suportata implicit de vanzator.
De unde știi că diferența e suportata de vânzător? Așa, după tine, vânzătorul vine cu bani de acasă? Nu tot de la client ia banii?

Apoi, daca s-ar afișa direct 5 lei in loc de 1 euro ar tipa toți că sunt furați. Știm deja din ce aluat e făcut manelistul român... Sau analfabetul funcțional.

#83
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Da, vanzatorul vine cu bani de acasa. Este un cost ca celelalte costuri, dar noi ne-am obisnuit atat de tare sa il suportam noi incat nici nu credem ca este posibil altfel. De asemenea, companiile isi pot face hedging valutar la orice banca, pe cand personele fizice nu pot. Platesti 5 lei la banca, un cost aproximativ fix pe care il poti pasa clientilor si nu te mai doare capul indiferent cat si cum se duce cursul.

Tu crezi ca in Cehia se modifica abonamentul la mobil in fiecare luna? Nu fratica, e 300 de coroane si cu asta basta.

#84
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Problema e ca in Cehia nu e psd...
Nu poți compara inflația din Cehia cu cea din România. La noi se împiedică un politician de un cablu și cursul valutar intră în fibrilații. :)

#85
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
In Cehia nu e. Dar in Ungaria si Polonia e ceva gen PSD insa preturile sunt in moneda locala. Iar diferenta de curs e suportata de VANZATOR!

#86
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Am vrea noi politica din Polonia...🤣
Dar te umfli degeaba, ar fi perfect ca totul să fie în euro și nu în lei.

#87
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Chiar crezi asta? Ca tot ce vrem este sa avem preturi in euro?

#88
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 03.03.2016
Servicii și utilități - contracte doar în lei, va fi interzis cu euro. Cîțu: Vor fi creșteri de prețuri! ULTIMA ORĂ
July 7, 2021 by Ovidiu Bărbulescu
Contractele încheiate pentru prestarea de servicii sau pentru furnizarea de utilități vor fi exprimate numai în moneda națională, dacă este vorba de firme și rezidenți din România, proiectul care impune obligația în acest sens primind ultimul aviz în Parlament și fiind pregătit acum pentru adoptare



https://www.profit.r...ta-bnr-20278611

Ceva normal

Edited by Anonymous1986, 07 July 2021 - 11:20.


#89
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 03.03.2016
Ma întreb și eu daca prin absurd leul sar aprecia masiv ar mai afișa preturile în euro? Sa zicem ca azi ar fi 1 euro 4,90 lei , mâine 3 lei, api la o săptămână să fie 0,40, luna următoare vom avea preturi numai în lei, cat de prost ar fii ala cu parcare de mai sus sa mai tina afișul cu euro știind ca pt parcarea a 50 de mașini numai își ia nici o pâine

Edited by Anonymous1986, 07 July 2021 - 11:37.


#90
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Daca s-ar intampla aia nu ar mai cheltui nimeni niciun leu, ca doar nu e prost.

Legat de topic, atata timp cat poti plati doar in lei, preturile sunt in lei. Chestia cu afisarea pretului in euro e doar o inconvenienta si nimic altceva. Puteau sa zica ca e in lei ajustat cu nus tiu ce kkt de indice si te bagau definitiv in ceata.

Cand te vor trimite sa schimbi leii in euro atunci preturile vor fi in euro.

Alta varianta era sa fie pretul afisat in lei, sa iti tranteasca in brate riscul valutar inclus deja in pretul ala in lei si te-ai bucura prosteste de un produs mai scump decat acum.

Dar, ca de obicei punem presiune pe efecte ca niste simulanti ce suntem in loc sa punem presiune pe cauze. Unele dintre cauze sunt furaciunile acoperite prin "tiparirea" de bani.

Edited by underb, 07 July 2021 - 11:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate