Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Usa interior cu izolatie fonica

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Ce usa de interior stiti, care izoleaza fonic bine? Am un dormitor despartit de scara blocului de un hol, dar dimineata devreme sunt persoane care vorbesc tare. Nu as schimba usa apartamentului, ci pe cea a dormitorului, ca e deja cam veche. Bugetul e relativ flexibil.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
O capitonezi, sau mai simplu iti pui dopuri in urechi.

Edited by pasilla, 23 November 2019 - 22:15.


#3
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
alea de termopan cu prag am vazut ca izoleaza cel mai bine fonic. doar ca arata naspa rau, zici ca esti la spital.

#4
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015
In principiu o usa “termopan” cu inchidere multipunct si cu toc inchis (nu cu prag de aluminiu), ar trebui sa rezolve problema. Treaba cu aspectul poate fi si ea rezolvata, pe alti bani desigur.

#5
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Da, m-am gandit la una de termopan si la faptul ca arata a usa de primarie de la tara, dar sunt dispus si la compromisul asta. Panourile alea sunt de mai multe tipuri? Exista unele mai groase? Am vazut usi cam subtirele de termopan. Iar aspectul in ce fel il pot imbunatati si la ce sume? Usa as vrea-o alba sau neagra, alte culori nu au cu ce se potrivi in camera, ca am mobila neagra, o usa maro ar arata ciudat.

Edited by Notsure, 23 November 2019 - 23:35.


#6
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Pai usile de intrare sunt umplute cu spuma. Ia orice usa din bricolaje.

#7
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View PostNotsure, on 23 noiembrie 2019 - 23:34, said:

Da, m-am gandit la una de termopan si la faptul ca arata a usa de primarie de la tara, dar sunt dispus si la compromisul asta. Panourile alea sunt de mai multe tipuri? Exista unele mai groase? Am vazut usi cam subtirele de termopan. Iar aspectul in ce fel il pot imbunatati si la ce sume? Usa as vrea-o alba sau neagra, alte culori nu au cu ce se potrivi in camera, ca am mobila neagra, o usa maro ar arata ciudat.

Alba, neagra, mai groasa, mai subtire, mai frumoasa, mai urata, se poate cum vrei tu, bani sa ai si sa fii dispus sa-i dai.

Aspectul poate fi imbunatatit cu de la cateva zeci de euro pana la cateva sute de euro.

Sau te poti amagi ca o usa din brico-ceva sau dede-ceva este mai ieftina si te ajuta la fel in problema ta. Sigur, daca usa este “termopan” chiar din “bricolaje” poate fi facuta sa fie ok pentru tine, insa va trebui sa platesti pe cineva sa aduca imbunatatiri, sa schimbe piese, sa regleze, etc..

Asadar, mai bine mergi la unul sau mai multi ofertanti de “termopane”, le ceri oferta pentru o usa de interior alba de calitate medie, care sa izoleze bine fonic. Vezi pretul si dupa aia te gandesti daca mai dai bani pentru culoare si aspect imbunatatit.

Intre 1200 si 1700 ron ar trebui sa obtii ceva bun, diferenta intre 1200 si 1700, se vede in calitate manerului, a balamalelor, a sistemului de inchidere. Adica la 1200ron este posibil sa scartaie din cand in cand manerul, balamalele (si nu pot fi unse), este posibil sa dai mai tare cu ea pentru a se inchide. La 1700 cred ca poti lua o usa cu “servo”, alba si usor anosta, dar buna.

De aici incolo “the sky is the limit”, imbunatatesti aspect, culoare, maner, balamale, profile, vitrare si urci usor spre 1000 euro, poti chiar sa depasesti mia de euro.

#8
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Cu putini bani poti capitona usa de la intrare . In rest , nu poti face absolut nimic .

#9
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
De vitrare nu am nevoie, singurul lucru care ma cam abate este aspectul de plastic, iar ala nu stiu cum se poate schimba. Am vazut tamplarie din pvc care imita mai bine sau mai prost lemnul, dar pe alb nu stiu daca exista asa ceva.

View Post3matrix, on 24 noiembrie 2019 - 09:53, said:

Cu putini bani poti capitona usa de la intrare . In rest , nu poti face absolut nimic .


De ce? Aia de la dormitor are mm deschisi de jur-imprejur, mai ales la prag, si se aude si prin ea, cred, de ce nu ar ajuta o usa cu garnituri, eventual duble, si panouri mai absorbante?

#10
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View PostNotsure, on 24 noiembrie 2019 - 10:05, said:

......



De ce? Aia de la dormitor are mm deschisi de jur-imprejur, mai ales la prag, si se aude si prin ea, cred, de ce nu ar ajuta o usa cu garnituri, eventual duble, si panouri mai absorbante?
Atunci iti faci o cusca izolata , daca speri sa fie confortabil .
Ideea este sa atenuezi galagia acolo unde este sursa , nu sa o lasi sa se propage prin toata casa , iar capitonarea usii intrare , este tot ce poate fi mai ieftin si nederanjant .

#11
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Nu se propaga in toata casa, e un hol lung pana in celelalte camere, dormitorul e mult mai aproape si doar acolo ma deranjeaza. O sa ma interesez si de o capitonare, desi usa exterioara e de metal, sa vad ce solutii sunt.

Pentru capitonare nici nu stiu unde naiba sa ma duc, nu am mai vazut sa-si capitoneze lumea usa de cand eram mic.

Edited by Notsure, 24 November 2019 - 10:29.


#12
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View PostNotsure, on 24 noiembrie 2019 - 10:05, said:


De vitrare nu am nevoie, singurul lucru care ma cam abate este aspectul de plastic, iar ala nu stiu cum se poate schimba. Am vazut tamplarie din pvc care imita mai bine sau mai prost lemnul, dar pe alb nu stiu daca exista asa ceva.


Exista si pe alb, e mai scumpa imitatia lemnului pe alb decat pe color, cel putin la mine.

#13
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Apropo, albul de pvc se ingalbeneste in timp? La soare stiu ca e inevitabil, nu stiu la umbra.

#14
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View PostNotsure, on 24 noiembrie 2019 - 10:29, said:

........

Pentru capitonare nici nu stiu unde naiba sa ma duc, nu am mai vazut sa-si capitoneze lumea usa de cand eram mic.
Deoarece lumea s-a prostit nu vezi capitonare . Eu stiu cum se capitoneaza o usa metalica . In vara voi arata si cum ...

View PostNotsure, on 24 noiembrie 2019 - 11:07, said:

Apropo, albul de pvc se ingalbeneste in timp? La soare stiu ca e inevitabil, nu stiu la umbra.
Ingalbenirea este data de UV , dar profilele PVC sint mai rezistente la asta fata de multe acareturi de prin casa care se ingalbenesc  si de la bec ...

#15
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Stiu, si mie mi se parea o solutie super, mai ales sa opreasca galagia din interior spre exterior, vedeam pe la directori in birouri cand eram mic, mai opreau zgomotul cand mai injurai un subaltern, cand mai trageai un pic de secretara...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate