Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Vreau sa înființez un ONG?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
AidaVintila

AidaVintila

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 21.07.2019

View Posttrollerul_de_serviciu, on 23 noiembrie 2019 - 12:19, said:


Parteneriate pe ce domeniu ?
CUm ai zis la inceput, psihologie/psihoterapie ?
Da, cum am spus, ar merge asa, part time.
Adica iti faci un cabinet de psihologie/psihoterapie si oferi pro bono servicii catre ONG, persoane defavorizate....
Daca vrei sa vinzi terenuri si sa incepi pe banii tai, nu ar strica sa vorbesti, indelung si serios, cu un consilier financiar.
Altfel, risti sa pierzi toti banii degeaba.
Dar, cum zici, peste citiva ani.... mai discutam atunci.
La 25-26 de ani (cam atiti ai, nu?!), cu logodnicul linga tine (;)) viata e destul de roz.....
Adica sa am eu un cabinet. Oamenii sa plateasca pentru servicii si o data sau de doua ori pe luna sa ofer servicii gratuite  de evaluare sau consiliere. Nu stiu, sa plătesc la primărie pt a lipi afișe cu anuntul. In anumite zile oricine poate veni la cabinet. Pro bono sau daca e cazul, adică are un venit modest, poate da o sumă simbolică. Gen 20 lei avand in vedere ca in mod normal e undeva pe la 100 de lei

#20
sergr

sergr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 16.09.2019

View PostMembruAnonim, on 23 noiembrie 2019 - 14:42, said:

Profitul nu-l poti folosi in scopuri personale...
Il poti folosi in scop personal, majoritatea deaceea si-au dechis ONG-uri, sunt doar o afacere personala pentru profit personal.

Daca nu ai conexiuni bine inchegate nu vei reusi sa scoti mare lucru profit, doar asa cat sa ai un salariu fara sa muncesti nimic.
Nici astea nu mai merg ca pe vremuri, s-a saturat piata.
Acum daca vrei sa faci bani cu ONG-uri faci prin furtul de fonduri europene, care e extrem de facil dupa ce ti se aproba proiectul.

#21
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
@Aida: probabil te asteptai sa vina cineva cu informatii concrete, din viata reala a unui ONG : cat dureaza sa treci de la 1 angajat la mai multi ( dpdv al costurilor ) cat/cum sa alergi dupa sponsori ? tips&tricks din bransa, etc
Nu o sa primesti asa ceva, ca nu are nimeni nici un interes ( in afara de tine )
Poate un consultant fianciar, care a lucrat cu ONG-uri, te poate ghida in directia buna.

@offtopic : acum ceva ani, erau unii pe la Administratia fiscala, cu formularele pre-completate, ca sa donezi 2% din taxe catre ONG-ul lor...

Edited by marmota_vasi, 23 November 2019 - 16:22.


#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsergr, on 23 noiembrie 2019 - 16:21, said:

Il poti folosi in scop personal, majoritatea deaceea si-au dechis ONG-uri, sunt doar o afacere personala pentru profit personal.

Ia dexul si tradu:

Art. 1. – (1) Persoanele fizice şi persoanele juridice care urmăresc desfăşurarea unor activităţi de interes general sau în interesul unor colectivităţi ori, după caz, în interesul lor personal nepatrimonial pot constitui asociaţii ori fundaţii în condiţiile prezentei ordonanţe.
   (2) Asociaţiile şi fundaţiile constituite potrivit prezentei ordonanţe sunt persoane juridice de drept privat fără scop patrimonial.

Edited by MembruAnonim, 23 November 2019 - 16:33.


#23
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Zicea cineva mai devreme ca se fura usor bani din fonduri europene.
Cine vorbeste de asa ceva nu a lucrat in viata lui pe un proiect european din 2 motive:
1) Cine fura din ele nu va spune niciodata asa ceva
2) Cine nu fura si lucreaza cinstit in domeniul asta a avut si are numai batai de cap, bete in roate si controale peste controale. Numai usor nu ii e.

Doi la mana, ong-urile se impart in 3 categorii in Romania:
1) Studentii, nebunii, idealisti si restul ca ei. Ii vezi de la distanta, numai de voluntariat si voluntari vorbesc si sunt rupti de realitate.
2) Ong-urile care fac lobby/advocacy pentru diverse firme sau partide. Au oameni foarte bine pregatiti si nimeni nu vorbeste de voluntariat acolo. Sunt un fel de corporatie dar foarte bine unsa.
3) Ong-urile care fac treaba, acele ong-uri infiintate de firme pentru CSR si restul de ong-uri care nu fac spalare de bani, dar nici voluntariat nu fac. Ci o afacere frumoasa, doar ca sub egida unui ONG. Nu e deloc ilegal.

Un ONG nu inseamna doar voluntariat. Munca gratis e munca proasta si degeaba. E legal, cat si moral, ca directorul si restul angajatilor sa fie remunerati.
Lasati mentalitatea asta a romanului putrezit care vede peste tot doar spalare de bani si care considera munca doar sapa sau munca de jos.

Initiatoarei, daca deja stii posibilele surse de venit si esti sigura de ele, nu doar povesti frumoase de adormit copii, iti doresc doar succes. Oarecum stii ce trebuie. Si nu fii haplea, nimanui nu-i place un ong-ist haplea si infumurat. ;)

#24
sergr

sergr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 16.09.2019

View PostMembruAnonim, on 23 noiembrie 2019 - 16:32, said:

Ia dexul si tradu:
Lasa dexul si cartile deoparte, eu vorbesc din realitate.
Probabil pentru tine e o surpriza sa afli ca cei mai bogati oameni sunt aia care au numai firme pe pierdere contabila si chiar in faliment. Asta pentru ca nu cunosti cum functioneaza in realitate treaba si cum se fac banii in realitate.

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Facem ce spune legea si cu aia, tovarasu Luptadeclasa!

#26
sergr

sergr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 16.09.2019
Nu inteleg ce o sa faceti si cine sunteti cei ce faceti, in numele carui grup vorbesti?

Treburile sunt legale Posted Image

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Grupul oamenilor care nu sunt analfabeti functionali ...

#28
Stefa03

Stefa03

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.11.2019

View PostAidaVintila, on 23 noiembrie 2019 - 11:16, said:

Sper ca e topic potrivit. Eu cu inca o prietena am dori ca peste cativa ani sa ne deschidem un Ong pentru copiii străzii,defavorizați, rromi etc. Am cautat info pe net, am inteles care sunt principalele surse de finanțare( sponsori si donații) dar cumva as vrea ceva mai specific.

1. Poti trai din asta, macar partial?  Adica sa obtin si eu un profit (chiar daca teoretic ong urile sunt non profit)
2 Cat e de costisitor?  
3. Cat e simplu/greu este să găsești sponsori?

O a doua variantă ar fi sa imi fac cabinet de psihologie/psihoterapie si sa dezvolt parteneriate cu diferite Ong -uri deja existente pentru categorii defavorizate sau chiar instituțiile statului. Este posibila treaba asta?

Care e mai avantajoasă?
Salut, da mi un email la :[email protected], îți explic eu cam ce înseamnă din experienta

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate