Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Brno vs Bratislava ?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Mai bine, Praga...

E mai departe, dar merita efortul.

#20
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
In plus, in Bratislava mi se parea si destul de scump. Masa e ca in Austria, cazarea tot pe-acolo. O seara in centrul lor a fost de ajuns. Are avantajul ca e langa Parndorf, daca te intereseaza toalele.

#21
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostZamrA, on 23 noiembrie 2019 - 02:35, said:

Iti sugerez 2 zile la Bratislava si 2 la Brno, sau stai unde gasesti cazarea cea mai convenabila din cele 2 si apoi te duci cu masina si vizitezi si celalalt oras. Distanta intre ele e de vreo 70 km, faci cam 40 de minute.

Intre Bratislava si Brno sunt 131km, faci cam 1h30.

View PostStryker_9, on 22 noiembrie 2019 - 23:13, said:

As face o iesire de 3-4 zile la sfarsit de an intr-unul din cele 2 orase. N-am fost niciodata prin zona asta si as avea nevoie de niste pareri. Niste plimbari, crasme, ceva obiective turistice si cam aia e, nimic mai mult. Multam anticipat.

Eu as alege Bratislava pt prima noapte de cazare. Te plimbi pe acolo jumatate de zi si poate e de ajuns, fara sa intri la castel. Apoi as merge la Brno si Olomouc care am inteles ca-i tare frumos. Daca nu vrei Praga...

#22
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015

View Postgiuliani, on 25 noiembrie 2019 - 11:01, said:

Intre Bratislava si Brno sunt 131 km, faci cam 1h30.


Eu am fost acum 3 ani și din memorie mi-aduceam aminte ca e mai aproape, dar uitandu-ma pe gmaps ai dreptate, sunt 130.

#23
Stryker_9

Stryker_9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 22.05.2007
Bine, nu e exagerat o ora jumate. Probabil am sa aleg unul dintre cele doua orase si am sa trag o fuga si pana in celalalt asa de control. Multam celor ce mi-au raspuns, daca mai aveti sugestii , le astept cu placere.

#24
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostStryker_9, on 26 noiembrie 2019 - 00:25, said:

Bine, nu e exagerat o ora jumate. Probabil am sa aleg unul dintre cele doua orase si am sa trag o fuga si pana in celalalt asa de control. Multam celor ce mi-au raspuns, daca mai aveti sugestii , le astept cu placere.

Daca te hotarasti sa mergi si la Olomouc sa scrii putin si de el, ma intereseaza pe mine in mod deosebit orasul ala.

#25
Stryker_9

Stryker_9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 22.05.2007
Putin probabil, dar daca va fi cazul, binenteles ca voi scrie.

#26
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 23.03.2015
Cracovia? Eu zic ca e mult peste cele doua

#27
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
La Brno am fost de 2 ori, în toamna lui 2000 şi în toamna lui 2001, de fiecare dată la câte o conferinţă. Avînd maşină la dispoziţie, la Brno e nevoie de mai multe zile, chiar şi o săptămână poate fi puţin. Oraşul în sine e frumos, dar mai impresionante sunt împrejurimile. Imediat la nord de Brno, la cca. 20 şi ceva de km este carstul morav, cu multe peşteri superbe, amenajate pentru vizitare. Nu ştiu în decembrie câte se vizitează, dar în octombrie a fost perfect. În 2000 am vizitat la Blansko peştera Katerjinska, fiindcă la celebra Macocha (alături) trebuia rezervare şi nu am ştiut. Însă anul următor am făcut rezervarea şi a fost super. Sistemul Macocha e un aven de 136 metri şi are 2 puncte de interes. Primul ar fi balconul amenajat sus, pe buza prăpastiei, iar al doilea este peştera Punkva, în care intri şi te plimbi printre concreţiuni frumoase până ieşi pe fundul avenului, unde verdele închis al vegetaţiei e sublim. Acolo este şi un capăt al lacului subteran, pe care te plimbă cu barca electrică până la ieşirea din peşteră. Şi mai sunt încă vreo 3 peşteri amenajate.
Apoi ai castelele Lednice şi Valtice, palatul de la Mikulov (unde am participat la una dintre sesiuni în 2000), asta la sud de Brno, iar în partea de nord - est, ceva mai depărticel de Brno este palatul de la Slavkov u Brno, unde a fost "cazat" Napoleon pe timpul bătăliei de la Austerlitz. Şi evident, în apropiere, la Mohyla Miru este şi movila pe care s-a construit un mausoleu (reprezentînd locul bătăliei de la Austerlitz). Am de acolo un tunuleţ de plumb, ca amintire din 2001.

La Bratislava nu se poate spune că am fost, pentru că am făcut în 2001 doar o oprire de cca. juma' de oră, şi nici măcar nu eram în centru.
Oricum, zona Brno merită clar mai mult decât Bratislava.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 03 December 2019 - 11:29.


#28
Stryker_9

Stryker_9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 22.05.2007
@OvidiuNS, multumesc de recomandari.
Mi-am rezervat la Brno pana la urma, 4 nopti. Nu mi-am facut inca planuri referitor la ce o sa vizitez, dar o sa am in vedere cele spuse de tine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate