Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Brno vs Bratislava ?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Stryker_9

Stryker_9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 22.05.2007
As face o iesire de 3-4 zile la sfarsit de an intr-unul din cele 2 orase. N-am fost niciodata prin zona asta si as avea nevoie de niste pareri. Niste plimbari, crasme, ceva obiective turistice si cam aia e, nimic mai mult. Multam anticipat.

#2
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View PostStryker_9, on 22 noiembrie 2019 - 23:13, said:

As face o iesire de 3-4 zile la sfarsit de an intr-unul din cele 2 orase. N-am fost niciodata prin zona asta si as avea nevoie de niste pareri. Niste plimbari, crasme, ceva obiective turistice si cam aia e, nimic mai mult. Multam anticipat.
In Bratislava n-ai ce face 3 zile...

#3
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Definitiv Brno. Ia si Karlovy Vary in calcul

#4
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Brno cu siguranta. Mai "autentic", mai vibrant.

#5
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010
De ce nu ambele? Sunt apropiate ca si distanta

#6
Stryker_9

Stryker_9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 22.05.2007
Sa inteleg ca totusi fiind capitala, Bratislava e sub Brno ? Ca sa intelegeti ce vreau, nu sunt un mare fan al locurilor intesate de turisti, pe unde merg incerc sa gasesc locurile frecventate de localnici, urasc sa fiu perceput ca si turist .

#7
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postvata_pa_batz, on 22 noiembrie 2019 - 23:21, said:

Definitiv Brno. Ia si Karlovy Vary in calcul
Pai unde-i Brno, si unde-i Karlovy Vary ?? Posted Image
Unu-i in Est, si alalalt in Vest...

View PostStryker_9, on 22 noiembrie 2019 - 23:39, said:

Sa inteleg ca totusi fiind capitala, Bratislava e sub Brno ? Ca sa intelegeti ce vreau, nu sunt un mare fan al locurilor intesate de turisti, pe unde merg incerc sa gasesc locurile frecventate de localnici, urasc sa fiu perceput ca si turist .
Pai Brno e in Cehia, si Bratislava ii in Slovacia.

View PostStryker_9, on 22 noiembrie 2019 - 23:13, said:

As face o iesire de 3-4 zile la sfarsit de an intr-unul din cele 2 orase.
Eu as zice mai degraba sa alegi Praga.
Chiar merita pentru 3-4 zile.

#8
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002

View PostStryker_9, on 22 noiembrie 2019 - 23:13, said:

As face o iesire de 3-4 zile la sfarsit de an intr-unul din cele 2 orase. N-am fost niciodata prin zona asta si as avea nevoie de niste pareri. Niste plimbari, crasme, ceva obiective turistice si cam aia e, nimic mai mult. Multam anticipat.
Si Bratislava si Brno sunt o destinatie city-break de weekend. Ajungi vineri, pleci duminica. Bratislava are avantajul castelului, care e impreisonant si merita cateva ore in sine, iar in sezonul cald avantajul Dunarii, pe care poti face croaziere de cateva ore. Ambele orase sunt frumoase, si nu trebuie renuntat la vizitarea unuia in defavoarea celuilalt. ;)

#9
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostHunor_66, on 22 noiembrie 2019 - 23:46, said:

Pai unde-i Brno, si unde-i Karlovy Vary ?? Posted Image
Unu-i in Est, si alalalt in Vest...

Asa si? 3,5 ore. Unde-i problema?

#10
Cmd199306

Cmd199306

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 15.07.2019
Bratislava e frumoasă în centru, în rest nu e cine ştie ce. Şi eu cred că trei zile sunt cam multe, dar dacă te plictiseşti poţi merge şi prin Trnava, la castelul Devin sau la Viena care e la o oră distanţă cu trenul sau autocarul.

#11
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Bratislava nu merita pierderea de vreme

#12
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002

View PostCmd199306, on 23 noiembrie 2019 - 00:12, said:

Bratislava e frumoasă în centru, în rest nu e cine ştie ce. Şi eu cred că trei zile sunt cam multe, dar dacă te plictiseşti poţi merge şi prin Trnava, la castelul Devin sau la Viena care e la o oră distanţă cu trenul sau autocarul.
Daca ai 3-4 zile la dispozitie, poti sa combini Bratislava, Viena SI o croaziera pe Dunare. Orasele sunt la cateva zeci de km distanta, si sunt legate prin curse fluviale rapide.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CtF7_1R6Gww?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
Stryker_9

Stryker_9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 22.05.2007
Praga e prea turistica, mai ales in perioada asta. Normal ca stiu ca e vorba de 2 tari distincte, doar ca eram curios cum totusi o capitala e sub alt oras.
Mergem cu masina din Timisoara si nici nu as vrea sa ne petrecem prea multa vreme in autovehicol. Deci sa inteleg ca Brno ar fi optiunea mai interesanta ?

#14
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002
Din centrul istoric al Vienei, direct in cel al Bratislavei, cu nava rapida. Sau invers, dupa preferinta.

Edited by Wotan, 23 November 2019 - 00:19.


#15
Stryker_9

Stryker_9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 22.05.2007
Da, stiu. De asta as fi ales Bratislava intr-o prima faza, desi la Viena am mai fost. Si din spusele unor amici, oameni ar fi mai faini in Slovacia.

#16
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Slovacia este partea mai saraca a fostei combinatii. Chiar daca Bratislava este capitala, chestia asta nu este suficienta ca si criteriu.
In locul tau as ramine in Budapesta. Asta chiar este un oras spectaculos si dupa parerea mea si cu toate parerea de rau peste Viena

#17
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 01.10.2004
Bratislava este un oras micut, nu are anvergura de capitala, fiind prea aproape de Viena si, mult sub Praga.
In 2 zile vezi cam tot. Am mers numai pe jos, distantele fiind mici. Nu prea te poti rataci, desi eu am facut-o la a doua vizita, ajungand pe colina unde este monumentul ostasilor sovietici (dupa imagine), desi trebuia sa ajung pe colina alaturata.
Orasel linistit, localnici la fel, civilizatie. Era vara, flori peste tot in zonele cu case.
Partea comunista... blocuri asemanatoare ca la noi, aceeasi arhitectura, numai ca intre ele ai nostri au mai inghesuit inca 2-3 blocuri - la ei sunt aerisite, cu spatii verzi si locuri de recreere. Pe un patinoar copii jucau hochei pe patine cu rotile.

Per total, zic ca merita, macar una-doua zile, mai un palat, mai piata primariei, mai strazile comerciale, mai un muzeu, de exemplu al ceasurilor, ramane la capitolul amintiri.

Edited by claudiu1, 23 November 2019 - 01:19.


#18
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 27.09.2015
Iti sugerez 2 zile la Bratislava si 2 la Brno, sau stai unde gasesti cazarea cea mai convenabila din cele 2 si apoi te duci cu masina si vizitezi si celalalt oras. Distanta intre ele e de vreo 70 km, faci cam 40 de minute. Bratislava e un orasel mic, are centrul turistic pe care il vezi in maxim o ora, castelul si cladirea radioului ca si puncte majore. Pe langa Dunare este o faleza, si in rest partea moderna e oras comunist clasic cu blocuri. Nu e rau dar in 2 zile ai cam vazut tot. La fel si la Brno, clasicul castel pe deal, catedrala si centrul vechi, sensibil mai mare decat la Bratislava. Asa ca 2 zile la Bratislava si 2 la Brno sunt arhisuficiente sa le vizitezi cap coada. Cat despre Karlovy Vary plecand din Brno, in functie de trafic faci cel putin 4 ore, asta daca ai noroc, autostrada merge pana la Praga, dupa aia e drum national cu o banda, plus ca pe autostrada erau reparatii din 10 in 10 km.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate