Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Ghips carton in loc de tencuiala.

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#55
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Este nevoie de astfel de dibluri si la placile Habito?

#56
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010
Salutare,

Personal, as utiliza diblurile, pentru siguranța, încărcătură unui dulap suspendat este mai mare de 15 kg / șurub.
In dulapurile suspendate se depozitează obiecte de : sticla, ceramica, metal, etc.ceace duce la un risc asumat.
Că fapt divers: Un dulap suspendat plin cu pahare de sticla depășește 70 kg


On topic:

Producătorul zice că nu...

https://www.rigips.r...-izolare-fonica

L. E.
Personal, as folosi rigips verde (rezistent la apa/umezeală), nu vad de ce as plati ~ 130 lei/placă.Ca sa ce?....in plus este și greu de: manevrat/transportat/montat. Încearcă să ridici o placa, crezi că poți?...de ce ai incarca structura cu o Greutate suplimentara?

Edited by Povestitorul, 17 January 2022 - 18:48.


#57
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
As plati atat pentru ca placa Habito este laudata cum ca ar tine 15 kg pe un singur surub de 5mm, o negresa. De aceea cer pareri, eu personal nu am lucrat cu asa ceva niciodata, decat cu rigips normal.

#58
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010
Nu merita efortul, mai bine suplimentezi cu o bara orizontala de profil CW (sau de sina suspendata) la inaltime unde banuiesti ca vei da gaurile sa prinzi Negresele...negresele le prinzi in metal nu in rigips (ipsos).

https://regencycompa...BiABEgKFgvD_BwE

https://www.spectral...BCABEgJNdPD_BwE


Sa platesti triplu pentru o situatie ipotetica mi se pare de domeniul absurdului, culmea intr-o zona unde predomina umezeala (bucatarie). Spor!

Edited by Povestitorul, 19 January 2022 - 15:10.


#59
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Am inteles ca placile habito sunt rezistente si la umezeala, mult mai ok ca gips cartonul normal. Sinele acelea sunt ok dar nu stiu eu exact, la milimetru, unde vor veni ancorate corpurile de bucatarie. Ce alte solutii ar mai fi? Si de ce 3-4 placi habito ar fi o investitie chiar atat de proasta, din moment ce am inteles ca un corp suspendat poate fi montat direct pe ele?

#60
ryb42

ryb42

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.03.2019

View PostEminescian, on 27 mai 2021 - 14:28, said:

Eu unul am lipit cu spuma, care iti da voie sa presezi placa mai usor spre perete. In nici un loc unde am pus asa nu suna a gol.

Ce fel de spuma si cam cat ai consumat in medie la mp? Au aparut ceva probleme intre timp? Din punct de vedere financiar, presupun ca tot adezivul clasic renteaza...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate