Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ghips carton in loc de tencuiala.

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
Stonearms

Stonearms

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.11.2019
Buna ziua.

In primul rand as vrea sa multumesc in avans pentru sugestiile care vor venii, sper de calitate si de la oameni calificati in domeniu,

Asa cum spune si titlul, intrebarea se deduce oarecum. Am terminat o casa la rosu si urmeaza pe viitor sa tencuim la interior. Casa este mare si din ce am inteles ar fi de tencuit aproximativ 1000 mp cu tot cu tavanul de peste parter care este din beton. La etaj tavanul este din grinzi si podul podit, acolo este o alta discutie.

Asadar, am facut anumite calcule cat ar costa tencuitul plus mai apoi gletuitul si lavabil. Am calculat in mare cat ar costa sa plachez peretii la interior cu rigips. Varianata 2 pare a fi mai ieftina, dar nu stiu daca si mai buna, sanatoasa, durabila.

Intrebare: Se pot monta placile de rigips direct pe peretele de caramida sau trebuie facut ceva inainte.

Intreb pentru ca am citit ceva postari mai vechi despre asta, de prin 2007, dar nu m-am lamurit, ba mai mult m-au bagat in ceata.
Spun asta pentru ca acolo citeam de anumite folii de vapori, anticondens, profile metalice, vata minerala, etc.

Ideea e una simpla. Imi doresc peretii de la parter si etaj drepti, dar si tavanul de peste parter. Dar, de asemenea, doresc si durabilitate si solutia sa fie una sanatoasa pentru casa.

Multumesc anticipat.

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Durabilitate mai mare ca tencuiala nu exista.  Rigips montezi pe pereti cu profile metalice, vata minerala si bariera de vapori, poti lipi direct pe pereti doar daca peretele este deja perfect plan cu Rifix ( desi ma indoiesc ).

Bineinteles, dai cu pumnul in peretii aia de rigips, treci pe partea cealalta :)  Sau fereasca sfantul de prezenta uniditatii.

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Pe langa ce spune colegul @modoran, daca vrei sa si montezi ceva pe pereti (suport TV, mobilier suspendat, rafturi, etc.) va trebui sa folosesti ori dibluri destul de lungi ca sa poata fi ancorate bine de tot in peretele de zidarie, ori sa stii din timp unde vrei sa amplasezi ceva (si distante) ca sa poata fi facuta o structura suplimentara din profile metalice in spatele placii de gips-carton, si sa prinzi pe urma in structura respectiva.

#4
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

 Stonearms, on 21 noiembrie 2019 - 08:48, said:

Buna ziua.

In primul rand as vrea sa multumesc in avans pentru sugestiile care vor venii, sper de calitate si de la oameni calificati in domeniu,

Asa cum spune si titlul, intrebarea se deduce oarecum. Am terminat o casa la rosu si urmeaza pe viitor sa tencuim la interior. Casa este mare si din ce am inteles ar fi de tencuit aproximativ 1000 mp cu tot cu tavanul de peste parter care este din beton. La etaj tavanul este din grinzi si podul podit, acolo este o alta discutie.

Asadar, am facut anumite calcule cat ar costa tencuitul plus mai apoi gletuitul si lavabil. Am calculat in mare cat ar costa sa plachez peretii la interior cu rigips. Varianata 2 pare a fi mai ieftina, dar nu stiu daca si mai buna, sanatoasa, durabila.

Intrebare: Se pot monta placile de rigips direct pe peretele de caramida sau trebuie facut ceva inainte.

Intreb pentru ca am citit ceva postari mai vechi despre asta, de prin 2007, dar nu m-am lamurit, ba mai mult m-au bagat in ceata.
Spun asta pentru ca acolo citeam de anumite folii de vapori, anticondens, profile metalice, vata minerala, etc.

Ideea e una simpla. Imi doresc peretii de la parter si etaj drepti, dar si tavanul de peste parter. Dar, de asemenea, doresc si durabilitate si solutia sa fie una sanatoasa pentru casa.

Multumesc anticipat.
Din ceea ce spui, compari pretul la tencuit cu "meserias" (vezi ghilimelele, eu nu am reusit sa gasesc unul care sa si fie si am schimbat destui de-a lungul timpului, unii cu preturi zici ca erau presedinti) cu a pune tu de unul singur (daca ai pune cu un "meserias" ar trebui ala sa iti spuna ce ai nevoie pentru un perete de rigips - totusi si aici e discutabil, am avut un meserias venit la ofertare si nu stia cum se numesc profilele metalice pe care se pune rigipsul).
Eu as alege tencuiala dar e greu de gasit un meserias care sa o faca cum trebuie.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Vezi ca in mod normal inainte de a tencui sau pune rigips se trage instalatia electrica.
Daca tencuiesti aia va fi practic inglobata in tencuiala.

Recomand tancuiala. Rigips e ptr pereti falsi / compartimentari interioare cu pereti de OSB..

Ca unii pun rigips si pe perete de caramida e partea a doua.

#6
catalucan

catalucan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 24.03.2007
Incerc si eu sa vin cu un sfat, nici intr-un caz nu sunt meserias, dar am facut in regie proprie lucrarea la casa. La parter am tencuit clasic+glet. La etaj am lipit direct pe perete placi de rigips, scutind multa munca si mizerie. De 10 ani nu am probleme cu mucegaiul, dar nu pot spune ca sunt multumit de lucrare. Peretii placati cu rigips sunt fragili, se rup pe la colturi (mai ales daca ai copii mici), se cunoaste imediat daca ii lovesti (chiar usor), e mai greu de prins ceva in perete... Nu recomand.

#7
Stonearms

Stonearms

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.11.2019
Va multumesc frumos pentru sfaturi. Am inteles ideea gernerala per ansamblu. Tencuilala clasica plus glet. Mai durabil, mai sanatos.
Vorba romaneasca, cand 2 zic ca esti beat, nu insista. :))))....

Totusi nu am sa inchid topicul pentru ca vad ca sunteti receptivi si ajutatori.
Tencuiala este de doua feluri:

Clasica sau mecanizata. Cea de-a doua am inteles ca per ansamblu e mai rapida, poate si mai ieftina, dar ca umple toate golurile iar peretele nu mai respira. E adevarat sau mergem mai bine pe clasic.

#8
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Nu as tencui peretii nici daca ar fi pe gratis. Am placat parter si mansarda cu rigips si a iesit o treaba excelenta.Salvezi o gramada de timp si manopera. In spatiul dintre placa si tavanul de rigips e loc suficient pentru a duce toata instalatia electrica,nu mai ai te taiat in pereti,tuburi...ai loc sa cobori cu cablurile la prize si intrerupatoare in spatiu dintre rigios si perete,ai loc pentru tevi...efectiv termini munca mai repede si mult mai ieftin. Eu am inclusiv tv de 65 inch pe rigips in living,nu e nevoie de dibluri lungi,exista gripit albastru,se pot folosi inclusiv la mobilier.In bucatarie am pus profile de lemn, asa ca se poate pune pe perete mobila de sute de kg fata probleme.

Edited by eireman, 21 November 2019 - 11:18.


#9
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Sunt in aceeasi situatie,adica transformare aunei camere in baie si a alteia in bucatarie.Identic,meseriasii mi-au propus tapetare de pereti cu rigips,dar nici nu ma gandesc.E doar o gaselnita a meseriasilor smecheri pentru a munci mult mai putin,in detrimentul calitatii lucrarii.

#10
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

 Ellaenn, on 21 noiembrie 2019 - 11:27, said:

Sunt in aceeasi situatie,adica transformare aunei camere in baie si a alteia in bucatarie.Identic,meseriasii mi-au propus tapetare de pereti cu rigips,dar nici nu ma gandesc.E doar o gaselnita a meseriasilor smecheri pentru a munci mult mai putin,in detrimentul calitatii lucrarii.
Rigips in baie? Doar daca iei din ala de exterior rezistent la apa (e un singur model) dar o placa costa cam 260 lei bucata (vezi Hornbach), nu merita efortul. Altfel, rigips in baie o cam fail.

#11
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Eu nu am tencuit casa nici la exterior,e pierdere de timp.si de bani,am.pus izolatie de 15cm direct peste caramida si e super...

#12
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Eireman a apucat sa spuna adevarul,e doar mai ieftin si mai rapid daca pui rigips.Nu am like disponibil sa pot da moderatorului ce aminteste pentru ce a fost creat rigipsul,adica pentru pereti despartitori,sau falsi,si nu pentru tapetare.Cit despre izolatie eu nu pun deloc,casa mea veche de caramida nu a fost conceputa pentru izolatie.

#13
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
E mai rapid,mai ieftin,salvezi o gramada de bani cu restul instalatiilor,arata mult mai bine...doar avantaje.Rigips-ul pe facut pentru placare pereti,altii il folosesc de zeci de ani.
Cu peretii placati si tavanul de rigips termini in doua zile instalatia electrica la o casa,eu am folosit doar cablu nym-j in spatele rigipsului si aia a fost,fara canale in pereti,doze,praf,mizerie...ma rog,daca altii prefera stresul e treaba lor.

Edited by eireman, 21 November 2019 - 11:53.


#14
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Inexact,tu numesti stress,eu numesc treaba de mantuiala,mai ales facuta in casa mea,in cazul meu.In traducere,totul se rezuma la cit de importanta e ieftineala cind faci ceva pentru tine.Prefer sa muncesc singur in ultima instanta o saptamina la o camera,decat un compromis rapid si ieftin.

#15
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005
Ce "praf, mizerie", pai instalatia electrica se face cand casa e inca in rosu, deci bineinteles ca deocamdata esti la faza de praf si mizerie.

Eu nu ma pricep la constructii dar rigipsul mi se pare o parodie de perete, o gaselnita ieftina, nu o solutie durabila.

Pana la urma vei avea, asa cum ii spune si numele, un perete de carton.

Sa stai tot timpul cu stres ca sa nu te-mpingi cumva mai tare sau sa lovesti peretele ca ramane groapa si se duce dracului, nu mi se pare cea mai fericita solutie. Doar cea mai ieftina, atat.

Edited by Phobos, 21 November 2019 - 12:05.


#16
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Rigipsul e bun doar la tavane si eventual la pereti despartitori construiti ulterior, plus diverse arcade si forme cu design frumos si scumpe.

#17
Stonearms

Stonearms

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.11.2019
Am inteles referitor la rigips. parerile sunt impartite, insa multi opteaza pentru tencuiala normala, mai durabila, mai rezistenta.
Curentul este deja tras prin pereti.

Intrebam daca sa fac tencuiala clasica, manuala sau cea mecanizata?

#18
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

 Ellaenn, on 21 noiembrie 2019 - 11:58, said:

Inexact,tu numesti stress,eu numesc treaba de mantuiala,mai ales facuta in casa mea,in cazul meu.In traducere,totul se rezuma la cit de importanta e ieftineala cind faci ceva pentru tine.Prefer sa muncesc singur in ultima instanta o saptamina la o camera,decat un compromis rapid si ieftin.
Sa ma anunti cand gasesti meseriasi sa tencuiasca drept....ca eu in 30 de ani de cand tot construiesc nu prea am gasit...
Ce pot sa-ti spun e ca eu in casa mea placata la interior cu rips am un confort termic mult mai mare decat unul cu o casa tencuita,doar nu crezi ca spatiul dintre rigips si perete nu e izolator...
Adevarul e ca multi meseriasi dar si mai multi clienti din Ro au ramas tot cu mentalitati din evul mediu...le-ar prinde bine un stagiu de cativa ani prin occident...au venit vreo doua-trei firme de instalatii a caror patroni si angajati sustineeau ca nu dom'le,trebuie centrala pe gaz ca nu merg bine pompele de caldura in Ro..vrajeala maxima,iaca au trei ani
de cand merg excelent,cu un consum mai mult decat decent...
La.fel sustineau si cei din prima echipa de electricieni,ca nu se poate cablu in spate la rigips liber,ca trebuie copex si alte abureli...bine ca in Germania acelasi tip de cablu se poate ingropa direct in zidarie daca e cazul...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate