Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Romania iadul cainilor

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Inca un clip unde se arunca cu rahat in Romania, te pomenesti ca suntem singura tara natiune din Europa unde au loc abuzuri contra animalelor? Hai sa ne aducem aminte cum era Bucurestiul noaptea pana prin 2011 ... Pe vremuri locuiam pe o straduta numita Moxa, in proximitatea caminelor ASE si vreau sa va spun ca dupa lasarea intunericului nu aveai curaj sa iesi din casa decat in masina, atat de grava era situatia.
Haite imense de caini salbaticiti care salajuiau nestingherite in plin centul capitalei, la doi pasi de sediul Academiei Romane, dezastru ! Acum problema a fost eradicata, nu am mai vazut maidanezi nici macar prin Rahova. Nu zic ca e normala cruzimea impotriva animalelor dar eu zic ca nu trebuie sa utiam ca oamenii au intotdeauna prioritatre.
De ce nu vin iubitorii de animale sa adopte ? Fiindca nu le pasa, daca nu e caine de rasa nu-i intereseaza...

Edited by doxan, 19 November 2019 - 21:55.


#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 nyxx, on 19 noiembrie 2019 - 18:56, said:

O milfa buna de pe youtub are o gramada de filme cu caini salvati din Romania
Gagica ne face tara de cacat si cam pe bune dreptate.
De fapt, este un nonsubiect... nu e nimic interesant, in toate tarile exista asemenea fenomene, nu suntem noi mai speciali.

#21
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

 ndor, on 19 noiembrie 2019 - 20:19, said:

Poate e o noutate pentru tine , dar un caine nu este un animal salbatic . Chiar daca este maidanez.
Am vazut maidanezi care se comportau mai civilizat decat unii la costum . Pana si strada o treceau pe zebra si pe verde.
Si daca e sa folosesc aceeasi logica , unii oameni sunt mai salbatici decat multi caini .
Astia ce cauta in orase ? Eventual ar trebui si ei eutanasiati.

Sper sa te atace si sa te muste haite de caini maidanezi in oras. E o placere sa fii atacat de asa ceva. Vin 10-15 de talie medie.
Sau sa iti fie atacata nevasta si copilul, si atunci sa te aud ca mai vi si ne spui ca sunt animale domestice.

#22
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Ala e un caz extraordinar, oameni bolnavi sunt peste tot, englezoaica putea sa se duca in orice getou din Londra, Manchester, Birmingham si ar fi gasit cateva cazuri. Oricum orice am zice noi in apararea natiei, romanii nu prea au respect fata de animale. Pentru multi animalul e doar o resursa cu care iti faci treaba cu cheltuieli minime, ca dovada ca avem foarte putine rase de caini, cai, pisici omologate ca romanesti, iar ce avem e foarte jos pe scara valorii in zona cainilor de lucru comparativ cu vesticii. La tara cainii din lant baga mamaliga de zici ca au stomac de vaca nu alta.

#23
MartinAdelberg

MartinAdelberg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 23.08.2019

 persona695, on 19 noiembrie 2019 - 19:21, said:

iubitorii de caini nu au ratiunea pentru a intelege ca maidanezii in oras nu ce cauta si trebuie eutanasiati
iar tu n-ai ratiunea de a intelege ca nu esti om ,ci ura.Te urasti atat de mult incat urasti pe oricine.Asa sunt psihopatii.

 andreic, on 19 noiembrie 2019 - 22:31, said:

De fapt, este un nonsubiect... nu e nimic interesant, in toate tarile exista asemenea fenomene, nu suntem noi mai speciali.
de fapt arata gradul de civilizatie sau mai bine zis, lipsa ei.

#24
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/czxDxeW7F-M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0DClIONhxuc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Pe ea inca n-o mancat-o nicium cane prin mijlocul bucurestiului...

#26
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Acum aproape 25 de ani cand am venit eu in Bucuresti, era raiul cainilor si iadul oamenilor.
In anumite locuri trebuia sa ne deplasam cate 10 insi pentru a le face fata pe timp de iarna cand se inhaitau, se incordeau, ranjeau la tine si te latrau cate 50 de la distanta nu mai mare de un bocanc jumate...
Eu, fiind un taran prost, nu credeam ca exista asa ceva pe planeta Pamant. La mine la tara nu era niciun caine liber iar in Roman unde facusem liceul erau doar cativa in zona garii. Pasnici, lingatori de oua. Asa-i cand nu scoti capul prin lume, crezi ca peste tot e ca la tine la tara.

Edited by maccip, 20 November 2019 - 05:03.


#27
ordinar

ordinar

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.11.2019
Mai bine sa fi caine sau oricare alt animal decat om. Cu siguranta iadul care il simti este mult mai mic decat daca ai fi om. Antihristului nu-i pasa de animale, doar de oameni.

#28
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,428
  • Înscris: 20.02.2008

 MartinAdelberg, on 20 noiembrie 2019 - 00:51, said:

iar tu n-ai ratiunea de a intelege ca nu esti om ,ci ura.Te urasti atat de mult incat urasti pe oricine.Asa sunt psihopatii.


de fapt arata gradul de civilizatie sau mai bine zis, lipsa ei.
Mai degraba psihopati sunt aia ce pun viata unei javre daunatoare mai presus de viata si siguranta oamenilor.
Pupi in bot si sobolanii?

#29
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
crezi că ăia n-au CÂINII lor?

#30
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007
pune si tu un clip cu ea imbracata sumar, ca n-am rabdare sa ma uit la toate cacaturile ei de clipuri.

#31
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
pe această problemă rumânii sunt împărțiți în 2 tabere, precum la votul de duminică

ORICE argumente aduce o parte, NU va convinge - în veci - partea adversă!!!

chestia e că toate argumentele-s valabile:
-și că uamenii sunt prioritari
-și că aceste animale tre să-și găsească un loc
-și că unii câini sunt amenințători
-și că unii concetățeni sunt brutali

situația se poate remedia DOAR dacă autoritățile se implică 100%:
-să adune jivinele făr-de adăpost
-să le castreze
-să ducă campanii prin care să împartă câinii celor care pot să țină unul pe lângă ei
-să facă, eventual, reducere la niscaiva impozite, gen taxa de ecarisaj
-să adune DRAKKULUI, odată și odată, SELECTIV deșeurile - astfel potăile își vor reduce numărul pe cale naturală

dar și oamenii treb'e educați:
-să nu mai bată puii de câine (AȘA ajung la maturitate violenți!!!)
-să ducă ei puii la adăposturi, iar până atunci să le dea ceva firimituri de la masă
-să sesizeze primăria unde sunt cuiburi de câini ce pot fi adunați
-prop'etarii de blănoși să-și castreze companionul, eventual să îi și dreseze cât de cât

știu că mi se va reproșa că n-avem mâncare în spitale, dar câinilor le plac făina de oase și alte resturi - care ORICUM nu le duci la spital!!!
știu că ziceți că sunt probleme mai importante pt o primărie, dar după fo 3 ani de implicare, această problemă dispare!!!

deci filmele respective trebuie puse - ÎN PRIMUL RÂND - pe site-urile primăriilor din .ro!!!

#32
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
dupa cum zicea becali intr-unul din accesele lui de intelepciune degeaba castrezi cainii astia ca ei nu vor sa te fut@ ci sa te muste. Castrarea nu e decat o risipa de bani de care profita niste cabinete veterinare care au contracte cu primaria. Sunt curios si cine sunt actionarii. Niciodata nu poti castra toti cainii. E suficient sa ramana si 10% si se reface populatia. Oricum trebuie sa castrezi femelele nu masculii ca un mascul poate lasa gravide zeci de catele si totdeauna vor ramane masculi necastrati. In esenta e foarte scump si ineficient dupa cum s-a dovedit.

#33
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

 MartinAdelberg, on 20 noiembrie 2019 - 00:51, said:

iar tu n-ai ratiunea de a intelege ca nu esti om ,ci ura.Te urasti atat de mult incat urasti pe oricine.Asa sunt psihopatii.


de fapt arata gradul de civilizatie sau mai bine zis, lipsa ei.
ho, fecior, ca nu urasc animalele, dar sunt tarcuri la tara pentru ele sau pe campuri necirculate
orasul este mediul oamenilor si al copiilor care nu trebuie sa fie muscati si omorati de maidanezi #rip ionut
am zis bine de ratiune ca ai si aparut tu cu nuante de negru si alb si nu poti judeca rational subiectul

#34
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015

 ioppo, on 19 noiembrie 2019 - 20:48, said:

SI eu am vazut sobolani ce treceau strada pe zebra... logica voastra gaunoasa de tip gospodine-telenovelistice.
SObolani=maidanezi=soareci=gandaci=daunatori.

I-auzi... PUL@ MEA...

Sa nu uitam ca retardatii din Bucuresti au votat-o pe Firuta-sarmulita.
Si din cauza retardatilor astora s-au inmultit din nou cainii in Bucuresti.


Deci vorbim despre maidanezi, adica despre DAUNATORI. Sobolani. SOareci.
Nu despre un animal de companie asumat de un stapan.
Argumente de tot rahatul...

Masoara-ti limbajul ! In spatele tastaturii esti zmeu. In realitate te incalti tot cu caciula.
Tot descultii  au votat-o pe cititoarea de prompter.
Inapoi la iarba satului,si nu-ti mai spune parerea,ca te faci de ras( Citez:sobolani egal maidanezi egal gandaci egal daunatori). In aceeasi nota,"oamenii fara adapost egal daunatori...".
Nu-mi raspunde,ca nu-mi pierd timpul sa mai citesc elucubratii.

Edited by Bebeluka, 21 November 2019 - 16:12.


#35
MartinAdelberg

MartinAdelberg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 23.08.2019

 ioppo, on 20 noiembrie 2019 - 08:30, said:

Mai degraba psihopati sunt aia ce pun viata unei javre daunatoare mai presus de viata si siguranta oamenilor.
Cine nu poate iubi un animal nu poate iubi nici un om.Iar cu nu-i pasa de un aninmal nu-i poate pasa de oameni.
Lipsa empatiei pt animale este primul semn de psihopatie si boala psihica.
Cine poate insa omora un animal atunci poate omora si un om.

 persona695, on 20 noiembrie 2019 - 18:19, said:

orasul este mediul oamenilor si al copiilor care nu trebuie sa fie muscati si omorati de maidanezi
Pai asta se intampla si din cauza neglijentei altor oameni care in loc sa-si asume responsabilitatea pt animele pe care le detin, le abandoneaza.
Nu sunt animalele devina pt faptele oamenilor. Nu poti acuza un animal de crima din moment ce acesta nu are discernamant.

Poti sa reformulezi altfel fraza:
"orasul este mediul oamenilor si al copiilor care nu trebuie sa fie muscati si omorati de maidanezi, insa pot fi omorati de cutremure sau alti oameni"

 maccip, on 20 noiembrie 2019 - 05:02, said:

Asa-i cand nu scoti capul prin lume, crezi ca peste tot e ca la tine la tara.
Poti veni linistit in tara, ca numai haite de caini care sa te urmareasca, ai in schimb haite de oameni care sa te ditruga iar cel care iti intinde o bere in semn ca te-ai intors deja
ti-a pus gand rau.Pentru tine asta insemna evolutie.Ce ai cautat aia ai gasit.

#36
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Gheorghe Dinca era mare iubitor de animale.
9 avea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate