Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Chist osos mare pe femur, se poate opera in Romania?

  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
TEmelie

TEmelie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 04.04.2007
Salutare! Am facut recent o investigatie RMN care a scos la iveala un chist osos pe femur, cu caracter benign, de 9/4.5/3.5 CM! ( septat, continut fluid si parafluid, nu depaseste corticala osoasa ).

Ortopedul din Brasov mi-a recomandat Austria. In cateva zile o sa am si un contact de la un pacient care si-a tratat afectiunea acolo.

Stie cineva un medic bun in tara ( sau din afara ) care este specializat pe tumori osoase?

La Foisor exista banca de tesut osos, medicul mi-a confirmat ca o sa am nevoie de o grefa de os dupa extractia chistului.
Exista oare si medici cu experienta in genul asta de interventii?

Orice sfat este binevenit.

Multa sanatate, Adrian

[ https://i.imgur.com/7bI4qUP.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/SBChpte.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tags: chistul osos anevrismal, chist unicameral, aneurysmal bone cyst (ABC), Aneurysmatische Knochenzysten (AKZ), tumora femur benigna.

Edited by TEmelie, 19 November 2019 - 10:37.


#2
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 08.08.2018
Si sfatul meu este sa incerci sa te operezi in Austria, din nefericire chirurgii ortopezi din Bucuresti nu sunt cei mai buni, in plus sunt spagari buni de inchisoare. Daca banii sunt o problema, incearca o campanie de strangere de fonduri pe Facebook si aici.

#3
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Cu chisturile nu stiu,dar soacra-mea ieri a iesit din spital.  Ii crestea un deget peste alt deget(treaba aiurea,de vreo 10 ani se chinuia fara sa spuna nimic) si mai avea si mont la piciorul respectiv de ziceai ca-I al 6-lea deget!   Iau taiat,ciocanit la osicioarele alea(falange) de numanuma.  Treaba a iesit bine.Spital de stat,Bacau.  Nu stiu inca ,,preturi,, daca au fost.

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,492
  • Înscris: 05.06.2009
cred ca poti lua in calcul si Turcia, au spitale / clinici, aparatura, dotari si medici foarte buni, iar preturile sunt mai mici decat in austria.
sunt destule persoane publice de la noi care au ales sa se trateze sau sa-si faca diverse interventii (chirurgicale sau estetice) la clinici renumite din Turcia.

Edited by corinadaniela, 19 November 2019 - 11:30.


#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Stiu pe cineva care s-a operat acum mult timp in Bucuresti la spitalul municipal tot de un chist osos dar nu stiu exact care a fost doctorul. Operatia a decurs bine fara probleme ulterioare.
Daca ai posibilitatea sa te operezi la Viena (financiar, etc.) atunci iti recomand cu mare caldura aceasta optiune.

Multa sanatate.

#6
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013

View PostTEmelie, on 19 noiembrie 2019 - 10:33, said:

Stie cineva un medic bun in tara ( sau din afara ) care este specializat pe tumori osoase?

Dr. Radu Prejbeanu din Timisoara.
Am avut o tumora la tibie ( aproape de genunchi ), totul a decurs super ok.
Mi-a explicat tot ce se poate intampla in functie de tipul tumorei, inclusiv ca s-ar putea sa fie nevoie de grefa de os.
Acum e actionar la spitalul Premiere si opereaza doar acolo deci poate te costa mai mult dar vei avea conditii foarte bune.

#7
TEmelie

TEmelie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 04.04.2007

View Postmannick, on 19 noiembrie 2019 - 10:40, said:

Si sfatul meu este sa incerci sa te operezi in Austria, din nefericire chirurgii ortopezi din Bucuresti nu sunt cei mai buni, in plus sunt spagari buni de inchisoare. Daca banii sunt o problema, incearca o campanie de strangere de fonduri pe Facebook si aici.
Am gasit o clinica in Austria: Orthopädische Spital Speising ( oss.at ). Un pacient care a fost tratat acolo mi-a recomandat pe Prim.Univ.Prof.Dr. Martin Dominkus.

View Postantiqque, on 19 noiembrie 2019 - 13:00, said:

Dr. Radu Prejbeanu din Timisoara.
Multumesc, am notat!

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,492
  • Înscris: 05.06.2009
am uitat ce e mai important : multa sanatate, sa fii operat cu succes si sa te recuperezi cat mai rapid !

#9
TEmelie

TEmelie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 04.04.2007

View Postcorinadaniela, on 19 noiembrie 2019 - 13:23, said:

am uitat ce e mai important : multa sanatate, sa fii operat cu succes si sa te recuperezi cat mai rapid !
Multumesc mult!

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007
De obicei se recomanda urmarire cu control RMN la un an sa se vada daca evolueaza. Daca nu evolueaza, se poate urmari in continuare, nu e imperios necesar a fi operat

#11
TEmelie

TEmelie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 04.04.2007

View PostKarhu, on 19 noiembrie 2019 - 14:07, said:

De obicei se recomanda urmarire cu control RMN la un an sa se vada daca evolueaza. Daca nu evolueaza, se poate urmari in continuare, nu e imperios necesar a fi operat
Acest caz este particular prin faptul ca exista risc de fractura. Am vazut si chisturi osoase mai mici care s-au operat. Depinde si de varsta cred. La copii se urmaresc pentru ca, in timp, ele dispar. La adulti e mai complicat.

Am primit deja o confirmare de la un ortoped, chistul trebuie operat. Pe 29 Nov. merg la spitalul Foisor pentru o consultatie ( Prof. Dr. Cristian Ioan STOICA ). Intre timp astept raspuns de la Viena ( Prof.Dr. Martin Dominkus ), am contactat deja un medic acolo. Mai tarziu o sa iau o decizie.

#12
TEmelie

TEmelie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 04.04.2007
Noutati de la clinica de ortopedie din Viena ( Orthopädisches Spital Speising ) - le-am trimis radiografiile si RMN-ul cu o zi in urma ( imagini extrase in format .JPG ). Deja am un diagnostic: suspiciune displazie fibroasa. Tratament: extirpare, eventual placa. Durata spitalizare: 5 zile. Total estimat EUR 8.838,93.

#13
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 08.08.2018
Imi place cum au estimat cu 2 zecimale :)
Bafta!

#14
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011

View PostTEmelie, on 21 noiembrie 2019 - 14:47, said:

Noutati de la clinica de ortopedie din Viena ( Orthopädisches Spital Speising ) - le-am trimis radiografiile si RMN-ul cu o zi in urma ( imagini extrase in format .JPG ). Deja am un diagnostic: suspiciune displazie fibroasa. Tratament: extirpare, eventual placa. Durata spitalizare: 5 zile. Total estimat EUR 8.838,93.

Te poti interesa si la AKH (spitalul central din Viena), la Herz-Jesu Krankenhaus, sau la Krankenhaus Nord.

View Postmannick, on 21 noiembrie 2019 - 18:27, said:

Imi place cum au estimat cu 2 zecimale Posted Image
Bafta!

Pai au preturi la fiecare produs care il folosesc. Bandaj cutare, produs cutare si asa mai departe si iti da factura ca si cand le-ai cumpara tu.

#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostTEmelie, on 21 noiembrie 2019 - 14:47, said:

Tratament: extirpare, eventual placa.
Pai placa se poate pune si in Romania.
Evident ca ei te cheama acolo, prosti ar fi sa nu-ti ia banii.
Eu sa am asa ceva nu m-as grabi, as urmari daca evolueaza, eventual as face o punctie pt prelevare de tesut si examen morfopatologic.

#16
TEmelie

TEmelie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 04.04.2007

View PostKarhu, on 22 noiembrie 2019 - 13:59, said:

Pai placa se poate pune si in Romania.
Evident ca ei te cheama acolo, prosti ar fi sa nu-ti ia banii.
Crede-ma, nu am o slabiciune pentru Austria. Medicul de acolo mi-a fost recomandat de o tipa care a fost operata acolo de chist osos pe femur ( acum se simte bine ). Daca exista un medic specializat pe astfel de afectiuni si in tara, n-am de gand sa plec nicaieri. Pana acum nu a aparut.

Am consultat doi medici ortopezi pana acum, ambii mi-au sugerat sa plec din tara. Joi, 28 Nov. am programare cu alt medic ortoped din Brasov ( dr. Necula, sef de sectie ) si Vineri, 29 Nov. la spitalul Foisor ( prof. Stoica ). Posibil sa mai cer pareri in Targu Mures si Cluj.
Daca toti sugereaza sa incerc la o clinica din strainatate, e clar.

#17
TEmelie

TEmelie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 04.04.2007

View PostKarhu, on 22 noiembrie 2019 - 13:59, said:

Eu sa am asa ceva nu m-as grabi, as urmari daca evolueaza, eventual as face o punctie pt prelevare de tesut si examen morfopatologic.
Problema este ca tumorile benigne de genu au rata de malignizare de 1-3% plus ca, in cazul meu, exista un risc mare de fractura. Riscul de fractura exista deja, daca mai adaugi si faptul ca intram in iarna acusi...

#18
TEmelie

TEmelie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 04.04.2007
Revin cu noutati, operatia a decurs foarte bine!

M-am programat la Orthopädische Spital Speising pentru operatie - data stabilita 23.01.2020.
Am achitat 50% avans din suma estimata initial, prin virament bancar, si internarea a avut loc la 22.01.2020.

Am ajuns la spital la 8 si un sfert si am fost la transferat direct pentru pregatire preoperatorie.
Totul a fost cursiv - analizele de sange, EKG si consultatiile au fost gata in 3-4 ore, la 12 eram deja in salon. Am fost consultat de 3-4 medici: medic internist, fizioterapeut, anestezist, generalist.

Cel mai mult am asteptat pentru radiografie - aprox. o ora. Erau 4 camere de radiologie, fiecare cu doua intrari.
Aproximativ 50 de persoane au fost procesate intr-o ora.
Stiai ca-ti vine randul cand numele iti era afisat pe un monitor, dupa un semnal sonor. In timpul procedurii, zona genitala a fost acoperita cu o placuta care bloca radiatiile.

Am fost anuntat ca operatia este programata pentru ora 9, urmatoarea zi.
La 9 fara un sfert un asistent a intrat in salonul unde eram cazat si m-a pregatit pentru operatie. La 9 eram deja in drum spre sala de operatie.

Inainte de operatie am discutat pe scurt cu profesorul Martin Dominkus, dupa care Vlad, un asistent - sau medic - mi-a vorbit in romaneste, explicandu-mi ce urmeaza sa se intample. Anestezie generala si somn.
Operatie a durat doua ore, la ora 13 eram deja in noul salon, unde, de data asta, aveam un singur coleg. Diagnosticul a fost schimbat - in loc de displazie fibroasa a fost notat:
diagnostic: Osteolyse linker proximaler femur, Verdacht auf AKZ
interventie: chiuretaj si suport DHS ( Dynamische Hüftschraube )

Dupa inca doua nopti am fost externat. In total 3 nopti de cazare.
Totul a decurs conform asteptarilor, chiar nu gasesc un minus, o problema de care sa amintesc.
Pana si apa de la florile primite era schimbata de asistenta in fiecare dimineata...

Recomand echipa profesorului, in special pentru cei cu tumori osoase. Departamentul coordonat de el este preocupat doar de membrele inferioare si bazin. Fiecare medic are supraspecializare pe o regiune anume, nu se opereaza la intamplare.

Se accepta si formular S2, doar ca exista o lista de asteptare si nu poti sa-ti alegi medicul - la mine estimarea a fost 12 luni.
Acum voi aplica pentru o rambursare partiala la casa de sanatate din Brasov. Trebuie bilet de trimitere de la medicul de familie - pentru orice procedura consulati un angajat de la CNAS ( formulare europene ).

In cazul in care este nevoie de informatii suplimentare sau de asistenta juridica, apelati asociata Daruieste Viata:
https://www.daruiesteviata.ro/


Programari pentru Orthopädische Spital Speising, Viena ( sectia II, membre inferioare, sold ):
https://oss.at/mediz...sche-abteilung/

PS: In descriere am pus accent pe partea care m-a preocupat mai mult - cea medicala. Conditiile de cazare, masa, igiena, atitudinea personalului, comunicarea, organizarea - au fost la cel mai inalt nivel. Nu se compara cu nimic din ce am experimentat si vazut in Romania pana acum - si am avut multe experiente. Am uitat sa precizez - OSS este un spital de stat.

[ https://i.imgur.com/HIfH0lnl.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by TEmelie, 01 February 2020 - 17:39.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate