Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Robor/IRCC peste 7%

- - - - -
  • Please log in to reply
212 replies to this topic

#163
lllllll

lllllll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.12.2020

View PostJoyM, on 20 februarie 2021 - 02:22, said:

Cred că primi 5 ani dobânda variabila va fi mai mică de 4 % , iar 0.29% peste ce oferă ceilalți nu merita .. părerea mea
Nu stiu daca bancile vor lasa sa scada dobanta totala sub 4%. Eu voi face creditul in vara, iar daca scade IRCC, vor creste marja fixa, ceea ce este cel mai prost scenariu, in caz ca ircc o ia iar in sus (marja fixa mare + ircc mare ... )
Diferenta fata de ing este de 0.2%/2ani in minus. Sincer i-as fi luat in considerare, subiectiv aveam impresia ca sunt ok, dar din discutia avuta am avut impresia ca vorbesc cu cineva de la CEC.

Edited by lllllll, 20 February 2021 - 09:14.


#164
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007
Eu deja am sub 4% si am mai avut si in trecut destul timp. Am 1.9% plus ROBOR

#165
lllllll

lllllll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.12.2020
Ai prins f bine, 1.9% marja e excelent. Din pacate, acum sunt mult mai sus.

#166
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007
Pentru mine si dobanda asta e de fapt mult mai mica decat ar fi trebuit sa fie, anul trecut am returnat de 12 ori mai mult din principal decat trebuia sa returnez, asa ca dobanda la partea aia returnata in avans e zero.

#167
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Ok loc sa te bucuri de viață, vacante, lux, tu dai împrumuturile înapoi. Rușine. :)

#168
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007
De ce vacante vrei sa ma bucur in pandemie? Pe litoralul nostru sau Valea Prahovei? Nu m-ar tenta acum nici daca ar fi gratuite (in general nu ma atrag, dar acum cu atat mai putin). Tocmai de aia am returnat asa de mult (printre altele), pentru ca nu merg in perioada asta in vacante, la evenimente, la restaurante, etc.

Iar luxul nu ma atrage in general, dar in perioada asta e si mai inutil decat e de obicei... Ceasurile nu prea apuc sa le port in perioada asta (mai port ocazional un automatic sa se incarce, sa nu stea de tot, alea smart de sport tracking nu prea isi au sensul), parfumurile expira nefolosite, haine nu prea are sens sa cumpar tinand cont ca lucrez de acasa de un an de zile (eventual pijamale noi :) ), device-uri electronice am deja cam tot ce ma interesa si majoritatea sunt noi deci nu trebuie schimbate, etc. Asa ca returnez creditul, mai bag bani pe bursa, mai pun deoparte, etc.

O sa vina vremurile cand o sa cheltui iar semnificativ mai mult si atunci nu o sa mai pot returna asa de mult bancii, dar pana atunci o sa returnez mare parte din creditul asta care era initial pe 30 de ani dar va fi platit probabil in vreo 8.

Nici o problema, o sa iau altul dupa, gasesc eu pentru ce :)

Edited by utopium, 20 February 2021 - 13:50.


#169
lllllll

lllllll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.12.2020

View Postutopium, on 20 februarie 2021 - 13:12, said:

anul trecut am returnat de 12 ori mai mult din principal decat trebuia sa returnez, asa ca dobanda la partea aia returnata in avans e zero.
Pai foarte bine. Si eu sunt adeptul rambursatului anticipat, nu suport sa platesc dobanzi bancii. Am mai avut un ipotecar pe 20 de ani si l-am lichidat in 2. Tot ce-mi ramanea la sfarsitul lunii, pastrand acelasi stil de viata ca si inainte, il dadeam la banca. Sper sa am acelasi spor si la viitorul credit :)

#170
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007
M-am uitat la CEC, ai IRCC + 2% la Noua casa, deci se poate sub 4% si acum. Si IRCC inca nu a urmat scaderea ROBOR, la urmatoarea schimbare va scadea probabil sub 1.6-1.7%

Edited by utopium, 21 February 2021 - 08:12.


#171
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Îți dai seama ce mișto e cu dobândă fixă cu credit luat acum câțiva ani? Cred că plătesc dublu

#172
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007
Faci refinantare eventual... Personal evit dobanda fixa oricum, dar daca nu iti mai convin conditiile, e bine sa incerci o refinantare cat mai rapid.

#173
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postutopium, on 21 februarie 2021 - 08:24, said:

Faci refinantare eventual... Personal evit dobanda fixa oricum, dar daca nu iti mai convin conditiile, e bine sa incerci o refinantare cat mai rapid.

Nu e cazul meu. Mă refeream la cei care sunt în situația asta. Cei în situația asta care aleg sa refinanțeze ar recunoaște practic că s-au înșelat și că de fapt nu urmează nici o creștere a dobânzilor. Lucru mai greu de acceptat

#174
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Asta nu poate dura la nesfârșit. Dobânzile alea trebuie sa o ia și invers, în sus. Altfel băncile sunt practic buni samariteni

#175
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
nu sunt, castiga diferenta dintre depozite si credit.
e o piata, cerere si oferta de bani. si oferta e mare, tot mai mare. dupa criza trecuta, din 2012 populatia e creditor net in raport cu bancile, in lei, din 2016 si in valuta. bancile tre' sa arunce banii aia in piata, sa faca profit. daca doar ii tin, abia atunci pierd. deja 2020 e an naspa la banci, depozitele au crescut cu 15%, iar creditarea cu 5%.

#176
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019

View Postutopium, on 21 februarie 2021 - 08:11, said:

M-am uitat la CEC, ai IRCC + 2% la Noua casa, deci se poate sub 4% si acum. Si IRCC inca nu a urmat scaderea ROBOR, la urmatoarea schimbare va scadea probabil sub 1.6-1.7%
Ce casa iti poti lua in noua casa ?
Care este valoarea maxima a imobilului ?
Programul este pentru cei care efectiv nu au unde sta si nu depasesc 4000 de lei salar.
Tu ti-ai lua un cotet de 70 mii euro ?

#177
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Valoarea maximă a imobilului este 140.000 de euro prin prima casă

#178
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Daca are maxim 5 ani vechime, mai citeste !

Parnai de astea construite de investitorii vietii iti cumperi daca vrei sa iti bati joc de bani.

#179
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007

View PostSSpantzer, on 21 februarie 2021 - 10:58, said:

Ce casa iti poti lua in noua casa ?
Care este valoarea maxima a imobilului ?
Programul este pentru cei care efectiv nu au unde sta si nu depasesc 4000 de lei salar.
Tu ti-ai lua un cotet de 70 mii euro ?
Apartamentul meu valoreaza 170-180.000 de euro... Si am credit Prima casa. Daca creditul s-a incadrat in limita (sub 60.000 de euro), de ce nu?

#180
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Vorbeam de Noua casa .

Poti fi la subiect ?
Este o varianta avansul de 70 % din valoarea imobilului.
In cazul asta as intreba ce procent crezi ca reprezinta cei care ia creditul Noua Casa doar pentru 30% din valoarea imobilului si care este procentul celor care ia pentru 85% din valoarea imobilului ?

Edited by SSpantzer, 21 February 2021 - 11:13.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate