Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Se pot pune rami de capacitati diferite in acelasi calculator?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
alensava

alensava

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 26.03.2019
Buna, am o intrebare : Se pot pune memorii RAM de capacitati diferite in acelasi calculator adica 2 rami de cate 4 GB fiecare si inca 2 rami de cate 8 GB fiecare? Cineva mi-a zis ca daca un calculator are de exemplu 2 rami de cate 4 GB fiecare - atunci cand vreau sa mai adaug rami acestia ar trebui sa fie tot de cate 4 GB fiecare, dar nu mi-a explicat si de ce.

#2
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Se poate.
Voltajul sa fie la fel la toate.

Ar putea să nu meargă în sensul că e posibil sa daca figuri placa de baza.

Nu ști ce incompatibilitati pot sa apară.

Ar trebui să meargă în general.

#3
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
da,se poate

O sa fie functioneze la frecventa cea  mai mica a unei placute

#4
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Da, 90% se poate.

#5
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Este posibil insa nu si recomandat. Din cauză de diferente de frecvențe, latențe etc.
Chiar îți sunt insuficienți 16 gb RAM ?
Sigur, sunt cazuri cand 32 gb sunt insuficienți, dar tu personal ai avea vreun avantaj să ai 24 diferiți in loc de 16 identici ?

#6
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019
Ba se poate, insa trebuie sa stii exact ce tip de memorie ai si sa verifici ce e compatibil(cautat pe net sau intrebi aici)

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,231
  • Înscris: 24.02.2007
Daca o fi mai vechi, suporta placa & procesorul tau mai mult de 16 GB RAM?

#8
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
dintre voltaj, latenta si capacitate personal mi se pare ca voltajul si latenta trebuie sa se potriveasca , capacitatea fiind mai putin importanta...
adica poti avea de exemplu 4 placute de la acelsi producator deci aceleasi specificatii numai capacitatea fiind diferita ...in cazul asta 99% probabil ca s-ar potrivi...

#9
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Ce tot ii dati inainte cu 16 si 32 gb ram ?!
Omul nu a spus niciodata exact cit are si cit vrea sa puna, a spus doar "de exemplu"

#10
alensava

alensava

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 26.03.2019
Am 2 calculatoare: unul cu 2 memorii ram de cate 4 GB fiecare si unul cu o singura memorie ram de 8 GB si dintr-o confuzie pentru ca nu am verificat cum trebuie am comandat memorii ram pentru ambele cu aceeiasi frecventa si anume: 2133 MHz, din pacate la cel cu 2 memorii ram de cate 4 GB fiecare - acelea au frecventa de 2666 MHz. Ma intreb daca pot pune memoria ram de 4 GB in acelasi calculator in care o sa o pun pe cea de 8 GB ? Memoriile ram comandate sunt de la acelasi producator.

Edited by alensava, 16 November 2019 - 14:32.


#11
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Poti sa faci ce combinatii vrei tu.
Deja ai toate memoriile la indemina.
Vezi tu cum functioneaza dupa aia !! :)

#12
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Exista un autoadapt...pentru memorii si vor functiona sa cum s-a zis mai sus la valoarea celei mai pricajite, amarate.
Deci memorii de calitate combinate cu memorii sa zicem mai invechite se vor adapta la cele vechi.
Impropriu zis ca nu memeoriile se adapteaza ci comunicatia pe bus intre brocesor si memorii.

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,521
  • Înscris: 15.06.2004
Dupa ce montezi memoriile, rulezi Memtest - https://forum.softpe...9717-memtest86/
Daca nu apar erori esti ok.

Sper sa nu ai placa de baza de la Asus. Alea forteaza un pic memoriile si apar incompatibilitati, in special cand ai mai mult de 2 module.
E posibil sa apara incompatibilitati si intre modulele de memorie. Adica cele noi sa mearga fara erori dar fara cele vechi.

#14
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
nu se intelege ce vrei sa faci... din cate am inteles, ar trebui sa o pui pe cea de 8gb la cel cu 1 placuta de 8gb, si asa se potrivesc si frecventele si sper ca si latentele.

iar la pc-ul cu 2x4gb mai pui pe cea noua de 4gb cu frecventa mai mica- asta iti va scadea frecventa memoriilor. trebuie sa verifici si frecventa procesorului dupa. ideal. trimite placuta inapoi si cere exact cum ai deja.

Edited by 41ex, 16 November 2019 - 15:47.


#15
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019
le poti amesteca cum vrei numai tipurile ddr sa fie aceleasi, ddr3 cu ddr3, ddr4 cu ddr4... ddr3l merge si in slot de ddr3, dar nu invers...

#16
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 alensava, on 16 noiembrie 2019 - 13:14, said:

Buna, am o intrebare :
Se pot pune memorii RAM de capacitati diferite in acelasi calculator adica 2 rami de cate 4 GB fiecare si inca 2 rami de cate 8 GB fiecare?
Cineva mi-a zis ca daca un calculator are de exemplu 2 rami de cate 4 GB fiecare - atunci cand vreau sa mai adaug rami acestia ar trebui sa fie tot de cate 4 GB fiecare, dar nu mi-a explicat si de ce.
Salut !

Raspunsul scurt:
in principiu se poate dar depinde si de placa de baza.

Raspunsul mai lung:
daca placa de baza suporta 32 GB, 64 GB sau chiar 128 GB RAM atunci poti pune 2x 4GB + 2x 8GB (24GB) pe placa de baza.
Dar daca placa de baza suporta maxim 16 GB, nu poti pune 24 GB ci maxim cat suporta ! adica 16 GB.

Apoi mai apare si problema de compatibilitate intre:
1) placa de baza cu memoriile RAM;
2) si memoriile RAM intre ele.

1) In rare ocazii unele module RAM nu sunt compatibile cu unele placi de baza.
2) Iar daca diferenta de specificatii dintre modulele RAM este mare iar Biosul nu poate sa ajusteze setarile sa le faca "compatibile" intre ele, nu se va aprinde PC-ul.

#17
alensava

alensava

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 26.03.2019
Vreau sa pun memoria ram de 4 GB in acelasi calculator cu cea de 8 GB avand in vedere ca ambele au frecventa de 2133 MHz si sunt de la acelasi producator - acum sper ca am explicat mai bine.

Pentru celalalt calculator va trebui sa comand memorie ram cu frecventa de 2666 MHz.

Ambele calculatoare au cate 4 sloturi ram fiecare. Daca nu ar suporta memoriii mari atunci cred ca nu ar avea 4 sloturi fiecare - corectati-ma daca gresesc.

#18
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Nu avem cum sa te corectam daca gresesti pt. ca noi nu stim ce placi de baza ai tu.

Cel mai bun sfat e asta:
citeste manualul placilor tale de baza sa vezi ce memorii si cum / cate se pun.

Si asa termini balciul   Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate