Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Canada singura la 23 de ani

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Ioana_Bianca

Ioana_Bianca

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.11.2019
Buna ziua tuturor! Am și eu niște nelămuriri dacă mă puteți ajuta
Îmi doresc sa plec in Canada după ce termin facultatea anul viitor
Am urmărit tot felul de postări și am înțeles ca pt întocmirea dosarului ai nevoie de aproximativ 1000€ (test IELTS, traducere documente, cazier, examen medical). In același timp am înțeles ca trebuie sa dovedești ca ai suficienți bani pt a te întreține singur, aprox 13000 dolari canadieni (8500€) pentru o persoana.
Întrebări:
1. Dovada ca dispui de banii necesari trebuie făcută când depui dosarul? Dacă un alt membru al familiei face un împrumut in banca pt a avea banii respectivi este vreo problema?
2. Dacă am o ruda acolo care mă poate ‘caza’ la ea și nu mai am nevoie sa îmi iau singura chirie contează?
3. Termin o facultate de inginerie, am șanse sa îmi găsesc ceva pe domeniu cu experiența mai puțin de 1 an? (Am urmat internshipuri in fiecare vara de când sunt studenta)
4. Care este vârsta la care primesti cele mai multe puncte?
5. Inafara de costurile pentru dosar, bilet de avion și drumul pana la ambasada la interviu mai sunt și alte costuri? Și-a făcut cineva o suma totala cu cât v-a ajuns toată procedura?

Va mulțumesc anticipat pentru răbdare și pentru toate răspunsurile!

#2
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
1. Iei banii (cash / transfer bancar), ii pui in contul tau, sint pe numele tau :)
Nu conteaza de unde vin.

#3
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
1. Banii sa-i ai in cont la data plecarii.Faptul ca cineva s-a imprumutat pt tine, nu conteaza.
2. Super, io stiu ca castigi puncte.
3. Oarecum ajuta in a convinge ofiterul cu care dai interviul, acolo conteaza mai mult experienta canadiana (gandeste-te ca la job-ul potential la care vei aplica si tu in Canada vor aplica si absolventi din Ciad, Sierra Leone......este oarecum normal sa fie circumspecti cu absolventi din tari exotice), fii pregatita sa accepti si job-uri "de jos" la inceput.
4.Cu cat mai devreme, cu atat mai multe pcte, cu atat mai multe sanse de integrare pt tine.  Surprinzator dar este spre binele tau sa fii cat mai sincera in ce declari pe-acolo.
In rest multa bafta/curaj, sa mai am 20 de ani nu as mai sta pe ganduri, directia Toronto.

#4
Ioana_Bianca

Ioana_Bianca

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.11.2019
Mulțumesc mult pentru răspuns și încurajare!
De munca nu mi-e frica, am plecat de acasă la 18 ani și mă întrețin singura.
Multă sănătate și noroc va doresc!

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dragă Ioana,
Fără să am nici cel mai mic habar de problema ta, vreau neapărat să accepţi felicitările mele şi să îţi îndrumi astfel şi colegii tăi de generaţie.
Merg spre 46 de ani şi regret foarte mult că n-am fost cel puţin la fel de "nebun" ca tine la 20 de ani. Mă rog, 23.
Am preferat un trai aparent comod şi acum îmi vine să-mi dau pumni în cap. Ca să nu-mi dau, compensez prin micile plăceri ale vieţii. Dar nu e o compensare OK, ci una de moment.
Îţi doresc succes pe noul tău drum, ai grijă la climă, iernile sunt mai reci pe acolo. În rest, te aşteaptă o viaţă frumoasă, departe de lumea dezlănţuită.

#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View PostPSC, on 15 noiembrie 2019 - 12:53, said:

departe de lumea dezlănţuită.
:D
Chiar asa!

#7
Ioana_Bianca

Ioana_Bianca

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.11.2019

View PostPSC, on 15 noiembrie 2019 - 12:53, said:

Dragă Ioana,
Fără să am nici cel mai mic habar de problema ta, vreau neapărat să accepți felicitările mele și să Ăźți Ăźndrumi astfel și colegii tăi de generație.
Merg spre 46 de ani și regret foarte mult că n-am fost cel puțin la fel de "nebun" ca tine la 20 de ani. Mă rog, 23.
Am preferat un trai aparent comod și acum Ăźmi vine să-mi dau pumni Ăźn cap. Ca să nu-mi dau, compensez prin micile plăceri ale vieții. Dar nu e o compensare OK, ci una de moment.
Îți doresc succes pe noul tău drum, ai grijă la climă, iernile sunt mai reci pe acolo. În rest, te așteaptă o viață frumoasă, departe de lumea dezlănțuită.

Mulțumesc mult pt încurajare! Înseamnă foarte mult pt mine.
Partea cea mai grea si probabil cea care împiedica generația mea din a face pasul acesta este obținerea banilor necesari sau frica de a ieși din zona lor de confort
Va doresc multă sănătate și la fel cum Dvs m-ați încurajat pe mine așa va încurajez și eu pe Dvs sa va gândiți ca niciodată nu este prea târziu pentru un nou început :)

#8
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Succes, nu ma indoiesc ca o sa fie si hopuri, dar sunt sigura ca le vei trece cu  brio. Si eu am plecat, cu 2 ani mai devreme decat tine ca varsta, si nu regret, desi in cazul meu si al nostru mai incolo dupa ce mi-am găsit și un  nătărău Posted Image , la mai mult de 10 ani după, încă nu ne-am ”stabilit” undeva, am început să gustăm traiul ăsta pe ducă. Prima mea destinație a fost America/SUA pentru 1 an și ceva, și a fost un șoc în anumite aspecte, dar și multe experiențe pozitive. În Canada n-am fost dar din auzite e un US mai ”watered-down” așa, mai europenizat, așa că ar trebui să fie super, american freedom + european nanny state = Canada

Te invidiez pentru imensitatea naturii disponibile în backyard acolo, și sper că o să profiți pe deplin de ea.

#9
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007
Succes, incearca sa aplici la un master in paralel cu emigrarea. Ar fi o solutie mai usoara sa iti creezi un cerc de amici si integrarea ar fi mai usoara...

17 ani in Canada si nu ma mai satur de natura, ca sa confirm ce zice corina_geo... Nu am facut niciodata atata sport... ski, skating, running, biking, kayaking, hiking, swimming... toate la coltul "strazii" si foarte accesibile financiar:)  

Cauta sa te inconjori de oameni pozitivi si optimisti . Asta o sa rezolve multe... In rest calculele tale par ok.

#10
ursuletul68

ursuletul68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 06.09.2011
Indiferent cat ar fi de greu, nu abandona ''visul''..Pune degetul pe harta si pleaca cat esti tanara si spre un ''bine/ceva bun'' real, aici nu mai ai ce face, tara este ''pierduta'', totul e o mocirla de 30 de ani! Daca reusesti, totusi nu o uita, mai vino in vizita ..

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
Felicitări.
Totuși, rezolvă chestia asta, pînă ajungi acolo.

Attached Files



#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostIoana_Bianca, on 15 noiembrie 2019 - 13:20, said:

Mulțumesc mult pt încurajare! Înseamnă foarte mult pt mine.
Partea cea mai grea si probabil cea care împiedica generația mea din a face pasul acesta este obținerea banilor necesari sau frica de a ieși din zona lor de confort
Va doresc multă sănătate și la fel cum Dvs m-ați încurajat pe mine așa va încurajez și eu pe Dvs sa va gândiți ca niciodată nu este prea târziu pentru un nou început Posted Image
Dacă mie mi te-ai adresat cu dumneavoastră, atunci ai greşit. Aici suntem cu toţii tineri şi nu îmbătrânim niciodată. Posted Image
Dar hai să te iert...
Eu nu am vrut neapărat să te încurajez, dacă ceea ce ţi-am spus a fost o încurajare, atunci mă bucur.
Încurajarea a venit din partea ta, fiindcă tu ai fost cea care s-a hotărât să dea de pământ cu iluziile şi să se zbată - cu preţul jertfirii câtorva clipe din viaţă - pentru a trăi cu adevărat decent.
Dacă vrei o încurajare, atunci îţi spun că şi Bucureştiul a cunoscut temperaturi de -20 de grade, aşa cum sunt pe acolo. În Maramureşul anilor 60 erau chiar -25 de grade.

Drum bun în viaţă îţi doresc! Să cunoşti un bărbat care să te facă fericită (dacă nu ai deja inima ocupată) şi să ai grijă de sănătate; în rest se vor rezolva toate.

Edited by PSC, 15 November 2019 - 18:10.


#13
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
pe vremuri daca erai mai "matur", pierdeai puncte la varsta dar castigai la experienta. casatorit/a si cu copii iar era vazut pozitiv. pe vremuri nu se cerea sa ai vreun ban, tempora....
foarte multi ingineri (si nu numai ei) s-au convertit in IT-isti, a fost mult mai usor de intrat in piata muncii. sper ca si acum este la fel.
cei ce au ramas in inginerie au intrat in ordinul inginerilor pt a-si mari sansele; in final toti sunt bine-merci, case si masini si, "obligatoriu", cuba de 3 ori pe an. sau altceva prin zona.
toronto este locul cu cele mai multe slujbe, este NY-ul Canadei. montreal este cel mai european dar are mai multa zapada decat toronto.
da, si in RO mai sunt temperaturi in jur de -20, dar pt cateva zile doar. de asemenea la 100 mile sud de toronto primavara vine de paste (ca si in RO), la toronto florile se pun in pamant in al 3-lea weekend din mai. cea mai calda vreme este pe coasta de vest dar ploua muuult (cu exceptia Victoriei).
septembrie si octombrie sunt (mai) frumoase. iulie este criminal dpv al caldurii+umiditate.
tara civilizata, mai "europeana" decat vecinul din sud.
coasta de est, muntii de dinaintea pacificului sunt foarte frumoase. churchill in noiembri este locul cu ursi albi.
pescuit si vanatoare cat cuprinde.
se practica lucrul la sud de granita. acolo este cerere (si ACUM in IT bubuie).
real-estate-ul in toronto a atins cote astronomice si de vreo 10 ani apartamentele noi arata ca in bucuresti (deci un 3 camere a ajuns acum 8 ani la 68 mp brut in zonele f bune si, daca vrei sa posezi, parcarea subterana in zona aceea este 100k; apartamentul costa ~650k).
iti doresc foarte multa bafta si va fi bine. it is a good country !

https://www.realtor.ca/

Edited by avenirv, 15 November 2019 - 22:11.


#14
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009

View PostKING_99, on 15 noiembrie 2019 - 15:23, said:

Succes, incearca sa aplici la un master in paralel cu emigrarea. Ar fi o solutie mai usoara sa iti creezi un cerc de amici si integrarea ar fi mai usoara...

17 ani in Canada si nu ma mai satur de natura, ca sa confirm ce zice corina_geo... Nu am facut niciodata atata sport... ski, skating, running, biking, kayaking, hiking, swimming... toate la coltul "strazii" si foarte accesibile financiar:)  

Cauta sa te inconjori de oameni pozitivi si optimisti . Asta o sa rezolve multe... In rest calculele tale par ok.
Si  eu am 17 ani in Canada si am capatat o parere atat de proasta despre ea ca as umple multe pagini de exemple, doar din exprienta proprie. Tot asa, pot gasi si lucruri bune sa umplu (macar) o pagina :lol:
Depinde foarte mult de om, de locul in care ajunge, de sansa. Lucrurile se schimba, azi e rau maine bine si apoi invers, trebuie tarie mare sa treci peste toate. Tineretea este un atuu hotarator, daca e dublata de determinare, lipsa complexelor si daca se poate, educatie solida, atat profesionala cat si ca om.

Succes si atentie ca dosarul, pregatirea, etc sunt lucrurile cele mai simple (si mai ieftine...), conteaza cum esti pregatit pentru ce urmeaza. Momentul e foarte prost dar au mai fost din astea si oamenii au scos-o la capat onorabil.
Evita Alberta sau orasele foarte mari.

Edited by Rosebud09, 16 November 2019 - 01:01.


#15
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007

View PostRosebud09, on 16 noiembrie 2019 - 01:00, said:

Si  eu am 17 ani in Canada si am capatat o parere atat de proasta despre ea ca as umple multe pagini de exemple, doar din exprienta proprie.

Tu nu ai fi multumit in nici un loc pe planeta asta. De asta am sfatuit-o sa se fereasca de negativisti... Cercul in care se va invarti o va influenta f. mult iar oamenii pozitivi o vor trage in sus...

#16
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostIoana_Bianca, on 15 noiembrie 2019 - 11:20, said:

3. Termin o facultate de inginerie, am șanse sa îmi găsesc ceva pe domeniu cu experiența mai puțin de 1 an? (Am urmat internshipuri in

Ce profil?

#17
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View PostRosebud09, on 16 noiembrie 2019 - 01:00, said:


Si  eu am 17 ani in Canada si am capatat o parere atat de proasta despre ea ca as umple multe pagini
...însă nu ai pleca de acolo :lol:

#18
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostIoana_Bianca, on 15 noiembrie 2019 - 11:20, said:

Buna ziua tuturor! Am și eu niște nelămuriri dacă mă puteți ajuta
Îmi doresc sa plec in Canada după ce termin facultatea anul viitor
Am urmărit tot felul de postări și am înțeles ca pt întocmirea dosarului ai nevoie de aproximativ 1000€ (test IELTS, traducere documente, cazier, examen medical). In același timp am înțeles ca trebuie sa dovedești ca ai suficienți bani pt a te întreține singur, aprox 13000 dolari canadieni (8500€) pentru o persoana.
Întrebări:
1. Dovada ca dispui de banii necesari trebuie făcută când depui dosarul? Dacă un alt membru al familiei face un împrumut in banca pt a avea banii respectivi este vreo problema?
2. Dacă am o ruda acolo care mă poate ‘caza’ la ea și nu mai am nevoie sa îmi iau singura chirie contează?
3. Termin o facultate de inginerie, am șanse sa îmi găsesc ceva pe domeniu cu experiența mai puțin de 1 an? (Am urmat internshipuri in fiecare vara de când sunt studenta)
4. Care este vârsta la care primesti cele mai multe puncte?
5. Inafara de costurile pentru dosar, bilet de avion și drumul pana la ambasada la interviu mai sunt și alte costuri? Și-a făcut cineva o suma totala cu cât v-a ajuns toată procedura?

Va mulțumesc anticipat pentru răbdare și pentru toate răspunsurile!
1) dovada banilor trebuie să faci în momentul în care intri în Canada și validezi formularul de viză. Banii trebuie să într-un cont al tău sau să-i ai numerar asupra ta. E posibil să nu fii întrebată de ei, pe mine nu m-au întrebat. Dar au trecut mulți ani de atunci.
2) Dacă nu e rudă de gradul 1 sau 2 nu prea contează.
3) 4) sunt oarecum legate, primești puncte pentru că ești tânără, pierzi un pic pentru că nu ai experiență.
5) din câte îmi amintesc mai costă examenul medical, nu știu cât, dar nu-i o avere.

Oricum ar fi nu da bani la așa zis avocați sau firme care promit marea cu sarea, nu au cu ce să te jute mai mult decât poți face tu singură. Pe situl Guvernului Canadian ai toate informațiile de care ai nevoie.

Mult noroc îți doresc! Dacă ai ochii deschiși și urechile destupate imposibil să nu răzbați, Canada e o țară foarte primitoare și bine de trăit în ea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate