Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Panko lung

Analfabetism functional la relati...

Declaratia Unica - dividende WINE

Plase ferestre, din nanofibra, an...
 Batch defect de cartele metrou

350 lei pentru o plomba e mult sa...

Incarcator Makita China

Boala pomi, sau insecte?
 Ghiduri clinice Romania

Credit - persoane cu dizabilitati...

Diferente dioptrii intre ochi

cod CAEN magazin online cu aproba...
 Vocuher eMag peste pret comanda a...

Punct alb pe gingie

Schema scaner Lexmark X215

Descarcare poze raw de pe card mi...

ANSYS Electromagnetics

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

DCTyto

DCTyto

Junior Member

• Grup: Members
Salutare. Sunt incepator in acest tip de softuri si as dori sa aprofundez. Ma poate ajuta cineva cu ceva cursuri de ANSYS Electronics Desktop? (HFSS/ HFSS 3D Layout) sau SIWave? As fii recunoscator. Multumesc.

schwoz

schwoz

Junior Member

• Grup: Junior Members
Ai sectiunea "Ajutor" in pachetul ansys unde ti se explica pas cu pas ce trebuie sa faci pentru o simulare. Ar fi bine sa inveti cum functioneaza HFSS-ul si pe urma sa simulezi. Daca vrei, te pot ajuta cu setarile unei simulari dar sunt sigur ca nu vei intelege mare lucru din ce am facut acolo. Apropo, conteaza foarte mult si marimea modelului, de exemplu, daca vrei sa simulezi un sistem de antene intr-o masina ai nevoie de FEKO pentru a simula modele CAD de mari dimensiuni.

DCTyto

DCTyto

Junior Member

Folosesc foarte mult si sectiunea "Help", am reusit sa "fac rost" de cateva pdf-uri de la ANSYS cu mici cursuri si tutoriale, cu si despre HFSS si SIWave, insa, tutorialele intradevar te invata sa faci setarile unei simulari, simulezi, dar nu iti explica mai nimic legat de rezultatul simularii. Practic dupa ce ai terminat simularea iti arata pas cu pas cum sa vezi rezultatul si "voila"...asta e rezultatul. As dori ceva tutoriale in care sa explice si cum s-ar putea interpreta un rezultat. Sunt situatii in care ma uit la un Plot ca "vitelul la poarta 9". Nu stiu ce vad acolo..
Orice ajutor venit din partea voastra ar fii binevenit.

schwoz

schwoz

Junior Member

• Grup: Junior Members
Depinde ce anume te intereseaza: VSWR (sau S11), impedanta antenei (Real, Imaginar; aici poti vedea daca ai o rezonanta serie sau paralel ceea ce este destul de important in momentul in care vrei sa faci un circuit de adaptare  si nu numai), Eficienta (dB sau %), cuplajul dintre antene in cazul in care ai un sistem de antene (s21), sau poate simulezi un ghid de unda, microstrip sau cpw si vrei sa vezi ce pierdere ai avea pe acea linie, castigul antenei (3d), diagram de radiatie (2D) s.a.m.d

Ca sa interpretezi corect rezultatele ai nevoie de teorie, in special de teoria antenelor  (daca folosesti hfss).

Daca nu ai cunostinte in domeniu, ar fi ideal sa incepi sa citesti "teoria campului electromagnetic" apoi despre antena dipol, modul in care radiaza o antena in functie de lungimea ei (lambda/2, lambda/4, etc..), parametrii de baza ai antenelor (directivitatea, castigul, polarizarea antenei, banda de frecventa, etc...), timpuri de antene, in ce situatii folosim un tip de antena. Dupa ce ai citit toate acestea si ai inteles poti sa treci mai departe la siruri de antene, antene independente de frecventa...etc

Apropo, daca vrei sa simulezi un model  mai complicat (carcasa dispozitivului, pcb-ul, obiectele metalice din jurul antenei, mai multe antene folosite pentru diferite servicii) ai nevoie de o statie de lucru ceva mai serioasa, un procesor cu cat mai multe nuclee posibil, memorie RAM cat mai multa (ex: am simulat un model ce imi ocupa 1,2TB RAM in timpul simularii) si spatiu de stocare (cel putin 1TB).

giuliani

giuliani

Senior Member

• Grup: Senior Members

View PostDCTyto, on 15 noiembrie 2019 - 10:57, said:

Salutare. Sunt incepator in acest tip de softuri si as dori sa aprofundez. Ma poate ajuta cineva cu ceva cursuri de ANSYS Electronics Desktop? (HFSS/ HFSS 3D Layout) sau SIWave? As fii recunoscator. Multumesc.

Unde locuiesti? Ai incercat sa te inscrii la vreun Webinar de-al lor?
Daca poti merge la un Seminar CADFEM ar fi super....eu am fost la vreo 2 , folosesc AEDT pt simulare de motoare electrice.

https://wissen.cadfe...ANSYS HFSS"}}]}

Edited by giuliani, 02 December 2019 - 11:59.

DCTyto

DCTyto

Junior Member

View Postgiuliani, on 02 decembrie 2019 - 11:56, said:

Unde locuiesti? Ai incercat sa te inscrii la vreun Webinar de-al lor?
Daca poti merge la un Seminar CADFEM ar fi super....eu am fost la vreo 2 , folosesc AEDT pt simulare de motoare electrice.

https://wissen.cadfe...ANSYS HFSS"}}]}

Salut, sunt din Pitesti. Multumesc pentru Link. cred ca o sa ma ajute

giuliani

giuliani

Senior Member

Cu placere. Nu sunt asa de complexe toate webinarele dar cine stie, poate gasesti ceva sa te ajute. Tu ce vrei sa simulezi mai exact?

DCTyto

DCTyto

Junior Member

View Postgiuliani, on 03 decembrie 2019 - 09:29, said:

Cu placere. Nu sunt asa de complexe toate webinarele dar cine stie, poate gasesti ceva sa te ajute. Tu ce vrei sa simulezi mai exact?
Simulari pe pcb-uri. Aproximativ toate tipurile de simulari ce se pot face pe un pcb in SIWave sau AEDT. ca mai apoi sa export modelul in Icepak a vedea ce se intampla si acolo.

giuliani

giuliani

Senior Member

View PostDCTyto, on 03 decembrie 2019 - 09:37, said:

Simulari pe pcb-uri. Aproximativ toate tipurile de simulari ce se pot face pe un pcb in SIWave sau AEDT. ca mai apoi sa export modelul in Icepak a vedea ce se intampla si acolo.

Ok, cu partea asta nu am prea mare legatura. Dar am vazut tot delul de webinare si seminarii pt icepack, siwawe....problema e ca sunt toate in germana.

dBm_010102

dBm_010102

New Member

• Grup: Candidate Members
Salutare si scuze de spam :D. A incercat cineva sa realizeze simulari EMC (conducted/radiated emmisions) pentru PCB-uri in Ansys Electronic Desktop (din cate stiu au cam integrat pana anul trecut tot ce aveau in portofolu dpdv electric sub EDT mai putin SIwave). Multumesc si o zi faina!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate