Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Cat de reale sunt ofertele de black friday

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
120 replies to this topic

#1
Je123

Je123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 23.09.2019
In dimneata asta m-am trezit devreme pentru a prinde un anumit produs din oferta black friday a emag.
Nu au trecut nici 3 secunde de la deschiderea promotiei si produsul ala fusese vandut deja.
Aveam setat produsul in cosul de cumparaturi, adresa, datele cardului si cu toate astea nu am apucat sa prind un produs disponibil.
Mi-e greu sa cred ca acel produs, vandut de emag in 1000 de exemplare, poate fi vandut in primele 2 secunde.
Numai sa dai next, next in pagina iti ia mai mult de 2 secunde.
Voi credeti ca promotiile astea chiar sunt reale ?

#2
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,029
  • Înscris: 09.05.2006
Doar mie mi se pare ca (cel putin la Emag) e cel mai scump Black Friday ever?

View PostJe123, on 15 noiembrie 2019 - 07:38, said:

In dimneata asta m-am trezit devreme pentru a prinde un anumit produs din oferta black friday a emag.
Nu au trecut nici 3 secunde de la deschiderea promotiei si produsul ala fusese vandut deja.
Aveam setat produsul in cosul de cumparaturi, adresa, datele cardului si cu toate astea nu am apucat sa prind un produs disponibil.
Mi-e greu sa cred ca acel produs, vandut de emag in 1000 de exemplare, poate fi vandut in primele 2 secunde.
Numai sa dai next, next in pagina iti ia mai mult de 2 secunde.
Voi credeti ca promotiile astea chiar sunt reale ?

Care era produsul? Pare pertinent ce ai scris tu acolo..

#3
Je123

Je123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 23.09.2019
Telefonul ala samsung la 200 lei

#4
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Produsul pe care îl voiam de la emag a fost săptămâna trecută 400 lei redus de la 500 lei. Acum constat că prețul la care este vândut este 400 lei redus de la 1100 lei. Am print screenuri și voi face o sesizare la ANPC.

#5
iri_rim

iri_rim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 01.04.2018
foarte reale.

#6
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 25.01.2002
reducerile-s reale.
atita doar ca preturile de la care se fac reducerile-s ireale...

#7
Je123

Je123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 23.09.2019
Si eu voi face sesizare la anpc

#8
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 25.12.2016
Daca preturile din ultimele 30 de zile au fost mai mici decat cel afisat de Black Friday, atunci inseamna amenda sigura pentru magazinul respectiv. Chiar ANPC indeamna lumea sa faca sesizari.


ANPC i-a îndemnat pe cumpărători să-i reclame orice abatere de la reguli întâlnită în perioada de reduceri de prețuri care culminează vineri, 15 noiembrie 2019.
„În cazul în care aceștia consideră că drepturile le-au fost încălcate le recomandăm să ne semnaleze orice abatere și îi asigurăm că Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor le va acordă tot sprijinul. Vânzările cu preț redus, indiferent de tipul acestora (soldare, lichidare, vânzări promoționale) trebuie să respecte o serie de reguli de fixare și publicitate a prețurilor. Astfel, orice comerciant care anunță o reducere de preț trebuie să o raporteze la prețul de referință practicat în același spațiu de vânzare pentru produse identice. Prețul redus trebuie să fie inferior prețului de referință. Prețul de referință reprezintă cel mai scăzut preț practicat în același spațiu de vânzare în perioada ultimelor 30 de zile, înainte de data aplicării prețului redus. Pentru siguranță cumpărăturilor din perioada ofertelor de Black Friday citiți cu atenție caracteristicile produsului și verificăți dacă acesta corespunde cu adevărat dorințelor și nevoilor dvs”.
https://www.startupc...zine-reguli.htm

#9
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Nu v-ati mai lamurit BF?

#10
user_adi

user_adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 29.12.2017
Rezerva periuta de dinti oral b
Pret ieri 34,45
Pret azi 59,98
cam asa.....

Edited by user_adi, 15 November 2019 - 08:18.


#11
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
de cateva zile pusem la verificat niste monitoare.
Nu a fost mare fas acum dar am fost multumit de pretul cu care l-am luat (al' verde, evident).
:)

Attached Files



#12
Je123

Je123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 23.09.2019
Sa spui ca ai 1000 de produse disponibile, si sa nu ai  timp disponibil nici 5 secunde sa plasezi comanda cred ca e o politica de inselat consumatorii.

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,481
  • Înscris: 19.04.2009
Nu vreau sa iau partea emag dar aper ca realizați ca sunt cateva mii de oameni cu ochii pe ele.

Acum cativa ani erau peste 1000 online doar pe tipicul dedicat la ora respectivă. Lumea cumpara. 1000 de produse online se vand si intr-o secunda

#14
Je123

Je123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 23.09.2019
Lex nu te contrazoc, poate fi cum spui tu, insa eu am ceva dubii, asa ca cei de la ANPC pot verifica daca ofertele sunt pe bune sau nu.

#15
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

View PostLex404, on 15 noiembrie 2019 - 08:38, said:

Nu vreau sa iau partea emag dar aper ca realizați ca sunt cateva mii de oameni cu ochii pe ele.

Acum cativa ani erau peste 1000 online doar pe tipicul dedicat la ora respectivă. Lumea cumpara. 1000 de produse online se vand si intr-o secunda
Nu prea ma pricep. Fizic, cum se poate sa cumperi un produs intr-o secunda?
Ai incercat vreodata?

#16
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View PostJe123, on 15 noiembrie 2019 - 08:17, said:

Sa spui ca ai 1000 de produse disponibile, si sa nu ai  timp disponibil nici 5 secunde sa plasezi comanda cred ca e o politica de inselat consumatorii.

Exact!
Nu exista server sa preia atat de multe comenzi simultan, incat sa se termine in nici primele 60 secunde!

Dar sincer...ce va mirati atata ?!

50% din capitalismul romanesc inseamna teapa!

Mai aveti nevoie de inca 50 de ani sa va dati seama, sau cum ?!

#17
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,856
  • Înscris: 06.10.2003
Pe partea de servere și rețelistică nu-s reduceri ...

#18
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013

View PostJe123, on 15 noiembrie 2019 - 08:17, said:

Sa spui ca ai 1000 de produse disponibile, si sa nu ai  timp disponibil nici 5 secunde sa plasezi comanda cred ca e o politica de inselat consumatorii.

Avand in vedere ca au avut 400000 de utilizatori online?
De ce e asa de greu de crezut? Am un prieten care lucreaza la emag si mi-a povestit anul trecut cum tot puneau cate 500 de bucati la un telefon ( iphone parca ) si se vindeau in sub 5 secunde de fiecare data.

View PostJe123, on 15 noiembrie 2019 - 08:44, said:

Lex nu te contrazoc, poate fi cum spui tu, insa eu am ceva dubii, asa ca cei de la ANPC pot verifica daca ofertele sunt pe bune sau nu.

Tu nu prea pricepi cu ce se ocupa ANPC, asa-i? Crezi ca o sa verifice daca au vandut 999 de bucati sau 1000? Oferta e pe bune, ANPC nu are nici o treaba.

Edited by antiqque, 15 November 2019 - 08:50.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate