Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

lucruri adevarate

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
228 replies to this topic

#217
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004
Ți-aș da dreptate, dacă nu aș observa că discuțiile cu colegii Lupini și Hornet, plus alții, continuă în bună regulă, deși Xlander ți-a pus în vedere să nu mai discuți cu ”ei”, fiind vorba de mai mulți. Lasă-mă pe mine să discut cu colegii Lupini și Hornet, fiindcă îmi face multă plăcere, sunt persoane culte, ai ce citi în mesajele lor. Unele lucruri, chiar de la ei le-am învățat, deși așa cum am spus, nu sunt adept al evoluționismului.
Deci te rog fii consecvent! Posted Image

#218
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004
Sunt unii useri aici, cu care discut probleme de natură spirituală, fiindcă în viața de zi cu zi, greu găsești persoane deschise pentru astfel de conversații, de obicei sunt membri ai diverselor secte religioase (ortodocși, penticostali, baptiști, etc), îndoctrinați, fixiști, cu care nu poți dezbate nimic!
Deci, Logic, Daniel, nu au cum să mă supere, sau să zică ceva care să mă deranjeze. Niciodată. Îi respect mult prea mult! Așa cum tu, Jake, aveai o stimă deosebită pentru vecinul tău, Călimărea Marin. :lol: În anticameră, ca să zic așa, deci cei care încă nu au ajuns la categoria ”full respect”, ar fi: Grateful, Dude, tu, Paco. Iar alți useri m-au dezamăgit, respectiv Xlander, pe care-l credeam ”altfel”, totuși, dar se dovedește un om în care nu au pătruns cuvintele lui Isus Christos, care zice că dacă saluți pe frații tăi, ce mare lucru faci, că și păgânii procedează întocmai...Posted Image

#219
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004
Apropo, Jake, să-mi aduci aminte să-ți spun o chestie interesantă din Evanghelia după Matei, să nu uit... nu, nu e discrepanță, e ceva și mai grav!

Uite...  uite... chiar acum am văzut!
Eu nu sunt rău, bah, îți spun și ție! pentru ce să țin doar pentru mine!? Posted Image

#220
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,202
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 14 iulie 2022 - 10:10, said:

Deci, Logic, Daniel, nu au cum să mă supere, sau să zică ceva care să mă deranjeze. Niciodată.
Îi respect mult prea mult! Așa cum tu, Jake, aveai o stimă deosebită pentru vecinul tău, Călimărea Marin.
E clar, îi consideri niște nenorociți! :lol:

 dark, on 14 iulie 2022 - 11:29, said:

Apropo, Jake, să-mi aduci aminte să-ți spun o chestie interesantă din Evanghelia după Matei, să nu uit...
E clar, vei uita! :)
După cum ai uitat faptul că eu nu vorbesc cu tine chestiuni din Biblie.

#221
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Pe mine ma mira ca exista cineva aici care intelege ce spun Logic1 si Daniel. Si prin "a intelege" ma refer chiar la asta, la frazare, folosirea conjunctiilor, a verbelor, adjectivelor etc. Acum vreo 3 ani parca mai intelegeam unde bate eruditul Logic1, acum e vremea relaxarii totale lol, mi-e imposibil. Celalalt parca incearca sa construiasca enigme lexicale in sine, noroc ca nu trebuie sa ne batem capul prea mult, se stie ca e si el anti....anti la toate capitolele.

#222
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 14 iulie 2022 - 12:30, said:

După cum ai uitat faptul că eu nu vorbesc cu tine chestiuni din Biblie.

Biblia e cea mai importantă! Nu avem cum să o neglijăm! Restul, într-adevăr, contează mai puțin.
Deci, ce-ți spuneam, despre evanghelia după Matei, frapează sfârșitul ”lucrării”, ce ne spune Matei:


Ostasii au luat banii si au facut cum i-au invatat. Si s-a raspandit zvonul acesta printre iudei pana in ziua de astazi. (Mat.28:15)

Adică până când? Posted Image Cine ești, care scrii aici? Matei? Expresia ”până în ziua de astăzi” face trimitere la niște evenimente petrecute mult în urmă, cel puțin 100 de ani.
Matei, când ai scris evanghelia? Când aveai 80 de ani? Ce ai făcut atâta amar de timp? Posted Image Să aștepți 50 de ani ca să scrii cele mai importante evenimente ale lumii, irepetabile, de importanță capitală pentru tot Universul?Posted Image

Matei mai folosește o dată expresia, dar pusă în gura lui Isus:

Si tu, Capernaume, vei fi inaltat oare pana la cer? Vei fi coborat pana la Locuinta mortilor; caci, daca ar fi fost facute in Sodoma minunile care au fost facute in tine, ea ar fi ramas in picioare pana in ziua de astazi. (Mat.11:23)

Vă dați seama, când vorbea Isus, anii 30 ai erei noastre, și când fuseseră distruse Sodoma și Gomora, cu 2000 de ani înainte de Christos! E justificată folosirea expresiei. Dar exprimă o mare perioadă de timp scursă!
Iar la sfârșitul evangheliei, Matei o folosește din nou, făcând referire la ...zilele când Isus murea și învia, raportate la momentul prezentului din timpul lui, al lui Matei! Woow! Posted Image Păi cât să fi trecut? 10 ani, până să scrie Matei evanghelia, nu? Posted Image Sau cât? 100 de ani??? Expresia folosită ne duce cu gândul că a trecut mult timp, ”până în ziua de astăzi”...Posted Image  Măi să fie, nu o fi Matei autorul, că nici nu se semnează, văd că evanghelia nu reprezintă o mărturie a cuiva care se consideră martor ocular, nu este concepută în felul acesta... cum ar fi fost cazul, dacă Matei era autorul, nu?Posted Image Evanghelia e scrisă la persoana a III-a.Posted Image

Edited by dark, 14 July 2022 - 13:53.


#223
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,202
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 14 iulie 2022 - 13:51, said:

Biblia e cea mai importantă!
Da.

 dark, on 14 iulie 2022 - 13:51, said:

Deci, ce-ți spuneam, despre evanghelia după Matei
Nu vorbeai cu mine pentru că știai că eu nu vorbesc cu tine din Evanghelie.

#224
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 14 iulie 2022 - 15:20, said:

Nu vorbeai cu mine pentru că știai că eu nu vorbesc cu tine din Evanghelie.

Și cu cine nu mai vorbești din Evanghelie? Ai o listă? Sunt singurul care este supus acestui tratament din partea ta?[ https://yoursmiles.org/msmile/sad/m1512.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#225
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004
Jache, colegul tău Xlander comentează la filme, unele cu karate, nu știu ce, la ce s-a mai uitat el, iar pe aria Spiritualitate&Religie nu mai vine decât foarte rar! :facepalm:

#226
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,202
  • Înscris: 26.01.2007
E alegerea lui, dragă Dark.
E totuși posibil ca pe aria filme să fie mai puține zoiae decât pe religie și spiritualitate.
Ăsta e tristul adevăr!

#227
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004
Un creștin nu se uită la filme, punct. Iar la cele cu bătaie, nicidecum! Dacă ai observat, în avatarul său, Xlander are poza unui karateka, Bruce Lee, care-i păruia pe toți! Asta arată nivelul... și gradul de spiritualitate, al unuia considerat pocăit. Cum poți să te uiți la filme cu violență? :huh: Nici eu, care nu sunt creștin, nu mă uit la astfel de porcării, pentru ce să-mi pierd vremea și să-mi stric relația cu Creatorul, care urăște violența! Și uite, dacă nu mă crezi, ce poate scrie ”creștinul” Xlander, prietenul tău cel mai bun, fii puțin atent:

 Xlander, on 18 iulie 2022 - 21:45, said:

Cum reuseste filmul asta sa aiba inca rating 8 pe imdb, asta da enigma. La fel ca si ultimul Batman de altfel. E sub tag-urile actiune, aventura, comedie. Incep cu ultimul, nu e funny, nu e comic, nu are replici antologice, singurul moment cand am zambit a fost pasajul cu universul cand toti se nasteau cu crenvursti in loc de degete. Cam atat am considerat eu funny, un fel de umor vizual. Actiune? Fa-ti un serviciu si descarca niste filme mai bune de kung-fu clasic. Aventura? Singura aventura a fost sa mai rezist inca o jumatate de ora pana la final, l-am lasat asa si voi viziona finalul alta data.

[ https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/919JDCSFqrL.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ca să nu mai zic că kung fu presupune, ca și yoga, o închinare la zei păgâni, cu mantre și toate cele! Vai și amar!

[ https://i.ibb.co/7CM4HYc/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De fapt, eu am văzut și baptiști fumători. Dar... ce zic, chiar „Sfantul” Jake a zis că bea cafea! Cum puteți băga în voi substanțe care dau dependență? :facepalm:
Unde vă e nivelul de credință? La nivelul de kung fu și cafea în nas, ziua în amiaza mare, bagi drogul în tine? Posted Image

#228
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004
https://www.imdb.com/title/tt0373074/

Acesta este filmul din care Xlander s-a inspirat cu acel avatar al său.

In Shanghai, China in the 1940s, a wannabe gangster aspires to join the notorious "Axe Gang" while residents of a housing complex exhibit extraordinary powers in defending their turf.

[ https://i.guim.co.uk/img/static/sys-images/Film/Pix/pictures/2005/06/23/kungfu.jpg?width=620&quality=45&fit=max&dpr=2 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.pinimg.com/564x/e0/72/50/e072502a019da35d01b0494ff1fa6d2a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

un anume Stephen Chow

filme cu bătaie, de duzină, comerciale, sub orice nivel...Posted Image

un om serios nu-și pierde vremea cu asemenea rebuturi de filme!

Recomand History Channel, National Geografic etc., canale care prezintă emisiuni din care ai ceva de învățat! Posted Image

Uite, Jake, o scenă dintr-un film cu Stephen Chow (acum aud de actorul ăsta, e prima dată):

[ https://c.tenor.com/MVwmsYFQO1kAAAAd/stephenchow-vomitblood.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

și uite-l cum râde ca bou`

[ https://c.tenor.com/JzVw6gLBDDkAAAAC/stephen-chow-laugh.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#229
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://i.ibb.co/KDJHzft/stephen-chow-laugh-1.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate