Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

lucruri adevarate

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
228 replies to this topic

#199
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.11.2014

View Postmario_bril, on 26 noiembrie 2019 - 20:26, said:

Dacă nu înțelegi termenul de creatio ex nihilo, e normal să fii nedumerit. Creștinismul nu spune chiar asta, că a fost creat ceva din nimic. Cel puțin ortodoxia nu spune așa ceva. Ci că Dumnezeu a creat din energiile Sale necreate. Ceea ce este cu totul altceva.

Posted Image exact ce-ar face vreo samantha, misca din nasuc, capteaza energiile necreate Posted Image, si-si trage un frigider sau un super-amant.


View Postmario_bril, on 26 noiembrie 2019 - 20:26, said:

Ei nu, înseamnă că nu știi ceea ce afirmă știința. Te îndemn să mai studiezi, în cazul acesta. Și nu, știința nu poate spune absolut orice fabulație, ci numai teorii bazate pe anumite demonstrații.

stiinta poata fabula oricat, sub amenintarea permanenta a ridicolului, cand reuseste sa demonstreze ceva fabulatia devine adevar. credinta insa nu reuseste sa depaseasca niciodata ridicolul si absurdul, de la actul de magie primordial pana la adaptarea la contemporaneitate de care dati cu totii dovada. fiecare cat si cum poate.

ps.asa, ca fapt divers, primele scrieri iudaice spuneau ca creatia s-a facut "din cele ce au fost", ei neintelegand conceptul de nimic.

Edited by Donald_Duck, 27 November 2019 - 20:34.


#200
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDonald_Duck, on 27 noiembrie 2019 - 20:30, said:

exact ce-ar face vreo samantha, misca din nasuc, capteaza energiile necreate, si-si trage un frigider sau un super-amant.
Exact ceea ce face orice artist muzical, de exemplu. Creează o operă artistică din nimic, folosind propriile energii. Posted Image

View PostDonald_Duck, on 27 noiembrie 2019 - 20:30, said:

stiinta poata fabula oricat, sub amenintarea permanenta a ridicolului, cand reuseste sa demonstreze ceva fabulatia devine adevar. credinta insa nu reuseste sa depaseasca niciodata ridicolul si absurdul, de la actul de magie primordial pana la adaptarea la contemporaneitate de care dati cu totii dovada. fiecare cat si cum poate.
Ai o părere prostă din câte observ, despre știință.

View PostDonald_Duck, on 27 noiembrie 2019 - 20:30, said:

ps.asa, ca fapt divers, primele scrieri iudaice spuneau ca creatia s-a facut "din cele ce au fost", ei neintelegand conceptul de nimic.
Fiindcă ai adus această chestiune în discuție, de fapt evreii sunt nedumeriți, fiind practic trei curente de opinie cu privire la acest aspect: creația ex nihilo, creația dintr-o materie preexistentă și creația prin emanație.

To some extent, Talmudic and Midrashic material has been interpreted to reflect the main doctrines: creation out of nothing, creation out of pre-existent matter and creation by emanation. Rabban Gamaliel’s discussion with the philosopher is often quoted as evidence to support creation out of nothing, but explicit support for the notion is otherwise missing. The discussions between the rabbis about the order in which various things were created could be interpreted to mean taking stand against and in favour of pre-existent matter, although this interpretation is by no means indisputable. (Theories of creation in Judaism)

Edited by mario_bril, 27 November 2019 - 21:18.


#201
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postmario_bril, on 27 noiembrie 2019 - 21:18, said:

Exact ceea ce face orice artist muzical, de exemplu. Creează o operă artistică din nimic, folosind propriile energii. Posted Image
Doar ca analogia nu e corecta, avand in vedere ca spui ca zeul tau a transformat asa-zisele energii in materie

#202
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.11.2014

View Postmario_bril, on 27 noiembrie 2019 - 21:18, said:


Fiindcă ai adus această chestiune în discuție, de fapt evreii sunt nedumeriți, fiind practic trei curente de opinie cu privire la acest aspect: creația ex nihilo, creația dintr-o materie preexistentă și creația prin emanație.

To some extent, Talmudic and Midrashic material has been interpreted to reflect the main doctrines: creation out of nothing, creation out of pre-existent matter and creation by emanation. Rabban Gamaliel’s discussion with the philosopher is often quoted as evidence to support creation out of nothing, but explicit support for the notion is otherwise missing. The discussions between the rabbis about the order in which various things were created could be interpreted to mean taking stand against and in favour of pre-existent matter, although this interpretation is by no means indisputable. (Theories of creation in Judaism)

nu-mi spune mie, eu cunosc foarte bine chestiunea, alta e problema, modificarile si adaptarile la care este in permanenta dispusa credinta.

#203
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDonald_Duck, on 28 noiembrie 2019 - 11:55, said:

nu-mi spune mie, eu cunosc foarte bine chestiunea, alta e problema, modificarile si adaptarile la care este in permanenta dispusa credinta.
Păi nu este vorba de nicio modificare și de nicio adaptare în privința aceasta, să știi. Evreii au mai multe interpretări. Treaba lor. Noi, creștinii, avem doar una singură: creatio ex nihilo. Atât.

#204
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View Postpacopaco1967, on 20 noiembrie 2019 - 14:09, said:


A cerceta inseamna a cauta dovezi, pe cand credinta nu face apel la dovezi. Credinta inseamna de foarte multe ori acceptarea oarba a unor afirmatii, iar in cazul religiei totul se bazeaza pe acceptarea oarba, fara cercetare. De fapt sunt anatemizati , sunt exclusi cei ce se hazardeaza la cercetare in cazul religiei. Sa crezi ce spune altul, si altul, si tot asa pana in urma cu mii de ani, nu inseamna cercetare, ci naivitate, credinta orbeasca. Filosoful Celsuss cand a facut aceasta afirmatie "crede si nu cerceta" se referea tocmai la aceasta situatie, ca nu exista nici o posibilitate de a cerceta scrierile biblice apeland la dovezi.
Multe prostii mai spui mai Paco.
Celsus nu era creștin.
Iisus in Scriptura ne îndeamnă ca pe toate sa le cercetam și sa oprim doar ce ne este de folos.
Tu însă ai citit Scriptura pe sărite.....după cum te îndeamnă Împăratul tău Satanel, deghizat in “tata ceresc”

View PostDonald_Duck, on 28 noiembrie 2019 - 11:55, said:



nu-mi spune mie, eu cunosc foarte bine chestiunea, alta e problema, modificarile si adaptarile la care este in permanenta dispusa credinta.
Pai vezi tu.....ortodoxia tine mult la tradiție....

#205
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004
Paco, ziceai că ai primit porție de numai 10 postări pe zi.
De unde știe adminii că tu ești ăla care ți-ai făcut cont, după ce te-au banat pe alte două conturi, datorită opiniilor tale ”nepopulare”?

#206
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,293
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 05 aprilie 2022 - 10:34, said:

Paco, ziceai că ai primit porție de numai 10 postări pe zi.
De unde știe adminii că tu ești ăla care ți-ai făcut cont, după ce te-au banat pe alte două conturi, datorită opiniilor tale ”nepopulare”?
Pe fiecare are exista un moderator, si ei cam au idee dupa i.p. cine e (l)userul. Posted Image
In Staele Unite a fost o perioada cand cei care aveau opinii adiacente comunismului erau arestati, judecati si condamnati.
Halal lume libera.
Nazistii, communistii,  nu ingaduie libertatea de opinie. Deci in acest rastimp nu iti e ingaduit sa fii filorus. Posted Image

#207
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

View PostPaco_ste1, on 06 aprilie 2022 - 10:08, said:

Pe fiecare are exista un moderator, si ei cam au idee dupa i.p. cine e (l)userul. Posted Image

Tocmai, că legea G.D.P.R. interzice colectarea oricăror date personale, prin urmare, teoretic/oficial, nimeni nu are de unde să știe cine ești.

View PostPaco_ste1, on 06 aprilie 2022 - 10:08, said:

Halal lume libera.
Observi, penticostalule? Folosirea termenului ”halal”, cu sens ironic, pătrunsă în limba română, în acest mod!

#208
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Da, Darkule, dacă a fost folosit de dr. Paco, e limpede! :arigato:

#209
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004
Păi, asta ți-am spus, verifică expresia lui Paco : „halal lume liberă!”, adică lumea nu este liberă, în sensul că, în continuare, suntem supravegheați.

#210
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Nu verific nimic!

Dacă dr. Paco a folosit expresia în acest mod e clar că are dreptate.
Și prin extensie și tu ai.

#211
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004
Evident că Biblia e fake. Știe și Jake lucrul acesta. Nu de la mine și nu acum. Demult, de când discuta, acum 15 ani, când Xlander era doar un copil la grădiniță, cu fostul pastor baptist, Călimărea Marin, cu care a copilărit, în același cartier din orașul...
Supărarea lui Jake față de mine, este inutilă. Păi ce, mă duceam eu să-l pârăsc la comitet, la biserica lui? Nu. Mă duceam eu la oficialități penticostale pentru a face sesizări legate de pastorul Jake, devenit jemetist din proprie convingere? Evident, nu. Care era riscul? Minim. Dar Jake nu-mi mai vorbește...îi este frică, dar de ce?Posted Image

#212
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 13 iulie 2022 - 10:47, said:

Dar Jake nu-mi mai vorbește...îi este frică, dar de ce?Posted Image
Îi este frică să nu cumva să fie adevărat ceea ce spun toți colegii: încurajând scârnăviile tale prin faptul că îți tot răspund îmi dau concursul să devii din ce în ce mai nesimțit.
Nu îmi doresc asta! Îmi este frică să întrețin și să favorizez nesimțirea interlocutorilor mei.
Asta e tot!

View Post-Daniel, on 12 iulie 2022 - 15:01, said:

Jakob ti-a tolerat prea multe batjocuri la adresa celor considerate de el sfinte sau macar demne de respect. Chiar daca nu o faci in continuu, posibil ca din situatiile in care o faci sa se observe o evolutie negativa, devenind din ce in ce mai neinfranat, mai nesimtit.


#213
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004
Jake, dacă ai fi citit cu atenție acolo, în realitate, colegul Daniel vorbea principial, nu despre mine neapărat. Colegul Daniel nu a participat la discuțiile noastre care s-au concretizat în principal pe topicul Discrepanțe, așa că nu are de unde să știe și nu se poate pronunța punctual în cazul meu! Dar nici nu o face, observația pentru care-i mulțumesc, este de genul ”așa nu”, la modul general, în sensul că niciunui participant la discuții nu i-ar conveni ca altul să devină nesimțit, folosind invective de genul ”azi te-ai îmbătat”, ”ești popo.nar sau poponaut”, ”satanistule”.
Dacă citești cu atenție, deci, colegul Daniel nu se exprimă în sensul că eu aș fi fost un nesimțit, scriindu-ți ție chestii deranjante, motiv pentru care tu ai decis întreruperea (sau, poate, suspendarea) discuțiilor cu mine. Nu, retorica lui era la nivel principial. Asta este tot.

[ https://media3.giphy.com/media/iIvg4xqKAubpQE5rFP/giphy.gif?cid=790b7611dccac66f2c04718512977cc100a02eff178435ed&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#214
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 13 iulie 2022 - 16:15, said:

Jake, dacă ai fi citit cu atenție acolo, în realitate, colegul Daniel vorbea principial, nu despre mine neapărat.
Ba da, despre tine. Neapărat.
Vorbea cu tine, despre tine.

#215
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004
Așa a scris colegul Daniel, că eu sunt nesimțit? Nu, citește cu atenție. Nici nu avea cum să scrie una ca asta, el este de partea mea. Daniel vorbește acolo despre o presupusă evoluție negativă, una pur ipotetică, un caz dat, în care eu ar fi bine să nu mă încadrez! Când citim ceva, trebuie interpretat, nu așa facem și cu Biblia? Adică deducem ce a vrut să zică autorul...
Colegul nu-și propune să analizeze activitatea mea, din moment ce nu a fost prezent la discuții. :habarnam: Colegul îmi dă, și-i mulțumesc pe această cale, niște sfaturi, atâta tot. Posted Image

#216
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 14 iulie 2022 - 06:45, said:

Așa a scris colegul Daniel, că eu sunt nesimțit?
Da. A scris politicos, desigur.
Ți-a scris că "e posibil să se observe că ești din ce în ce mai nesimțit".

Și eu cred la fel: e foarte posibil.
Atât de posibil că e aproape 100% sigur.
Iar problema cea mai gravă este faptul că încerci să îți bagatelizezi blasfemiile dezgustătoare.

Ai întrebat " - de ce îi este frică lui Jake?".
Ai răspunsul: lui Jake îi este frică de faptul că, discutând cu tine din Biblie, te încurajează să devii din ce în ce mai nesimțit și mai blasfemiator.

Dar lui Jake îi place să discute cu tine. Foarte mult. De aia a tot făcut-o de atâta amar de ani. Pentru că ești un interlocutor plăcut.
Însă atunci când începi să hulești, oricărui creștin îi este teamă să te provoace continuând discuția cu tine. Ce-i așa de complicat de înțeles?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate