Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Cs Tool, Mouse, pad, etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ktistai

ktistai

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.10.2005
Func mousepad F30 (14"). {!exista si varianta Func F30 17"}


culoare : neagra (mai exact un fel de gri)
dimensiuni generoase: 35.5cm cu 27cm
inaltime f. mica : 1milimetru (sau ceva de oridinul 1.1-1.2 )
carcasa este de plastic, nu f. aratoasa (de genul celor de aluminiu pt plimbat pad-ul la Lan-Party-uri)
Pret PC-Coolers 95 Ron.
Ca look este destul de aratos avand incriptia F30.r in centru jos si in partea dreapta logo-ul Func decupat.
Este cu o suprafata cu o granulatie mult mai rugoasa decat F10 (acele peak and valleys ce dau Ra - un parametru pt masurat rugozitatea suprafetei).
Ca dimensiuni clar iti ajunge sa te plimbi cu mouse-ul pe el cat vrei....este practic imposibil sa "iesi" din el cu mouse-ul.
Back-surface-ul face un contact foarte bun (fiind dintr-un fel de cauciuc moale) cu biroul. Dupa cateva ore de joc intens nu s-a miscat nici macar un milimetru.
Are clip pt prinderea firului de mouse.
Este lucrat ingrijit, aratos in principiu.

Performantele mouse-ului optic pe care il detin (logitech dual Optic non-MX series) nu pot sa imi dau seama pana in acest moment daca sunt imbunatatite. In cateva zile dupa ce il voi kinui putin, voi reveni cu detalii.

Concluzionand se poate spune ca nu imi pare rau ca am dat banii pe el, merita si este categoric cel mai bun pad pe care l-am vazut vreodata (am skimbat pana acum f. multe pad-uri ieftinute (pana in 20 RON) de diferite dimensiu, inaltimi si producatori. Am testat kiar si am achizitionat si pad-uri "cu gel si wrist support" si le-am considerat cea mai mare tzeapa existenta.


Astazi mi-am cumparat Razor Copperhead red anarchy.
Pret la www.pc-coolers.ro de 285 RON.
Review-uri gasiti pe net o sacosa.
Nu pot sa va spun aproape nimic despre el pentru ca nu este nimic de spus, mouse-ul este pur si simplu perfectiunea intruchipata din toate punctele de vedere :
aderenta, viteza reactie, look, (driverele sunt cam tricky pana cand intelgei interfata), firul textura si lungime, pozitia mainii, butoanele - numarul si forta de apasare ori marimea lor, greutate, alunecare....TOT.
L-am probat in comparatie cu G5 si...pozitia mainii mi se pare mult mai inclinata inspre fps-uri sau action mai bine spus la razor. Din acest pct. de vedere G5 pare mai inclinat inspre office(nu total, insa...oricum cu veleitati de office).
Un singur mic subiectiv minus ( d.p. meu d.v.) : este putintel cam lung, astfel incat scroll-ul este kiar la limita degetului meu mijlociu.
Daca sunteti dispusi sa platiti atat pe un mouse...well : GO FOR IT

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
asta e reclama ?...
e scump rau, din punctul meu de vedere nici un mouse nu merita un slariu minim pe economie, poate doar daca il poti controla direct cu mintea :P

asta e reclama ?...
e scump rau, din punctul meu de vedere nici un mouse nu merita un slariu minim pe economie, poate doar daca il poti controla direct cu mintea :P

#3
ktistai

ktistai

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.10.2005
NU, nu este reclama.Eu mi-am cumparat si nu am nici o legatura cu firma aia. Ideea este ca acolo l-am gasit. Faptul ca tu crezi ca nici un pad sau un mouse nu merita mai multa de 10k lei este parerea ta proprie si personala.
De aceea exista in magazine mouse de 100k sau de 3milioane.
De aceea exista placi grafice 7800 si mx 440, de aceea exista duron si amd 64 si din acelasi motiv unii poarta tricodava iar altii Armani.

#4
WizzBizz

WizzBizz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 27.09.2005
Comparatia tricodava - Armani nu prea isi are rostul in insiruirea ta, nu pentru faptul ca nu are de-a face cu domeniul IT, ci pentru ca aici e vorba de renumele firmei (pot sa cumpar foarte bine un pulover din bumbac 100% si sa dau 400 de mii pe el, nu 4 milioane), nu de performante (cum s-ar potrivi in cazul componentelor PC).

#5
ktistai

ktistai

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.10.2005

View PostWizzBizz, on Mar 14 2006, 13:07, said:

Comparatia tricodava - Armani nu prea isi are rostul in insiruirea ta, nu pentru faptul ca nu are de-a face cu domeniul IT, ci pentru ca aici e vorba de renumele firmei (pot sa cumpar foarte bine un pulover din bumbac 100% si sa dau 400 de mii pe el, nu 4 milioane), nu de performante (cum s-ar potrivi in cazul componentelor PC).

Esti off-topic.
Aici vb despre mousi si games tool. te rog sa postezi on-topic , ...daca bineinteles ai ceva de spus.


Pt a fi lamurit : nu era vb de IT only, era vb de principiul scump - ieftin sau daca vrei, prin analogie de calitate-lipsa de calitate (asta in cazul in care "legam" ideea de "scump inseamna obligatoriu bun".
Performantele, dragul meu, nu sunt numai in domeniul IT ci, KIAR si in domeniul imbracaminte. Bumbacul, de care vorbeai, poate sa fie de o calitate BUNA sau PROASTA, poate sa fie vopsit, lucrat, cusut, "croit" in 1000 de feluri. Asta face diferenta intre armani si tricodava. Iar cei ce se mint si isi spun ca o haina de calitate (similar o masina de calitate sau o femeie, nu conteaza..pt ca ) este acelasi lucru cu o haina proasta doar pt faptul ca este din acelasi material....sunt cei ce nu isi permit sa cumpere. Ma rog, deviem.
Te rog frumos, hai sa postam on-topic

Edited by ktistai, 14 March 2006 - 13:25.


#6
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,843
  • Înscris: 01.12.2003
sincer topicul tau mi se pare reclama....partea a doua sa-mi traiasca padul pe care am dat 25 000 lei si mouse-ul genius de 210 000lei cu care zbor capatanile zilnic in CS.Sunt foarte multumit de ele.

Fiecare cu placerea lui

#7
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005
Nu iau apararea nimanui. Tipul spune ce exista pe piata. Nu stiu daca un mousepad poate face diferenta la CS dar daca omul asa considera este parerea lui. Este bine de stiut ca exista oameni care sunt dispusi sa dea  285 RON pe un mouse ( la ce draq ii foloseste chestia asta nu m-am prins, dar daca omul dispune de bani poate face ce vrea ).
Eu cred ca este vorba de reclama!

Nu cred ca daca ai un mouse bun si nici un pic de talent vei fii geniu la CS sau la alte shootere. Eu am un InteliMouseOptical de la Microsoft si mere foarte bine.

Ce este dubios ca de fiecare data cind spune un produs, spune si cit costa si de unde poate fi achizitionat.

Ai spus ca unii sunt off topic. Ok. Dar care era topicul tau? "Cs Tool, Mouse, pad, etc." Asa ca nu stiu cum poate fi off-topic cineva care iti spune ca nu a inteles mesajul.
Sa fim seriosi.

#8
ktistai

ktistai

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.10.2005
postez pt ca la momentul la care eu cautam cel mai bun mouse existent in romania si cel mai bun pad...nu gaseam nicaieri pe vreun forum din romania, pe cineva care sa fi facut o analiza amanuntita a produselor acestea.
Postez de asemenea firma pt ca daca mai gasesc un singur nebun pe acest forum care sa vrea sa isi cumpere ce mi-am luat io...inseamna ca l-am ajutat si de restu nu ma intereseaza.
Ca e reclama etc...asta este pt aia care nu au nimic de spus.
Ca este mult sau putin mouse-ul, bun sau rau...de asemenea este pt cei cu a4tech acasa de 300k care sustin ca au super mouse si ca struguri sunt acri conform lui La Fontaine.
"Eu cred ca este vb de reclama" - nu ma intereseaza ce credeti voi, de altfel aia de la firma de unde am cumparat nici nu cred ca mai au produsul pt ca aduc f. putin bucati (io cand m-am dus era ultimul din stoc si il asteptam de 1 saptamana sa il aduca).
Si ca sa fiti fericiti " DA, este vb de reclama" sunt angajat cu juma' de norma la Logitech (am facut reclama la G5), la Razor( reclama copperhead), la Coolers.ro (am pus preturi) la BESTCOMPUTERS (parac si astia distribuie logitech sigur insa si razor parca), la FUNC ( am facut reclama la F30)....and so on.
Sincer daca as putea s aimi editez postul sis a scot preturile si firma ar fi fericit insa....care ar mai fi punctul edificator al postului meu daca nu ar avea aceste date?
Si apoi, ce ma mira si intristeaza cel mai mult...este faptul ca eu pierd timpul sa iau masuri si sa fac un fel de mic "review" home made iar cei ce citesc in loc sa imi multumeasca, sau macar sa spuna " merci, kiar vroiam sa stiu ce e de capul acestor produse"...incep sa tipe " ESTE RECLAMAAAA!!!!".

Ceea ce dovedeste inca o data, de parca mai era nevoie, ca posturile apreciate pe aceste forumuri mamut, sunt cele monosilabice, goale de continut, onomatopeice....de genul "
- Mi-am cumparat monitor SAMSUNG TFT 45CVEXLA&435X - e super tare frate "
- Am mouse A4tech cu 2 butoane, alb de 30j de mii...e super jmeker ca dau HS in joace. GG.

Spre exemplu mouse-ul meu anterior era un logitech dual optical pe care am dat acum 4 ani ....2.500.000 lei si l-am considerat o investitie foarte buna : am 5 ani garantie la el, nu am avut nici o problema de 4 ani de cand il am si eu am fost multumit....asta fiind tot ce conteaza.
Faptul ca unii nu isi permit sa cumpere GeForce7800...nu inseamna ca nVidia nu va mai produce aceste placi.
Asa este si la mousi sau orice alte produse scumpe : trebuie sa intelegem ca el nu sunt facute pt toti, ele nu sunt facute pentru romani si pentru puterea de cumparare a majoritatii romanilor. Ele sunt facute in america si costa 80 de euro...indiferent ca Vasile din Braila il va cumpara sau nu....nu il cumpara vasile, no problem, il cumpara John sau Sven sau Ivan. Lumea nu se invarte in jurul romaniei si a puteriid e cumparare a multora.

Iar pentru cei ce sustin ca performantele in joace nu au de a face cu perifericele folosite : LOL!!!
Uiatati-va ce folosesc TEG, EQ, SK, Team 3D, etc.
Este ca si cum ai spune ca performantele in schi nu au legatura cu shiurile folosite.

Edited by ktistai, 17 March 2006 - 03:29.


#9
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,843
  • Înscris: 01.12.2003
sa le folosesti sanatos

#10
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005
Nu stiu daca are legatura una cu alta. Toti au sarit in sus cind ai pomenit de preturi. Daca tie ti se pare ca ai cel mai "best" mouse din lume este ok.  
Crezi ca daca nu scriai preturile se mai "criza" cineva?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate