Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Migrare de pe cPanel pe Webmin (sau alte open-source)

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
DarkMinion

DarkMinion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 08.11.2013
Recent, cPanel au marit preturile extrem de mult. De la 13$ pe luna, am ajuns sa platesc 30$. Avand in vedere ca e doar serverul personal, aceasta schimbare este un "deal breaker" pentru mine, asa ca am decis sa ma orientez spre ceva open-source.

Fiind foarte incepator, multe lucruri mi-s necunoscute, asa ca am ales sa cer ajutorul celor cu mai multa experienta.

Am un server, dedicat, pe care aveam vreo 4-5 cPanel accounts. Pe fiecare cont aveam cate-un site pe wordpress, cu propria baza de date si cele aferente (inclusiv email-urile corespunzatoare).

Acum ca nu mai am acces la cPanel, m-am gandit sa trec pe Webmin. (Mai sunt cateva alte alternative, dar din cateve articole pe "net", asta parea cel mai ok).

Intrebarea: cum fac acum sa trec totul pe Webmin?

La ceea ce m-am gandit eu este ca ar trebui sa imi salvez toate site-urile, sa rad serverul, sa re-instalez OS-ul (momentan sunt pe centOS) cu Webmin si apoi sa-mi recopiez site-urile.
Fiind vorba de baze de date si alte nebunii, se poate sa fie totul mai complicat decat imi pare.

Astfel, ce ma  sfatuiti sa fac?

#2
PeRuZzI

PeRuZzI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 30.12.2005
Eu pe CentOS folosesc centos web panel, mi se pare super ok, poti sa migrezi de la cpanel direct pe el. Uita-te peste el si vezi cum ti se pare.

#3
DarkMinion

DarkMinion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 08.11.2013

View PostPeRuZzI, on 12 noiembrie 2019 - 12:38, said:

Eu pe CentOS folosesc centos web panel, mi se pare super ok, poti sa migrezi de la cpanel direct pe el. Uita-te peste el si vezi cum ti se pare.
Am trecut pe CentOS. Din pacate centOS8 inca nu are suport pentru cwp, dar am facut downgrade la centOS 7. Am reusit sa migrez cu succes domeniul principal.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate