Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 

De ce video-urile anilor 90 deruleaza cu banda pe cap

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 04.09.2018
Am observat ceva ciudat, video-urile anilor 80 derulau caseta dupa ce scotea banda de pe cap si o baga in caseta, dupa aia toate video-urile derulau cu banda pe cap, de ce credeti ca a fost asa ? Dupa mine e naspa ca deruleaza cu banda pe cap ca se strica si banda si capul, ma refer la derularea normala, nu aia pe imagine.

#2
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,872
  • Înscris: 28.11.2006
Eu n-am vazut asa ceva, majoritatea derulau cu banda departe de cap. In plus existau si derulatoare, unele erau in forma de masina, nici nu trebuia sa tii caseta in VCR ca s-o derulezi.

PS Credeam ca e un topic marca djl, dar vad ca incepe lumea sa-l copieze Posted Image

Edited by pufonel, 11 November 2019 - 21:24.


#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Nu m-am gandit niciodata la asta. Dar capul video-ului meu, dupa ani de utilizare, era c anou, nu avea urme de uzura. Spre diferenta de cele ale casetofoanelor. Poate s-au gandit ca au complicat mecanica prea mult pentru un beneficiu infim.

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si-l copiaza prost, miroase de la o posta a contrafacere. Ba ca-s anii 90, ba ca-s 80,......

Edited by myshyk, 11 November 2019 - 21:26.


#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMinettoMatoi, on 11 noiembrie 2019 - 21:17, said:

Am observat ceva ciudat, video-urile anilor 80 derulau caseta dupa ce scotea banda de pe cap si o baga in caseta, dupa aia toate video-urile derulau cu banda pe cap, de ce credeti ca a fost asa ? Dupa mine e naspa ca deruleaza cu banda pe cap ca se strica si banda si capul, ma refer la derularea normala, nu aia pe imagine.
Am 2 video-uri pe aici... anii 90-2000 tech, derularea are mai multe etape/viteze. Derularile lente si rapide cu monitorizare de fac pe capete logic... cele de full speed nu se fac cu banda pe cap caci nu ar fi posibil, se tine pe ghidaje.

View PostYOUR_GOD, on 11 noiembrie 2019 - 21:25, said:

Nu m-am gandit niciodata la asta. Dar capul video-ului meu, dupa ani de utilizare, era c anou, nu avea urme de uzura. Spre diferenta de cele ale casetofoanelor. Poate s-au gandit ca au complicat mecanica prea mult pentru un beneficiu infim.
Nu e ca nou, e uzat dar uniform si frumos Posted Image Video-urile sunt mult mai longevive la capete, sunt gandite astfel din cauza cerintelor, practic capetele sunt minuscule, 99.9% din frecare se face pe tambur si corpul sau care ambele sunt metalice si suporta frecus mult fara probleme. Capetele audio si de sincronizare sunt practic fara moarte, se vede uzura pe ele desigur dar au atata material acolo ca poti sa-l tii cat viata aparatului fara sa fie nevoie de schimbare.

Edited by andreic, 11 November 2019 - 21:37.


#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,320
  • Înscris: 01.12.2001
Pt index. Sa mearga contorul si sa stii exact la ce secunda esti.

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View Postandreic, on 11 noiembrie 2019 - 21:36, said:

Nu e ca nou, e uzat dar uniform si frumos Posted Image Video-urile sunt mult mai longevive la capete, sunt gandite astfel din cauza cerintelor, practic capetele sunt minuscule, 99.9% din frecare se face pe tambur si corpul sau care ambele sunt metalice si suporta frecus mult fara probleme. Capetele audio si de sincronizare sunt practic fara moarte, se vede uzura pe ele desigur dar au atata material acolo ca poti sa-l tii cat viata aparatului fara sa fie nevoie de schimbare.
Adică banda urca și coboară? Eu o vedeam pe o singură poziție. Interesant.

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View Postpufonel, on 11 noiembrie 2019 - 21:24, said:

Eu n-am vazut asa ceva, majoritatea derulau cu banda departe de cap. In plus existau si derulatoare, unele erau in forma de masina, nici nu trebuia sa tii caseta in VCR ca s-o derulezi.

PS Credeam ca e un topic marca djl, dar vad ca incepe lumea sa-l copieze Posted Image
Cred ca numai romanii foloseau asa ceva. Dadea bine cu telecomanda in folie. Era tata cu ochii pe mine, ma, sa nu derulezi, ma! Si luat c&*&*&* ala, cu o mie de nervi si dai la manivela. Dar cand plecau ei, derulam tot, era o nebunie. Cand cantitatea de banda scadea, scadea si viteza de derulare, pentru protezarea benzii si a integritatii prinderii. Casetofonul meu nu avea asa ceva. Doar autostop. Nu-mi mai amintesc daca functiona si la derulare.

#9
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,582
  • Înscris: 17.08.2007
Am vazut derulatoare de casete si in filmele americane.

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Ai vrut sa ma scoti.
Derulam si casetele audio. Cu pixurile acelea transparente turcesti.

#11
ursuletul68

ursuletul68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 06.09.2011

View PostYOUR_GOD, on 11 noiembrie 2019 - 23:59, said:

Ai vrut sa ma scoti.
Derulam si casetele audio. Cu pixurile acelea transparente turcesti.
sau cu creioanele chinezesti, hexagonale..Posted Image

#12
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,893
  • Înscris: 29.06.2006
da cu foarfeca ce avea....tusea caseta?

#13
muraru_dan

muraru_dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 23.06.2007
Video casetofoanele anilor 80 ce derulau cu banca in caseta, nu aveau RTC ( real time clock). Ulterior JVC a facut posibil acest lucru extragand o parte din banda doar pe capul audio/syncro pt citirea impulsurilor si astfel facand posibila afisarea counterului in timp real.
Mitsubishi a mers mai departe, facand sistemul ce a fost adoptat ulterior de toti, anume cel in care banda este lasata infasurata pe tambur, insa netensionata. Astfel capetele video nu sunt afectate. Ce avantaje ofera acesta lucru: timpi mult redusi intre operatii, posibilitatea captarii semnalelor VISS (Vide index search system) ce face posibila cautarea anumitor sectiuni automat. Nu mai vorbesc de aparatele pro consumer ce ofereau functii de editare, ce erau imposibil de realizat fara un contact permanent al capului cu banda pt acuratetea insertului.
Plus, pastilele capetelor video de dupa mijlocul anilor 80 sunt mai rezistente decat cele anterioare, astfel incat nu se punea problema uzurii in timpul derularii, repet, banda nefiind tensionata pe traseu.

#14
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 04.09.2018
Am inteles, deci e vorba de contor ca sa stii unde e banda, insa ma intreb de ce nu ar fi avut si alea din 80 contor macar asa ca la casetofon fara control, pur si simplu merge derularea si mergea un contor. Am avut un video Samsung luat in Mai 1995 si derula si pe full speed tot cu banda pe cap, doar cand scoteai caseta baga banda in caseta.
Daca ziceti voi ca nu e problema ca deruleaza asa, o fi, eu de aia am intrebat ca sa stiu, multi zic ca domne au fost tampiti ca e mai bine sa deruleze full speed cu banda in caseta ca nu se mai freaca de tamburul ala, nu se mai strica ala si banda, nu stiam care e adevarul.

Insa ma mir de ce existau derulatoare manual (chiar si in SUA cum zicea un coleg de forum aici) ?! De ce draci avea video derulare ? Ceva nu era in ordine. Ca daca ar fi fost in ordine, nu mai avea functia de derulare video si derulai manual sau in derulator electric chiar.
Eu am destule casete si tot am tras ce am avut pe DVD-uri, tot ma gandeam daca se strica benzile sau nu.
Ce, numa djl e cu din astea ?! Mai au si altii video, casete, filmari, filme, etc.

Edited by MinettoMatoi, 12 November 2019 - 01:55.


#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

View PostYOUR_GOD, on 11 noiembrie 2019 - 22:23, said:

Adică banda urca și coboară? Eu o vedeam pe o singură poziție. Interesant.
La ce fel de miscare te referi exact ?

#16
muraru_dan

muraru_dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 23.06.2007
@MinettoMatoi, contor aveau si cele din anii 80 insa  nu era real time. Era ceva de genul 99 99 si incrementarea nu era la secunda. Apoi, in anii 80 mecanica era alta, mai robusta insa mai lenta. La sfarsitul anilor 80 s-a trecut la mecanica ceva mai rapida, mai usoara. Insa progresul in materie de capete, ce aveau pastilele mult mai rezistente, cele mai rezistente fiind Armophous, ce erau laminate, au facut posibila adoptarea acestui sistem. Nu trebuie sa ignoram si progresul facut in materie de benzi, practic la sfarsitul anilor 80 ajungandu-se foarte aproape de varful tehnic posibil pt vhs. Eu am avut si am multe aparate video, nu am vazut sa aiba banda sau capetele de suferit din simplul fapt ca derularea se face cu banda infasurata pe tambur.
Insa, avantajul benzii infasurate pe capul video face posibila atat afisarea cronometrului in timp real, cat si citirea semnalelor VISS, dar avantajul cel mai mare este dat de comutarea foarte rapida intre operatiile de derulare, stop, play, still, rec. Un aparat ve tip vechi, avea nevoie de cateva secunde sa treaca din stop in play, cele noi facand comutarea instantaneu. O statie de editare video in veci si pururi nu ar fi putut functiona optim fara acest mod de operare. Apoi, la sfarsitul anilor 80 aparatele ofereau mai multe functii disponibile, precum auto play, auto rewind -deruland caseta cand ajungea la sfarsit, eject dupa derulare si auto power off.
Video-urile ce nu stiau de aceste functii mai avansate, erau precum ghicesti cele mai timpurii.

Faptul ca au fost derulatoare, de ce sa nu fie. Ele erau facute de terte firme ce au mirosit un potential castig. Unde ar fi loc de cerere este si oferta. Apoi, ce te faci daca tu toata ziua stai si editezi casete, inregistrezi smdp? Nu mai stai sa derulezi caseta proaspat inregistrata in video, o derulezi in derulator si aparatul il pui in continuare la treaba.
Dar faptul ca au existat derulatoare nu se datoreaza faptului ca derularea in video ar dauna in vre-un fel.

Deci intr-un cuvand, adoptarea acesui mod s-a facut in primul rand datorita progresului tehnologic atat al aparatelor cat si al benzilor, cat si pentru cresterea rapiditatii in operare.

#17
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View Postandreic, on 12 noiembrie 2019 - 03:01, said:

La ce fel de miscare te referi exact ?
Nu știu, mă gândesc că urcă și/sau coboară. Eu nu am observat așa ceva. Al meu era Akai. Capul știu că se scotea invers. Nu se putea mișcă sus/jos. Poate mă lămurești tu. Eu nu mai am aparatul. L-am donat când am luat DVD playerul.

#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,320
  • Înscris: 01.12.2001
Capetele sunt fixe (cele video sunt pe tambur).
Banda vine spre ele, nu e ca la casetofoanele audio unde capetele vin spre banda.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate