Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Recomandare Bormasina(autofiletanta)

- - - - -
  • Please log in to reply
283 replies to this topic

#37
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Daca pasa cuiva,am testat Makita ce a sosit si merge ok....Nu mai am nimic Makita,ca sa pot exprima daca e senzatia mai puternica de chinezarie,dar mi se pare in regula.Pentru uz ocazional nu avea rost sa cumpar pe baterie,zic eu...

#38
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Ca sa stai linistit sa sti ca mi-a placut foarte mult masina asa ca am luat-o de la hlc cu 239 lei, mai am una de la emag dar o vad muuult peste desi diferenta de puere la motor nu o vad prea mare .Vei avea verdict in 2 saptamani - merita/nu merita.

#39
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
inseamna ca hlc au vandut doua....Posted Image

#40
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Mi se pare o firma serioasa , efectiv daca faci o alegere proasta cand dau telefon pentru confirmarea comenzii iti atrag atentia cu privire la produs si vin cu sugestia .Cand am comandat masina de gaurit am zis hai sa iau si 3 burghie de beton uzuale 6-8-10 mm de 160 lungime, am mers pe nemesis de la makita si mi-au sugerat ca bosch seria 5 sunt excelente si la oferta , zic ok , cand ma uit la pret ...2 nemesis cat 5 bosch , clar pentru casa vor fi super . Daca doresti sa-ti spuna unde e fabricat x produs efectiv merg si te resuna sa-ti raspunda , la altii e cu "cred ca in ..."
Am ales modelul pentru : forta mare de torsiune, 2 viteze, mandrina , functie de ambreiaj la cuplare cu alunecare pentru infiletat , alimentare la 230v, usoara , 1,3 kg , schimbare carbuni din exterior . Cea cu impact de la makita care seamana foarte mult cu aceasta am avut-o dar : trebuie capuri hex de impact , altceva nu rezista , daca mergi pe firme de nisa la impact floare faci din ele asa ca mergi pe pro , wiha, bosch, makita apoi ...te rup la pret , daca ai noaptea de strans coada la tigaie sau usa la aragaz scoli toata scara cand cupleaza impactul inertial , nu mi-a placut ca impactul intra cand vrea el , e ca ambreiajul la motoretele fara schimbator , nu are 2 viteze dar imi place ledul de lucru foarte bine amplasat .Pentru casa trebuie mandrina 1-10mm ajunge , 1-13 mm e prea grosolana si grea iar acum in supermk de specialitate gasesti burghie de diametre mari cu reductie gata pentru 10mm nu trebuie sa ai mandrine ca la strung cum era pe vremuri 1-16mm , pici in cap cu ea 2 kg masina si 2 kg mandrina.
Pentru casa aceasta masina o vad mult peste cele clasice, e polivalenta fata de cele care invart doar burghiul dar nu au forta de torsiune , normal au undeva intre 8 si 15 Nm , slab plus turatie mare ce la multe nu o poti regla iar daca mandrina nu are ambreiaj din turatia mare rupe capul la surub . Makita are o masina clasica mica pentru filetat cu filiera, turatie mica forta mare , pe la vreo 40-60Nm dar costa ...iar turatia prea mica o face inutila la gaurit in anumite materiale .

Edited by ldpe, 18 November 2019 - 21:54.


#41
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
help.
am un skil cu fir caruia i-a cedat rulmentul de la mandrina.
merge dar ma deranjeaza ca mandrina se bataie cum are chef.
m-as baga la una cu acumulator... dar nu stiu care.
normal ca caut un model bun care sa tina la abuzuri.
regim de lucru? repize dure de cate 1-3ore la 2-3saptamani.
cost? cateva sute lei.
achizitie? sub brad.

#42
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Daca abuzezi in forta de ea mergi pe Makita sau Bosch de 18 volti , la 12 v sunt mai nslabe la forta bruta .Recomand de firma pentru calitatea acumulatorului , aici makita sunt imbatabili dar costa ceva .

#43
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Azi mi-a venit si mie o filetanta Skil cu acumulator de 14,4V. Nu pentru folosire profesionala ci ocazional in casa. Mai am cateva scule de la skil (cu fir) si am fost multumit de firma in general. Sper ca nici asta sa nu ma dezamageasca. Am insa o intrebare. Pe baterie scrie 14,4V max 16, insa incarcatorul cu care a venit are 18V pe iesire. Nu e prea mult ca stiu ca bateriile cu litiu nu se simt bine daca le pui la tensiune mai mare decat trebuie? Se poate corecta cumva? Fiind pentru uz ocazional mi-ar placea sa fie incarcate mai putin, chiar daca nu inmagazineaza aceeasi energie ca atunci cand sunt incarcate la 18v, dar sa tina mai mult in timp.

#44
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Multe firme scot incarcatoare 12-18 volti , acelasi incarcator , are procesor in interior care "vede " bateria si seteaza tensiunea corecta asa ca stai linistit . Deobicei incarcatoarele de 14 sunt si de 18 si la firme de renume .

#45
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Marcile Steinhaus, Skil, Einhell, Parkside, Panzer, Stromo, Raider, VERTO, Elprom, Heinner, Crown, Kratos, Hobbyst, Stern, sunt produse in China? Si totusi intre aceste branduri nu se remarca niciunul ca fiind mai calitativ decat altul?

#46
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Nu, e acelasi producător care pune etichete diferite pe produse identice.

#47
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010

 CovertTwo, on 20 noiembrie 2019 - 22:41, said:

Nu, e acelasi producător care pune etichete diferite pe produse identice.
Nu ma mira..

#48
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Sry...

#49
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
A sosit makita df0300 , am muncit cu ea la un dulap metalic, dat gauri si pus roti , infiletat holsuruburi in scandura de brad sa vad cum merge , in pal - e tot ce trebuie pe langa casa daca ai priza prin zona . Ce vreu sa fac la ea ca ma deranjeaza este sa pun alt cablu, unul de 5 metri special pentru masini electrice de la dedeman , e cauciucat iar cablul din interior izolat cu silicon , rezista la frecusuri .
HLC construct de unde am luat masina nu este dealer makita , nu beneficiez de garantie extinsa 3 ani DAR din cate am citit si aceasta este supusa unor conditii , adica la scule electrice obligatoriu verificare la 1 an ...nu ma intereseaza .
Este usoara si bine echilibrata , mandrina merge excelent, schimbatorul de torsiune aluneca frumos , schimbatorul de viteza schimba bine, nu agata , materiale bune, robusta .
Am facut o comparatie cu cea de la emag de 70 lei - nu ai ce compara Posted Image, makita se joaca la infiletare plus cutia de viteze cu 2 trepte .

"ca sa pot exprima daca e senzatia mai puternica de chinezarie"
Nici pomeneala , sa pui mana pe o "drujba" chinezeasca si pe makita ...aceasta e diferita de la cer la pamant : la carcasa ai lufturi, motorul scoate scantei de poti praji slanina, miros de petrol de la plastic ieftin tipic unor firme , mandrina misca din toate unghenele , bacurile ies pe rand iar la maxim nu prinde burghiu de fi 3 cum trebuie plus ca are bac deplasat unul mai sus altul mai jos , cum se nimereste , cablul de alimentare e cauciucat cu fir siliconic rezistent la rasucire si compresie nu cablu de veioza iar motorul e bobinat cu fir de cupru nu aluminiu cuprat .

Edited by ldpe, 22 November 2019 - 22:51.


#50
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Sa o stapanesti sanatos, si sa te tina pana te plictisesti de ea si vrei una mai faina :)
Cand zici ca infiletzi cu masinaria, ma gandesc ca insurubezi ceva, nu? Intreb pentru ca eu am folosit-o si la dat filet cu tarodul.

#51
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
La filet cu tarodul merg doar manual , merg incet si permanent pun ulei . Am infiletat holsuruburi de diferite lungimi si diametre sa vad daca duce , motorul in treapta 1 de viteza are forta extrema pentru cat e jucaria , am un bosch pe 12 v de 30Nm dar la forta makita este mult peste asta datorita alimentarii dar si motorul e mult mai potent . Am avut o makita , masina de gaurit de 450W la 230v , avea turatie , motor excelent dar nu avea forta la infiletare , ceva pana in 10Nm era , mai slaba ca bosch-ul pe 12 v , am dat-o si am luat aceasta de care sunt incantat pentru 300W cat are . La ce lucrez este foarte important (pentru mine) sa fie multifunctional, adica, si masina gaurit si surubelnita cu posibilitate reglaj torsiune si 2 viteze , mandrina pana la 10 mm e peste cap , mai mult lucrez in gama 3-6 mm si cate o freza de lemn de 12-16mm in rest perie , lustruit, polish la faruri , desfacut suruburi la chiulasa dupa ce slabesc la cheie , apropieri suruburi ...cam asta am nevoie .

Edited by ldpe, 23 November 2019 - 11:46.


#52
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
cand lucram la heirup aveam si 3 bormasini in priza... ca nu avem rabdare sa schimb burghiu/biti/etc.

p.s. cat a fost makita aia?

Edited by arg, 23 November 2019 - 11:48.


#53
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
239 lei plus 10 lei transportul , inca e la oferta pe hlc , cel mai mic pret pe tara .
Atentie ca nu sunt dealer Makita si nu beneficiezi de 3 ani garantie - asta daca te intereseaza .
Pe mine nu ma intereseaza ca oricum o gresez anual, schimb carbunii din exterior in 2 miscari ...practic aseara am facut-o bucati sa vad ce are in ea Posted Image, e foarte simplu de desfacut dar am vizionat pe yt un filmulet cu un rus inainte ce a facut-o bucati sa nu rup ceva prin ea . Cel mai important este ca NU dau imprumut scule la care tin, am una de Electroarges cu percutie de vreo 30 de ani , e, pe asta o dau numai ca multi o refuza cand vad cum arata , cu mandrina cu cheie, buton on/off ce te pitiga la deget dar merge inca bine, dupa 2-300 de interventii, alt angrenaj, alt motor etc

#54
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
mandrina e fixata in rulment din otel?

la amestecat adeziv folosesc una romaneasca de prin '80 si tot nu a cedat.

Edited by arg, 23 November 2019 - 11:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate