Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Yamaha r-n803d sau stereo ampli plus player de retea.

- - - - -
  • Please log in to reply
251 replies to this topic

#37
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
In niste casti bune deschise afli cum ar trebui sa fie bass-ul, mult mai curat decat orice camera.
O solutie ar fi camera tip magazie, cu pereti subtiri, sa nu-ti stationeze bass-ul, dar trebuie sa dai cu subwoofere in ea serios, cred ca si pe bass, nu doar sub-bass, ca nu-ti mai tine bass-ul inauntru.
Ce marime ai camera?

#38
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Vreo 3,5 x 5,5 x 2,6. lxLxH

Poa sa fie mama diracului sau odissey si ce o mai fi. Cand ascultam de la calculator aveam instalat in eq foarte performant, la care puteai sa-i ajustezi frecventa intr-un numar enorm de puncte.

Dupa cateva ore de munca reusisem sa obtin un bas destul de uniform si corect insa era asa doar in pozitia de ascultare, pe alaturi te speriai ce facea. Pana una alta ascult asa, yamaha bine face ca taie din varfuri fara sa adauge in gropi fiindca daca ar adauga, s-ar auzi si mai rau in alte pozitii in afara locului unde e microfonul.

Nu pot sa zic ca e rau de tot acum. Doar ca, pentru cine cunoaste, nu-i cum trebuie. Dar sunt curios chiar cum e la altii care nu masurat niciodata nimic si zic ca sunt multumiti.

Am mai observat o chestie, poate ciudata ati spune. Nu suport sa fie subwooferul in alta parte decat in fata langa o boxa. Ca inainte il tineam in alta parte si acolo presta un pic mai bine insa nu stiu de ce, ori ca e psihologic ori altceva dar am impresia ca-mi dau seama ca vine sunetul din alta parte si ma deranjeaza. Chiar daca e pus perfect in faza si toate alea, crossoverul pe la 60hz etc. Cel mai mult mi-ar place, daca as avea loc,doua subwoofere, cate unul langa fiecare boxa. Astfel totul e simetric si perfect.

#39
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
E acceptabil, desi 5.5 x 4.5 ar fi un pic si mai bine. Eu am dormitorul mic 3.2x3.2, beton, si foarte mica, si patrata, sa vezi cum e bass-ul acolo, zici ca e ca-n desene animate, cand iti pune clopotul pe cap si da cu bata-n el, singura pozitie acceptabila e aproape de mijlocul camerei, unde-s null-uri pe bass.

#40
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Exact asa face si la mine in dormitor dar am reglat basul spre minim si e destul de ok. In orice caz, acolo macar se aude liniar pana la 40hz. E o senzatie destul de buna pe bas insa, cum spui si tu, nu tre sa stau aproape de vreun perete.

#41
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Daca zici ca poti localiza subwoferul ca pozitie inseamna ca filtru LPF nu taie suficient de jos sau de abrupt.Valoarea aia de 60 nu are mare relevanta pentru ca nu stii daca si cum taie acolo.Poti incerca sa seteazi si mai jos la 40Hz fara teama ca vei pierde ceva.

#42
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Ba da, taie destul de bine. Are si sub-ul crossover, plus are si yamaha. Verificat si cu generatorul de ton. Nu se pune problema aici. Probabil e in capul meu dar nu stiu. Nu e ca atunci cand kick-ul si basul vin din acelasi punct. Nu pot sa explic.

Pai asa feceam, cand era amplasat in alta parte camerei tineam crossoverul la 40, acum ca e langa o boxa il la tin la 60.

Ma gandesc ca e in capul meu totusi...

#43
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Poti testa punand iesirea stereo din sursa direct pe sub, fara amp, ca sa nu il strici, apoi vezi  e se aude.
La mine la 120Hz taiat 24dB/octava, aud destul cat sa disting ce melodie e, cand canta solistul, cand e o chitara, ca raman urme vagi de sunet pana pe la 300Hz.
La 80Hz incepe sa aud bass pur, dar imi place sa ma opresc in 55-60Hz, sa am kick mai mult pe boxe.

Si la Logitech asa zis-ul subwoofer e taiat la 150-180Hz, cu sunete audibile pana pe la 5-600Hz.

Edited by Notsure, 04 March 2020 - 15:57.


#44
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Cam asa si la mine ca m-am jucat de mai multe ori. Daca tin crossoverul pe la 80 poti spune ca scoate doar bass, abia daca se mai aude si altceva. De la 50 in jos nu se mai aude nimic altceva, doar bas profund. Exact ca tine prefer si eu, sa tin crossoverul cat mai jos.

Si asta cand e doar subul direct la sursa. Amplificatorul yamaha are si el crossover si astfel ca se mai filtreaza odata, slabe sanse sa mai ramana ceva audibil. Tin crossoverul de la sub pe la 80 insa din amplificator ba pun 60 ba 40. Cand dau mai tare pun la 60 sa nu chinui boxele.

#45
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Am mai gasit ceva interesant. Am mai scris,nu tin minte in care topic, ca imi parea ciudat cum sa scoata 2x100w pe cand consumul declarat e 250w. Am gasit azi in manual consumul maxim ( 1khz, 8 omi) e  450w. 250 e consumul nominal, calculat cine stie cum.

Edited by vinciun, 07 March 2020 - 00:21.


#46
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
250w e consum tipic, adica atat consuma in medie la volum maxim pe muzica, 450w probabil cateva ms in varfurile de amplitudine. E scris cel tipic pentru ca e mai relevant, nu asculti pink noise, ci sunete cu dinamica macar de cativa dB (3dB dubland puterea). Ti-am spus mai demult ca unii afiseaza consumul maxim mediu, altii consumul maxim absolut.

La amp-urile class D o sa vezi ca au consum tipic un pic sub puterea rms.

Edited by Notsure, 07 March 2020 - 00:50.


#47
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Depinde. Uite ca aduc iar in discutie acea combina buna panasonic, triamp, consumul e 210 watts, amplificare in clasa D. Alta combina pe care am avut-o si scotea 2x65 avea consum de 160w, tot in clasa D. Zic eu ca parea destul de realist.

Dar e drept ca acum asa e cum spui. Amp in clasa D, consumul declarat vreo 70w si cica scoate 2x65. Ciudat tare insa daca iei in consideratie ca asculti muzica si nu semnal Brown, cred ca asa e.

Edited by vinciun, 07 March 2020 - 01:05.


#48
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
La HK 3490 consumul ala "mic" e dat 330w. Pe un forum am gasit consum maxim masurat pe la 500W. Tot 2x100W.

Edited by edigee, 07 March 2020 - 01:37.


#49
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Si la hk980 era 430 parca, banuiesc ca tot acel mic e. Dar totusi, ce face el cu acei 430 watts consumati ca sa redea doar 2x80. Ori e ineficienta, ori au pus intentionat consumul cela ca sa impresioneze oamenii care se uita dupa consum. Si la technics scria peste 400w la consum. O jucarie cat jumate din marimea si greutatea lui hk980.

Nu vreau sa insinuez nimic, dar deja cred ca nici consumul declarat nu poate fi luat ca punct de reper.

Ca tot l-am amintit, a plecat solidui hk980. L-am pus de proba cu 170 ( cu gand sa negociez pana la 150) dar a venit intr-o dimineata un tip grabit si mi-a dat 180 pe el. Nici macar nu a vrut sa-l conectez la boxe sa vada cum functioneaza. Parca nu l-am dat cu toata inima dar ce rost avea sa stranga praful...

Daca ma voi muta la casa si imi iau boxe mai mari, posibil sa caut si un amp mai puternic dar deocamdata acest yamaha e overkill pentru boxele mele si mai ales camera.

Edited by vinciun, 07 March 2020 - 02:16.


#50
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Ma framanta o intrebare de cand cu carantina asta si nu prea am ocupatie dar zic sa nu mai deschid topic nou, mai adaug pe aici.

In primul rand vreau sa zic ca inca sunt extrem de multumit de rn803d. Adica nu i-am detectat puncte care sa nu-mi placa.
Ba chiar am tot ramas placut impresionat cum functioneaza corectarea YPAO si management de bas, mai ales dupa ce am inteles mai bine cum functioneaza.

La inceput puneam boxele full range, reglam faza de la sub ca sa se auda bine cu boxele si dupa aia lasa sa faca calibrarea dar era o problema mereu. El detecta corect distanta dintre boxe si subwoofer insa cand activa crossoverul disparea basul, adica nu mai era sub-ul in faza cu boxele si multi nervi mi-am mai consumat ca trebuia de fiecare data sa aleg eu alta distanta manual pentru sub ca sa devina in faza cu boxele si sa se auda calumea. Si cum nu am vreun aparat care sa masoare reactia la impuls, ma luam dupa ureche, il setam aproximativ dar mereu nu eram perfect multumit, parca simteam ca sub-ul nu functioneaza fix intr-un ritm cu boxele.

Problema era ca nu trebuia sa reglez faza la subwoofer punand boxele pe full range. Pur si simplu trebuie de lasat crossoverul de la sub pe maxim iar faza la 0 ( ca eu o puneam la 180 de grade, daca o puneam pe zero era in contrafaza cu boxele pe full range si disparea basul).

Ideea e ca dupa ce el face calibrarea si tot ce trebuie, daca initial faza la sub era pe zero, totul iese perfect. Detecteaza corect distanta dintre boxe si sub si se aude perfect. Poti chiar si manual sa introduci distantele si totul e ok. Acum daca vreau sa las boxele pe full si sa folosesc si sub-ul, trebuie sa rotesc faza de la sub la 180 de grade, altfel nu am bas. Daca activez crossoverul din rn803d, nu mai trebuie sa rotesc la 180 de grade din sub, se vede ca acel crossover cand se activeaza produce si o rotire de faza iar chestia asta imi dadea batai de cap.

Acum sa trecem la subiectul 2 - boxele. De cand le-am cumparat am observat ca au un bas un pic de butoi. Nu e foarte grav dar este. Ma mai gandeam ca poate e un efect al camerei si zilele astea m-am jucat cu ele, le-am tot pozitionat in toate felurile posibile, chiar daca efectul camerei e de fiecare altul, acel efect de butoi ramane mereu, e de la boxe e de la boxe e clar. Azi am facut un experiment. Am pus boxele una langa alta la jumate de metru iar intre ele si prin partile lor am pus ce am gasit: perne, capete de pat etc si am pus microfonul la jumate de metru distanta de boxe sperand ca in modul acesta efectul camerei asupra microfonului o sa fie minim. I-am dat sa corecteze. Mare mirarea mi-a fost ca a sters acea rezonanta de butoi. Basul a devenit mult mai curat si frumos, mai apasat, chiar inctedibil cum s-a transformat, parca nu-s boxele mele. Acum mi-am facut doua presetari 1 e cand am sters acea rezonanta insa in rest fara alte corectii. Am inregistrat-o folosind boxele pe A. A doua corectie am facut-o in pozitia de ascultare si o folosesc doar cand stau sa ascult muzica in acea pozitie. E inregistrata pe A+B. Chiar daca nu am boxe pe bornele B, aceasta pozitie imi permite sa am inca o presetare EQ inregistrata. Foarte multumit de efect.

Acum subiectul 3 care e o intrebare - Cam care e speranta de viata a boxelor?
Intamplator am vazut de ocazie niste boxe un pic superioare fata de ale mele si deja ma mananca. Imi plac ale mele foarte mult, nu zic, mai ales in combinatie cu subwooferul, totul fiind bien reglat, rezultatul e foarte bun dar cand le vad pe alea cum arata si ca sunt la pret ok parca le vreau. Problema e ca nu stiu daca merita sa le vand pe ale mele noi ca sa le cumpar pe alea sh cu varsta de vreo 10 ani.

E vorba de triangle altea ex care sunt cam din aceeasi categorie cu ale mele insa ale mele sunt o reeditare ale unui model mai vechi. Adica, desi mai noi decat altea ex, au folosit un proiect si difizoare mai vechi. In mare e vorba tot de o boxa pe 2.5 cai insa la altea ex tweeter-ul e de o generatie mai noua ( tz2500 vs tz202) care cica ar scoate un sunet mai rafinat si mai natural. Difuzorul de medii tot e altul nu prea sunt diferente remarcabile pe cand la acel de bas diferente sunt. Au introdus un difuzor specializat in bas ( spre deosebire de inca un midbass cu filtrare cum la zerius 902) din fibra de sticla cu celuloza si magnet marit plus suspensia periferica mai buna. Astfel ca altea coboara pana la 45hz in specs vs 50 hz la 902 si se gaseste de ocazie pe la 390 - 450 de euro. Tinand cont ca le-am luat pe ale mele la jumate de pret 460 in loc de 900 si sunt inca in garantie cred le pot vinde cu vreo 350-400 de euro. Intrebarea e daca merita sa schimb nou pe vechi pentru o eventuala imbunatatire a inaltelor si a basului.

Repet ca ale mele imi plac foarte mult cum suna si sunt multumit de combinatie dar cand ma gandesc pentru aceiasi bani pot avea un model mai avansat parca nu-mi da pace :D

Pun si doua poze de comparatie.


Edited by vinciun, 23 April 2020 - 22:44.


#51
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Stie cineva, Yamaha 803D are TuneIn?

#52
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
In meniu ai tuner unde gasesti FM si DAB+ si net radio pentru canalele online. Nu scrie nimic de tune in.



#53
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018
Pe Yamaha este airable de cand au scos Vtuner
https://europe.yamah...803d/index.html
adica asta
https://www.airablenow.com/
Parca citisem mai demult ca face parte din acelasi grup cu TuneIn (sper sa nu ma insel)
LE
Am gresit partial, e "aceeasi Marie"...Posted Image
https://www.airablen...ble-bye-tunein/

Edited by userincognito, 20 November 2020 - 18:56.


#54
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Interesant ca nu scrie nicaieri, sa zicem ca ai un buton pe care scrie "tunein" sau "airable" apesi si te conectezi. E pur si simplu internet radio.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate