Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

EdgeRouter X - Ubiquiti - (ER X)

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
570 replies to this topic

#379
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
well...atunci marita-l pe olx :)

#380
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 27.10.2005

View Postogo, on 05 ianuarie 2022 - 14:12, said:

well...atunci marita-l pe olx :)
Dude, retur la eMag la 4-5 ore după ce l-am luat, am deja toți banii înapoi în cont de aseară. Nu mi-a venit să cred. E drept că m-am purtat cu mănuși.

#381
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001

View Postogo, on 05 ianuarie 2022 - 01:29, said:

nu ca ar avea legatura cu topicul, dar niciun AP de la Ubiquiti nu e gandit pentru throughput si in plus, in cazul de fata, flexHD e chiar "anemic": 1.6/4 dBi gain (2.4/5Ghz) + ca foloseste MTK ca chip-uri (sunt folosite de ubiquiti in ap-urile entry/medium level).

Hmm ... am la birou un kit Amplifi Alien (Overkill pentru nevoile mele, dar deh ... l-am prins cu 1.600 RON de BF, fata de 3.500 - 3.800 cat e in piata). Si stau destul de bine la throughput (S10+ si AX200 pe laptop). Undeva pe la 600+ / 500 pe telefon, si la 800 cu 600 mbps pe laptop (RDS asimetric / simetric). Decent, cred eu.

PS: pe FlexHD nu am scos, cu acelasi telefon, mai mult de 500 / 500. Ma rog, e si diferenta AC vs AX la mijloc. Pe Alien, un iPhone nout sare lejer de 700+ mbps.

#382
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 27.10.2005
Eu, cu un 11 Pro Max, scoteam ceva de genul 530, când eram la 2 m de el, pe canapea și cu iPerf și cu nPerf. În condițiile în care gluma de RE550 îmi dădea 680, 690 ...

#383
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
Amplifi nu e Unifi Posted Image iar Alien e cel mai performant din gama amplifi.
Amplifi e de fapt concurentul celor de la Ubiquiti pt asus/tp-link/etc.


PS
f bun pretul de achizitie :)

#384
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
ca tot s-a "amestecat" treaba pe aici
(iperf3 cu un server local - ca sa minimalizam orice "input" al isp-ului in ceea ce priveste throughput-ul):

U6-Pro (802.11ax) cu Intel AX201 @160MHz & 2402 Mbps RX/TX link / win10

[SUM]   0.00-60.00  sec  6.59 GBytes   943 Mbits/sec				  sender
[SUM]   0.00-60.00  sec  6.59 GBytes   943 Mbits/sec				  receiver


conditii nu chiar ideale: mai sunt alti 9 clienti conectati si AP-ul emite 3 SSID-uri iar serverul unde ruleaza docker-ul cu iperf3 are si el "treaba" lui.

#385
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 27.10.2005
Foarte tare. Ai line of sight cu AP-ul? Ma gandesc ca da si ca nu esti foarte departe.

#386
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
Da, ~3m intre AP si laptop, aceeasi camera, ~46 dBm.
AP-ul e pus pe perete nu tavan din considerente tehnice & wife factor.

#387
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 27.10.2005

View Postogo, on 23 ianuarie 2022 - 12:53, said:

Da, ~3m intre AP si laptop, aceeasi camera, ~46 dBm.
AP-ul e pus pe perete nu tavan din considerente tehnice & wife factor.
Dacă ai posibilitatea să pui un perete sau 2 între tine și laptop și să-mi zici cum stai ar fi super. Și compoziția pereților.

#388
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
Cam complicat ca e la demisol si am AP-uri pe fiecare etaj dar o sa incerc (pot bloca clientul a.i. sa se conecteze la AP-ul desemnat).
Ca fapt divers, l-am avut temporar la mansarda si un U6-extender (e hardware beta destul de vechi ~1.5 ani si nu cred ca va intra in productie, nu mai e nici in beta) aflat la etajul de sub U6-Pro (placa/beton armat) a stabilit un link de 1.2Gbps (ca si distanta fizica aprox 3 m - u6-pro pe birou si extenderul intr-o priza destul de apropiata de tavanul ce fizic despartea device-urile).
Iarasi, conteaza si cum e montat din cauza de radiation  pattern.

PS
U6-extender stie  4x4 MU-MIMO & OFDMA pe 5 Ghz si data rate 2.4 Gbps.

Edited by ogo, 23 January 2022 - 15:24.


#389
boooggy

boooggy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 23.05.2004

View Postogo, on 23 ianuarie 2022 - 15:22, said:

Ca fapt divers, l-am avut temporar la mansarda si un U6-extender (e hardware beta destul de vechi ~1.5 ani si nu cred ca va intra in productie, nu mai e nici in beta)

A reapărut azi....

#390
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
U6-extender? E cel ce se baga in priza (n-are port ethernet).

#391
boooggy

boooggy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 23.05.2004

View Postogo, on 24 ianuarie 2022 - 15:24, said:

U6-extender? E cel ce se baga in priza (n-are port ethernet).
https://store.ui.com...i-6-extender-ea

#392
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
Ah. In US store. Sa vedem daca reapare si in eu store.
Eu am versiunea UE si nu l-am mai vazut.


#393
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
.....si se pare ca cel din GA (general audience) vine cu un alt procesor (QCA qualcomm) fata de MTK-ul din EA....si cu un data rate mai mare: 4.8 Gbps @5Ghz.

#394
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 11.12.2007
Intru și eu puțin în offtopic legat de U6 Pro. Mă abonasem la alerta de intrare în stoc și am primit email că a reintrat în stoc. M-am uitat la prețul final de pe magazinul din Europa și ar fi ajuns vreo 146 euro cu tot cu un adaptor PoE. Dacă n-aș fi avut un AP bun și dacă nu aș fi cheltuit deja prea mult din decembrie aveam și eu un U6 Pro. Sunt foarte curios cum se comportă în timp, am citit pe Reddit că unii n-au prea fost mulțumiți de firmware.

#395
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
merge...bine...eu tot testez 1 de vreo 2 luni...de fapt deja nu-l mai testez ca e deja definitiv montat.
acopera vreo 50 mp semi-open space fara probleme pt 9-12 clienti (n/ac/ax).
in ceea ce priveste firmware-ul mai sunt mici chestii dar se rezolva - beta train/cycle-ul e f rapid (8-12 zile).

#396
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001

View Postogo, on 06 ianuarie 2022 - 02:40, said:

Amplifi nu e Unifi Posted Image iar Alien e cel mai performant din gama amplifi.
Amplifi e de fapt concurentul celor de la Ubiquiti pt asus/tp-link/etc.


PS
f bun pretul de achizitie Posted Image

Abia acum am vazut, ca m-am linistit la birou.

nu e Unifi, e Ubiquiti (vezi postul tau, cel la care am "raspuns"). Posted Image

Referitor la pret ... nici macar nu am cautat sa iau de BF, tocmai ma intorsesem acasa dupa trei saptamani (cu masina) in nordul Germaniei, rupt in gura, si mi-am adus aminte ca AP-ul meu de la birou pur si simplu nu mai boota, si lasasem cele de pe-acolo pe un wsAP configurat la repezeala ... Doar ca wsAP-ul ala nu duce mai mult de 30-40 mbps in bridge chior, ca deh, atat poate (plus eth-uri pe 100).

Si cum mi se pusese de mult pe Alien, mi-am bagat picioarele scurt, am dat pe gugal dupa router, am gasit o oferta buna (ultima bucata, la Senetic, la pret suspect) si am pus mana pe comanda. Cum nu dadeau poza pe pagina produsului, am dat sa vad codul (beningn, AFi-ALN), si abia atunci am vazut ca scria "Ubiquiti AmpliFi Alien WiFi Kit" la denumire, moment in care n-am mai stat pe ganduri.

Practic, doua zile mai tarziu il aveam pe birou, si setam routerul si meshpoint-ul ... totul la mai putini bani (cu tot cu transport, TVA, factura & shit) decat costa doar routerul Amplifi Alien (AFi-ALN-R) atunci (nu mai zic acum) Posted Image

Cred ca este cea mai mare duma pe care am dat-o in materie de achizitii (sau pe-acolo, daca pun ca, in 23 Dec. 2020, am prins la eMag singura bucata de ASUS ROG Strix GeForce® RTX™️ 3070 OC (imi faceam un sistem de office! Posted Image), la fix 730 EUR + TVA, vanduta de eMag, sigilata, cu docomente & shit; dupa care a disparut, si a aparut sporadic in zilele urmatoare, la 1.500 - 1.600 EUR + TVA, si asa o tine de atunci Posted Image )

Scuze de off-topic, da' am fost plecat ..

Speedtestu' pe WiFi, pe Alien, arata cam asa: Posted Image

Attached File  2022-01-31.png   52.99K   11 downloads

(tot un AX201, insa si pe laptop, cu AX200, tot pe-acolo sta, in iperf3 scoate tot cam asa , insa ... deh, e win2win, 10G - 1G Posted Image ).

[SUM] 0.00-60.00 sec 5.97 GBytes 854 Mbits/sec				 sender
[SUM] 0.00-60.00 sec 5.96 GBytes 854 Mbits/sec				 receiver



Eu sunt multumit! Posted Image

Edited by Tyby, 31 January 2022 - 17:33.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate