Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Masurarea glicemiei dupa 24 de ore nemancat

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Va multumesc mult pentru raspunsuri. Eu aveam impresia ca o data ce glicemia creste peste limitele normale, chiar daca nu este inca diabet propriu-zis, acest proces este ireversibil si nu se mai poate face nimic pentru a ajunge la valorile normale fara tratament medicamentos. Din aceasta cauza eram sceptic cu privire la rezultate si ma gandeam ca faptul ca recoltarea s-a facut dupa 24 de ore de nemancat a facut ca rezultatele sa fie eronate.

Am cautat acum pe Google si intr-adevar se confirma ceea ce spuneti si anume ca pierderea din greutate poate sa duca diabetul in remisie. Asta probabil ca inseamna ca prin scaderea in greutate se reduce glicemia dar nu neaparat in valori normale. Eu insa nu am avut niciodata valori de diabet si scaderea in greutate probabil ca a facut ca acele valori putin crescute sa se reduca la valori normale.

Am sa incerc sa slabesc si mai mult si apoi, daca am curajul sau daca ma forteaza cineva, am sa fac analize noi. :P

 andreic, on 09 noiembrie 2019 - 19:44, said:

Atat ca 24h mi se pare ca cineva a ras de el... in mod normal 12-14 de abtinere sunt suficiente.

Deci trebuia sa fac urografia si in "instructiuni" scria ca de la oa 16:00 din ziua precedenta nu mai ai voie sa bei si sa mananci nimic pentru a goli colonul. Scria ca trebuie sa iau si un laxativ, lucru pe care l-am facut.

Urografia insa era programata la ora 14:00 a doua zi, deci din start 22 de ore de nemancat. Cand am ajuns acolo am aflat ca trebuiau facute analizele. Pe ei nu ii interesa glicemia ci ureea si creatinina serica (sau ceva de genul) insa pe lista de analize erau si glicemia si hemoglobina glicata. In fine dupa unele discutii am fost reprogramat a doua zi la ora 8 dimineata. Am facut analizele pe la 16:00 (deci 24 de ore de nemancat) apoi am mancat putin si iara nemancat peste 24 de ore pentru urografie si procedura propriu-zisa de spargere a pietrei.

#20
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Glicemia creste cand nu mai face fata pancreasul cu productia de insulina. Cand nu mananci face si pancreasul pauza, dar si celulele, creste sensibilitatea lor la insulina. Daca celula are sensibilitate mare la insulina va avea nevoie de o cantitate mica de insulina ca sa fie activata, deci pancreasul va lucra mai putin si va scapa de zaharuri mai eficient.

In principiu chestia asta nu are legatura cu cat de obez esti, obezitatea e o consecinta a diabetului, nu o cauza.

Edited by Mizu, 10 November 2019 - 14:34.


#21
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

 Mizu, on 10 noiembrie 2019 - 14:33, said:

In principiu chestia asta nu are legatura cu cat de obez esti, obezitatea e o consecinta a diabetului, nu o cauza.

Nu mai inteleg nimic, am gasit un site care zice ca pierderea  din greutate pune diabetul in remisie.

https://www.diabetes.../type-2-reverse

Why is it about losing weight?
Well our scientists believe that storing too much fat in the liver and pancreas affects how Type 2 diabetes develops and losing this fat can help put your diabetes into remission.
In fact, losing around 15kg significantly increases your chances of Type 2 diabetes remission.

#22
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Si eu pot sa scriu ce vreau pe bloguri, si chiar o fac, dar ca sa te lamuresti cine are dreptate e suficient sa studiezi mecanismul diabetului de tip 2, luat de pe google:

Pancreasul oricarei persoane sanatoase secreta insulina, un hormon care ajuta glucoza din sange sa treaca, prin peretii vaselor sanguine, catre celulele organismului, care sunt astfel hranite cu energie. In lipsa insulinei, organismul este privat de orice sursa de energie si ar putea sucomba in scurt timp. Persoanele cu diabet zaharat de tip 2 produc insulina, chiar in exces. Dar tocmai din acest motiv organismul dezvolta o rezistenta la insulina, motiv pentru care celulele sale nu mai reusesc sa primeasca si sa utilizeze glucoza pe atat de eficient pe cat ar trebui.

Nu zice nimic de greutatea corporala. Exista si persoane slabe cu diabet.

Obezitatea e o consecinta a diabetului deoarece insulina e hormonul care fixeaza zaharurile in straturi adipoase, iar in diabet ai foarte multa insulina in sange.

Cand nu mananci, sa zicem... 24 de ore, pancreasul nu mai are motiv sa produsa insulina in lipsa zaharurilor, si incepe sa produca glucagon - hormon care descompune grasimea... si slabesti.

#23
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Azi am mai cautat informatii despre diabet si concluzia la care am ajuns este ca sunt 3 principale cauze:
- pancreasul nu produce deloc insulina (asta cred ca e diabetul de tip 1)
- pancreasul produce prea putina insulina
- pancreasul produce suficienta insulina sau poate chiar in exces insa ea nu este bine asimilata de organism.

Pe toate site-urile pe care am cautat se recomandata scaderea in greutate pentru a controla boala insa se admite si ca scaderea in greutate nu intotdeauna ajuta si mai mult se admite si faptul ca oameni slabi pot avea diabet de tip 2.

In ceea ce priveste rezultatele mele faptul ca recoltarea s-a facut dupa 24 de ore de nemancat nu cred ca are vre-o influenta asupra hemoglobinei glicate pentru ca ea masoara media glicemiilor pe ultimele 3 luni. Ar fi trebuit sa ma imi dau seama de acest lucru si atunci nu as mai fi pus la indoiala corectitudinea rezultatului. Despre glicemia de 86 nu stiu sigur daca e corecta dar cel mai probabil este.

Sunt convins ca in unele cauzuri nu diabetul duce la obezitate ci faptul ca mananci prea mult si ajungi obez determina aparitia lui. Daca esti in aceasta situatie, si eu cred ca sunt, pierderea in greutate va reduce glicemia chiar la valori normale daca valorile anormale nu erau prea mari. La mine glicata a scazut de la 6,1 la 5,6 fara nici-un tratament doar mancand mai putin.

Daca diabetul insa nu este cauzat de macarea prea multa, fie el si de tip 2, atunci nu cred ca slabitul va ajuta. Daca ai deja greutate normala, mananci sanatos insa glicemia nu e normala atunci slabitul clar nu e solutie.

Pe un site englez se spunea ca atunci cand ai multa grasime pe organe (ficat, pancreas) asa cum am eu aceste organe nu mai functioneaza normal si din aceasta cauza creste glicemia. Cand am facut ecografia sa vad de ce am dureri si mi-au descoperit piatra la rinichi mi-au facut ecografie completa si mi-au zis ca organele mele sunt pline de grasime.

Eu cred ca daca scap de grasimea de pe organe o sa am glicemie normala fara nici-un tratament. Cel putin sunt optimist. Posted Image

Edited by e2k, 11 November 2019 - 01:06.


#24
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006

 Mizu, on 10 noiembrie 2019 - 14:33, said:

Glicemia creste cand nu mai face fata pancreasul cu productia de insulina. Cand nu mananci face si pancreasul pauza, dar si celulele, creste sensibilitatea lor la insulina. Daca celula are sensibilitate mare la insulina va avea nevoie de o cantitate mica de insulina ca sa fie activata, deci pancreasul va lucra mai putin si va scapa de zaharuri mai eficient.

In principiu chestia asta nu are legatura cu cat de obez esti, obezitatea e o consecinta a diabetului, nu o cauza.

explicatia e putin incurcata.
Sunt 2 factori: -productia de insulina care poate fi insuficienta cantitativ si tardiva. Adica pancreasul se forteaza si pana la urma produce insulina necesara dar cu intarziere. De aia se masoara glicemia la 2h dupa masa.
   -rezistenta la insulina. Consumul excesiv de glucide si obezitatea duc la o secretie abundenta de insulina initial si celulele devin rezistente la actiunea ei ceea ce necesita mai multa insulina etc pana la epuizarea pancreasului. Scaderea in greutate si evitarea dulciurilor concentrate amelioreaza aceasta chestie.

Obezitatea nu e consecinta diabetului ci cauza. Unul dintre simptome este scaderea in greutate.

#25
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006

 chilly willy, on 11 noiembrie 2019 - 11:06, said:

Ma simt dator sa-ti raspund din cauza ca m-ai citat, dar nu stiu ce ti-as mai putea zice daca nu ai inteles inca din explicatia mea. Initiatorul s-a mai documentat si a inteles, asta si voiam.

Doar aia cu 2h dupa masa o comentez, motivul pentru care se testeaza atunci e ca dureaza 1-2 ore ca sa se stabilizeze nivelele glicemice in sange pe baza producerii de insulina post-masa. De ce ar interesa pe cineva glicemia dupa ce mancam, la ce foloseste asta cand e evident ca ea creste? Deci se asteapta 2 ore.

#26
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
intereseaza pentru a aprecia viteza si intensitatea raspunsului pancreasului. La diabetici pancreasul produce tarziu insulina astfel ca la 2h glicemia e inca mare (adica depaseste 140). In esenta te-am citat pentru ca spui prostii amestecate cu lucruri reale. Nu ai inteles care e mecanismul dar ai citit cate ceva pe goagle si ai insailat niste explicatii. De ex afirmatia

 Mizu, on 10 noiembrie 2019 - 15:27, said:

Obezitatea e o consecinta a diabetului deoarece insulina e hormonul care fixeaza zaharurile in straturi adipoase, iar in diabet ai foarte multa insulina in sange.
e o prostie, in diabet greutatea scade. Te las sa cauti pe goagle de ce. Afirmatia inversa ca diabetul e consecinta obezitatii e adevarata.

Edited by chilly willy, 11 November 2019 - 19:43.


#27
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

 chilly willy, on 11 noiembrie 2019 - 11:06, said:

   -rezistenta la insulina. Consumul excesiv de glucide si obezitatea duc la o secretie abundenta de insulina initial si celulele devin rezistente la actiunea ei ceea ce necesita mai multa insulina etc pana la epuizarea pancreasului. Scaderea in greutate si evitarea dulciurilor concentrate amelioreaza aceasta chestie.

O data ce rezistenta la insulina s-a instalat ea devine ireversibila? Inteleg ca reducerea in greutate si dieta pot ameliora diabetul insa se mai poate face ceva pentru a ajunge la situatia initiala.

Din materiale citite de mine ar rezulta ca nu se mai poate face nimic. Se spune ca diabeltul de tip 2 in multe cazuri poate fi controlat astfel incat sa se evite efectele negative care pot aparea dar nu prea am vazut sa se spuna ca se mai poate face ceva pentru a redeveni normal. O data ce ai glicemie anormala o poti ameliora in multe cazuri chiar si fara medicamente dar nu cred ca te mai poti intoarce la normalitate. Cel putin asta am inteles eu.

#28
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

 e2k, on 10 noiembrie 2019 - 14:30, said:

Urografia insa era programata la ora 14:00 a doua zi
Aia e altceva, am crezut ca iei doar analize standard, pentru cele speciale trebuie conditii mai serioase de pregatire.

#29
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
@andreic

Da, trebuia o pregatire mai speciala. Am ajuns sa fac analizele de sange dupa 24 de ore de nemancat pentru ca am uitat sa le fac inainte. As fi putut sa le fac inainte sa incep pregatirea pentru urografie in conditii normale adica nemancat 10-12 ore. Nici acum nu stiu de ce era nevoie si de glicemie si hemoglobina glicata, probabil ca are o influenta fie la urografie fie la procedura de spart piatra de la rinichi sau la amandoua cine stie.

Oricum mie imi este frica de analizele de sange pentru ca vad ca am colesterolul si glicemia anormale. Am fost uimit sa vad glicemia asa de mica, de-asta am si intrebat-o pe doctorita urolog daca rezultele sunt corecte dupa 24 de ore de nemancat si acum si pe forum. :) Dupa cum am zis doctorita a zis ca sunt corecte rezultatele dar diabetul nu era specializarea ei.

#30
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

 e2k, on 16 noiembrie 2019 - 16:49, said:

pentru ca vad ca am colesterolul si glicemia anormale. Am fost uimit sa vad glicemia asa de mica,

Si la ce te asteptai la 24 ore infometare si nehidratat ?

#31
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Ma asteptam la rezultate asemanatoare cu cele din analizele anterioare. In ceea ce priveste glicemia ma asteptam sa fie in jurul valorii 110 iar hemoglobina glicata in jur de 5,9-6,1.

E adevarat ca de la ultimele analize am slabit aproximativ 7kg dar nu stiam ce influenta poate avea acest lucru asuprea glicemiei. Efectiv nu stiam ce sa cred, a scazut glicemia pentru ca am slabit sau pentru ca recoltarea s-a facut dupa 24 de ore de nemancat si astfel rezultatele nu au fost corecte? Acum insa dupa ce am inteles ca hemoglobina glicata depinde de valorea glicemiei in ultimele 3 luni cred ca rezultatul a fost corect in privinta acestui test. In ceea ce priveste glicemia nu sunt convins inca.

Cand ma intorc in tara in ianuarie cred ca am sa imi fac iar analizele chiar daca o sa am ceva emotii. Am sa incerc atunci sa nu mananc cu 12 ore inainte. Desi s-ar putea sa ma ingras din nou in timpul sarbatorilor. Posted Image

Edited by e2k, 16 November 2019 - 17:41.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate