Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Programul Erasmus+

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Unknown10

Unknown10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.02.2019
Dupa ce termin liceul vreau sa studiez in Ungaria la Wizz Air Pilot Academy si in principiu ai la ei pe site detaliile in mare,si trebuie sa ai 14.000 euro dupa ce treci toate stagiile sa platesti si restul iti prefinanteaza ei insa cazarea si transportul nu sunt incluse.
Sa zicem ca de banii aia fac rost (14.000 euro),dar transportul si cazarea de unde?distanta dintre scoala aceea si locația mea este de vreo 370km(cam echivalentă cu drumul pana la Bucuresti)
Pot sa fiu student in programul Erasmus+ si daca da care sunt beneficiile tinand cont ca durata de terminare a cursurilor e undeva la 2 ani si ceva plus type rating si alte lucruri pana la first oficcer.
Exista alte fonduri europene pentru a studia in strainatate sau trebuie tot bine sa fac pe banii mei proprii?

#2
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
14.000 de euro ? parca la noi e undeva la 60.000 de euro, nu mai retin, am avut o gagica care invata acolo

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
școlile de pilotaj le plătești integral.vezi în polonia am înțeles că ar fi prețurile mai mici

#4
vpiti

vpiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 11.01.2010
@initiator - Erasmus + nu te poate ajuta. Conform paginii lor (si ce stiam si eu) ca sa participi la Erasmus trebuie sa fii deja student la o universitate iar UE iti poate finanta un stagiu in strainatate de 12 luni/ciclu de studiu.

Quote

Cât timp poate dura o mobilitate?
Studenţii pot petrece între 3 şi 12 luni într-o mobilitate de studiu (inclusiv o perioadă de stagiu/plasament, în cazul în care aceasta este planificată). Acelaşi student poate primi un grant pentru studiu sau plasament în străinătate de până la 12 luni maximum pentru fiecare ciclu de studiu:
+
Pe durata primului ciclu de studiu (licenţă sau echivalent)...
+ Pe durata ciclului doi de studiu (master sau echivalent – EQF nivel 7) şi
+ Pe durata celui de-al treilea ciclu de studiu în calitate de candidat la doctorat (nivel doctorat sau EQF nivel 8)
Durata unui plasament pentru absolvenţi se calculeaza până la maximum 12 luni după terminarea ciclului universitar în cadrul căruia au candidat.
Care sunt condiţiile?
Studenţii trebuie să fie înregistraţi într-o formă de învăţământ superior cu studii care să conducă la obţinerea unei diplome universitare sau a altui tip de certificare la nivel terţiar (inclusiv nivelul de doctorat).
Mobilitatea poate fi efectuată cu condiţia să existe acorduri inter-instituţionale între organizaţia de trimitere şi organizaţia de primire. De asemenea, ambele instituţii trebuie să deţină o Cartă universitară Erasmus.


#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
la 14000 nu cred că ești pilot de linie

#6
Unknown10

Unknown10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.02.2019
Wizz Air Pilot Academy este o academie care iti prefinanteaza cursurile pe o perioada(nu mai stiy exact cat),dar oricum tu o sa începi sa platesti in rate suma de 51.000 euro cu tot cu dobanda dupa ce o sa lucrezi la compania lor,adica dupa ce treci toate examenele si devii first officer.Ai nevoie de 14.000 euro sa plătești un avans tu iar restul de vreo 46.000 euro(*51.000 la momentul platirii in rate) o sa-i platesti in cateva luni,cea mai mare rata ajungand la 1100 euro pe luna in ultimele rate.
Deci nu pot intra in Programul Erasmus+,dar alt program nu exista?

#7
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostEMPP, on 09 noiembrie 2019 - 10:35, said:

la 14000 nu cred că ești pilot de linie

De low-cost :)

#8
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Er+ e pt cei care sunt studenti si vor sa faca un internship / exchange in strainatate pt 1-2 semestre. Deci daca studiezi in Romania si pleci in alta tara din EU pt cateva luni, primesti.

In Ungaria oricum cazarea si mancarea sunt ieftine, deci ai noroc.

#9
Unknown10

Unknown10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.02.2019
Pai cam da dar totusi cu nu am acum 14.000 euro si mai am 2 ani de liceu si timpul trece iar eu tot la asta ma gandesc din ce in ce mai mult.Si la alta școală nu m-am mai interesat extrem de mult pt ca asta iti asigura serviciul cum ar veni.
Acum la fizica ma "coc" sa zic asa ca anul asta nu fac ca profa e si de chimie si deci fac vreo 5 ore de chimie pe sapt.
Cazarea sper sa fie cat de ieftina sub 400 euro pe luna.Alta solutie nu vad ca oricum daca as asculta ce spun multi din jurul meu mergeam la politie mai ales la inaltimea mea.


#10
mediasick

mediasick

    sferto-doct, corect politic, fan multiculti, vax lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,119
  • Înscris: 21.08.2017
care este cat?

#11
Unknown10

Unknown10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.02.2019

View Postmediasick, on 09 noiembrie 2019 - 21:38, said:

care este cat?
Ce?

#12
mediasick

mediasick

    sferto-doct, corect politic, fan multiculti, vax lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,119
  • Înscris: 21.08.2017
ce, ce?

#13
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

View PostUnknown10, on 09 noiembrie 2019 - 14:03, said:

Pai cam da dar totusi cu nu am acum 14.000 euro si mai am 2 ani de liceu si timpul trece iar eu tot la asta ma gandesc din ce in ce mai mult.Si la alta școală nu m-am mai interesat extrem de mult pt ca asta iti asigura serviciul cum ar veni.
Acum la fizica ma "coc" sa zic asa ca anul asta nu fac ca profa e si de chimie si deci fac vreo 5 ore de chimie pe sapt.
Cazarea sper sa fie cat de ieftina sub 400 euro pe luna.Alta solutie nu vad ca oricum daca as asculta ce spun multi din jurul meu mergeam la politie mai ales la inaltimea mea.

Ce inaltime ai? Asta te intreba @mediasick.

Hai sa o luam de la 0. Tie iti plac avioanele  sau ce tine de aeroporturi, sau sa fii pilot? Iti place viata academica sau esti genul de tip care vrea sa faca o scoala de 1 an rapid si apoi sa aiba job?

Stii sa inoti?

60 k euro e mult, care e varsta medie a absolventilor? Ai putea sa muncesti inainte sa strangi niste bani. Inveti programare, ceva.

In primul rand trebuie sa fii sigur ca esti apt medical sa fii pilot, ca daca nu toate astea sunt discutii degeaba.

Incearca sa-ti faci un cont de LinkedIn si sa cauti piloti la Wizz air si sa ii intrebi pe ei cum a fost / cum s-au descurcat.

#14
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 22.11.2006
N-ai treaba cu Erasmus+ Acolo te duci la facultate nu la scoala de piloti...

#15
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
In primul rand inainte de bani,examenul medical e decisiv.Daca nu-l treci poti avea 1 milion de euro ca nu faci nimic cu ei.

#16
Unknown10

Unknown10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.02.2019

View PostKean, on 10 noiembrie 2019 - 10:39, said:

In primul rand inainte de bani,examenul medical e decisiv.Daca nu-l treci poti avea 1 milion de euro ca nu faci nimic cu ei.
Exact,stiu ca este STRICT examenul medical si dupa liceu o sa-mi fac un control medical pentru a vedea daca sunt apt si din ce m-am interesat nu vad un motiv pentru care nu as fi.Nu am un regim alimentar strict dar nu beau sucuri,dulciuri cat de rar se poate si in rest fructe,legume,lapte,brânză....
Nu sunt nici genul:gata fac scoala un an si sunt angajat dar nici ala cu 6 ani de studiu.Pe mine de mic m-a pasionat aviatia si cam tot ce e cu motor in general de aceea visul meu e sa devin pilot si la asta m-am gandit si eu sa lucrez dupa liceu sa fac rost de bani pt academie,care desi dureaza 2 ani si ceva ai multe examene de trecut si carti întregi de învățat.
Ca inaltime am 1.87-1.88 deci la militari no chance ca e maxim 1-87.
Imi place informatica pe care o fac dar nu vreau o cariera din asta si in concluzie cam singura mea optiune ar fi Wizz Air Pilot Academy insa inainte de astea este obtinerea unui Certificat Medical Clasa 1.
Stiu sa inot?pai in principiu da sa ma descurc dar sa ma aventurez in largul marii.

Edited by Unknown10, 10 November 2019 - 20:34.


#17
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Poate ai vrea sa lucrezi in logistica, pe un aeroport? (de nu iese examenul medical)

#18
Unknown10

Unknown10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.02.2019

View PostVillefort, on 11 noiembrie 2019 - 13:55, said:

Poate ai vrea sa lucrezi in logistica, pe un aeroport? (de nu iese examenul medical)
Eu sper din tot sufletul sa trec examenul medical si dupa cum am spus mai sus eu am avut o pasiune de mic pt tot ce era cu motor si pana la urma imi voi deplini visul fie mai repede fie mai tarziu

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate