Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Păreri subevaluare imobil prin ipotecar

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Ralucafloricica

Ralucafloricica

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.11.2019
Hello... Am și eu o situație, sunt vânzătoarea unei case în Măgurele Ilfov, cumpărătoarea ia prin ipotecar BCR, a venit evaluatorul a văzut ieri, cât durează pana da un raspuns, fac subevaluari grave? Ma aștept la un 10.000 și nu ar fi problema dar mai rău de atât pe o casa cu teren 450mp și amprenta 52 utili plus terasa și pod înalt construcție 2018 terminata complet? Preț cerut 75.000 mobilat(da știu ei nu iau în considerare mobila) de aici ma și aștept la subevaluare... Voi care ați avut evaluări făcute au subevaluat mult?

#2
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

 Ralucafloricica, on 08 noiembrie 2019 - 13:07, said:

Hello... Am și eu o situație, sunt vânzătoarea unei case în Măgurele Ilfov, cumpărătoarea ia prin ipotecar BCR, a venit evaluatorul a văzut ieri, cât durează pana da un raspuns, fac subevaluari grave? Ma aștept la un 10.000 și nu ar fi problema dar mai rău de atât pe o casa cu teren 450mp și amprenta 52 utili plus terasa și pod înalt construcție 2018 terminata complet? Preț cerut 75.000 mobilat(da știu ei nu iau în considerare mobila) de aici ma și aștept la subevaluare... Voi care ați avut evaluări făcute au subevaluat mult?
Evaluatorul ia dupa niste grile folosite de toti si scade ceva tinand cont de trendul pietei (acum preturile sunt umflate, cum era acum vreo 10 ani) astfel incat banca sa fie acoperita. Nu ia in calcul cat vrea vanzatorul.

#3
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Si problema ta care e? Daca va fi subevaluata inseamna doar ca avansul cumparatoarei trebuie sa fie mai mare. Sau v ati inteles sa negociati pretul dupa evaluare?

#4
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011

 leventebest, on 08 noiembrie 2019 - 15:48, said:

Si problema ta care e? Daca va fi subevaluata inseamna doar ca avansul cumparatoarei trebuie sa fie mai mare. Sau v ati inteles sa negociati pretul dupa evaluare?
exact.din partea ta sa o evalueze la cat vrea ala. pe cumparator il arde. tu poti vinde casa cu 1 leu sau 1 milion de euro. cat primesti pe ea ala e pretul pietei

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Eu am luat credit prin Prima Casa la BCR si evaluarea a fost cea a pietei (parca un pic mai mult, decat pretul de vanzare). Depinde de evaluator si cine si cum discuta. Am auzit in folclor ca evaluatorul poate fi influentat (de cumparator sa umfle, pentru cumparator sa scada). Nu stiu cat adevar e in asta, dar o marja de eroare sigur va fi. Ca evaluarea va fi, de exemplu 11.000E sau 9.000E si tu ceri 10.000E, e partea a doua.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate