Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Stabilizator imagine pentru Nikon

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
cybered01

cybered01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 12.08.2016
Salutare. Am si eu un aparat Nikon (mai multe detalii in imagine) si doresc sa achizitionez un stabilizator imagine cu intentia de a filma diferite chestii in timp ce mergem (pe diferite tipuri de teren). In principiu ma intereseaza care este cel mai decent sa il cumpar (raport calitate-pret) ? Am vazut ca ele costa intre 600-1.500 lei cele mai ieftine. Doresc sa filmez pt youtube si sa folosesc acest aparat la inceput (din lipsa de fonduri) dupa care voi cumpara o camera video profesionala (daca merge treaba).

Suplimentar: Intreb tot aici, ca sa nu mai fac alt topic. E nevoie sa mai iau ceva (microfon, blitz sau alte chestii) pentru a imbunatati calitatea filmarilor tinand cont de faptul ca nu e un aparat destinat filmarilor?

Attached Files



#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ce anume vrei să filmezi ?

https://altex.ro/sis...cpd/TRPFYA1000/

https://www.atlas.ro...ere-dslr-si-227

Un sfat prietenesc e să nu arunci banii pe prostii pentru că nu e așa cum crezi cu Youtube și dacă nu faci un conținut mega interesant și nu ai abonați mulți nu apuci nici măcar să recuperezi banii de pe scule.

Vezi că nu poți filma cu blitzul.

Dacă vrei microfon deștept și lampă ceva zi un buget și te lămuresc colegii.

Descrie și tu puțin ce anume vei face pe canalul ăla. Chiar sunt curios.

Edited by waterman, 08 November 2019 - 09:51.


#3
cybered01

cybered01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 12.08.2016

 waterman, on 08 noiembrie 2019 - 09:49, said:

Ce anume vrei să filmezi ?

https://altex.ro/sis...cpd/TRPFYA1000/

Vreau sa filmez chestii diferite.

Exemplu 1: Eu stand la un birou si facand difeite chestii pe el si explicand.
Exemplu 2: Eu mergand printr-un loc de joaca pentru copii si explicand diferite chestii sau jucandu-ma pe acolo.

In principiu vreau sa fac filmulete educative pentru copii.

Pentru filmatul in interior as vrea sa imi cumpar si 1/2 reflectoare, desi inca nu stiu ce fel de reflectoare ar fi bune.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ce buget ai pentru asta.

Sper că ești conștient că nu vei face bani din YT.

#5
cybered01

cybered01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 12.08.2016

 waterman, on 08 noiembrie 2019 - 10:03, said:

Ce buget ai pentru asta.

Sper că ești conștient că nu vei face bani din YT.

3.500 lei buget.

De ce sa nu fac bani din yt? Altii cum fac, eu de ce nu as face?

#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
D5300 este greoi, eu zic sa cauti sa il dai la schimb cu un mirrorless. Poate un alpha de la Sony este mult mai ok pentru video-uri.

Ca sa filmezi ai nevoie de un stick si un microfon (gasesti microfoane foarte decente pe AliExpress la 25-30 de dolari). Blitz este pentru poze nu pentru filmari, luminozitatea intr-un cadru video se obtine prin obiectiv. Exista obiective mai luminoase si unele mai intunecate, asta trebuie sa cauti tu pe net care este mai ok.

In rest creativitate iti doresc si bafta.

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 cybered01, on 08 noiembrie 2019 - 10:05, said:

De ce sa nu fac bani din yt? Altii cum fac, eu de ce nu as face?
Nu era cu răutate.
Acum câți abonați ai ?
Cum intenționezi să faci reclamă ?

Buget de marketing ai ?

#8
cybered01

cybered01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 12.08.2016

 business11, on 08 noiembrie 2019 - 10:19, said:

D5300 este greoi, eu zic sa cauti sa il dai la schimb cu un mirrorless. Poate un alpha de la Sony este mult mai ok pentru video-uri.

Ca sa filmezi ai nevoie de un stick si un microfon (gasesti microfoane foarte decente pe AliExpress la 25-30 de dolari). Blitz este pentru poze nu pentru filmari, luminozitatea intr-un cadru video se obtine prin obiectiv. Exista obiective mai luminoase si unele mai intunecate, asta trebuie sa cauti tu pe net care este mai ok.

In rest creativitate iti doresc si bafta.

Cu stick nu ies filmarile foarte miscate? Nu trebuie unstabilizator?

Ca si obiectiv ce variante as avea pt aparatul meu, daca nu te rog prea mult :D doar ce incep cu toate chestiile astea si nu ma pricep prea bine.

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă tu vrei să dai 3500 de lei să faci filme de genul

Quote

Un porcusor de jucarie care guita timp de 10 minute si e "mangaiat" cu o banana :))

Și speri că te faci bogat din asta, baftă !

https://forum.softpe.../#entry25446053

#10
cybered01

cybered01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 12.08.2016

 waterman, on 08 noiembrie 2019 - 10:22, said:


Nu era cu răutate.
Acum câți abonați ai ?
Cum intenționezi să faci reclamă ?

Buget de marketing ai ?

Hai sa nu deviem de la subiect... principalul ar fi un stabilizator si ceva accesorii pt o calitate video ok.

Ca sa iti si raspund, doresc sa aloc 2.500 lei pt marketing.

#11
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 cybered01, on 08 noiembrie 2019 - 09:58, said:

Vreau sa filmez chestii diferite.

Exemplu 1: Eu stand la un birou si facand difeite chestii pe el si explicand.
Exemplu 2: Eu mergand printr-un loc de joaca pentru copii si explicand diferite chestii sau jucandu-ma pe acolo.

In principiu vreau sa fac filmulete educative pentru copii.

Pentru filmatul in interior as vrea sa imi cumpar si 1/2 reflectoare, desi inca nu stiu ce fel de reflectoare ar fi bune.

Diferite chestii insemnand tutoriale sau cum te plictisesti tu la munca de birou?Si filmulete educative pentru copii de cati ani?Daca targetul tau sunt copiii de 6-7 ani vei face 100€ cam dupa 100 de ani.Si inca altceva,daca nu vorbesti in engleza,nu are rost sa te apuci de yt.

Ce-ti trebuie tie e un gimbal pentru smartphone ca pentru aparatul care-l ai gimbalurile incep de pe la 300€ in sus.
Cel mai bun gimbal de smartpfone la ora actuala e dji osmo 3.Costa in jur de 100€.Ca un feature important la el e, ca are un soft de recunostere obiect sau fata de om pe care-l poate urmari in miscare.Deci nu ai nevoie de un operator extra.

Edited by Kean, 08 November 2019 - 10:41.


#12
cybered01

cybered01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 12.08.2016
Ok, deja deviem de la subiect vad. Am un proiect destul de interesant pe care vreau sa il pun in aplicare, vom vedea ce va iesi.

 Kean, on 08 noiembrie 2019 - 10:31, said:



Diferite chestii insemnand tutoriale sau cum te plictisesti tu la munca de birou?Si filmulete educative pentru copii de cati ani?Daca targetul tau sunt copiii de 6-7 ani vei face 100â‚Ź cam dupa 100 de ani.Si inca altceva,daca nu vorbesti in engleza,nu are rost sa te apuci de yt.
Nu era vorba de biroul de la munca ci de un birou oarecare (masă pe limbajul tau) pe care desenez sau mai stiu eu ce. Vorbesc engleza cursiv fyi.

Hai sa ne axam pe subiect si mai putin pe nu poti face aia si ailalta si ca nu voi reusi sa fac nimic. Asta e la latitudinea mea si ramane de vazut.

#13
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

 cybered01, on 08 noiembrie 2019 - 10:26, said:

Cu stick nu ies filmarile foarte miscate? Nu trebuie unstabilizator?

Ca si obiectiv ce variante as avea pt aparatul meu, daca nu te rog prea mult Posted Image doar ce incep cu toate chestiile astea si nu ma pricep prea bine.

Stativ pentru filmariile fixed, adica atunci cand te filmezi tu la birou si desenezi sau faci ce doresti, plus lumina alba (in incaperi obiectivul nu te ajuta foarte tare, aici ai nevoie de lumina alba puternica).
Stick pentru filmari in timp ce mergi si asa mai departe, cu timpul o sa reusesti sa filmezi tu mult mai linistit, la inceput era mai complicat. Cel mai usor este sa iti pui cureaua de la camera pe gat sa iei aparatul cu ambele maini si sa ti camera cat mai departe posibil in asa fel incat sa ai o tensiune la cureaua camerei si tu poti filma dupaia foarte stabil. Daca te filmezi singur adica gen selfie, cu un stick de camera si in timp formezi o mana linistita. Multe camere mirrorless au stabilizator in setari.

Nu investii multi bani in YouTube de la inceput. Toti care astazi sunt cunoscuti au plecat de jos cu niste kit-uri de filmare foarte slaba. Content-ul este mult mai important, important este sa nu filmezi cu un telefon de rahat si in conditii proaste plus editare slaba. Cu o camera decenta ca a ta, editare decenta si content interesant o sa ai sanse. Marketing-ul vine de la sine, trebuie sa inveti putin ce inseamna clickbait.

Pe YouTube cu content romanesc se castiga mediocru catre slab. Ai nevoie de 2-3 videouri in fiecare saptamana cu 85-95.000 vizionari unice pe clip ca sa faci un 1-1500eur (se calculeaza pe click unic defapt, nu iti pot spune o suma exacta, dar aproximativa, daca o sa ai romani din strainatate care se uita la tine o sa ai castiguri mai bune).

Exista YouTuberi internationali care au 1 clip pe saptamana si scot 35-40.000eur lunar fara parteneriate si alte rahaturi, doar din YouTube.

Deci este multa munca si la inceput fara succes foarte mare. Dar iti urez mult succes !

#14
cybered01

cybered01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 12.08.2016

 business11, on 08 noiembrie 2019 - 11:10, said:



Stativ pentru filmariile fixed, adica atunci cand te filmezi tu la birou si desenezi sau faci ce doresti, plus lumina alba (in incaperi obiectivul nu te ajuta foarte tare, aici ai nevoie de lumina alba puternica).
Stick pentru filmari in timp ce mergi si asa mai departe, cu timpul o sa reusesti sa filmezi tu mult mai linistit, la inceput era mai complicat. Cel mai usor este sa iti pui cureaua de la camera pe gat sa iei aparatul cu ambele maini si sa ti camera cat mai departe posibil in asa fel incat sa ai o tensiune la cureaua camerei si tu poti filma dupaia foarte stabil. Daca te filmezi singur adica gen selfie, cu un stick de camera si in timp formezi o mana linistita. Multe camere mirrorless au stabilizator in setari.

Nu investii multi bani in YouTube de la inceput. Toti care astazi sunt cunoscuti au plecat de jos cu niste kit-uri de filmare foarte slaba. Content-ul este mult mai important, important este sa nu filmezi cu un telefon de rahat si in conditii proaste plus editare slaba. Cu o camera decenta ca a ta, editare decenta si content interesant o sa ai sanse. Marketing-ul vine de la sine, trebuie sa inveti putin ce inseamna clickbait.

Pe YouTube cu content romanesc se castiga mediocru catre slab. Ai nevoie de 2-3 videouri in fiecare saptamana cu 85-95.000 vizionari unice pe clip ca sa faci un 1-1500eur (se calculeaza pe click unic defapt, nu iti pot spune o suma exacta, dar aproximativa, daca o sa ai romani din strainatate care se uita la tine o sa ai castiguri mai bune).

Exista YouTuberi internationali care au 1 clip pe saptamana si scot 35-40.000eur lunar fara parteneriate si alte rahaturi, doar din YouTube.

Deci este multa munca si la inceput fara succes foarte mare. Dar iti urez mult succes !

Multumesc mult pentru detalii! Ma ajuta foarte mult. In principiu vreau sa ma axez pe public din afara(target copii si parinti) si viziunea mea este de cateva milioane view-uri / videoclip.

#15
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Cu Nikon-ul tau o sa iti fie putin greu pentru ca este o camera greoaie si voluminoasa. Daca treci pe un mirrorless o sa vezi ca iti ofera multe avantaje, asta doar daca stii sigur ca ramai pe video, daca doresti si fotografii, etc. atunci Nikon-ul este mult peste.

Dupaia invata sa editezi profesionist, uitate la vloggeri romani si inspira-te. Baga 3-4 video-uri pe YouTube cu clickbait si vezi ce response ai. Dupa care produci in continuare si tot asa. Cu cat mai multe video de la inceput cu atat mai mare este sansa sa castigi abonati.

La inceput o sa fie greu si frustrant cand o sa strangi doar cateva zeci sau sute de view-uri si 2-3 abonati pe luna, dar cu timpul daca te ti de treaba o sa fie ok. Milioane view-uri pe un clip in romaneste nu este foarte real, dar important este sa ai un vis.

#16
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
DJI Ronin S -  unu Gimbal foarte bun

#17
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
Ca sa fim la subiect:

Ceva de mana: https://www.westbuy....2kg-1.6kg-.html

Pe OLX, Ronin SC - nou: https://www.olx.ro/o...html#350d6305b4

Westbuy: https://www.westbuy....kg-payload.html

Mai trebuie un trepied, sigur gasesti pe olx ceva decent, la unii care s-au plictisit sa le care pe alea grele la munte :)

O sa ai nevoie de cateva lumini (led de preferat) continue, gasesti o gramada acum...ideal sa pui una/doua pe tine si alta pe fundal, separat..

Camera aia iti face un clip decent, cauta niste LUT-uri mai dragute si o sa arate altfel clipul.

Succes.

Edited by Dizlpower, 08 November 2019 - 13:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate