Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

calitatea peliculei a anilor '75

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#73
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Nu sunt taiate.

Director Cut e defapt filmul reeditat sub supravegherea si in viziunea regizorului. De obicei se mai adauga scene ce au fost scoase la montajul initial, ptr ca se depasea durata stabilita a filmului.
De obicei astea apar pe Blu-ray-uri. Pot fi mai multe tipuri - Director Cut, Extended Cut, etc.

Cut se refera la editare/montaj in acest caz daca vrei sa traduci.

#74
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,629
  • Înscris: 21.06.2016
Toate filmele se fac mult mai lungi, cu diferite variante de poveste, de sfirsit etc.
Cind se termina se aduna producatorii, se fac si niste grupuri "de cetateni" care voteaza ce sfirsit le place, mai zic si prdoucatorii ceva, si se taie filmul sa ajunga in formatul stadard.
Director's cut e in principu cum ar fi vrut regizorul sa fie, nu cum vor producatorii, restrictiile de timp si focus groups.

#75
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Sunt zeci de filme ,chiar sute , cu diferite lungimi. De multe ori durata difera si cu orele. Das Boot ,seria originala e vreo 4 ore ,exista film(director's cut) de 3 ore  si varianta de doua ore si ceva ,Alte exemple : Trilogia LOTR , Kingdom of Heaven(R. Scott) ,Terminator 2-asta are vreo 4-5 variante de diferite lungimi ,etc.

#76
Strelok_-

Strelok_-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 390
  • Înscris: 17.10.2019

View Postedigee, on 20 noiembrie 2019 - 11:39, said:

Sunt zeci de filme ,chiar sute , cu diferite lungimi. De multe ori durata difera si cu orele. Das Boot ,seria originala e vreo 4 ore ,exista film(director's cut) de 3 ore  si varianta de doua ore si ceva ,Alte exemple : Trilogia LOTR , Kingdom of Heaven(R. Scott) ,Terminator 2-asta are vreo 4-5 variante de diferite lungimi ,etc.
Das boot vers originala netaiata conform imdb are chiar 4h 53,si mai este una de 5h.la T2 in afara de special edition care are 153min,mai e inca o vers de 156 min nu-mi vine sa cred.Mie versiunile de pelicula imi plac,sunt satul de astea televizate care sunt cipoartite de-a dreptul.Nici macar pe blu-ray nu sunt complete si acolo sunt taiate.Jur ca daca  gasi undeva versiunile de pelicula as da toti banii din lume pe ele.Dar versiunile de pelicula nu sunt la indemana publicului,asta e.

de obicei versiunile de pelicula zac intr-un laborator plin de praf.

#77
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Versiunile pe pelicula originale zac intr-o camera protejata, fara praf si cu umiditate controlata, la temperatura constanta.

#78
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,776
  • Înscris: 04.10.2014
Director's cut nu este versiunea pentru televiziune, este cea pe care și-ar fi dorit-o regizorul.
Și pentru televiziuni și pentru cinematografe filmele se taie din motive comerciale, să încapă în grila de programe, cu tot cu reclame, respectiv să încapă un număr de reprezentații pe zi.
Pe blu-ray nu există aceate constrângeri și se pot pune versiuni mai lungi.

View Postdjl, on 19 noiembrie 2019 - 12:53, said:

Dacă procesul era optic și pelicula pe care copiai era bună, cum de se făcea pierdere de calitate?   :mellow:
Ia un aparat foto cu film (poate fi și digital, dar probabil durează mai mult) și fă așa: faci o fotografie, o developezi, apoi pozezi poza primă, developezi poza pozei, fotografiezi a doua copie, etc. Să-mi spui și mie ce se întâmplă în timp (după un număr de recopieri) cu poza. Indicii: zgomot și entropie.

#79
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Şi dacă copiez de pe peliculă pe peliculă, folosind eventual peliculă specială destinată copierii?   :)

#80
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Orice copie analogica fie de film video sau audio se face cu pierderi, revolutia digitala a promis copii 1:1 fara pierderi, se copiau date dar nici asa nu exista garantia ca este fara pierderi, citirea si interpretarea datelor nu este perfecta in domeniile astea home user.

#81
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,629
  • Înscris: 21.06.2016
Revolutia digitala pemite lipsa pierderilor dar pierderile exista de la inceput in procesul de cuantizare.

#82
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostStrelok_-, on 08 noiembrie 2019 - 04:58, said:

ca-i analog sau digital orice imagine e formata din pixeli....

Cauta prin albumul de familie o fotografie facuta cu aparat SLR si incearca sa numeri pixelii. Posted Image

Legat de subiectul topicului, ce rezolutie putem extrage la transferarea in mediul digital , tine de mai multi factori. De exemplu cat de bune au fost obiectivele si camerele utilizate, cat de buna a fost lumina, ca din imagini cu intuneric degeaba incerci sa extragi mult detaliu.

Calitatea imaginii de pe rolele originale nu poate fi mai slaba decat imaginea pe care o vedem noi. Invers se poate, adica ceea ve vedem pe televizor sa fie mai prost decat ceea ce s-a filmat. Din anii 70-80' pana astazi, tehnologia a evoluat suficent de mult incat sa putem sa profitam la maxim de ceea ce au filmat oamenii aia acolo. Acum 30 de ani nu aveai nici mijloacele de stocare necesare (bluray-uri sau straming la viteze mari) si nici aparate de redare a imaginii (vorbesc de televizoare) capabile sa redea o calitate nici macar apropiata de ceea ce putea fi extras de pe rola.

Edited by razor01, 21 December 2019 - 00:36.


#83
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Daca ai ocazia sa vezi Dunkirk intr-un cinematograf IMAX (care proiecteaza analogic, nu wanna be IMAX cu proiectie digitala), o sa ramai socat cat de bine poate sa arate un film pe pelicula de 70mm.

#84
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
În România din păcate nu mai există cinematograf cu proiector 70 m.m. clasic. Chiar sunt curios ce s-a întâmplat cu cele 3 "Baurer" U2 de la Sala Palatului (care erau şi pentru 35 şi pentru 70).

#85
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Uite un exemplu de cum se vede un film produs pe pelicula in anii 60, transpus pe blu-ray in 1080p, redat de o plasma Pioneer FHD, fotografiat cu un aparat foto digital si vazut acum pe un monitor de PC, probabil.
Dupa atatea modificari cum pare sursa pelicula?

Attached Files



#86
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
În primele 2 se vede bine, în nr. 3 mai prost, dar tot se vede că a fost ceva de calitate   :)

#87
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostFC72, on 15 ianuarie 2020 - 11:31, said:

Uite un exemplu de cum se vede un film produs pe pelicula in anii 60, transpus pe blu-ray in 1080p

Nu este ,,un film'' , este celebrul Lawrence al Arabiei , o capodopera a istoriei cinematografiei. Posted Image

Il am si eu pe bluray.

Au trecut 58 de ani de la lansarea acelui film si, in continuare, depaseste orice film romanesc din punctul de vedere al calitatii imaginii.

Apropo, am cumparat cele doua filme romanesti aparute pe bluray (Rapirea Fecioarelor si Haiducii). Spre stupefactia mea, ambele au venit cu discuri facute la calculator. Da, discuri d-alea cu tenta albastruie, nu incolore cum sunt cele originale, iar fisierul cu filmul este pur si simplu un container m2ts facut cu un program de ardere. Nu are protectie, nu are meniuri, nu are nimic, doar un fisier de 20 si ceva de GB. Exact acelasi fisier pe care il gasesti pe diverse torente. L-am luat de la carturesti dar ei sunt doar vanzatori.

Tragedia este ca filmul nu contine sunet lossless, ci o pista cu sunet de 320 kbps.

Am dat un email producatorului (E-MULTIMEDIA) , in care am explicat situatia dar nu am primit niciun raspuns.

Edited by razor01, 16 January 2020 - 09:34.


#88
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Discurile bluray sunt de obicei albastrui, nu le confunda cu dvd-urile. Posted Image
Ce ai cumparat tu e o copie pirat ripuită de pe bluray-ul original, de asta ai doar fișierul stream principal, fără meniu.

#89
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostStrelok_-, on 20 noiembrie 2019 - 14:18, said:



Am vazut si eu filmul Piedone. Ti se pare tie ca se vede extraordinar. Filmul se vede la calitatea anilor in care a aparut. Ca ti se pare tie ca este nu stiu cum, asta este alta mancare de peste. Si oricum, interpretarea difera de la om la om, insa realitatea este una si aceeasi.

Edited by MembruAnonim, 17 January 2020 - 09:56.


#90
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postvgabi, on 17 ianuarie 2020 - 09:16, said:

Discurile bluray sunt de obicei albastrui, nu le confunda cu dvd-urile. Posted Image

Nu confund nimic, am sute de discuri bluray originale originale, toate sunt au suprafata de scriere incolora.

Interesant este ca cei de la E-MULTIMEDIA nu au vrut sa raspunda la mail-ul meu. Oare se simteau cu musca pe caciula?

View Postvgabi, on 17 ianuarie 2020 - 09:16, said:

Ce ai cumparat tu e o copie pirat ripuită de pe bluray-ul original, de asta ai doar fișierul stream principal, fără meniu.

Sunt niste fisiere suplimentare acolo, dar nu sunt facute sa functioneze in tandem cu fisierul principal, sunt facute exact cum gasesti copiile digitale 1:1 pe torenti, adica fisierul principal plus alte fisiere mai mici puse la gramada, dar fara legatura intre ele, fara protectii, fara nimic.

Oricum, m-am lecuit, nu mai cumpar bluray-uri romanesti. Dupa ce ca suntem putini cei care dam bani pe filme, cei care le vand ne mai si tepuiesc.

Edited by razor01, 17 January 2020 - 15:04.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate