Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Cartiere brasov

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
DragusPatrick

DragusPatrick

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.06.2019
Salutare.
Am hotărât sa ma mut in brasov și necunoscând orașul aproape deloc am zis sa cer aici câteva păreri despre cartierele orașului. Ce zone ar fi cele mai ok? Personal al reușit sa văd dor avantgarden și mi-a părut o zona destul de ok.

#2
TheChosen1

TheChosen1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 16.06.2018
Racadau, Coresi, centru civic, noua, cam toate cele scumpe sunt si cele bune.

#3
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005

 TheChosen1, on 07 noiembrie 2019 - 19:06, said:

Racadau, Coresi, centru civic, noua, cam toate cele scumpe sunt si cele bune.
Te repezi ca soacra mare la maritat.
Hai sa aflam intai ce considera "ok" initiatorul.
Familie? Copii, ce varsta? Pasiuni, vrei sa fii mai aproape de centre culturale, de zone unde se face sport? Auto?
Servici de acasa? Aproape de magazine/mall-uri?
Da-ne un profil minim ca sa putem recomanda ceva...

#4
zolak

zolak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 14.02.2006
Si cred ca Noua ar trebui scos dintre cartierele OK.

#5
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,997
  • Înscris: 30.11.2017
Faţă de Cluj consider că Braşov este mult mai OK. Şi în primul rând are cea mai performantă infrastructură de transport din România şi chiar din Europa, o spun chiar stuidiile făcute in europa.

#6
DragusPatrick

DragusPatrick

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.06.2019
Am 24 de ani, voi locui cu prietena mea, job-ul momentan de acasă, sunt programator freelance, mașina am deci nu ar  fi important sa fie aproape de centrul orașului. Ma interesează o zona curată, liniștita și cu vecini ok

#7
fab1an

fab1an

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 23.12.2010

 DragusPatrick, on 07 noiembrie 2019 - 20:03, said:

Am 24 de ani, voi locui cu prietena mea, job-ul momentan de acasă, sunt programator freelance, mașina am deci nu ar  fi important sa fie aproape de centrul orașului. Ma interesează o zona curată, liniștita și cu vecini ok
Racadau

#8
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

 cipri2bau, on 07 noiembrie 2019 - 19:50, said:

Faţă de Cluj consider că Braşov este mult mai OK
intreba cumva cineva ceva despre cluj?

#9
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,997
  • Înscris: 30.11.2017
Evident că nimeni nu mai intreabă despre Cluj ptr că lumea se mută de la Cluj la Braşov cum este şi cazul iniţiatorului.

#10
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Sunt multe zone in Brasov care te-ar satisface.
Am scris "zone", nu "cartiere" pentru ca nu exista un cartier care, in orice zona te-ai muta, sa respecte cerintele tale.
E in regula si Racadau, dar gasesti zone bune in:
- Astra, pe la blocurile vechi sau intre Saturn si Minerva
- Belvedere, pe drumul spre Poina
- Tractorul, pe langa Coresi
- Bartolomeu Nord - Avantgarden
Si mai sunt destule.
Nu ai spus daca vrei la bloc sau vrei sa inchiriezi apartament intr-o casa.
Cat despre vecini, asa cum i-a raspuns Maria lui Ion cand a intrebat-o inainte de nunta daca e fata mare: "cum ti-o fi norcul" Posted Image
Asta e o variabila pe care o poti seta initial, dar nu prea ai cum s-o tratezi daca iese din limite Posted Image

Edited by claz, 07 November 2019 - 20:27.


#11
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,997
  • Înscris: 30.11.2017
Daca stai doar in casă toată ziua să programezi, iar prietena nu are servici şi eventual face videochat tot de acasă atunci nici nu contează oraşul unde vrei să te muţi. Poţi sta şi la valsui şi la teleorman, important să gasesti bandă largă la net şi vecini care să nu asculte sau sune la uşă cand aud zgomote ciudate.

Faci şi economie de bani cu chiriile mai mici şi poti să-i cheltui pe mancare sau excursii in vest dubai zone exotice sau asia america.

Brasov e un oras puternic dezvoltat care are si industrie si detoate, fiind chiar al doilea după bucuresti la multe locuri de muncă in toate domeniile si multinationale si corporatii prezente acolo.

Edited by cipri2bau, 07 November 2019 - 20:58.


#12
DragusPatrick

DragusPatrick

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.06.2019
Cipri2bau chiar nu îți înțeleg frustrarea

#13
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 cipri2bau, on 07 noiembrie 2019 - 20:52, said:

Brasov e un oras puternic dezvoltat care are si industrie si detoate, fiind chiar al doilea după bucuresti la multe locuri de muncă in toate domeniile si multinationale si corporatii prezente acolo.
Complexul brasoveanului frustrat
PIB per Capita in 2017 pe judete spune asa: 1. Bucuresti 2. Constanta. 3. Cluj 4. Timis. 5. Prahova. 6. Brasov 7. Ilfov 8. Sibiu.

Si acum on-topic:
Are avantajul muntelui aproape, domeniile schiabile la doi pasi, o groaza de activitati de vara, daca esti persoana activa ai ce face.
Partea veche e faina, daca m-as muta acolo acum as cauta o casuta renovata in Schei.
Suficient de mic ca in ora de varf sa nu faci mai mult de 30 de min dintr-o parte in alta. Copchii pot merge pe jos la scoala, lumea pe jos la serviciu.
Salariile sunt decente, nu wow. Daca lucrezi freelancer nu te doare capul de asta.
Ajungi relativ repede la Bucuresti daca nu e Duminica si la Sibiu indiferent de moment.

Si acum cateva inconveniente:
Suficient de mic cat sa iti iesi din minti de plictiseala dupa vreo 2-3 luni de stat pe acolo.
Nu are aeroport, nu are autostrada. Surprinzator nici piste de biciclisti.
Joburile la magnifica industrie locala sunt mai mult joburi low cost, nu high value.
Al treilea cel mai poluat oras din Romania, inainte chiar de Bucuresti. Il ajuta geografia, printre altele.
Parc central minuscul, locuri de parcare NICAIERI. Nu exista park&ride sau similar.
Un singur mall decent in tot orasul, se construieste al doilea.
Nivelul de hate pentru outsideri mai mare decat te-ai astepta. Parere personala aici. In special hate impotriva Bucurestiului. Nu inteleg de ce. Oameni langa care am crescut si care au ramas in BV inca ma mai intreaba "Ce se mai intampla in mizeria aia de Bucuresti" plini de ura proletara.

Edited by danX, 07 November 2019 - 22:05.


#14
DragusPatrick

DragusPatrick

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.06.2019
DanX eu vin din galati, mai rău decât galatiul nu cred ca poate fi :))

#15
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 cipri2bau, on 07 noiembrie 2019 - 19:50, said:

Față de Cluj consider că Brașov este mult mai OK. Și în primul rând are cea mai performantă infrastructură de transport din România și chiar din Europa, o spun chiar stuidiile făcute in europa.
Interesant, pentru ca e un trafic de rupe. Merge, dar ti se face frica sa treci strada.

#16
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 DragusPatrick, on 07 noiembrie 2019 - 22:17, said:

DanX eu vin din galati, mai rău decât galatiul nu cred ca poate fi Posted Image)
Ba da, Braila! (strict din folclor si exclusiv ca gluma :) )
In Galati ai Dunarea langa, Delta la 2 pasi si marea aproape. In Brasov ai un waterpark. Depinde de ce iti place.

#17
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006
Bre pe mitici ii urăsc brașovenii dar nu numai, pentru stiu de condus si pentru arogantele si artele de capitală afisate ostentativ peste tot.

Pentru colegul care își caută ceva interesant, daca nu ai restricții financiare, Avantgarden Coresi.

#18
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,323
  • Înscris: 14.04.2010
Inca nu m-am prins de ce Noua inca mai e "muma padurii"... nu e cumva o preconceptie ramasa in memorie de acum vreo 15-20 de ani?
E clar ca sunt cateva strazi mai laturalnice pe unde nu prea vrei sa fii... dar asta o poti gasi in orice cartier... iar apoi sa mergi in cartiere precum Bartolomeu sau Tractorul mi se pare mult mai nashpa.
Sa nu uitam ca in Noua esti la 2 pasi de munte/padure, nu in campie ca celelalte 2 mentionate mai sus, apoi e Zoo, lacul Noua si centre comerciale la o aruncatura de bat...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate