Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cb banda în care ești obligat să ai echipamente.

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#37
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View PostZvartoshu, on 06 noiembrie 2019 - 15:01, said:

Eu sunt pe 22 momentan asta după ce am stat vreo 2 ore pe 18 și nu intra nimic.
azi erau pe 2.


View Postmarsel90, on 06 noiembrie 2019 - 18:59, said:

...
Simplu, foarte simplu !!! Miau miau...
bascalie stim sa facem toti... la chestii bune si constructive e mai greu...
crezi ca nu stiu toate ineptiile care se vb pe canalele cb?
sunt multi care se dau cunoscatori dar o dau in bara rau.

pot sa-ti spun sa miorlai pe alta frecventa dar nu e cazu... de esti prea funy cu incercarea de a provoca.

Edited by arg, 06 November 2019 - 20:05.


#38
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012
Tica arg eu zic sa stai in treaba ta, ai citat ceva din postarea mea !
Te-am intrebat ceva, daca stii ce se vorbeste pe canalele cb ?
Crezi ca ma intereseaza parerile tale ?
Tu deja ai provacat !

Edited by marsel90, 06 November 2019 - 22:35.


#39
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
stimate coleg, interpretezi gresit.

si din moment ce ai postat imediat dupa mine fara a face referire cui te adresezi inseamna ca mi-ai raspuns mie.

Edited by arg, 06 November 2019 - 22:47.


#40
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
In seara asta spiritele s-au reincins între ei când unul... Habar nu am care le punea muzica și le dădea purtători. Deh și-au făcut multi dujmani.
Mai întâi a plecat convorbirea cu discuții despre yo și 3.7mhz cu qtc lor. Apoi au lalaito cum sa fire curent să emită cu 3kw și sa vb cu lumea. Apoi a continuat discuția până Cornel cap patrat a sărit că ars că "care dracu ești cu purtatoarea" și după aia a urmat delirul la bestlit ia înjurat nevasta apoi mama apoi se auto apreciau că nu îi face nimeni că vine slab. Și mintea creata cu colturi Cornel a tras el concluzia că e dani din unirii prieten cu gigel și mihai păsărică din apărători. După ce a făcut asta au început aia cu homosexualismul. Eu ascultam și pe unu și pe altu și iar pe x apoi pe y și individul din unirii nici urmă de el sau purtătoare cu muzica. Practic era ceva local la ei . Apoi de nervi ainceput Cornel să îl laude că apreciază ce face că da purtători și că e un nimeni că nu se aude ăla din unirii. Apoi altul imita că e ăla din unirii apoi apărea iar Cornel  și  zicea cam așa. Bai p...că ăștia v-au ajutat v-au dat stații să mărim colectivul și voi va bateți joc de noi. Mai mă tampeam de ras in ce hal poate să facă cap patrat asta. Apoi vine ion din Berceni cu ideea sa se de-a in 28mhz sa nu mai aibă probleme. Apoi x spune că n-are cu ce sus apoi Cornel zice că suntem putini și la care ion zice apai ba acolo daca emit trebuie să aibă buzunarul gros. Pune 5000 jos pe masa și pe urmă emite. La care Cornel zice bai imbecilule care nai ce face eu sunt radioamator ifo că să mă cunoști și eu emit unde vreau. Fu....as tigaia cu care dai purtători.
Atașez mai jos o secvență filmată
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CCCTEoiUor0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Dovada clara garantata 100% că din unirii nu venea nici muzica și nici Dan și nici Cipri sau purtători.

#41
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
cu tablita mai colegu

@zar
ai un p.m.

Edited by arg, 06 November 2019 - 22:55.


#42
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012
Stimate coleg @arg nu aveam nicio treaba cu postarea ta... era adresata celui care a deschis topicul, este haios cum plange si in acelasi timp deplasat total cea ce incearca sa faca !

Edited by marsel90, 06 November 2019 - 23:01.


#43
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
si problema e lungimea? si taria?

hai ca asa ajungem la duga 2 cu cei 100Mw ai ei.

Edited by arg, 06 November 2019 - 23:01.


#44
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View Postarg, on 06 noiembrie 2019 - 16:03, said:

da, exact ala, doar ca are unul din butoane montat invers.
Sunt aparate simple si oki. Daca simti nevoia unuia mai sofisticat exista alea cu ace incrucisate, te antrenezi putin sa le citesti dar au avantajul ca nu trebuie sa calibrezi forward-ul de fiecare data.

Attached File  crossneedleswr.jpg   148.65K   8 downloads

Edited by andreic, 07 November 2019 - 00:27.


#45
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
eu l-am luat sa-mi reglez antenele, ca tot schimb masina de servici + ca o folosesc si pe a mea.
acu am ramas cu o antena pe masina personala si alta (cea lunga) pe masina de servoci... ba cu bare ba cu portbagaj ba fara si tot asa.

beleaua a fost ca efectiv nu intelegeam cum se calibreaza si cum se masoara (ala e butonul cu problema) .... dar prin incercari multiple si reverse engineering i-am dat de cap.

Edited by arg, 07 November 2019 - 00:34.


#46
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View PostZvartoshu, on 06 noiembrie 2019 - 22:50, said:

Atașez mai jos o secvență filmată
O antena ar fi buna la tine... aia trebuiau sa intre 9+30 din zona ta. Ce antena ai acuma, sarma dipol sau l/4 ?

Edited by andreic, 07 November 2019 - 00:46.


#47
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Eu am de când am făcut instalația l/4 din aluminiu nu din sârme. Ăștia nus langa mine care-și in înregistrare. Doar Cornel e aproape restul la distanta

#48
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
mama lor de obstacole... sus antena, cat mai sus.

#49
think

think

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 08.01.2006
O intrebare : exista radio de masina ( clasic ) si radio CB in aceeasi carcasa ?
P.S. Scuze de offtopic, dar chiar nu stiu unde sa intreb

Edited by think, 07 November 2019 - 21:56.


#50
Energy

Energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 23.11.2003
Of, Cornel si gasca lui vesela de scamatoricieni cu "esdiar", care se dau crocodilozauri crezand ca Es'hail2 e pentru toate ridichile chitroase...
Zvartoshule, mai bine nu-mi dadeai linkul, mai bine nu vedeam topicul asta. Ochelaristu' de Cornel (n-o zic cu rautate, o zic ca sa vada ca stiu cine e, apropo, si eu sunt ochelarist) uita ca-n 35FM, acum niste anisori nu misca nimic fara stirea mea sau a lui AndreiC. S-a ales praful de cb in anii astia cat am lipsit... Ridichile chitroase, care nu stiau cum e treaba cu squelchul ca sa se bage in seama cu mine, acum considera ca trebuie sa faca legea in banda, de parca frecventa e a lor, mostenire. Nu mi-l amintesc pe Cornel sa fi fost pe vremea cand eu vorbeam si cu Ploiestiul si cu Nea Gogu de la Floresti, si cu Ovidiu de la statia meteo de la Omu. Cu vreo 15W, cat scotea Presidentul Jackson si cu o rapandula de 5/8 care era la 1m deasupra blocului. Ce mama dracu? Am avut si 1/4 lambda, facuta, am avut si 5/8, am avut si directiva de 4 elemente. Nu conta cum ma aud in Bucuresti, rar ceream controale, ma interesa la DX. Jacksonul avea un mare avantaj, daca venea vreo ridiche sa tina purtatoare (era obiceiul asta si acum 20 de ani) dadeam SSB si ma auzeam cu baietii. Asa se punea capac.
Ai vazut, azi noapte, mi-ai zis de Cornel si-n 2 minute aveam toate datele, nume, prenume, adresa, poza, ba chiar ii gasisem si feisbucul. Ce mica e lumea. Hai sa aflam si ailalti care sunt, asa, de curiozitate.
Taaare ma mananca degetele sa pun "esdiarul" la treaba serile urmatoare sa mai trag cu urechea ce zice "gasca lui Peshte" din cb. Sa vad daca gasesc o sarma sa leg pe post de antena...

Pentru cine s-a speriat de ce am scris, inchei frumos:
73 & 88 la doamne.
Radu din Victoriei (asa ma stia lumea in banda)

Edited by Energy, 07 November 2019 - 23:05.


#51
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View Postthink, on 07 noiembrie 2019 - 21:55, said:

O intrebare : exista radio de masina ( clasic ) si radio CB in aceeasi carcasa ?
P.S. Scuze de offtopic, dar chiar nu stiu unde sa intreb
N-as crede sa se faca... pentru ca e greu sa vinzi asa ceva. Tehnic nu e problema sa faci 2 aparate intr-unul care sa imparta eventual afisajul si butoanele... dar in ziua de azi nu ai vinde decat la entuziasti si ei nu sunt asa multi.
Chinezii ar putea fabrica usor asa ceva.

View PostEnergy, on 07 noiembrie 2019 - 23:04, said:

Jacksonul avea un mare avantaj, daca venea vreo ridiche sa tina purtatoare (era obiceiul asta si acum 20 de ani) dadeam SSB si ma auzeam cu baietii.
Si Jackson clasic si Grant tot clasic sunt statii de referinta in Europa.
Si Lincoln clasic daca e pe asa e statie de referinta, cum avea Milumil desi la origine e de radioamatori insa stii ca au diverse probleme de stabilitate in timp culminand cu cpu ori sinteza busita.

PS - am auzit ca Sorinel e si el cb-ist acuma chiar daca si-a luat recent si indicativ :)

Edited by andreic, 08 November 2019 - 00:26.


#52
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
pai incercau azi baietii sa regleze o staie care dupa mine parea ca are nu-s ce procesare trosnita.

#53
Energy

Energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 23.11.2003
Bah nene, care sunt "smecherasii" astia care se dau rotunzi in 35? Trebuie facut gonio. Si nici n-au scule, in Pantelimon abia se aud. Dar injura ca la usa cortului. Sa le fie rusine. Cum ziceam, s-a ales praful de banda cb de cand nu m-am ingrijit eu sa dau amenzi :)

Da, Andrei, stiu ca Sorinel se da si-n cb, de anul trecut. Pe partea cealalta am vorbit cu el pe repetor, acum cateva zile...

#54
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
sunt multe "grupuri".
unii emit dupa amiaza si altii seara tarziu.

Attached File  IMG_20191108_011608.jpg   65.93K   6 downloads
asta indica statia pe receptie... prin baneasa

p.s. cum e cu datul amenzilor?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate