Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cb banda în care ești obligat să ai echipamente.

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Propun celor din București care au stații cb sa ne facem și noi ziua canalul nostru sa vb sa povestim.
Să lăsăm acești indivizi dubioși cu asemănare apropiată de scamatori. Se dau ce nu sunt.
Eu as zice sa folosim canalul 18.

#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
prezent, in drum casa-servici-casa.
dar sa fie un canal mai linistit.

p.s. am vazut ca parca 28-31 sunt bruiate de ceva.

p.p.s. eu prind undeva intre 5 si 10km prin bucuresti.

Edited by arg, 06 November 2019 - 01:35.


#21
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Și încă ceva daca prindem că ne poluează ăștia și aici nu le răspundem sa ne lase în pace.

#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
hi hi, aci ii raportam si le taie aia cu motz antenele...

p.s. nu merge cu "ma auzi bai javra"
(tampenia aia de mesaj automat cu care polueaza toate canalele pe care se discuta).
cel cu mesajul ala emite de undeva floreasca-baneasa-bcurestii noi.

Edited by arg, 06 November 2019 - 01:41.


#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View Postarg, on 06 noiembrie 2019 - 01:30, said:

mai puternic? ca putere a statei, modulatie si cat de eficienta e antena (swr-ul)?
Nu, vorbim de putere bruta adica putere emisie, antena eficienta = camp mai puternic.
SWR-ul afecteaza mai mult emitatorul, pierzi din putere, se transforma in caldura. Neadaptarea unei antene face ca transferul sa se faca cu pierderi care sunt reflectate inapoi in emitator.
Comparatie, simpla, un casetofon de 10w din anii 80 in camera si un amplif cu boxe calumea de 100w... cand merg anbele la full o sa auzi sistemul mai capabil... la fel si pe radio.
Modulatia corecta e un aspect ce tine de intelegibilitate, calitatea transmisiei si nu e legata de putere.

Edited by andreic, 06 November 2019 - 01:45.


#24
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Mie scârbă pe bune că pe cei noi îi ia cu "iar ai intrat ba" sau " lasa-ne cu tigaia ta".
Aștept ripostarea celui care e ciumeg să șteargă ce e pe aici.
Sunt bucureștean și vb cu cei din auto. De doi ani nu am mai vorbit cu grupul lui papură Vodă. Pretenții și scule.
Îmi ajunge că sunt deja dxer in banda fm 87.5-108. aici am optat sa vb și eu cu cate cineva despre una alta cu o statie de 8w care nu o schimb că e gâdilată recepția DSP.

#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View Postandreic, on 06 noiembrie 2019 - 01:42, said:

...
deci daca statia are 4w, un swr minim si o antena buna, mare parte din cei 4w ajung in semnal radio emis.
altfel puterea emisa scade drastic.

Edited by arg, 06 November 2019 - 01:49.


#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
De regula da, e suficient. O dublare a puterii iti aduce 3dB sau jumatate de grad in plus pe scala receptorului. Cateodata te ajuta cand esti la limita dar in mod uzual nu. De la 4 la 16w e o diferenta de 2 grade, cateodata utila cand e zgomot mult dar daca corecpondentul nu are acelasi nivel s-ar putea ca el sa te auda si tu pe el nu.
Limitarile de putere nu sunt puse degeaba, cu cat cresti puterea la un moment dat nu te mai ajuta semnificativ.
Un SWR de 2:1 nu scade dramatic puterea incat sa se vada pe scala usor (11%) dar iti pune probleme emitatorului, ce e peste 3 deja e periculos, zona rosie, 25% putere pierduta care se transforma in caldura in emitator.

http://www.firestik....ocs/SWRLOSS.htm

SWR e periculos mai ales la scule bune sau de putere... caci 1w la 4w pierdut e o chestie care-ti poate adre finalul daca se ambaleaza termic, dar la 400w, sa ai 100w reflectat inseamna ca apar distrugeri la sigur.

Finalii in sine rezista la swr se spune in cartile tehnice, la o valoare rezonabila desigur, dar daca se ambaleaza termic se ard cu toata protectia.

Edited by andreic, 06 November 2019 - 10:26.


#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
la mine in 22 nu misca acul de la swrmetru
dar se misca un pic pe 1 si pe 40

#28
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
E bine. Ai reflectometru dedicat sau e inclus in statie ?

Edited by andreic, 06 November 2019 - 10:27.


#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
reflectometru albrecht swr 30.
(luat o data cu statia)
+ un cablu de cca 50cm

#30
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Modelul acesta ?

Attached Files



#31
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Să vedeți cât poată să mă inducă în eroare indivizii ăștia. Îmi zicea unu mai acum 2 ani că eu nu mă aud in Berceni. Bun. Am dat apel cu 8w pe 22 acușica și mi-au răspuns doi cb-isti. Unu la prosper și celălalt la big Berceni spre încurcă drumuri.
Deci fac acum o paralelă geniala fata de ce mi sa spus mie acu doi ani versus ce a aberat ion din Berceni că cică individul din unirii nu se auzea cu 15w... Mamaaa....in Berceni. Mă aud eu cu 8 da mite ăla cu 15w. Cati km sunt mă amăgirilor super deștepte din centru până la Berceni la încurcă drumuri? 4km cumva? Și 15w nu acoperă 4km ... No coment. Muahahahahah.
Apai bah aceștia ion și Co... Se vede bre că nu vreți să vorbiți cu lumea nouă. Cb la voi e pe provocare laudă și invidie.
Vă faceți de ras bai oameni buni asta fata de vechii cb-isti care știau sa vb cu oricine oricând fără să laude 5/8 că antena și 100w sa te auzi 5km.

Și încă ceva.... Sunt atâția dintre indivizii aceștia care poarta discuții la nivelul lor de ne(cunoștință) care prectic nu îi aud ori vin slab încât nu descifrez ce vor să zică. Asta pe un dipol de Cb dedicat pe 27.200mhz. și pretenția lor e enorma că sa nu zic mare cât o zi de post că să mă audă pe mine. Deci cum până mea vine discuția cu grupul asta al de papură Vodă? Eu să mă aud și să îmi răspundă unul din aia care vin slab sau la prețul dintre deschiderea squeltch-ului?  Deci practic ajung la vorbă unuia care zicea cam așa "voi vreți să ne auzim dar nu sa fim și auziți" se știe cine a fost răsăritul de acum doi ani. Nu mai trebuie sa ii zic pe nume.

#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
azi pe la 9 era trafic pe 18 dar de la aviatorilor nu intelegeam nimic.

#33
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Eu sunt pe 22 momentan asta după ce am stat vreo 2 ore pe 18 și nu intra nimic.

#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View PostZvartoshu, on 06 noiembrie 2019 - 14:04, said:

Modelul acesta ?
Da, e bun asta.

#35
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
da, exact ala, doar ca are unul din butoane montat invers.

Edited by arg, 06 November 2019 - 16:03.


#36
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012
Nu este problema cine se face de râs, presupun ca intelege toata lumea, de fapt, cine s-a facut de râs, dar daca vrei sa vorbesti cu altii, nu o poti face decat daca te receptioneaza !
Simplu, foarte simplu !!! Miau miau...

Edited by marsel90, 06 November 2019 - 19:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate