Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

De la Panasonic HDC SD10 la ceva mai bun

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
cipescu

cipescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 27.10.2006
Am camera Panasonic  HDC SD10 care timp de cativa ani si-a facut treaba bine. Are o singura hiba: nu filmeaza bine in lumina slaba. O camera care sa faca ce a facut Panasonicul dar sa filmeze bine si in lumina slaba imi puteti recomanda?

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,011
  • Înscris: 28.10.2006
Nu e mai ieftin un proiector LED/lampa dedicata?
Eu asa cred.
O camera Full HD care sa aiba calitate si in lumina slaba cred ca va costa mult mai mult.
Nu mai sunt la curent cu capitolul camere video de mult timp.
Are fi-miu ap. foto si telefon, ambele super capabile la capitolul foto/video, astfel incat personal am inchis capitolul. Pentru ca nu fac bani din asta si la nivel de amator/amintiri rezultatele sunt superOK.

#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Ce tepari au fost si astia cu senzor de 1/6", care mai e si o denumire mincinoasa care face referire la cum se masurau pe exterior tuburile kinescop care erau mult mai mari.

Sa zici ca e 3 MOS 1/6", e ca si cum ai spune la un automobil ca e 6x6, dar cu roti de 1 inch, si nu 1 inch la janta ci un inch tot diametrul rotii...

O camera decenta super35 (APS-C)
are senzor cu suprafata de ~ 37 X mai mare, si aceia tot sunt senzori mici ssu chiar foarte mici.

Cu cat e mai mare senzorul, cu atat capteaza mai multa lumina, si astfel are raport semnal zgomot mai mare in db, de unde si  DR mai mare (gama dinamica la digital sau latitudine de expunere la pelicula), are lumini mai putin arse si umbre mai putin beznoase,
si daca nu se exagereaza cu densitatea de fotositi - sa nu devina nici ei prea mici de dragul numarului de pixeli, atunci si zgomotul de imsgine e mai mic, DRul mai mare, necesitatea de noise reduction mai mica, imsginea mai putin mucificata de NR, si sufera mai putin si de difractie optica care si ea face muci imaginea.

Desigur, obievtivele devin mai mari, mult mai scumpe la aceeasi luminozitate, plaja focala mare in x este mai greu de realizat mai sles cu luminozitate mare sau devin foarte mari, foarte grele si porcos de scumpe.
Exista zoom tzaspe x cu f 2.8 sau T2.8, ssu si msi luminoase, facute de Angenieux, dsr sunt ridicol de mari si scumpe.
Canon ( si altii) au si zoomuri cu 10 sau si mai multi x de zeci de ani, chiar si pe FF35, dar tot sunt mai beznoase, mai putin performant optic, si tot nu acopera singure plaja focala in zona ultrawide, plus ca sunt mari, grele si scumpe, si submediocre la calitatea imaginii, deci se prefera alte obiective interschimbabile.

Pt. compromis la pret, marime, greutate, numar x zoom ( care in sine e o aberatie fara a precizs focalele exacte si diagonala senzorului), se mai pun si senzori mai mici, dar chiar in halul asta de mici, 1/6" si asta umflat cu o masurare aberanta, este nu doar ridicol ci pur si simplu imbecil de mic.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate