Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Puls mărit mereu.

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
AlynHoliavo

AlynHoliavo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 10.07.2009
Mereu cand îmi iau tensiunea pulsul este peste 95 batai pe minut,chiar și 120,probleme cu inima nu am (am făcut cobtrol)dar sunt sunt cam gras.
Sa fie din cauza că deseori am emoții ,anxietate chiar și cand mi se ia tensiunea?Am pus-o pe aceasta cauză dar ar putea fi o problema de tiroida?M-a sfătuit cineva sa fac analize la tiroida.Ar putea fi asta de vina?
Uneori și tensiunea o am mare dar doctorii au spus că tot e posibil sa fie din cauza emoțiilor,anxietății,fricii de doctori etc
Dar niciodată nu am aflat des cauza.Acasa tensiunea e mereu buna dar pulsul rămâne mărit.Mi s-a spus că cordul e sănătos dar mai trebuie sa slăbesc oricum.Cate ar putea fi cauza pulsului mărit?De ani buuuni îl am așa mărit.Sunt mai emotiv de gen.Asta sa fie?

Edited by AlynHoliavo, 02 November 2019 - 23:04.


#2
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 22.03.2007
Boala boiereasca. Sport, mers pe jos si alimentatie sanatoasa.

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007
Nu ti-a prescris nimeni vreun betablocant?
ECG-ul e in regulă?

#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Pulsul în mod normal este 80. Adică atunci când stai în pat sau când dormi.
   Pulsul creste când depui activitati fizice. Poate ajunge la 200 la un sportiv.
    Poate ar fi bine sa treci peste anxietate si sa te apuci de treaba.
    Oamenii normali nu stau cu tensiometru în mână toată ziua .


#5
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007
Lipsă de activitate, sedentarism!

#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Karhu, on 02 noiembrie 2019 - 23:39, said:

Nu ti-a prescris nimeni vreun betablocant?
ECG-ul e in regulă?

   Presupun ca si-a cumpărat un tensiometru chinezesc care indica ca ești pe moarte indiferent de situatie.

#7
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Consult endocrinologic + bineinteles activitate fizica....

#8
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Stai linistit. Nu ai de ce te impacienta. Si eu am pulsul 95 cand dorm. Asa cand sunt treaz in am intre 90-100 sau intre 90-105. Eu asa m-am nascut cu pulsul marit.. nervos de mic. N-are legatura pulsul cu greutatea. Eu nu-s gras.
Asa este metabolismul format al corpului. Nu ai ce sa-i faci.

Edited by -koss-, 03 November 2019 - 00:11.


#9
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Am comandat un aparat de masurat tensiunea arteriala pentru tata si cu ocazia asta mi-am masurat-o si eu de  cateva ori - dimineata 130/80, seara la vreo ora dupa antrenamentul de forta era cam 145/75. Mi-am masurat-o intr-o zi cand ma durea capul rau de tot si era 150/7. Asta cred ca a fost o exceptie ca si capul ma durea rau de tot. E cazul sa ma duc la medic? La mine nu prea cred ca se aplica boala boierilor fiindca fac sport cu greutati de 3 - 4 ori pe saptamana. Prietena mi-a spus ca e normal ca dupa antrenament sa fie 140/75...

#10
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 AlynHoliavo, on 02 noiembrie 2019 - 23:03, said:

Mereu cand îmi iau tensiunea pulsul este peste 95 batai pe minut,chiar și 120,probleme cu inima nu am (am făcut cobtrol)dar sunt sunt cam gras.
Sa fie din cauza că deseori am emoții ,anxietate chiar și cand mi se ia tensiunea?Am pus-o pe aceasta cauză dar ar putea fi o problema de tiroida?M-a sfătuit cineva sa fac analize la tiroida.Ar putea fi asta de vina?
Uneori și tensiunea o am mare dar doctorii au spus că tot e posibil sa fie din cauza emoțiilor,anxietății,fricii de doctori etc
Dar niciodată nu am aflat des cauza.Acasa tensiunea e mereu buna dar pulsul rămâne mărit.Mi s-a spus că cordul e sănătos dar mai trebuie sa slăbesc oricum.Cate ar putea fi cauza pulsului mărit?De ani buuuni îl am așa mărit.Sunt mai emotiv de gen.Asta sa fie?

Nu e bine sa fie asa mare. Bine, destui au asa. Dar tu sa faci mai bine ca ei.

Fa sport, nu trebuie sa te spargi, stai linistit. Daca nu mergi 1 ora pe jos zilnic, atunci incepe. Daca nu poti afara poate ar trebui sa consideri un centru fitness.
Masoara si singur, ca sa nu ai emotii. Fa si analize daca vrei, crezi ca iti fac rau ?

Cei mai buni atleti din lume au 60 si sub, cand se odihnesc. Eu am 65 si cand nu fac sport, dar e mai complicat cum.

Edited by AdiTwism, 03 November 2019 - 00:39.


#11
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Acum am observat ca aici era vorba de puls nu de tensiune

 AdiTwism, on 03 noiembrie 2019 - 00:26, said:

Nu e bine sa fie asa mare. Bine, majoritatea au asa. Dar majoritatea nu sunt sanatosi.

Fa sport.

Cei mai buni atleti din lume au 60 si sub, cand se odihnesc. Eu am 65 si cand nu fac sport, dar nu vrei sa faci ce fac eu.

am scris despre tensiune nu puls. Pulsul nu mi l-am masurat.

pulsul l-am masurat acum si e 70 pe min, asta si dupa  o cafea..

Aparatul de masurat tensiunea nu e la mine sa vad. Poate atunci era intr-adevar 140 fiindca eram dupa antrenament.

#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
Vezi ca pe noptieră ai doua pastilute bea-le sa poti adormi

#13
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
aici nu ti-a mers, nu am niciun fel de pastilute de adormit.

#14
Strelok_-

Strelok_-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 390
  • Înscris: 17.10.2019
Tensiunea nu creste niciodata la efort ci doar pulsul atat.Iar la tensiune, cea mai periculoasa este minima adica diastolica, acel moment cand inima  se "relaxeaza".Iar diastolica daca nu ma insel trebuie intotdeauna sa fie jumatate din maxima(sistolica)+1.
Initiator  iti recomand un regim de viata cat mai sportiv si renunta definitiv la sucuri.Multa lume nu-si da seama cat de nenorocite sunt sucurile,sunt mult mai periculoase decat alcoolul in sine.Mai bine bei 2 beri decat sa pui cola sau orice alt suc in gura.Eu de 6 luni de cand nu mai pun nici un fel de suc in gura pe langa faptul ca am slabit f. mult ma simt alt om.De-a lungul timpului am ascultat si am invatat de la doctori ca cei mai mari inamici pt hipertensiune si diabet sunt: painea si sucurile.

#15
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
daca nu stiai, in Franta e cu  o ora mai putin iar eu ma culc dupa 12 deobicei.

#16
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015

 Strelok_-, on 03 noiembrie 2019 - 00:52, said:

Tensiunea nu creste niciodata la efort ci doar pulsul atat.Iar la tensiune, cea mai periculoasa este minima adica diastolica, acel moment cand inima  se "relaxeaza".Iar diastolica daca nu ma insel trebuie intotdeauna sa fie jumatate din maxima(sistolica)+1.
Initiator  iti recomand un regim de viata cat mai sportiv si renunta definitiv la sucuri.Multa lume nu-si da seama cat de nenorocite sunt sucurile,sunt mult mai periculoase decat alcoolul in sine.Mai bine bei 2 beri decat sa pui cola sau orice alt suc in gura.Eu de 6 luni de cand nu mai pun nici un fel de suc in gura pe langa faptul ca am slabit f. mult ma simt alt om.De-a lungul timpului am ascultat si am invatat de la doctori ca cei mai mari inamici pt hipertensiune si diabet sunt: painea si sucurile.

aici scrie ca e marita dupa efort si dupa masa.
https://pressionarte...anguine-ideale/

De pe alt site
La pression artérielle peut fluctuer grandement et très rapidement chez chacun d’entre nous. C’est le cas par exemple lors d’un stress psychologique ou d’un effort physique. Cela est tout à fait normal et l’augmentation de la pression artérielle à ces moments passe généralement inaperçue et ne doit pas inquiéter.

#17
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Nu e deloc ok. Mergi la un cardiolog adevărat, să-ți pună un holter pe 24h.

#18
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
prea multa grasime si prea putina miscare. eu daca stau in picioare fara sa ma misc am 60-65....in somn vad ca am des sub 60, uneori chiar si sub 50. si se pare ca la o scurta alergare(ceva rar) am avut maxim 179 .Posted Image

Edited by 41ex, 03 November 2019 - 03:50.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate